PODPOWIEDZI:

Recenzja The Talos Principle - Fenomenalna Gra Logiczna!

Koniec roku 2014, przyniósł niezwykle ciekawą i oryginalną grę. Jest ona na tyle dobra, że postanowiłem o niej wspomnieć. Zapraszam na recenzję The Talos Principle!

Steam Machines

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wciągająca historia
  • Grafika
  • Zbalansowany poziom trudności
  • Wiele sekretów
  • Dobra optymalizacja
  • Nieoczekiwany hit
WADY
  • Nierówna polska wersja językowa

HISTORIA

Niezwykle trudno jest mi napisać o fabule gry, nie psując przyszłym graczom zabawy. Trafiamy do antycznego świata, w którym wita nas nieznany głos. Szybko dowiadujemy się, że jest to Bóg. Z początku nam pomaga, ale później jesteśmy zdani tylko na siebie. Oprócz Boga w tej obcej krainie, możemy spotkać innych bohaterów. Są to jednak avatary, które to w jakiś niewyjaśniony sposób widzimy. Warto do tego wszystkiego dodać tajemnicze nagrania audio jak i komputery. Ten ostatni element może namieszać w naszej głowie najbardziej. I to jest niezwykle piękne w The Talos Principle. Fabuła jest niezwykle rozbudowana i przemyślana. Bardzo dużo jest tutaj filozofii jak i refleksji. Wszystko musimy odkryć sami, a do tego trudno jest nam określić co jest dobre a co złe. Fabuła niezwykle wciąga, z przyjemnością grałem dalej, aby rozwiązać wszelkie wątpliwości.

The Talos Principle 1

ROZGRYWKA

W grze sterujemy bezimiennym robotem. Dysponuje on podstawowymi ruchami takimi jak: poruszanie się, bieganie, noszenie i przenoszenie niektórych przedmiotów. To wszystko wystarcza do rozwiązywania zagadek. Ich jest niezwykle dużo i są bardzo zbalansowane. Poziom trudności bardzo szybko wzrasta, ale nie jest to aż tak gwałtowne jak w innych grach tego typu. Nie jesteśmy ograniczani przez czas, więc nie musimy się nigdzie spieszyć. Do logicznego myślenia niezwykle zachęca spokojna muzyka lecąca w tle. Pojedyncze zagadki logiczne znajdują się w osobnych, zamkniętych pomieszczeniach. Nie ma możliwość przedostania się z jednego pokoju do drugiego. Naszym zadaniem jest zbieranie siglów, czyli klocków, które niezwykle przypominają te od Tetrisa. Sigle dzielą się na różne kolory, które służą do odblokowywania przedmiotów, przejść czy sekretów.

The Talos Principle 2

GRAFIKA

Grafika napędzana jest przez silnik Serious Engine 4. Lokacje, szczególnie te pustynne, niezwykle przypominają inną grę tych samych twórców, Serious Sama 3. Jednak nie można zarzucić autorom słabo zaprojektowanych lokacji. Katedra jak i inne bardziej ciemniejsze poziomy ogromnie mi się podobały. Bardzo dużo jest tutaj efektów świetlnych i rozbłysków, które to budują klimat. Wysokie detale możemy ustawić nawet na słabszych maszynach. Gra jest bardzo dobrze zoptymalizowana pod tym względem.

The Talos Principle 3

Zobacz Rewelacyjne Laptopy LENOVO

SEKRETY

W The Talos Principle znajdziemy niezwykle dużo sekretów czy easter eggów. Wszystko zależy tylko od nas, czy zamierzamy to wszystko odnaleźć. Ja nie mogłem sobie tego odmówić, niezwykle wciągnąłem się w wątek fabularny i chciałem dowiedzieć się jak najwięcej. Oprócz dodatkowych sigli, które to umożliwiają nam dostęp do kolejnych sekretnych lokacji, znajdziemy masę innych przedmiotów. Są one nawiązaniem do innych gier, ich funkcjonalność zostawiam wam do samodzielnego zbadania. W grze twórcy zaimplementowali dość ciekawy system pomocy. Na ścianach w różnych miejscach możemy znaleźć kody QR, które to są zostawione przez innych graczy. Do końca nie wiem jak działa ten system, ale jeżeli posiadamy znajomego, który też ma tą grę, istnieje spora szansa, że znajdziemy go w samej rozgrywce, jak i jego przydatne rady. Jest to dość interesujące rozwiązanie i jeszcze nie spotkałem tego w innych grach. Najbardziej wartościowe są złote gwiazdki, które są sprytnie ukryte. Zdobycie ich wszystkich bez solucji graniczy z cudem. Autorom na pewno nie brakowało pomysłów, jak nam utrudnić życie.

The Talos Principle 4

POLSKA WERSJA

Gra dostępna jest w pełnej polskiej wersji językowej. Spolszczone zostały zarówno napisy jak i głosy bohaterów. O ile jakość tekstów jest zadowalająca, tak już napisy w menu głównym zostały przetłumaczone przez Google Translator. Menu jest całkowicie nieczytelne i trudniej jest mi zrozumieć za co odpowiadają niektóre opcje. Tak samo podczas korzystania z komputera możemy natknąć się na niezwykle interesujące kwiatki. Za przykład niech posłuży słowo „close”, które zostało przetłumaczone jak blisko zamiast zamknij.

The Talos Principle 5

PODSUMOWANIE

Talos of Prencile to tytuł w, który trzeba zagrać. Nie miał on hucznej kampanii reklamowej i wyszedł dość niespodziewanie. Pomimo tego, że zbytnio nie czekałem na tą grę i za bardzo nie wiedziałem o jej istnieniu, postanowiłem po nią sięgnąć. Zagadki logiczne są na zbalansowanym poziomie trudności i przechodzi się je dość przyjemnie. Do tego otrzymujemy masę sekretów do odkrycia i niezwykle intrygującą fabułę, która jest tak wciągająca, że niezwykle ciężko jest się od niej oderwać. Piękna grafika jak i muzyka zachęca nas do dalszego główkowania. Rozczarowywać może jedynie polska wersja językowa. Gra jest dostępna w dystrybucji cyfrowej na Steam.

The Talos Principle 6

Recenzja A Bird Story - Gra Twórcy To The Moon

blog comments powered by Disqus
Recenzja The Talos Principle - Fenomenalna Gra Logiczna!