PODPOWIEDZI:

Samsung Avila [TEST]

Samsung Avila to szykowny telefon multimedialny godny uwagi w średnim przedziale cenowym.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • elegancki i gustowny design
 • obsługa widgetów
 • wysoka jakość wykonania urządzenia
WADY
 • brak lampy błyskowej
 • slot karty pamięci jest ulokowany pod baterią
 • brak WiFi oraz modułu GPS

Firma Samsung, jeden z producentów urządzeń elektroniki użytkowej nie próżnuje, czego dowodem jest wprowadzenie na rynek telefonów komórkowych nowego modelu posiadającego m.in. ekran dotykowy i szeroki wachlarz możliwości. Mowa o telefonie Samsung S5230 Avila, który swoją premierę miał w kwietniu br. Spójrzmy zatem na funkcjonalność powyższej „komórki”.

Samsung Avila

Wygląd / obudowa

Zaokrąglone brzegi, błyszcząca obudowa i niezbyt duże wymiary, to główne myśli przychodzące do głowy po pierwszym kontakcie wzrokowym z omawianym telefonem. Obudowa nie zaskakuje – mamy do czynienia z układem jednobryłowym (monoblock). Plastik, z którego wykonany jest korpus sprawia wrażenie solidnego i wytrzymałego. Wymiary obudowy są następujące: 104 x 53 x 11,9mm. Telefon jest zatem średnich gabarytów, a mimo tego dostosowuje się idealnie do kształtu dłoni. Waga osiąga wartość 93,5g, co sprawia, iż nie odczujemy masy telefonu nosząc go w kieszeni.

Przyciski funkcyjne / Klawiatura

Na wierzchniej stronie obudowy umieszczono głośnik, ekran dotykowy, klawisz połączenia, klawisz włączania/wyjścia z menu oraz przycisk „wstecz”. Wszystko rozlokowane jest ekonomiczne i „z głową”. Na obwodzie korpusu ulokowano z kolei klawisz odpowiadający za regulację poziomu głośności telefonu, gniazdo wielofunkcyjne, mikrofon, klawisz blokady oraz przycisk migawki aparatu. Rozmieszczenie powyższych elementów zostało starannie przemyślane, co przemawia na korzyść telefonu. Urządzenie posiada klawiaturę dotykową QWERTY, co przekłada się na zwiększenie komfortu pracy podczas pisania smsów, czy pracy z tekstem na wybranej aplikacji. Przyciski są rozmieszczone w sposób poręczny, co pozwala na szybkie napisanie np. kawałka tekstu.

Samsung Avila

Wyświetlacz

Użytkownik otrzymuje do dyspozycji 3”, solidnie wykonany, dotykowy wyświetlacz TFT WQVGA połączony z paletą 262 tys. kolorów. Wybór elementów z menu odbywa się niestety tylko za pomocą palca u dłoni, gdyż w zestawie zabrakło rysika do nawigacji i wyboru opcji interfejsu. Może to stanowić problem podczas „pierwszych kroków” z telefonem. Duża „przestrzeń manewrowa”, jak na telefon powinna uszczęśliwić entuzjastów pokaźnych wyświetlaczy i zoptymalizować wydajność pracy. Dźwięk jest „na poziomie”, a wbudowane dzwonki z pewnością znajdą swoich entuzjastów. W razie potrzeby możemy dograć wybrane przez nas sekwencje dźwiękowe lub ulubione „empetrójki”. 64-tonowa polifonia, obsługa dzwonków w formacie MP3, dźwięku 3D oraz bibliotek muzycznych zasługuje na uznanie.

Czy warto sprowadzić telefon z Chin? >>>

Aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny dysponuje matrycą 3.2 Mpix oraz 2x zoomem cyfrowym. Jest to wystarczające rozwiązanie dla osób, niekorzystających wiele z „rejestratorów” obrazów. Zdjęcia zapisywane są ze standardowym rozszerzeniem .jpg. Fotografie mogą być wykonywane z samowyzwalaczem lub w trybie normalnym, sekwencyjnym oraz nocnym. Efekty zdjęć to szary, negatyw, sepia i antyk. Minusem jest brak flesza, czyli automatycznie zdyskwalifikowane są próby robienia zdjęć w miejscach zacienionych lub słabo oświetlonych.

Funkcja wykrywania uśmiechu z pewnością ułatwi robienie zdjęć mniej zaawansowanym użytkownikom. Z kolei nagrywanie plików wideo przy rozdzielczości QVGA 15 kl./sek., oraz późniejsza edycja plików wideo, a także funkcje obróbki wideo, dubbingu audio, dubbingu na żywo i dodawania napisów urozmaicają gamę możliwości aparatu. Streaming video wspiera kodowanie MPEG-4. Zdjęcia i sekwencje video utrzymują się na zadowalającym poziomie i z pewnością staną się pamiątką na długie lata.

Samsung Avila

Interfejs / Funkcje / Aplikacje

Do dyspozycji otrzymujemy pamięć podręczną, o pojemności 100MB, która może wystarczyć – jak na początek. Ponadto, telefon udostępnia możliwość rozszerzenia o pamięć zewnętrzną na nośnikach Micro SD do 8GB. Samsung S5230 Avila wspiera 4 zakresowy GSM, łączność GPRS i EDGE – co uchodzi raczej za standard, aniżeli nowość. Ponadto, znajdziemy tutaj Bluetooth w wersji 2.1, przeglądarkę WAP, a także edytor HTML. Telefon z kolei nie posiada wsparcia dla łączności WiFi. Przewodowa łączność odbywa się dzięki Mini-USB 2.0. Z przykrością muszę stwierdzić, iż w telefonie zabrakło również wsparcia dla łączności 3G (UMTS), Irdy oraz nawigacji satelitarnej (GPS).

Menu główne, dzięki zastosowaniu omówionego wcześniej wyświetlacza prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Interfejs użytkownika TouchWiz z obsługą widgetów, nasycone kolorem ikony i płynne animacje sprawią, iż korzystanie z telefonu prywatnie, jak i w celach biznesowych będzie prawdziwą ucztą dla naszych oczu. Za sprawą muśnięcia ekranu, użytkownik może uruchomić wbudowany odtwarzacz muzyki, wspierający technologię DNS, poprawiającą akustykę i wpływającą w dużym stopniu na podniesienie jakości brzmienia. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja „identyfikacji muzyki”, która może zostać użyta w momencie, gdy usłyszymy ciekawą muzykę, jednakże nie jesteśmy w stanie jej rozpoznać. System będzie się starał nam pomóc, podając sugestie wykonawcy i tytułu piosenki. Dzięki nagraniu dosłownie kilku sekund wybranego utworu i przesłania do serwera głównego pozwoli na identyfikację autora i nazwy wybranego przez nas utworu.

Innym rozwiązaniem jest opcja „Kontakty ze zdjęciem”, dzięki której klikając w wybrany obraz nawiązujemy połączenie z osobą kontaktową, powiązaną z daną ilustracją w telefonie. Dodatkowo zaimplementowana została możliwość przypisania narysowanej wcześniej przez nas litery alfabetu, przykładowo do funkcji „Zablokuj/Odblokuj” klawiaturę. Dzięki temu, rysując palcem na wyświetlaczu dany znak, aktywujemy zdefiniowaną wcześniej funkcję – np. folder wiadomości SMS zostanie otwarty po wpisaniu „S”, a przeglądarka internetowa dzięki literze „P”. Zmieniając tryb trzymania telefonu (z pionowego na poziomy) sprawiamy, iż standardowa, wirtualna klawiatura telefonu ustępuje rozwiązaniu QWERTY, dzięki której napisanie notatki tekstowej lub smsa zajmie znacznie mniej czasu. Amatorzy tworzenia harmonogramów dnia będą mogli skorzystać z Organizera.

Dostępne aplikacje

 • Google Search, Google Mail i Google Maps – czyli 3 x TAK dla Google. Jesteśmy w stanie odszukać informacje w Internecie, wysłać e-mail lub zlokalizować dany punkt na mapie.
 • Narzędzia biurowe, czyli przeglądanie plików, drukowanie bezpośrednio do pliku, eksploracja plików, tworzenie notatek głosowych i zarządzanie pocztą głosową.
 • Przeglądarka stron internetowych – jej obsługa jest prosta i intuicyjna, a informacje pojawiające się na stronach WWW cechuje dynamizm i czytelna czcionka.
 • Mobile Blog – umożliwia korzystanie z serwisów społecznościowych oraz publikowanie własnych treści, na stworzonym wcześniej blogu.
 • Amatorzy gier Java również znajdą coś dla siebie dzięki wbudowanym aplikacjom multimedialnym.
 • Zestaw możliwości jest całkiem spory. Oprócz podstawowych funkcjonalności, w które wyposażony jest każdy telefon, dostajemy nowe opcje, które występują tylko w urządzeniu „Avila”.

Samsung Avila

Bateria

Akumulator o pojemności 1000mAh zapewnia do 400h czuwania oraz do ok. 3,5h ciągłych rozmów. Oferowana pojemność jest niestety dość słaba i nie jest najlepszym rozwiązaniem przy dużym wyświetlaczu dotykowym powyższego telefonu. Podczas typowego użytkowania wystarcza na blisko 6 dni pracy.

Podsumowanie

Nowy produkt Samsunga – telefon Avila jest urządzeniem szykownym, prezentującym się elegancko i wytwornie. Fakt posiadania dotykowego wyświetlacza usprawnia nawigację po menu urządzenia i wprowadza użytkownika w nowy, manualny tryb zarządzania interfejsem. Szeroka gama możliwości oraz aparat fotograficzny, potęgujący możliwości multimedialne sprawiają, iż jest to pozycja godna uwagi w średnim przedziale cenowym na rynku. Avila jest wygodna w trzymaniu, a jej elegancki wygląd łatwo przykuwa uwagę. Radość dotyku może zostać odkryta na nowo dzięki telefonowi Samsung S5230 Avila.

blog comments powered by Disqus