PODPOWIEDZI:

Nokia E71 [TEST]

Smartfon przeznaczony jest dla osób, które wymagają rozbudowanego narzędzia pracy o dużej szybkości działania, mnogości aplikacji i nieszablonowym wyglądzie. Telefon jest intuicyjny w obsłudze i posiada szerokie możliwości komunikacyjne.

Nokia E71

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • szybkość działania
 • solidna i ładna obudowa
 • wymiary
WADY
 • klawiatura QWERTY
 • słabej jakości aparat fotograficzny

Nokia E71 to propozycja biznesowego smartfona opartego o system Symbian OS 9.2.. Biorąc telefon do rąk, pierwsze co się rzuca w oczy jest obudowa, która prawie w całości zrobiona jest ze stali nierdzewnej. Na przednim panelu znajduje się kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2.36" i rozdzielczości 320x240 pikseli, kamera do wykonywania wideo połączeń, przyciski nawigacyjne oraz klawiatura QWERTY. Z tyłu telefonu umieszczony jest cyfrowy aparat fotograficzny z matrycą 3.2 Mpix oraz diodowa lampa błyskowa. Złącze komunikacyjne oraz gniazdo karty pamięci (microSD) umiejscowione są po bokach.

Nokia E71

W telefonie mamy do dyspozycji następujące moduły komunikacyjne:

 • GSM 850/900/1800/1900MHz
 • HSDPA/UMTS
 • Bluetooth 2.0
 • IrDA
 • Wi-Fi (802.11g)
 • USB

WYGLĄD

Telefon jest zbudowany bardzo solidnie z wysokiej jakości materiałów. Elementy metalowe są polerowane a plastikowe lakierowane. Cechą charakterystyczną Nokii E71 jest jej grubość, która wynosi zaledwie 10mm - jest to bardzo dobry wynik zważając na ogromne możliwości telefonu.

Nokia E71

Jak już wspomniałem wcześniej, użytkownik ma do dyspozycji klawiaturę QWERTY. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Klawisze są małe i niewygodne w używaniu - łatwo wcisnąć dwa klawisze jednocześnie. Zwykła klawiatura numeryczna, była by bardziej praktyczna. Na szczęście telefon posiada dodatkowe klawisze nawigacyjne, dzięki którym jego obsługa staje się wygodniejsza. Pad nawigacyjny jest odpowiednich rozmiarów dzięki czemu jest przyjemny w obsłudze.

Użyty w Nokii ekran może nie jest szczytem wielkości, ale za to informacje na nim wyświetlane są wyraźne i bardzo czytelne. Idealnie nadaje się do aplikacji wbudowanych w telefon, przeglądania zdjęć, oglądania filmów czy surfowania po Internecie. Szkoda, że nie posiada funkcji dotykowej, która z pewnością urozmaiciłaby produkt.

Telefon umożliwia odsłuchiwanie muzyki poprzez wbudowany głośnik lub dołączone do zestawu słuchawki. Maksymalna głośność słuchawek nie jest najlepsza, ale na szczęście wydobywane z nich dźwięki są wysokiej jakości. Głośnik zewnętrzny jest również dobrej jakości - szkoda tylko, że dźwięk jest monofoniczny.

APLIKACJE

Fińska firma wyposażyła swój telefon w szereg aplikacji. Do dyspozycji mamy typowe programy jak kalendarz, organizer, klient poczty e-mail, przeglądarka www. Nie mogło zabraknąć oczywiście typowo biznesowych aplikacji. Mamy QuickOffice (możliwość tworzenia i edycji plików Excela, Worda i Power Pointa), czytnik PDF oraz słownik.

Ukryte funkcje telefonów >>>

Nokia E71

Nokia E71 posiada również wbudowaną nawigację z funkcją Asisted GPS. A-GPS używa serwerów operatora sieci komórkowej do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Producent oczywiście nie zapomniał o odpowiednim oprogramowaniu nawigacyjnym - razem z urządzeniem dostajemy Nokia Maps 2.0.. Po jej pierwszym uruchomieniu mamy możliwość testowania przez 7 dni. Potem nie będą dostępne komendy głosowe. Same mapy są darmowe.

Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość drukowania z poziomu telefonu takich dokumentów jak smsy, mmsy czy zdjęcia. Z drukarką komunikujemy się z przy pomocy IrDy, Bluetooth czy też Wi-Fi.
W telefonie nie brakuje aplikacji do obsługi multimediów. Nowa Nokia jest w stanie obsłużyć wiele różnych formatów. Format odtwarzania plików wideo: .Flash Lite 3, mp4, .3gp; kodeki: H.263, MPEG-4 VSP. Format odtwarzania plików muzycznych: .mp3, .wma, .aac, AAC+, eAAC+. Posiada też Radio FM 87,5-108 MHz z RDS.

Nokia E71

Producent wyposażył smartfon w baterię o pojemności 1500 mAh, ktora maksymalnie wystarcza na pracę przez 5 dni natomiast przy normalnej pracy żywotność baterii spada do 3 dni.

PODSUMOWANIE

Smartfon Nokia E71 przeznaczony jest dla osób, które wymagają rozbudowanego telefonu o dużej szybkości działania oraz mnogości aplikacji. Telefon jest bardzo przyjemny w obsłudze, większość funkcji umieszczona jest w odpowiednich miejscach a ich obsługa jest intuicyjna. Takiego designu jak Nokia E71 inni producenci mogą tylko pozazdrościć.

blog comments powered by Disqus