PODPOWIEDZI:

Bezprzewodowy System Muzyczny Multiroom HEOS by Denon - Test

W dobie dzisiejszego rozwoju technicznego dobry system multiroom to coraz częstszy wybór w kwestiach muzyczno-dźwiękowych. Firma Denon wymyśliła nowatorskie i ciekawe rozwiązanie - zarządzany z poziomu aplikacji smartfonowej, łączący się z routerem system Multi Room Heos. Czy luksusowy system głośnikowy spełnia swoje zadanie?

Denon HEOS

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość dźwięku
  • Nowatorskie rozwiązania
  • Design
WADY
  • Zabugowana aplikacja

Wstęp

W dobie dzisiejszego rozwoju technicznego dobry system multiroom to coraz częstszy wybór w kwestiach muzyczno-dźwiękowych, szczególnie w większych domostwach. Możliwość puszczania ulubionych utworów w całym domu z centralnej jednostki, jaką jest smartfon, tablet czy inne urządzenie to wygoda i przyjemność. Na rynku pojawiło się bardzo wiele rozwiązań, które podchodzą do tematu na różne sposoby: niektórzy producenci wykorzystują łączność bluetooth między stacyjkami, inni tworzą lokalny system wifi, odrębny od istniejącej sieci. W takim wypadku najczęściej potrzebujemy osobnego nadajnika, który zwyczajnie wpinamy w źródło dźwięku. Firma Denon wymyśliła jednak inne, nowatorskie i ciekawe rozwiązanie. Dzisiaj mam dla was test dwóch głośników systemu multiroom - Denon Heos 3 oraz Heos 5. Sprawdźmy, jak będą się sprawować.

DENON Envaya Mini - Przenośny Głośnik Bluetooth Do Zadań Specjalnych>>

CO w OPAKOWANIU?

Głośniki systemu Heos mają swoje 3 wersje na rynku nazwane odpowiednio 3, 5 oraz 7. Mi dane przetestować było jedynie dwa pierwsze, choć wszystkie produkty z tej serii poza wielkością, mocą i wyglądem głośnika nie różnią się funkcjonalnością od pozostałych. Heosy przyszły do mnie zapakowane w ochronny szary karton wysyłkowy, w środku znajdowała się już nieco bardziej reprezentacyjna forma opakowania. Po otwarciu naszym oczom ukazują się instrukcje obsługi i pudełka z całą kablo-zawartością, czyli zasilaczem, kablem mini-jack do programowania głośników oraz kablem ethernet. Po wyciągnięciu ochronnych kawałków styropianu naszym oczom ukazują się przepiękne, stylowe głośniki, opakowane dla pewności jeszcze warstwą ochronnej siateczki. Po uporaniu się z opakowaniem czas na ocenę wyglądu i złącz samych głośników.

Bezprzewodowy System Muzyczny Multiroom HEOS by Denon

ZŁĄCZA I PRZYCISKI

Każdy głośnik systemu HEOS dostępny jest w dwóch kolorach: czarnym oraz białym. Wersje różnią się od siebie diametralnie w kwestii designu. Zaczynając od Heosa 3 otrzymujemy pokaźnych rozmiarów pojedynczą kolumienkę , która poprzez ciekawe ścięcia i zaokrąglenia może z powodzeniem prezentować się w pionie jak i poziomie. Na górze produktu widnieją trzy przyciski - regulacja głośności oraz wyciszenie urządzenia. Na dole mamy świecącą diodę led informującą o stanie pracy głośnika. Zaraz pod nim znajduje się potężna gumowa nóżka, która nie pozwala na najmniejsze przesunięcia podczas wybrzmiewania dźwięku. Gdy stawiamy kolumnę poziomo, stabilność zapewniają już nieco mniejsze, ale też wykonujące swoje zadnie gumowe podkładki. Z tył testowanego produktu możemy zobaczyć naklejki i emblematy producenta, a także tunel rezonansowy, wskazujący na obudowę typu bass-reflex. Z tył, na samym dole czeka nas rzecz najważniejsza - złącza i porty. Od prawej do lewej są to po kolei: tradycyjny wtyk zasilania 18V, wejście mini-jack aux, złącze usb do alternatywnego podłączenia zasilania 5v, złącze ethernet do podłączenia urządzenia do sieci oraz przycisk connect wraz z diodą informującą o stanie łączenia się z routerem w trakcie konfiguracji.

W Heosie 5 sprawa ma się podobnie. Ten sam zestaw złącz z tył urządzenia, również trzy przyciski, tym razem położone z boku. Ten produkt ma wyłącznie jedno ułożenie - poziome. W tym wypadku, z powodu większych rozmiarów urządzenia otrzymaliśmy również wkomponowaną rączkę, która pozwoli nam przenosić głośnik w dowolne miejsce. Z frontu również bez zmian, na dole dioda informująca o stanie pracy produktu. Ale koniec o wyglądzie, czas się przenieść do części funkcjonalnej testowanego produktu.

Bezprzewodowy System Muzyczny Multiroom HEOS by Denon

Sposób Działania systemu

Heos MultiRoom System działa w prosty, a zarazem ciekawy i niecodzienny sposób. Zaczynamy od ustawienia naszych głośników w odpowiednim dla nich miejscu. Heos 5 to kolumna większa, przeznaczona do salonów, sypialni czy innych, częściej odwiedzanych pomieszczeń. Świetnie będzie się prezentowała przy zestawie kina domowego lub przy kanapie. Heos 3 natomiast to mniejszy głośnik, który umieścić możemy w kuchni czy prywatnym gabinecie. Jeżeli posiadamy dwa głośniki Heos 3, można rozważyć ustawienie ich w formie kolumn stereo - aplikacja bez problemu pozwala na takie sparowanie. Oczywiście nikt nie narzuca zastosowania, są to jedynie przykłady :)

Heos 7 >>>

Gdy nasze Heosy są już rozmieszczone czas na ich konfigurację. W tym celu ściągamy aplikację Denon Heos APP dostępną na urządzenia z Androidem lub iOS. Tutaj do gry wchodzi wspomniany wcześniej kabel mini-jack, którym przekażemy do głośnika hasło do naszej domowej sieci wi-fi, nadamy mu nazwę i zadecydujemy o podstawowych ustawieniach. Jeżeli w pobliżu głośnika znajduje się router, zamiast bezprzewodowego połączenia można produkt podpiąć bezpośrednio kablem ethernet. Po szybkim update'cie oprogramowania głośniki są gotowe do pracy i bez problemu listują się w aplikacji. Teraz wystarczy wskazać głośnik oraz źródło dźwięku, które ma na nim rozbrzmiewać. W aplikacji obecnie mamy dostęp do serwisów Spotify, Deezer oraz TuneIn, które spajane są w całość poprzez playlisty tworzone na specjalnym koncie Heos App. Pozwala to na kontrolowanie utworów z wielu źródeł internetowego streamingu . Jeżeli nie interesuje nas muzyka online, mamy możliwość przesyłu naszej lokalnej muzyki z telefonu w formatach rozpoznawalnych przez aplikację. Ostatnim źródłem jest złącze aux, które możemy podłączyć do dowolnego źródła dźwięku i słuchać go na naszych Heosach.

Oczywiście aplikacja pozwala zarządzać jednocześnie wszystkimi głośnikami Heos, które znajdują się w naszym systemie Multiroom. Oznacza to, że każde ze źródeł można niezależnie przypisać pojedynczym głośnikom lub zgrupować je i usłyszeć zsynchronizowaną muzykę w całym domu z naszego ulubionego serwisu streamingowego lub laptopa podłączonego do jednego z testowanych produktów.

Poza opisywaną funkcjonalnością, Denon Heos APP pozwala również na zarządzanie głośnością poszczególnych urządzeń w systemie, a także zapewnia prosty equalizer, który pozwoli na podbicie basów lub wyróżnienie tonów średnich.

Bezprzewodowy System Muzyczny Multiroom HEOS by Denon

Dźwięk i Technikalia

Ale dość o aplikacji. Poza funkcjonalnością liczy się przecież sam dźwięk. Ten zdecydowanie zdaje egzamin - marka Denon to nie przelewki. Zarówno Heos 3 jak i Heos 5 mają tyle mocy, że ze spokojem wypełniają cały pokój dźwiękiem. Strategiczne rozmieszczenie przetworników pełnozakresowych i wooferów oraz dwukanałowy wzmacniacz cyfrowy klasy D w urządzeniach sprawia, że mamy wrażenie przestrzenności dźwięku - trudno zlokalizować jego źródło, a to na prawdę fajna sprawa, gdy okazuje się że całość gra z małego designerskiego produktu w rogu pokoju. Głośniki Denona grają bardzo czysto, zarówno basy jak i tony średnie oraz wysokie równomiernie dają się słyszeć i żaden nie wybija się ponad inny.

Bezprzewodowy System Muzyczny Multiroom HEOS by Denon

Podsumowanie

Zestaw Multiroom Denon Heos to bardzo ciekawe rozwiązanie o bardzo wąskim zastosowaniu. Poszczególne elementy tego modularnego zestawu są drogie, ale oferują bardzo wysoką jakość dźwięku, niesamowitą moc głośników, stylowy wygląd i bardzo dobre wrażenia słuchowe, które wypełniają całe pomieszczenie. Możliwość układania sobie różnych głośników w poszczególnych pomieszczeniach, zestawianie w zestawy stereo lub większe, 4,5 czy 6 głośnikowe zestawy to na prawdę super sprawa. Aplikacja, choć nieco niedopracowana, swoje zadanie spełnia i bez problemu posłuchamy sobie muzyki z naszych ulubionych stream-mediów. Finalnie więc musicie sobie zadać pytanie: Do czego potrzebujecie MultiRoom System. Jeżeli do komfortowego słuchania muzyki z aplikacji streamingowych w najwyższej możliwej jakości z niesamowitymi wrażeniami - Seria Denon Heos jest zdecydowanie dla was.

blog comments powered by Disqus
Bezprzewodowy System Muzyczny Multiroom HEOS by Denon - Test