PODPOWIEDZI:

Call of Duty: Black Ops III - recenzja kandydata na grę roku 2015

Call of Duty Black Ops III to bez wątpienia jedna z najbardziej oczekiwanych gier drugiej połowy 2015 roku. Po udanych poprzednich częściach kontynuacji oczekiwali gracze na całym świecie. Ostatnie kilkanaście dni miałem okazję spędzić w towarzystwie tej gry. Czy jest to produkcja na miarę naszych oczekiwań? Odpowiedzi poznacie w tej recenzji.

Call of Duty: Black Ops 3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Duża ilość trybów
  • Wciągająca kampania
  • Złożony multiplayer
  • Ciekawy system poruszania się i strzelania
  • Dodatkowe umiejętności postaci
WADY
  • Wysokie wymagania sprzętowe
  • Kiepska optymalizacja

Podstawowe informacje o Black OPS III

Call of Duty: Black Ops IIIjest produkcją studia Treyarch, wydawca światowy to Activision Blizzard, w naszym kraju dystrybucją gry zajmuje się CDP.pl. Gra dostępna jest na komputery PC, konsolę Xbox 360 i Xbox One, a także na Playstation 3 i 4. Z grą spędziłem kilkadziesiąt godzin i dzisiaj podzielę się z Wami wrażeniami.

Od premiery gry minęło już kilkanaście dni i chyba nikogo nie dziwi fakt, że tytuł ten sprzedaje się jak świeże bułeczki. Moim zdaniem Black OPS II była świetną grą, dlatego na trzecią część oczekiwały rzesze fanów.

MINIMALNE WYMAGANIA DLA CALL OF DUTY: BLACK OPS III - WERSJA PC 

Taka konfiguracja niestety pozwala co najwyżej płynnie pograć na ustawieniach średnich, z wyłączonymi niektórymi efektami, jak dynamiczne cienie czy zaawansowane oświetlenie. Do gry zalecany jest procesor Intel Core i5, lub i7, i karta graficzna minimum Radeon HD 280X, lub Gigabyte Geforce 960.

Wtedy możemy już bez większego stresu pograć na wyższych ustawieniach.

Zobacz też: Polecane zestawy komputerowe

Tryb multiplayer


Powiem szczerze, że pomimo spędzenia w nim kilku godzin nie wciągnął mnie na dłużej. Co nie znaczy że nie wciągnie Was. Przede wszystkim mamy sporo trybów gry do wyboru, także z trzema poziomami trudności. Do tego kilka ciekawych map. Najbardziej ciekawe jednak są klasy postaci, znacznie różniące się od siebie uzbrojeniem i możliwościami specjalnymi.
Możemy skupić się na jednej klasie i dojść do perfekcji w graniu nią. Na początku jednak mamy tylko podstawową klasę, pozostałe trzeba odblokować. Jak? Wystarczy grać i zdobywać punkty. System poruszania się w trybie multi jest dynamiczny i pozwala nam na wykonywanie efektownych wślizgów, wysokich skoków, bieganie po ścianach i używanie potężnych mocy.
Samo strzelanie również sprawia dużo frajdy, szczególnie grając zgraną ekipą, będąc zupełnie w pojedynkę mamy pod górkę. Wtedy każdy gracz biega po prostu po mapie i brakuje koordynacji.

Zombies


Przenosi on nas kilkaset lat wstecz, w stosunku do fabuły kampanii. Wcielamy się w dźentelmena uzbrojonego w rewolwer i dynamit. Na dodatek możemy na pewien czas przemienić się w bestię z piekła rodem, posiadającą macki i tajemne moce.
Zwiedzamy lokacje, w których ze wszystkich stron napierają na nas Zombie. Oczywiście nie próbujemy się z nimi zaprzyjaźnić, lecz eliminujemy. Ten tryb również nie powalił mnie na kolana, pomimo że lubię gry o Zombie. Mimo wszystko fajnie że jest, bo poza trybem kampanii i multiplayerem mamy jeszcze dodatkową możliwość zagrania.

Powspominajmy Call of Duty Black Ops II - oto nasza świetna recenzja :)

Symulator

Zbliżając się do trybu kampanii mamy jeszcze jeden ciekawy element - symulator. Pomiędzy misjami możemy podjąć wyzwania i walczyć z falami przeciwników. Tryb o tyle fajny, że pozwala zapoznać się i z rodzajami wrogów, z dostępnymi mocami, a także z uzbrojeniem. Dzięki temu możemy przećwiczyć na spokojnie jakiej broni użyć na jakim typie przeciwników, aby się ich skutecznie pozbyć. Taka wiedza przydaje się w kampanii.

Kampania 


Pora na ostatni i moim zdaniem najlepszy element gry - kampanię fabularną. Nie będę Wam zdradzał całej fabuły, aby nie psuć zabawy. Warto wiedzieć tyle, że trafiamy do elitarnego oddziału, podczas pierwszej misji prawie giniemy, ale kończy się to dla naszej postaci dobrze. Zostajemy poddani modyfikacjom i stajemy się żołnierzem przyszłości, po części maszyną.


Fabuła ma swoje momenty. bywa kilka ciekawych i zaskakujących zwrotów akcji, jest intryga i tajemnica. Pod tym względem czułem się usatysfakcjonowany.
Znajdą się też przegięte akcje, gdzie autorzy trochę za bardzo puścili wodze fantazji. Jednak takich scen jest zaledwie kilka w całej grze.
Jako że nasza postać jest żołnierzem wyposażonym w najnowsze cuda techniki może używać specjalnych zdolności, podzielone one są na 3 kategorie.


Możemy wybierać z mocy bojowych, czyli np. ulepszenia naszej siły, szybkości, czy maskowania się przy pomocy kamuflażu. Druga sekcja to kontrola, zdolności pozwalające sprawnie pozbywać się robotów, a tych w grze nie brakuje.
Trzecia kategoria zdolności to chaos, znajdziemy tutaj również kilka ciekawych opcji wprowadzenia zamieszania na polu bitwy. Odpowiednie użycie tych zdolności podczas walki może sprawnie przyspieszyć pozbywanie się przeciwników. Mamy także sporo opcji modyfikacji broni, praktycznie możemy tworzyć ją od podstaw z dostępnych modułów. Dodając elementy jakie lubimy, jak celownik, powiększony magazynek i tak dalej, możemy dostosować broń do swoich preferencji.
Sam system strzelania i walki jest niezły, broń w zależności od rodzaju i kalibru ma inną moc przebicia, rozrzut, celność. Dlatego ciężko o broń uniwersalną. Czasem warto coś zmienić w trakcie misji w mobilnej zbrojowni.


Poza tym możemy rzucać granaty, a nawet odrzucać granaty rzucone przez przeciwnika. Jeśli jesteśmy na tyle szybcy. Ale uwaga, wróg też potrafi odrzucić nasz granat.
Możemy aktywować specjalny tryb wyświetlacza, który podświetla wrogów, podaje do nich dystans i widać ich nawet przez przeszkody. Ułatwia to znacznie namierzenie przeciwników. Drugi tryb wizjera służy do walki w ciemnych i zadymionych pomieszczeniach, wrogowie są wyraźnie zaznaczeni na pomarańczowo, dzięki czemu łatwo ich upolujemy.
Poruszanie się jest również dość rozbudowane, możemy biegać, ukucnąć, a nawet się czołgać. Skoki wykonujemy wysokie, dzięki ulepszeniom, co ciekawe możemy także biegać po ścianach w poziomie.
Wszystkie elementy razem, czyli specjalne zdolności, system poruszania się i system strzelania odpowiednio połączone dają nam wysoką skuteczność w eliminacji przeciwników i ogromną satysfakcję.

Audio/Video

Jeszcze chwilę uwagi poświęcę oprawie graficznej i dźwiękowej. Od strony dźwiękowej nie mam nic do zarzucenia, muzyka jak trzeba nadaje klimatu, dźwięki świata i odgłosy broni są jak najbardziej wiarygodne. Natomiast gra nieco zawiodła mnie graficznie. Spodziewałem się że gra będzie wyglądać lepiej i także będzie dobrze zoptymalizowana.
Na komputerze średniej klasy, uzbrojonym w procesora intel Core i7 4790k i kartę graficzną Gigabyte Geforce GTX 960 G1 Gaming z dwoma gigabajtami pamięci na pokładzie nie mogłem uzyskać płynności przy najwyższych detalach. Gra wyglądała wtedy nieźle, jednak sprzęt nie do końca sobie radził.
Zmniejszając ustawienia na średnie płynność była już zadowalająca, niestety przez zmniejszenie jakości grafiki gra sporo traciła na uroku. Dlatego prosty wniosek - do cieszenia się Black Ops III mocna karta graficzna obowiązkowa.

Podsumowanie

Podsumowując, Call of Duty Black Ops III jako całość jest grą udaną, składa się na nią kilka elementów. Moim zdaniem najmocniejszym jest kampania, jednak to jedynie moje odczucia.
Fabuła jest niezła, grafika również, chociaż mogłaby być lepsza.
Sam system poruszania się i walki jest bardzo dobry i gra potrafi wciągnąć na długie godziny.
Fanom strzelanek, tym bardziej serii Black Ops tytuł ten spokojnie mogę polecić.

blog comments powered by Disqus
Call of Duty: Black Ops III - recenzja kandydata na grę roku 2015