PODPOWIEDZI:

ASUS MAXIMUS VIII FORMULA - Test i prezentacja płyty głównej

W dzisiejszym odcinku sprawdzimy high-endową płytę główną pod socket 1151 dla hardkorowych graczy i entuzjastów. Mowa o modelu ASUS ROG Maximus VIII Formula, który kosztuje niebagatelne 1500 zł, ale ma sporo do zaoferowania, w tym specjalnie bloki na chłodzenie wodne sekcji zasilania czy pięknie prezentujące się oświetlenie RGB.

ASUS MAXIMUS VIII FORMULA

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysoka jakość użytych podzespołów
 • Interesujący wygląd (Podświetlenie LED)
 • Możliwość podłączenia paska LED
 • Szeroko kompatybilne złącze M.2
 • Złącze U.2
 • Port USB typ C
 • Port USB 3.1 gen. 2
 • Wsparcie dla 2-way SLI / 3-way CrossFireX
 • Przystępne UEFI (BIOS)
 • Możliwość sterowania płytą z poziomu systemu za pomocą AI Suite 3
WADY
 • Cena

Wstęp

Płytę na tle innych modeli wyróżnia także karta WiFi MU-MIMO 2x2 802.11ac oraz moduł Bluetooth, a także obecność złączy zarówno U.2, jak i M.2. PCB pokryte jest modułową warstwą ochronną ROG Armor wykonaną z tworzywa sztucznego, które wraz z wysokiej jakości innymi podzespołami, np. z japońskimi kondensatorami, mają zapewnić maksymalną wytrzymałość i długowieczność. Część z wygrawerowanym logiem serii Republic of Gamers jest tak naprawdę osłoną dla złącza M.2.

Zawartość pudełka

W pudełku umieszczono:

- 12 etykiet ROG na przewody

- 8 kabli SATA

- 3 Naklejki ROG

- 1 Kabel przedłużający RGB

- Zawieszkę na drzwi

- Osłonę na panel tylny

- Antenę WiFi 2x2

- Narzędzie do łatwego instalowania procesora

- Q-connector, który rozwiąże problem podłączania przewodów panelu przedniego

- Manual i płytę z oprogramowaniem.

ASUS ROG MAXIMUS VIII FORMULA ►

Wyposażenie płyty

Na testowanym mobo znajdziemy oczywiście standardowe gniazdo na procesory Intel Skylake, chipset Z170, 4 sloty DIMM na pamięci Dual Channel DDR4, 2 sloty PCI-E x16 3.0, które połączone są bezpośrednio z procesorem, 3 sloty PCI-E x1, jednak w wersji 2.0, z kolei dolny slot PCI-E x16 łączy się z chipsetem i dzieli swoją przepustowość z 5-tym i 6-tym gniazdem SATA, co oznacza, że jeżeli tam podłączymy dyski, to nasza grafika będzie działać 2 razy wolniej. Z tego powodu nie rekomendujemy rozwiązania 3-Way CrossFireX, a jedynie 2-Way SLI lub CrossFireX. Maximus VIII Formula obsługuje maksymalnie 7 wentylatorów podpinanych na 4 piny, co jest naprawdę świetnym wynikiem. Dwa na samej górze są przeznaczone dla procesora, z kolei trzeci specjalnie przystosowano do podłączenia PWM pompy chłodzenia wodnego. Jeżeli 7 wentylatorów to za mało, to ASUS dostarcza złączę na rozszerzenie, do podłączenia specjalnej płytki pozwalającej na zwiększenie ich ilości. Na mobo znajdują się także 3 2-pinowe złącza do podłączenia czujnika temperatury. Na dole znajdziemy gniazda na elementy panelu przedniego, parę gniazd na dodatkowe USB 2.0, jedno z dwóch dodatkowych gniazd na USB 3.1 gen. 1, drugi obecny jest pod złączem ATX-24, przycisk Memo, który pozwoli załadować trudne konfiguracje pamięci RAM, 4-pinowe złącze, które pozwoli do płyty podłączyć standardowe paski LED RGB 12V maksymalnie do 2 metrów długości, co jest jedną z ważniejszych funkcji Maximus Formula, a na końcu gniazdo na przedni panel audio.

Pojedynczy slot na dyski pod złącze M.2 ukryty jest pod częścią ROG Armor, co przydaje się jeśli chcemy ukryć dysk wykonany na zielonej płytce PCB, z drugiej strony już dziś można kupić konstrukcje zbudowane na płytce czarnej. Wspierane długości dysków to od 42 do 110 mm. Po zdjęciu tego panelu mamy także dostęp do baterii płyty głównej. Warto jednak wspomnieć, że nie da się go zdemontować, kiedy mamy zamontowaną długą kartę graficzną, nawet w górnym slocie. O ile w przypadku chłodzenia powietrzem nie jest to problem, o tyle jeżeli zamontowano by tutaj chłodzenie wodne, to chęć wymieniania dysku M.2 czy też bateryjki, prawdopodobnie wymagałby zdemontowania całej instalacji. Zaraz obok portu M.2 zintegrowano port U.2, dostępny bez demontażu ROG Armor, co jest dobrym pomysłem ze względu na rosnącą popularność dysków na to złączę, np. serii Intel 750, ale niestety to gniazdo dzieli przepustowość z portem M.2, co oznacza, że nie skorzystamy z obu złączy w tym samym czasie. Do dyspozycji użytkownika oddano w sumie 8 portów SATA III 6 Gbps, dwa ostatnie są kompatybilne ze standardem SATA Express. Dwa czarne porty SATA III kontrolowane są przez dodatkowy chip firmy ASMedia, z kolei pozostałe obsługuje sam chipset.

Porównywarka płyt głównych

POST LED i Q-Code, karta dźwiękowa

Obok głównego gniazda zasilacza zaobserwować można LEDy sygnalizujące przebieg procedury POST, więc jeżeli komputer się zawiesi, łatwo można znaleźć przyczynę. Powyżej znajdują się przyciski power i reset, które pozwolą uruchomić komputer np. bez obudowy, a jeszcze wyżej zainstalowano ASUS Q-Code LED, które pomoże rozwiązać bardziej skomplikowane błędy procedury POST.

8-kanałowy chip audio najwyżej jakości wspierany jest przez rozwiązanie ROG SupremeFX, ma wbudowany przetwornik DAC marki ESS i wzmacniacz słuchawkowy o impedancji 600 Ohmów, software’owo wesprze nas panel Sonic Studio II, który umożliwi ustawienie dźwięku pod streaming, rozmowy głosowe czy efekty przestrzenne.

ASUS GTX 970 TURBO OC + FAR CRY PRIMAL ►

Panel tylny

Na panelu tylnym umieszczono przyciski Clear CMOS i USB BIOS Flashback, który pozwala np. zaktualizować BIOS bez potrzeby instalowania procesora i pamięci RAM. Zaraz obok znajdziemy nagwintowane złącza na dwie anteny WiFi, dalej porty DisplayPort i HDMI, następnie 4 gniazda USB 3.1 gen. 1, gniazdo Ethernet Intel I219V, dwa porty USB 3.1 gen. 2 typu A i typu C, gniazdo PS/2, kolejne dwa gniazda USB 3.1 gen. 1 oraz na końcu pozłacane porty audio oraz wyjście optyczne.

Dodatkowe funkcje

ASUS zwraca jeszcze uwagę na inne istotne funkcje płyty, takie jak:

 • GameFirst IV, który optymalizuje ruch w sieci, zapewniając szybszą grę pozbawioną opóźnień

 • Multi-Gate Teaming, umożliwia użytkownikom połączenie wszystkich bram sieciowych dla maksymalnej szerokości pasma i płynnej rozgrywki

 • KeyBot II – mikroprocesor sterowany przez intuicyjny interfejs, umożliwiający np. sterowanie płyta główną za pomocą klawiatury, np. szybkie podkręcanie, uruchamianie komputera, czy czyszczenie CMOSu.

Równie funkcjonalne MOBO znajdziecie w naszych rankingach najlepszych płyt głównych.

PLATFORMA TESTOWA

 • Intel Core i7 6700k
 • SilentiumPC Spartan PRO HE924
 • HyperX 2x8 GB 2133 MH C14 Fury Black
 • ASUS Geforce GTX 970 4 GB Turbo
 • Transcend SSD370S
 • Corsair VS 550W

AI Suite 3: o/c z poziomu systemu

Narzędziem wartym szczególnej uwagi jest AI Suite 3, który pozwala zarządzać niemal każdą funkcją płyty głównej z poziomu systemu. Ciekawą funkcją jest 5-way optimization. Uruchomi ona automatyczny proces optymalizacji naszej maszyny, najpierw podkręcony zostanie procesor, zbalansowany zostanie cykl dostarczania energii i jej oszczędzania, prędkości wentylatorów znajdujących się w obudowie zostaną ustawione na najbardziej optymalny poziom, a na końcu program zajmie się optymalizacją naszych ustawień sieciowych i audio.

Na końcu podkręcania oprogramowanie przeprowadzi burn test, którego długość sami wcześniej możemy zdefiniować. W naszym przypadku uzyskaliśmy przyrost 50% do częstotliwości taktowania 4,6 GHz. Z poziomu AI Suite 3 możemy robić wiele innych rzeczy, jak np. sprawdzić aktualny pobór energii, podkręcić kartę graficzną czy sterować urządzeniami, które podłączone są po protokole USB.

BIOS UEFI – dwa tryby, czyli przystępność dla każdego

Jeżeli chodzi o UEFI, to jest to jedno z bardziej przejrzystych rozwiązań, jakie dostępne są na rynku. Szczegółowo opisywaliśmy je w innym teście – mianowicie ASUSa Z170 Pro Gaming, link do filmu w karcie. Krótko mówiąc BIOS dzieli się na dwa tryby – EZ Mode, dla początkujących użytkowników oraz Advanced Mode dla tych bardziej zaawansowanych. W przypadku tej pierwszej opcji otrzymujemy dostęp do łatwego zwiększenia wydajności lub kultury pracy systemu poprzez EZ System Tuning, mamy informację na temat kolejności bootowania, którą możemy zmieniać poprzez przeciąganie, a także podstawowe informacje dotyczące procesora, pamięci RAM i pracy wentylatorów.

W trybie rozbudowanym najbardziej interesować będzie nas sekcja Extreme Tweaker, która ukaże ustawienia wprowadzone podczas podkręcania w systemie. Tutaj możemy zarządzać mnożnikiem procesora, częstotliwością taktowania BCLK, profilami XMP pamięci i ich timingami oraz oczywiście napięciami. Co ważne do każdej z pozycji, u dołu pojawi się odpowiedni opis. W zakładce Advanced ustawimy wszystkie pozostałe ustawienia dotyczące każdego elementu płyty głównej, natomiast karta monitor pokaże aktualne temperatury podzespołów, prędkości wentylatorów i napięcia na szynach zasilacza. Każdą z interesujących nas funkcji możemy dodać do listy ulubionych, poprzez wciśnięcie klawisza F3, jeżeli często wracamy do konkretnych opcji, bardzo się to przydaje. Bardzo pomocne jest także to, że UEFI Asusa przy zapisywaniu wyliczy użytkownikowi wszystkie elementy, które zmodyfikował.

Extra bajer: oświetlenie LED RGB

Na koniec warto jeszcze zatrzymać się przy eleganckim podświetleniu RGB. Elementy, na którym zamontowano diody to logo ROG na dole, napis FORMULA na środku płyty oraz I/O Shield, czy pokrywa panelu tylnego. Oczywiście za pomocą odpowiedniego złącza możemy podpiąć do płyty wspomniany na początku pasek LED. Poprzez osobne oprogramowanie AURA możemy tymi diodami sterować. Zakres barw to naturalnie RGB, a tryby pracy są następujące:

- Statyczny, czyli światło non stop

- Oddychanie - Na przemian rozjaśnia się i ściemnia

- Stroboskopowy - Mruga

- Cykl kolorów - Rozświetla się po kolei każdą barwą

- Efekt muzyki - Pulsuje do rytmu muzyki

- oraz chyba najciekawszy tryb - Temperatura CPU - Zmienia kolor w zależności od obciążenia procesora.

Za pomocą drugiego suwaka możemy ustawić jasność, maksymalny poziom to kolor biały. Zarządzanie kolorami może odbywać się niezależnie dla diod fabrycznie zamontowanych i tych umieszczonych na dodatkowym pasku LED.

Podsumowanie

Reasumując należy na pewno podkreślić bardzo agresywny design, który na pewno wielu osobom przypadnie do gustu i będzie jednym z kluczowych powodów zakupu tej płyty głównej. Bardzo spodobało nam się przemyślane i dobrze zorganizowane podświetlanie RGB z możliwością jego rozszerzenia. 

ROG Maximus VIII Formula ma wszystko to, czego wymagają entuzjaści i gracze – zarówno w kwestii ilości złączy oraz możliwości podkręcania czy instalacji chłodzenia wodnego. Dlatego też zasłużyła na naszą rekomendację i oznaczenie design, przyznawane za nietuzinkowy wygląd.

blog comments powered by Disqus
ASUS MAXIMUS VIII FORMULA - Test i prezentacja płyty głównej