PODPOWIEDZI:

Casio XJ-F210WN - Recenzja Bezlampowego Projektora DLP

W dzisiejszym odcinku przetestujemy jeden z najnowszych produktów marki CASIO, a mianowicie bezlampowy projektor wykonany w technologii Laser&LED.; Model F210WN charakteryzuje się dużym zoomem optycznych, wysoką jasnością i niskim zużyciem energii. Jesteście ciekawi, jak jego użytkowanie wygląda w praktyce? Zapraszamy do obejrzenia tego filmu!

Casio XJ-F210WN

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wygodna kontrola jasności
 • Duży zoom – 1.5x
 • Autokeystone
 • Natychmiastowe włączenie i szybki restart
 • Port USB
 • 2x HDMI
 • Głośniki 16W
WADY
 • Cena

Wstęp: Co to jest Laser&LED;?

W roku ubiegłym mieliśmy okazję zrecenzować jeden z projektorów firmy CASIO, było to świetne urządzenie, dlatego na dzisiaj opisywany produkt zapatrujemy się jeszcze lepiej. Przypomnijmy jednak czym właściwie jest technologia Laser&LED.;


  Otóż, jak zapewne wiecie tradycyjne projektory są wyposażone w naświetlające lampy rtęciowe, które nie tylko nagrzewają się i chłodzą bardzo długo, to jeszcze ich żywotność oraz utrzymanie poziomu jasności w okresie eksploatacji stoją na dość kiepskim poziomie. Casio zdecydowało się więc usunąć lampę i zastąpić ją diodami.

  Casio XJ-F210WN Recenzja projektora

  Dzięki temu projektory tego producenta można używać nawet przez 20 000 godzin bez konieczności wymiany źródła światła. Co więcej LEDy w przeciwieństwie do lamp nie tracą szybko mocy, w efekcie przez większość czasu użytkowania jasność projektora będzie na fabrycznym poziomie.

  Spersonalizowana dla Ciebie oferta projektorów CASIO

  Przed opisaniem dzisiejszego bohatera warto jeszcze wspomnieć o blisko spokrewnionych, jednakże tańszych urządzeniach. Producent dostosował swoją ofertę tak, aby każdy klient mógł wybrać coś dla swoich potrzeb. Jest ona podzielona na serię Core oraz Advanced. Jeżeli nie potrzebujemy opcji wyświetlania obrazu poprzez WiFi czy port Ethernet, świetnym wyborem będzie model F100W, z kolei brak wymagań, co do dodatkowych portów sprawi, że warto zainteresować się modelem V100W. Na pewno są też osoby, które już mają ekran 4:3 i nie chcą kupować nowego w związku ze zmianą projektora – wtedy idealnym rozwiązaniem będzie Casio F10X.

  Sprawdź Aktualne Ceny Projektorów Casio:

  CASIO F210WN: Parametry techniczne

  Do testów dostarczono nam jeden z najwyższych modeli o oznaczeniu F210WN. Warto wspomnieć, że w porównaniu do projektora, który tenże model zastępuje, cena startowa jest aż o 12% niższa, spadek z 5830 na 5080 zł. Oznacza to, że technologia Laser & Led systematycznie tanieje. Jego wymiary to 97 x 299 x 299 mm, a waga wynosi 3,8 kg – jest to więc projektor stosunkowo kompaktowy. Jeżeli chodzi o parametry techniczne, to mamy do czynienia z rozdzielczością wyświetlania WXGA, kontrastem 20 000:1, wysoką jasnością 3500 ANSI lm, która pozwala pracować w pełni nasłonecznionym pomieszczeniu, natomiast zakres przekątnych obrazu, jakie możemy wyświetlić wynosi od 30 do 300 cali.

  Casio XJ-F210WN Recenzja projektora

  Konstrukcja optyki zapewni także również 1,5x zoom, który pozwoli na wygodne umiejscowienie projektora w dogodnym miejscu, nie tylko na stałe, ale również w przypadku częstego przenoszenia.

  CASIO F210WN:
  Duża ilość portów, wyświetlanie po LAN i WiFi

  Casio F210WN zapewni szeroką gamę portów wejścia/wyjścia. Od lewej zamontowano: port USB typu A, gniazdo Ethernet RJ-45, 2 złącza HDMI, USB typu B oraz microUSB, port VGA, gniazdo mini jack na mikrofon, analogowe wejście audio RCA, kompozytowe wejście obrazu RCA, złącze S-Video, a także wejście i wyjście audio mini jack oraz port RS232. Nie można również zapomnieć o wsparciu dla WiFi w standardzie 802.11 n. Te wszystkie protokoły umożliwiają transmisję obrazu za pomocą czterech różnych dróg: przez złącza obrazu, za pomocą sieci LAN lub WiFi oraz poprzez USB.

  Ranking Projektorów ► 

  Casio XJ-F210WN Recenzja projektora

  Obecność tego ostatniego złącza pozwoli także na swobodne używanie urządzeń typu Chromecast, jak również np. zwyczajne podładowanie telefonu, z kolei drugi port HDMI, to wygoda dla tych, którzy korzystają z różnych źródeł obrazu w wysokiej rozdzielczości.

  Automatyczna korekcja geometrii obrazu i kilkusekundowy start!

  Po umieszczeniu projektora w dogodnym miejscu, automatycznie skoryguje on geometrię obrazu – obraz będzie zawsze płaski, nie uświadczymy efektu trapezu. Jeżeli jednak będziemy chcieli coś poprawić, naturalnie możemy to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą pilota dołączonego do zestawu. W tym miejscu warto podkreślić kolejną zaletę braku zastosowania rtęciowej lampy – dzięki temu, że diody nie muszą się nagrzewać, projektory CASIO oferują natychmiastowe uruchomienie.

  Casio XJ-F210WN Recenzja projektora

  Rozgrzanie projektora trwa maksymalnie 5 sekund, z kolei po jego wyłączeniu nie musi się on schładzać, co oznacza, że nie będziemy musieli czekać z ponownym włączeniem – można to zrobić niezwykle szybko. W ten sposób oszczędzamy nie tylko energię, ale także nasz czas.

  7 poziomów jasności i głośniki 16W

  Kolejną bardzo ważną cechą projektorów Laser&LED; jest ergonomiczna kontrola jasności. Zazwyczaj projektory świecą tak samo niezależnie od warunków, w przypadku Casio jest jednak inaczej. Mianowicie projektor oferuje aż 7 poziomów jasności, między którymi możemy łatwo wybierać z poziomu menu i dopasować do naszego pomieszczenia czy pory dnia. W przypadku modelu F210WN na pokładzie jest jeszcze dodatkowy sensor oświetlenia, co oznacza, że jeżeli będziemy chcieli, to projektor sam dopasuje odpowiedni poziom jasności.

  To rozwiązanie jest nie tylko ergonomiczne, ale także ekonomiczne, bo w przypadku słabszego świecenia, oczywiście zużywamy mniej energii elektrycznej. Miłym dodatkiem jest obecność 16-watowego głośnika, który gra całkiem nieźle. Jak wiemy często na prezentacjach bolączką jest dźwięk odtwarzany z notebooka, jednak dzięki wbudowanemu w projektor głośnikowi taka sytuacja nie będzie się już powtarzać.

  Wrażenia z użytkowania i dodatkowe cechy

  Z projektora korzysta naprawdę przyjemnie. Odwzorowanie kolorów, głębia czerni, jasność obrazu czy kąty widzenia stoją na bardzo wysokim poziomie. Niemniej jednak nie da oddać się tego na filmie, efekty trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. Aby nie przedłużać nie wspomniałem wyżej o innych, licznych zaletach testowanego projektora, takich jak: bez filtrowy układ chłodzenia, który nie wpuści ani grama kurzu do optyki, funkcja własne logo, która pozwala na wyświetlenie obrazu startowego, kompatybilność z zabezpieczeniem Kensington Lock, wyjątkowo przydatne i wygodne odtwarzanie filmów/muzyki/obrazu bezpośrednio z pamięci USB bez potrzeby używania komputera czy sterowanie i zarządzanie projektorem za pomocą sieci.

  Podsumowanie

  Na koniec warto jeszcze wspomnieć o gwarancji. Klient otrzyma 3 lata gwarancji na projektor i 5 lat (do 10 000 godzin) na źródło światła przy użytkowaniu do 12 godzin dziennie lub 2 lata na projektor i 2 lata (do 6.000 godzin) na źródło światła przy użytkowaniu powyżej 12 godzin dziennie. Taki układ daje użytkownikowi pewność, że jego urządzenie nie zepsuje się szybko i będzie odpowiednio działać przez długi okres. W przypadku testowanego przez nas modelu Casio XJ-F210WN jedynie cena jest nieco zaporowa, a link do niej znajdziecie w opisie filmu. Projektor zdecydowanie zasługuje na naszą rekomendację. Po więcej szczegółów na temat oferty firmy Casio zapraszamy na stronę www.bezlampowe.pl. 

  blog comments powered by Disqus
  Casio XJ-F210WN - Recenzja Bezlampowego Projektora DLP