PODPOWIEDZI:

Orange Vegas [TEST]

Jeśli nie wymagasz od komórki zaawansowanych funkcji, jeśli nie zależy Ci na zaszpanowaniu super markowym produktem to Orange Vegas jest propozycją godną polecenia.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • prostota obsługi
  • szybkość działania
WADY
  • słabej jakości wyświetlacz
  • ubogie oprogramowanie

Orange – międzynarodowy operator telefonii komórkowej wprowadził do sprzedaży telefon pod swoją własną marką. Orange Vegas, bo właśnie o nim jest mowa, to na chwilę obecną najmniejszy, najlżejszy i najtańszy telefon z ekranem dotykowym dostępny na Polskim rynku. Czy jest on wart jakiegokolwiek zainteresowania? Poniższy opis powinien rozwiać wszelkie wątpliwości…

Orange Vegas

Wygląd / obudowa

Najistotniejszą cechą charakterystyczną telefonu Orange Vegas są jego naprawdę niewielkie rozmiary, które wynoszą prawie 10cm wysokości, 5cm szerokości i zaledwie 16mm grubości. Jeśli dorzucić do tego równie niewielką masę (ok. 80g) to otrzymujemy super wygodny telefon, który świetnie leży w dłoni i zmieści się praktycznie do każdej kieszeni.

Jeśli chodzi o jakość wykonania to jest troszkę gorzej. Mimo iż elementy obudowy są dobrze do siebie dopasowane to zalatuje od nich tanią chińszczyzną – komórka sprawia wrażenie jakby była zabawką dla dzieci a nie funkcjonalnym urządzeniem. Na szczęście konstrukcja Orange Vegas wydaje się być solidna – bliskie spotkania z podłogą nie powinny zaszkodzić telefonowi.

Przedni panel nowego Orange Vegas zagospodarowano bardzo prosto, aczkolwiek stylowo i bez niepotrzebnego przepychu. Główna część, czyli wyświetlacz, to dotykowy ekran LCD-TFT o przekątnej 2.4” i rozdzielczości 240x320 pikseli. Niestety nie jest on najmocniejszą stroną telefonu – po pierwsze: kolory są mało żywe, można nawet rzec „ponure”, a po drugie: już niewielka zmiana kąta patrzenia powoduje znaczny spadek czytelności. Rekompensatą za te niedogodności jest silne podświetlanie matrycy.

Orange Vegas

Zaraz pod wyświetlaczem znajduje się pad nawigacyjny wraz z czterema przyciskami szybkiego dostępu do menu. Pad, pomimo swej prostoty, jest bardzo wygodny w używaniu – wiele bardziej zaawansowanych i o wiele droższych telefonów może pozazdrościć takiej konstrukcji. Jeśli chodzi o wprowadzanie danych to producent przewidział wirtualną klawiaturę ekranową. Potrafi ona pracować w dwóch trybach: zwykłym ABC znanym z konwencjonalnych telefonów komórkowych oraz w trybie QWERTY. O ile tryb ABC jest bardzo wygodny – klawisze są odpowiednio duże a reakcja na dotyk jest szybka, o tyle tryb QWERTY to porażka. Wirtualne przyciski są tak małe, że czasami pisanie przy pomocy rysika stwarza kłopoty. Szkoda jedynie, że zabrakło słownika T9, który przyśpieszył by np. pisanie wiadomości SMS.

Orange Vegas wyposażono w naprawdę mocne i całkiem przyzwoitej jakości głośniki – jak na swoje niewielkie rozmiary jakość przetwarzania dźwięku jest dobra. Do kompletu z głośnikami dostajemy zestaw słuchawkowy. Tutaj sprawa ma się o wiele gorzej. Słuchawki są tragiczne i zupełnie nie nadają się do słuchania muzyki. W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć w jaki sposób, lub precyzyjniej, gdzie podłączane są słuchawki. Niestety gniazdo umieszczone jest z boku telefonu, co włożeniu podpięciu słuchawek niepotrzebnie zwiększa szerokość tego niewielkiego urządzenia.

Funkcje

Orange Vegas to dwuzakresowy telefon komórkowy pracujący w pasmach 900/1800MHz wspierający transmisję danych GPRS. Posiada on również interfejs Bluetooth do komunikacji z akcesoriami lub z innymi telefonami komórkowymi. Ilość wbudowanej pamięci danych jest naprawdę minimalna – niecałe 600kB ledwo starcza na jakiś przyzwoity dzwonek czy kilka zdjęć. Na szczęście dostajemy do dyspozycji czytnik kart pamięci w standardzie microSD umożliwiający rozszerzenie pamięci danych do 2GB a po podłączeniu telefonu do komputera przez wbudowany interfejs USB możemy go z powodzeniem używać jako przenośny dysk.

Orange Vegas

System operacyjny najmłodszego dziecka Orange został przygotowany specjalnie na potrzeby tego modelu. Interfejs graficzny przypomina trochę rozwiązania z iPhone OS, Mobilnego Windowsa czy Symbiana ale jego funkcje ograniczono do niezbędnego minimum. Podzielone na zakładki menu główne jest bardzo czytelne i proste w obsłudze, tak że dostęp do wszystkich funkcji i ustawień jest szybki i intuicyjny.

Ze względu na fakt iż Orange Vegas jest prostym urządzeniem nie znajdziemy w nim zaawansowanych programów biurowych czy multimedialnych ale mimo wszystko nie będziemy zawiedzeni jego funkcjami. Fabrycznie dostajemy dostęp do takiego oprogramowania jak edytor wiadomości tekstowych, odtwarzacz muzyki i filmów, menadżer plików czy organizer. Nie zabrakło również prostej gry.

Aparat fotograficzny w telefonie Orange to bardziej gadżet niż użyteczny dodatek. Matryca 1.3MPix nie powala jakością zdjęć. Przy dobrym oświetleniu zdjęcia są słabe a przy słabym oświetleniu, no cóż… widzimy jedynie szum. Aparatem możemy również kręcić filmiki.

Dla osób które nie chcą inwestować w dodatkową kartę pamięci do przechowywania muzyki z pewnością do gustu przypadnie wbudowany radioodbiornik FM. Jest prosty w obsłudze i działa bez zarzutów. Szkoda, że do jego działania wymagane jest podłączenie zestawu słuchawkowego.

Orange Vegas pracuje na baterii Litowo-Jonowej o pojemności 670mAh. Według producenta, jej pełne naładowanie wystarczy na ok. 200 godzin czuwania oraz na 180 minut rozmowy.

Orange Vegas

Podsumowanie

Orange Vegas należy do grupy telefonów komórkowych przez które wyłącznie się rozmawia. Jeśli nie wymagasz od komórki zaawansowanych funkcji, jeśli nie zależy Ci na zaszpanowaniu super markowym produktem to jest to propozycja godna polecenia. Ponadto takie cechy jak niewielkie gabaryty, solidne wykonanie czy szybkie działanie są doceniane przez wielu użytkowników. Pomimo kilku niedociągnięć i niewielkich wad jest to ciekawy produkt.

blog comments powered by Disqus