PODPOWIEDZI:

Sony Xperia X - Test i Recenzja Telefonu z Przednią Kamerką 13 Mpix

Jeżeli lubicie smartfony japońskiej marki Sony, to koniecznie zobaczcie naszą recenzję smartfona Sony Xperia X. Dość szczegółowo postanowiliśmy sprawdzić zalety, ale także mankamenty tego modelu. Wyniki poniżej.

Sony Xperia X

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • ładna, dobrze wykonana obudowa
  • głośniki stereo
  • dobra kamerka frontowa
  • szybko działający skaner odcisków palców
WADY
  • brak wodoszczelnej obudowy
  • słaba bateria
  • przeciętny aparat główny
  • odpryski na ramce

Ekran, wymiary, wykonanie i design

Sony Xperia X to pierwsze urządzenie z całkowicie nowej linii japońskiego producenta, które zastąpiło dotychczasowe smartfony z serii Z. Telefon jest jednak bardzo podobny do zeszłorocznej Xperii Z5, która wyróżniała się przede wszystkim zastosowaniem innych materiałów na tyle urządzenia. Zamiast szła pojawił się metal, który niewątpliwie dodaje elegancji.

Sony Xperia X

Urządzenie zostało zapakowane w obudowę o wymiarach 143 x 69 x 7,9 mm i wadze wynoszącej dokładnie 153 gramy. Najważniejszym elementem na froncie urządzenia jest wyświetlacz o przekątnej 5 cali o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) wykonany w technologii IPS.

Ekran w Xperii X charakteryzuje się przede wszystkim świetną jasnością nawet w pełnym słońcu oraz zagęszczeniem pikseli na poziomie 441ppi, które pozwala na komfortowe przeglądanie treści na naszym smartfonie. Jedynie można się przyczepić do odwzorowania kolorów. Nie jest źle, ale jednak od urządzenia w tej cenie oczekiwałem nieco więcej.

Jak już wspomniałem na tyle smartfona znajdziemy metalową obudowę. Ten sam materiał umieszczony jest po bokach urządzenia. I tu się na chwilę zatrzymam - jakość wykonania ramek pozostawia wiele do życzenia. Urządzenie dotarło do mnie z lekkim uszczerbieniem nad głośnikiem do rozmów, w trakcie testów jeszcze w kilku miejscach pojawiły się małe ubytki na ramce. Widać wyraźnie, że pod spodem znajdziemy tworzywo sztuczne, metalowa jest jedynie wierzchnia warstwa.

Sony Xperia X - test telefonu

Omawiając po kolei krawędzie urządzenia warto, przede wszystkim, skupić się na prawym boku. Umieszczono tu klawisz zasilania z wbudowanym skanerem linii papilarnych, przyciski do zmiany głośności oraz fizyczny, dwustopniowy spust migawki. Idąc dalej - od góry znajdziemy złącze słuchawkowe oraz mikrofon, a od dołu port do ładowania micro USB i jeszcze jeden mikrofon.

Sony Xperia X - recenzja telefonu

Na lewej krawędzi umieszczono wysuwaną tackę na karty nano SIM oraz microSD. Jak dla mnie sporym nieporozumieniem jest to, że każdorazowe wyciągnięcie szufladki powoduje automatyczne zrestartowanie urządzenia. Chcąc więc włożyć kartę pamięci musimy odczekać około dwie minuty zanim telefon się wyłączy, a następnie ponownie uruchomi.

Na tyle umieszczono 23-megapikselowy aparat główny z przysłoną f/2,0 wspierany przez diodę LED. Warto dodać, że wokół matrycy znajdziemy metalowy pierścień, który minimalnie wystaje nad obudowę, przez co jest podatny na zarysowania.

Sony Xperia X - test aparatu w smartfonie

Na przodzie producent zaimplementował natomiast aparat o matrycy 13 Mpix, wszystkie podstawowe czujniki, diodę powiadomień oraz głośniki stereo. Co ciekawe na froncie został umieszczony również moduł NFC w lewym górnym rogu.

Sony Xperia X posiada akumulator o pojemności 2620 mAh. Niestety nie mamy do niego dostępu, więc jego wymiana jest niemożliwa. Wielkim nieporozumieniem jest dla mnie fakt, że smartfon nie posiada żadnego certyfikatu szczelności. Biorąc pod uwagę to, że wszystkie urządzenia z serii Z były odporne na wodę, to producent zrobił spory, niezrozumiały dla mnie krok w tył. Wodoszczelność jest obecna jedynie w dużo droższym wariancie - Xperia X Performance.

Wydajność

Sony Xperia X jest napędzana sześciordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 650 o częstotliwości taktowania 1,8 Ghz. Jednostka ta wspierana jest przez 3GB RAM oraz układ graficzny Adreno 510. Przy codziennym użytkowaniu smartfon daje sobie bardzo dobrze radę. Jedynie czasami w niektórych aplikacjach występuje bardzo irytujący błąd z klawiaturą, która się samoczynnie zamyka lub przeładowuje.

Sony Xperia X - wydajność telefonu

W grach Xperia X radzi sobie bardzo dobrze, większość popularnych tytułów uruchomimy na tym smartfonie bez jakiegokolwiek problemu. Warto dodać, że obudowa nie nagrzewa się aż tak mocno jak  w przypadku większości urządzeń z serii Z, ten element w końcu został choć trochę poprawiony. W testach syntetycznych Xperia X też nie wypada najgorzej. W Antutu uzyskała 74256 punktów, natomiast w aplikacji Quadrant udało się jej zdobyć 25259 punktów.

Sprawdź najlepsze smartfony na rynku >>>

System, interfejs, aplikacje

Sony Xperia X działa w oparciu o system operacyjny Android w wersji 6.0.1 Marshmallow. Jest on wzbogacony o nakładkę producenta, która jest trochę zmieniona względem poprzednich modeli tego producenta. Mamy całkowicie nowy, świetnie wyglądający ekran blokady oraz minimalnie przebudowane niektóre aplikacje. Niestety nie wszystkie zmiany w nakładce są pozytywne. Zabrakło chociażby miniaturowych wersji aplikacji takich jak kalkulator, kalendarz, czy przeglądarka internetowa, z których, prawdę mówiąc, dość często korzystałem w poprzednich wersjach flagowców z logo Sony na obudowie.

Sony Xperia X - test telefonu

Szczerze mówiąc, poza zmianami wizualnymi, nakładka Sony nie rożni się prawie niczym od czystej wersji Androida. Jedyne dodatkowe aplikacje to prosty edytor graficzny "Szkic" oraz drugi do edycji filmów "Movie Creator", a także program do rozpoznawania muzyki "TrackID", do łączenia się z PlayStation, a także "Whats new", w którym znajdziemy nowe aplikacje na naszego smartfona.

Jak pisałem przy omawianiu obudowy, Sony Xperia X posiada skaner linii papilarnych umieszczony w klawiszu zasilania. Muszę przyznać, że działa on bardzo dobrze i niemal za każdym razem prawidłowo rozpoznaje odcisk naszego palca. Jedynie kilka razy zdarzyło się, że pojawił się napis "czytnik linii papilarnych nie jest dostępny", ale ponowne wygaszenie i podświetlenie ekranu usuwało ten błąd.

Aparat

Sporą zaletą urządzeń Sony zawsze była aplikacja aparatu. Oprócz standardowego trybu automatycznego mamy sporo dodatków, takich jak rozległa panorama, efekt kreatywny, czy efekt AR. Możliwe jest również pobranie dodatkowych trybów ze sklepu z aplikacjami. Warto powiedzieć, że w Xperii X znajdziemy również tryb manualny, który ucieszy bardziej wymagających użytkowników.

Sony Xperia X - Aparta smartfona

Jeśli chodzi o fotografie wykonane Xperią X to mam mieszane uczucia. Z jednej strony są to na pierwszy rzut oka ładne zdjęcia z dobrze odwzorowanymi kolorami, ale gdy nieco przybliżymy jakiś element to pojawia się trochę szumów. Sporymi wadami jest to, że bardzo ciężko jest wyostrzyć nieco mniejsze elementy, dodatkowo zdjęcia nie są wykonywane od razu, lecz z lekkim opóźnieniem, przez co nie trudno o rozmazanie ich.

O ile zdjęcia za dnia wychodzą powiedzmy dobre, to przy nieco ciemniejszej scenerii nie jesteśmy w stanie wykonać dobrej fotografii. Są one wyjątkowo prześwietlone i rozmazane, przez co całość nie wygląda dobrze.

Aparat frontowy wykonuje stosunkowo dobre zdjęcia, szczególnie przy dobrym świetle. Kolory są żywe, szczegółowość na dobrym poziomie - do podstawowych selfie jak najbardziej wystarczy.

Akumulator

Bateria w Xperii X jest wyjątkowo przeciętna. Codzienne ładowanie telefonu to norma, a czasami w trakcie dnia zachodzi potrzeba żeby doładować naszego smartfona. W moim tradycyjnym trybie pracy, czyli cały czas włączony internet (mniej więcej pół na pół Wi-Fi i transmisja danych), pełna synchronizacja oraz jasność ekranu prawie na maksymalnej wartości udało mi się uzyskać wyniki na poziomie 2,5-3 godzin na wyświetlaczu.

Sony Xperia X - bateria

Podsumowanie

Sony Xperia X niewątpliwie przyniosła lekki powiew świeżości w portfolio urządzeń japońskiego producenta. Możemy odnotować wiele zmian, niestety większość z nich są krokiem w tył względem zeszłorocznych flagowców. Brak wodoszczelnej obudowy, słaba bateria, pozbawienie systemu z niektórych funkcjonalnych funkcji to coś, co bardzo mnie zdziwiło. Na pochwałę zasługuje natomiast dobrze wykonana obudowa (oprócz ramki, na której lubią pojawiać się odpryski), dobrej jakości głośniki stereo oraz o wiele szybciej działający skaner odcisków palców.

Ogólnie mówiąc Xperia X to ciekawe urządzenie, ale całkowicie nie warte swojej ceny. Za kwotę, którą obecnie przyjdzie nam zapłacić za to urządzenie możemy znaleźć kilka o wiele lepszych alternatyw, takich jak chociażby Galaxy S7, LG G5, czy o wiele tańszy Huawei P9.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Sony Xperia X - Test i Recenzja Telefonu z Przednią Kamerką 13 Mpix