PODPOWIEDZI:

Recenzja Canona EF-S 24mm f/2.8 STM

Zajmiemy się dla was obiektywem EF-S 24mm f/2.8 STM od firmy Canon. Testować go będziemy na aparacie 7D Mark II. Przejdźmy do konkretów.

Canon EOS 750D

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Uniwersalność
  • Małe rozmiary
  • Bardzo dobra jakość
  • Mechanizm ostrości STM
  • Cena
WADY
  • Jakość wykonania
  • Pierścień ostrości
  • Mała ostrość na brzegach kadru
  • Brzydkie Rozmycie
  • Słaba praca pod słońce

Obiektyw z wyglądu przypomina placek. Funkcjonuje on na mocowaniu EF-S, czyli jest stworzony do aparatów o matrycy APS-C. Link do filmiku objaśniającego działanie mocowania EF-S znajdziesz tutaj. Aparat wyposażony jest w system autofokusa STM, filmik objaśniający działanie mechanizmów autofokusa firmy Canon znajdziesz tutaj. Szybkość ostrzenia nie powala, ale jest dla mnie w zupełności wystarczająca. Pierścień ostrości jest dosyć mały i nieporęczny, a dodatkowo dosyć nieprecyzyjny przy ostrzeniu manualnym. Może być to problematyczne przy kręceniu tym obiektywem, ale został on wyposażony w mechanizm STM, który świetnie działa w trybie ciągłbym AF w LiveView. Jest bardzo płynny i cichy.

canon #1


PROMOCJE na zakup Pralek lub Suszarek

Zdjęcia wykonane obiektywem są ostrew centrum kadru już od najniższej przysłony f/2.8. Najlepsze wyniki uzyskuje on przy przysłonie f/5.6. Obraz robi się miękki dopiero od przysłony f/11, a jego jakość skutecznie słabnie aż do maksymalnej wartości f/22.

canon #2

Poszukujesz dobrego aparatu w niezłej cenie? Może ten model przypadnie Tobie do gustu!

Obraz w rogach kadru jest bardzo nieostry przy najniższych przysłonach, i podobnie jak w centrum, najlepszą jakość uzyskujemy przy przysłonie f/5.6.

canon #3

Dystorsja jest minimalna. Widać, że rogi kadru są delikatnie wygięte, ale nie uznaję tego za większy problem. W oczy rzuca się natomiast winietowanie – szczególnie przy najniższych wartościach przysłon, ale możemy je wyeliminować prawie całkowicie domykając przysłonę do wartości f/4.0. Nie dostrzegam większego problemu z aberracją chromatyczną. Jest ona faktycznie delikatna na brzegach kadru, ale tylko przy najniższych wartościach przysłony – po domknięciu do f/5.6 praktycznie nie występuje.


PROMOCJE na zakup Pralek lub Suszarek

canon #4

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest minimalna odległość ostrzenia, wynosząca 16cm. Czyni to obiektyw bardziej uniwersalnym. Obiektyw ten świetnie się sprawdza, do fotografowania z bliska produktów, czy martwej natury. Nie uzyskamy nim jakiegoś kolosalnego przybliżenia, ale uważam, że warto się nim zainteresować w tym kontekście, jeżeli nie szukasz wyspecjalizowanego obiektywu makro.

Właśnie przygotowaliśmy materiał o nowej lustrzance od Sony!

canon #5

Przyjrzyjmy się, jak wygląda rozmycie tła. Nie podoba mi się ono, ani trochę. Jaśniejsze przedmioty, tworzą wielkie jasne kształty, które brzydko kontrastują, z resztą tła, jak widać na załączonym obrazku.

przykładowe foto #1


Ekspresy do Kawy

Spójrzmy, jak obiektyw radzi sobie pod światło. Słońce zalewa swoim blaskiem większość kadru, tworząc przy tym kolorowe flary. Wynik nie zaskakuje, biorąc pod uwagę cenę obiektywu.

Spójrzmy na parę przykładowych zdjęć, które zamieszczone jest w tym materiale. W praktyce nie jest on tak ostry, ale z pewnością pozwoli nam na wykonywanie zdjęć w bardzo dobrej jakości. Jeżeli miałbym wskazać najlepsze zastosowanie dla obiektywu, to z pewnością byłoby to kręcenie wideo, głównie ze względu na mechanizm autofokusa STM, oraz sporą uniwersalność.

foto poglądowe

Z delikatnie szerokim kątem widzenia pozwala zarówno na robienie szerszych ujęć z zabawą perspektywą, oraz ujęć makro. Jeżeli szukasz jednak obiektywu do robienia zdjęć, to poważnie bym się zastanowił, gdyż mechanizm STM, nie jest do tego przystosowany, a jakość zdjęć w dużej rozdzielczości nie jest powalająca. Mocnym argumentem za, jest oczywiście jego cena, którą znajdziecie w opisie.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Recenzja Canona EF-S 24mm f/2.8 STM