PODPOWIEDZI:

Płyty Główne Pod Kaby Lake? - MSI Z270 GAMING PRO CARBON vs Gigabyte AORUS GA-Z270X-Gaming 5!

Dziś zestawimy dwie gameingowe płyty główne pod procesory Skylake i Kaby Lake - MSI Z270 GAMING PRO CARBON oraz Gigabyte AORUS GA-Z270X-Gaming 5. Która z nich jest tą bardziej wartą zakupu? Dziś się nad tym zastanowimy.

Gigabyte Aorus Z270X Gaming 5

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  WADY

   Baza do Testów - platforma testowa

   • Intel Core I7-7700K 
   • Gigabyte GeForce GTX 970 4GB OC 
   • 8GB RAM GOODRAM PLAY DDR4 2400MHz CL15 
   • SSD ADATA SU800 128GB

   Specyfikacje 

   MSI Z270 GAMING PRO CARBON 

   Obie płyty główne są przeznaczone dla graczy, wykonane w standardzie ATX oraz posiadają chipset Intel Z270 z podstawką LGA 1151. 

   MSI Z270 Gaming Pro Carbon

   Jednak omawiając specyfikację zacznijmy od płyty MSI. Znajdziemy tu 3 sloty PCIExpress x1 i PCI Express x16, 2 sloty M.2, z czego jednemu warto się przyjrzeć, ponieważ ma specjalną osłonę "Heat Shield" oraz "Thermal Pads", która zabezpiecza nasze pamięci SSD przed przegrzaniem się. Jest to zdecydowanie na plus, patrząc na to, jak pamięci na złączu M.2 potrafią się grzać. Są jeszcze w ilości 6 wejścia SATA III.

   MSI Z270 Gaming Pro Carbon

   Na panelu tylnym znajdziemy po jednym wejściu  HDMI, DVI, PS/2, RJ-45, USB typu C, USB 3.1 oraz cztery generacji pierwszej i 2 wejścia USB 2.0. W klasycznym dla siebie miejscu na płycie głównej znajdziemy też gniazda pamięci DDR4 Dual Channel w ilości 4, które mogą pracować w częstotliwości 3400 MHz do 3800 MHz w trybie Boost. Do płyty głównej możemy wpiąć też 4 porty USB 2.0 i 3.1 pierwszej generacji, 4 wentylatory plus jeden dla CPU oraz złącze pompy wodnej.  

   MSI Z270 Gaming Pro Carbon

   GIGABYTE AORUS GA-Z270X-Gaming 5 

   Przejdźmy teraz do specyfikacji płyty od Gigabyte, która jest droższa od porównywanej z nią MSI.

   GIGABYTE AORUS GA-Z270X-Gaming 5 

   Ta płyta posiada 4 wejścia DDR4 Dual-Channel w częstotliwościach pracy od 2133 do 4000 MHz, po trzy sztuki gniazd PCI Express x1 oraz x16, jeden U.2 connector, 3 SATA Express oraz 6 SATA III i dwa sloty na pamięci M.2.

   GIGABYTE AORUS GA-Z270X-Gaming 5 

   Na panelu tylnym znajdziemy po jednym porcie Display Port, PS/2, USB typu C, HDMI, USB 3.1 i cztery USB 3.1 generacji pierwszej oraz po dwa złącza USB 2.0 i RJ-45. 

   GIGABYTE AORUS GA-Z270X-Gaming 5 

   Porównując płyty główne, patrząc na same wejścia i wyjścia, warto spojrzeć na brak możliwości podłączenia się do sieci przez WIFI. Obie karty również są oświetlane przez ledy, MSI posiada system "Mystic Light" i "Mystic Light Extension" dzięki czemu można dowolnie edytować oświetlenie naszej płyty głównej, nawet przez aplikacje w telefonie co jest zdecydowanie dużą zaletą dla fanów Ledów.  Gigabyte odpowiada również dowolnemu, zaawansowanemu sterowaniu Ledami oraz posiada po prostu od groma wejść i wyjść - więcej od płyty MSI. 

   GIGABYTE AORUS GA-Z270X-Gaming 5 

   Technologie 

   Z ciekawszych technologii MSI do swojej płyty głównej dorzuca nam specjalny VR Boost nadążając za VR-ową modą, audio boost, który ma uwydatnić audio Nahimic 2 graczom min. Counter-Strike: Global Offensive. Bardzo dużym plusem jest techologia DDR4 Boost zawierająca w sobie system Steel Armor, odizolowując obwody pamięci, co ma ostatecznie skutkować lepszą stabilnością. Natomiast płyta główna od Gigabyte posiada naprawdę świetne audio dzięki technologiom DAC-UP i AMP-UP, Intel Turbo Boost 2.0 zwiększający wydajność procesora, USB blocker, wspiera Easy Tune, Cloud Station, Xpress Instal oraz App Center. Rankingi czołowych płyt głównych wskażą Wam także inne MOBO z topowymi technologiami.

   GIGABYTE AORUS GA-Z270X-Gaming 5 

   UEFI 

   Omawiając UEFI, zacznijmy ponownie od MSI. Znajdziemy tutaj MSI CLICK BIOS 5, który jest niezwykle intuicyjny i prostu dobrze poukładany, tak, że zarówno amator jak i entuzjasta znajdą tutaj to czego szukają. Warto powiedzieć, że bios należy zaktualizować by obsłużyć procesory Kaby Lake. W biosie prócz podkręcania manualnego można uruchomić podkręcenie automatycznie, które samo zadecyduje jak podkręcić nasz procesor oraz uwydatni jego działanie. Oczywiście poza podkręcaniem możemy tutaj zmienić ustawienia wentylatorów czy Ledów. Dodatkowo możemy w biosie korzystać bardzo wygodnie z myszki.

   MSI Z270 Gaming Pro Carbon
   W przypadku UEFI Gigabyte, mamy tu do czynienia z  już troszkę mniej intuicyjnym ale równie udanym UEFI, dającym nam gotowe profile do podkręcenia, podkręcanie w pełni manualne czy udostępnienie technologii Speed Shift. Można również zmienić język na polski, co jest na pewno dużym plusem, jednak UEFI nie jest w pełni przetłumaczone i wymaga jeszcze troszkę pracy. Wadą na pewno jest czasem niedziałająca myszka.  

   Gigabyte Aorus Z270X Gaming 5

   Podsumowanie 

   Czas podsumować zestawienie, karta od MSI - Z270 GAMING PRO CARBON jest bardzo dobrą opcją w rozsądnej cenie 800zł, przede wszystkim dla osób, które nie czują się za pewnie w podkręcaniu procesora czy lubią mieć bardzo przejrzyste UEFI lub po prostu szukają naprawdę dobrej gameingowej płyty, z świetnie wyglądającym podświetleniem Led, z masą ciekawych techologii jak VR Ready/Boost czy Systemem Twin Turbo M.2. Jednak AORUS od Gigabyte posiada więcej wejść, trzy porty Sata Express i naprawdę świetne audio, niestety jest też o ponad 100 zł droższe. 

   MSI - Z270 GAMING PRO CARBONGigabyte AORUS GA-Z270X-Gaming 5

   Przykładowe zdjęcia

   Podgląd zdjęcia

   Podgląd zdjęcia

   Podgląd zdjęcia

   Podgląd zdjęcia

   Podgląd zdjęcia

   Podgląd zdjęcia

   Podgląd zdjęcia

   Podgląd zdjęcia

   blog comments powered by Disqus
   Płyty Główne Pod Kaby Lake? - MSI Z270 GAMING PRO CARBON vs Gigabyte AORUS GA-Z270X-Gaming 5!