PODPOWIEDZI:

Recenzja Super Mario Run - Księżniczka Jest w Innym Zamku

Ostatnio Nintendo ma powody do radości. Gra Pokemon GO cieszyła się ogromna popularnością w ostatnie wakacje. Tegoroczna premiera Switcha także nie przeszła bez echa. Tym czasem japoński gigant, ma w swoim portfolio jeszcze jeden hit. Bez wątpienia jest nim Super Mario Run, który debiutuje na Androidzie. Ja jestem Paweł i zapraszam do dalszej części recenzji!

Samsung Galaxy S8+

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Grafika
  • Sterowanie
  • Mario na smartfony
  • Wciąga
  • Rywalizacja sieciowa
  • Budowanie królestwa
WADY
  • Wymaga stałego połączenia z Internetem
  • Mało darmowych poziomów
  • Wysoka cena aplikacji

Nintendo i gry na smartfony

Wszystko zaczęło się od wrześniowej prezentacji Apple'a. Pojawiła się tam firma Nintendo, która promowała swoją najnowszą grę na smartfony. Była to dość spora niespodzianka, biorąc pod uwagę, że wielki N, kilkakrotnie dawał do zrozumienia, że telefony go nie interesują. Tym czasem zaprezentowali rozgrywkę z powstającego Super Mario Run. Gra miała trafić na iOS i tak w rezultacie było. Już w grudniu posiadacze iPhonów i iPadów mogli zagrać w Mario. Teraz gra trafiła na Androida i na pewno osiągnie spory sukces.

Super Mario Run - Wersja Android

Fabuła

Super Mario Run to mobilna gra na smartfony, która została wydana na iOS i Androida. Zadaniem gracza jest uratowanie księżniczki Peach, która znowu jest w tarapatach. Porwał ją zły Bowser i tylko Mario może ją uratować. Fabuła jest praktycznie taka sama jak w pierwszej części gry, wydanej na NESa. Zmienia się jednak wszystko inne, co jest związane z rozgrywką. Do komfortowej gry będziemy musieli założyć specjalne konto Nintendo. Nie jest one obowiązkowe ale bardzo nam pomoże. Szczególnie jak gramy na większej ilości urządzeń. Zapisy przenoszą się pomiędzy iPhone czy iPadem.

Super Mario Run - Wersja Android

Rozgrywka

Grać możemy w dwóch trybach: fabularnym i sieciowym. Pierwsze rozwiązanie wiążę się z kilkoma problemami. Gracze otrzymują tylko kilka darmowych poziomów. Je przejść można w kilka minut, a za kolejne będziemy musieli zapłacić. Firma Nintendo dość wysoko ustawiła cenę odblokowania pozostałych plansz. Zapłacić trzeba będzie aż około 10€, aby móc uratować księżniczkę. Te rozwiązanie początkowo zniechęciło mnie do dalszej zabawy. Otrzymuję wybrakowany produkt, za który trzeba słono zapłacić. 45 zł jak na grę mobilną, to bardzo dużo, patrząc na inne mniejsze produkcje, które kosztują mniej niż 1€. Darmowe etapy starczą nam na jakieś 5 minut zabawy.

Super Mario Run - Wersja Android

Rywalizacja Online

Drugim trybem jest rywalizacja sieciowa, w której możemy grać z innymi graczami. Tutaj Super Mario Run nabiera skrzydeł. Zasady są bardzo proste: musimy zebrać więcej monet od oponenta. Wszystko zależy więc od naszych umiejętności i szczęścia. Pozyskując pieniądze ładujemy specjalny pasek, który pozwala generować większą ilość monet.

Podczas gry ciągle widzimy ruchy jakie wykonuje nasz przeciwnik. Dlatego możemy spodziewać się ewentualnej wygranej lub porażki. Zwycięstwa zwiększają ilość posiadanych przez nas punktów oraz zwiększają ilość posiadanych Toadów. Gracz ma dostęp do królestwa, którym może zarządzać. Kupować nowe elementy dekoracji czy budowle. To także w tym miejscu możemy dodać znajomych i rozegrać opcjonalne mini gry. Misja bonusowa polega na wybraniu odpowiedniego korytarza, aby otrzymać ekstra nagrodę. Najczęściej są to bilety, które pozwalają nam na grę w trybie sieciowym. Nie może zabraknąć także dziennych misji, typowego elementu aktualnych gier mobilnych.

Super Mario Run - Wersja Android

Sterowanie

Sterowanie Marianem jest niezwykle minimalistyczne. Bohater automatycznie podąża przed siebie, omija przeszkody i przeciwników. Gracz może wpływać na skok sympatycznego hydraulika. Naciskając palcem na ekran - Mario skacze. Przytrzymując palec - skacze wyżej. Sterowanie sprawdza się, szczególnie, że do obsługi gry wystarczy jedna ręka. Dlatego Super Mario Run jest grywalną grą w każdym momencie. Nie ważne czy jesteśmy w autobusie, poczekalni czy właśnie dokonujemy zakupów w supermarkecie.

Wraz z postępem w grze uzyskujemy dostęp do nowych skórek. Podstawowa Mariana dość szybko się nudzi. Na szczęście są także inni bohaterowie z tego uniwersum. Mi najbardziej przypadł do gustu niebieski Yoshi.

Wady

Niestety gra potrzebuje stałego dostępu do Internetu. Nie byłoby to takim wielkim problemem, gdyby aplikacja nie pobierała ciągle danych z sieci. Sama rozgrywka także wymaga dość szybkiego Internetu. Z początku miałem problemy z płynną grą i otrzymywałem informacje, że moja prędkość łącza jest niewystarczająca. Na szczęście przejście na LTE rozwiązało problem. Należy tylko uważać na transfer, jeżeli mamy ograniczony. Kilka partyjek w Super Mario Run może pozbawić nas Internetu, do kolejnego okresu rozliczeniowego.

Super Mario Run - Wersja Android

Podsumowanie

Grę Super Mario Run można uznać za udaną. Tryb sieciowej rywalizacji doskonale sprawdził się w moim przypadku. Dobrze mi się grało z innymi graczami a dodatkowo mogłem skupić się na ulepszaniu królestwa. Bilety niezbędne do potyczek dość często mi wylatywały z misji bonusowych, dlatego nie musiałem się martwić. To jest aż niesamowite, że z taką mała ilością darmowych poziomów, udało się twórcom stworzyć grywalną grę. Etapy mają kilka wariantów, które różnią się pomiędzy sobą poziomem trudności. Rozgrywka naprawdę wciąga na długie godziny. Banalne sterowanie zachęca wręcz do kolejne partyjki ze znajomymi. Rozczarowywać może jedynie wysoka cena aplikacji oraz konieczność ciągłego połączenia z Internetem. Warto Super Mario Run dać szanse, szczególnie teraz kiedy jest dostępna wersja na Androida. Jeżeli nam się nie spodoba to wystarczy, że ją po prostu odinstalujemy.

blog comments powered by Disqus
Recenzja Super Mario Run - Księżniczka Jest w Innym Zamku