Do grona modeli producenta MyPhone dołącza nowy model – 3370 Sweet. Prostota i podstawowa funkcjonalność telefonu komórkowego za przystępną cenę – takie założenie prezentuje producent, ukazując powyższy model. Telefon trafił do sprzedaży we wrześniu 2009r.
Co w pudełku?
Po otworzeniu opakowania naszym oczom ukaże się: - telefon MyPhone 3370 Sweet - ładowarka sieciowa - kabel USB - słuchawki stereo z wbudowaną anteną - instrukcja obsługi
Pudełko jest niewielkich gabarytów, Niemniej jednak jego konstrukcja jest dobrze przemyślana. Jest ono wykonane ze sztywnego kartonu, a atrakcyjna szata graficzna dodaje uroku. Minusem jest fakt, że poszczególne elementy muszą być idealnie ułożone wewnątrz, gdyż w przeciwnym wypadku nie zamkniemy opakowania.
Wygląd / Obudowa
Na pierwszy rzut oka telefon prezentuje się mało atrakcyjnie. Obudowa wykonana jest z czarnego, matowego plastiku, który nie wygląda na materiał z wyższej półki. Niemniej jednak na tego typu materiale z pewnością nie pozostawimy widocznych i szpecących obudowę odcisków palców. Zaokrąglone rogi oraz niewielkie wymiary korpusu sprawiają, że telefon świetnie leży w dłoni. MyPhone 3370 Sweet waży 75g, a zatem nie jest to urządzenie, które zbytnio obciąży naszą kieszeń. Umiejscowienie interfejsu USB oraz gniazda ładowarki w dolnej części obwodu telefonu było dobrym posunięciem. Dodatkowo, z prawej strony znalazł się uchwyt do powieszenia telefonu na smyczy, a u góry – latarka, w postaci białej diody LED. Na spodniej stronie korpusu umiejscowiono aparat fotograficzny, co jest raczej standardowym rozwiązaniem. Dla miłośników różnokolorowych obudów mam złą wiadomość – powyższy model dostępny jest wyłączenie w kolorze czarnym.
Wyświetlacz
„Okiem na świat” modelu Sweet jest kolorowy wyświetlacz TFT o przekątnej 1,8”, prezentujący obrazy w głębi 64tys. kolorów. W porównaniu z obecnymi telefonami, takie osiągi prezentują się raczej słabo. Po dokładnym przyjrzeniu się, można wyróżnić poszczególne piksele ekranu. Na wyświetlaczu bardzo łatwo można pozostawić odciski palców, a zatem z pewnością będziemy zmuszeni do częstego polerowania matrycy. Obraz wyświetlany jest jednak wyraźnie i czytelnie. W razie potrzeby możemy zmieniać jasność podświetlania, dzięki 5-stopniowej skali. Powyższa opcja z pewnością przyda się wówczas, gdy będziemy korzystali z telefonu w różnych warunkach oświetleniowych.
Klawiatura
Cała klawiatura wykonana jest z jednolitego kawałka wyprofilowanego, gumopodobnego materiału. Klawisze wspierają tradycyjny układ (3 litery, jedna cyfra). W górnej części znalazły się przyciski podejmowania połączenia dla każdej karty SIM osobno oraz przycisk zakończenia rozmowy. Korzystanie z klawiatury odbywa się sprawnie, a przyciski mają bardzo wyraźny skok. Producent pokusił się również o umiejscowienie 5-funkcyjnego krzyżaka nawigacyjnego. Szkoda tylko, że nie zaznaczył strzałek na poszczególnych klawiszach. Na pierwszy rzut oka wcale nie widać, iż gumowa otoczka owalnego przycisku skrywa 4 przyciski funkcyjne. Dużym minusem jest zachowanie klawiatury podczas pracy. Wszystko trzeszczy, pstryka, co wprowadza pewien dyskomfort. Dodatkowo mankamentem gumowanych klawiatur jest ich żywotność – z czasem się wycierają, co znacznie obniża walory estetyczne telefonu.
Aparat fotograficzny / Kamera
Telefon posiada wbudowany aparat fotograficzny o rozdzielczości 0,3 Mpx (!). Jednakże z jego pomocą z pewnością nie wykonamy dobrego zdjęcia. Brak flash’a dyskwalifikuje zdjęcia w ciemności. Zarejestrowane fotografie mają rozdzielczość 640 x 480px i są zapisywane w formacie JPG. Są jednak mało czytelne, a zatem o uwiecznianiu detali możemy zapomnieć. Telefon posiada możliwość rejestracji krótkich filmików, zapisywanych w rozszerzeniach .3gp lub .mp4. Ich jakość również pozostawia wiele do życzenia. Podsumowując, telefon umożliwia zapisywanie obrazów lub sekwencji wideo i...to by było na tyle.
Menu / Komunikacja / Funkcje
Na tej płaszczyźnie telefon prezentuje się średnio. Menu główne jest bardzo proste, składa się z 9 animowanych ikon. Poruszanie się po interfejsie odbywa się płynnie, bez zawieszeń systemu. Telefon wspiera jedynie dwuzakresowy system GSM, co raczej jest niezbędnym minimum, jeśli chodzi o transmisję głosu. Brak łączności 3G znacznie ogranicza pole manewru. Nie uraczymy również WiFi, Irdy, HSDPA czy Bluetooth’a. Nie jest to zatem telefon stworzony do zaawansowanej, bezprzewodowej transmisji danych. Do łączności z Internetem wykorzystywany jest WAP, dzięki czemu możemy posurfować po sieci.
Z rozwiązań multimedialnych warto wspomnieć o radiu, które możemy uaktywnić dopiero po podpięciu słuchawek do telefonu. Jest to standardowy transmiter FM bez funkcji RDS z automatyczną lub manualną funkcją wyboru stacji. Po dostrojeniu wybranej stacji nie jest zalecane poruszanie po menu telefonu. Owe „wędrówki” po interfejsie będą objawiały się trzaskami, a każde przyciśnięcie klawisza da się słyszeć, jako zgrzyt w odsłuchiwanej audycji. Nie jest to szczególnie przyjemne, gdy poziom głośności jest wysoko ustawiony. Akustyka może wydobywać się poprzez dołączone słuchawki, wbudowany głośnik lub oba wyjścia jednocześnie. Ciekawostką jest możliwość nagrania wybranej audycji. Będziemy mogli tego dokonać dopiero po włożeniu karty MicroSD do telefonu. Powód? Telefon posiada strasznie okrojoną pamięć wewnętrzną (350kB), a zatem o zapisie danych bez wsparcia ze strony pamięci zewnętrznej możemy zapomnieć. Gniazdo modułu pamięci znajduje się pod baterią, co utrudnia operację rozszerzenia przestrzeni dyskowej.
MyPhone 3370 Sweet posiada dzwonki polifoniczne oraz wsparcie dla plików MP3, dzięki czemu możemy nieco uatrakcyjnić chociażby dzwonek telefonu czy SMS. Wachlarz wbudowanych melodyjek nie jest zbyt atrakcyjny i sprowadza się do kilku piszczących sekwencji. Odtwarzacz multimedialny jest, to fakt, ale jego jakość również nie powala na kolana. Wbudowana aplikacja pozwala na delektowanie się ulubionymi „kawałkami”, a dzięki korektorowi będzie w stanie uwydatnić lub stłumić wybrane tony. Dołączone słuchawki są całkiem niezłe i z pewnością zadowolą mniej wymagających użytkowników. Telefon posiada również latarkę, której uaktywnienie jest dość mocno ukryte. Odbywa się ono poprzez dłuższe przytrzymanie środkowego przycisku na 5-funkcyjnym klawiszu nawigacyjnym. W moim przypadku aktywacja tej funkcji odbyła się całkowicie przypadkowo. Światło diody jest jednak białe i bardzo jasne. Lampka może zatem służyć, jako oświetlenie drogi, gdy idziemy ciemną ulicą lub gdy mamy problem ze znalezieniem czegoś w ciemnym pomieszczeniu.
Powyższy model posiada również ciekawą funkcję, objawiającą się zmianą barwy głosu. Dzięki modulatorowi głosowemu z 8 wbudowanymi stylami (m.in. dziecko, kobieta, mężczyzna, chłopiec), możemy zmienić swoją barwę głosu i podszyć się pod inną osobę podczas rozmowy. Jakość zmiany nie jest powalająca, ale rozwiązanie jest oryginalne i raczej mało spotykane. Sztandarową zaletą modelu 3370 Sweet jest obsługa dwóch kart SIM. Praca w tandemie pozwala na korzystanie z dwóch oddzielnych numerów, bez konieczności ciągłej wymiany kart. Możemy mieć np. numer służbowy i prywatny w jednym telefonie. Do każdej karty jest oddzielny przycisk wyboru numeru na klawiaturze, co znacznie ułatwia sprawę. Funkcję Dual-SIM z pewnością docenią osoby, które do tej pory korzystały z dwóch oddzielnych „komórek”.
Bateria
Telefon zasilany jest ogniwem litowo-jonowym o pojemności 850mAh. Producent podaje, że maksymalny czas rozmowy wynosi 350 min., a czuwania – 216 h. W praktyce, czasy te są krótsze o blisko połowę.
Podsumowanie
MyPhone 3370 Sweet nie jest z pewnością pozycją dedykowaną dla bardziej wymagających użytkowników. Mało atrakcyjny design oraz ubogi wachlarz możliwości z pewnością nie przemawiają na korzyść telefonu. Dość istotną kwestią jest jego cena – powyższą komórkę będziemy mogli kupić już za 219 zł, co z pewnością zainteresuje mniej zamożnych klientów. Jeżeli wykorzystujesz telefon do dzwonienia i wysyłania SMSów oraz nie wymagasz funkcjonalności smartphone’a – ten telefon jest dla Ciebie.