PODPOWIEDZI:

Więcej niż Głośnik Bezprzewodowy - Yamaha MusicCast

Głośnik bezprzewodowy - słysząc ten termin większości z Was (tak jak i mi) przychodzi na myśl nieduży głośnik z modułem bluetooth, który w łatwy sposób łączy się ze smartfonem lub tabletem, pozwalając na odsłuch muzyki. Dla niektórych jednak to za mało; znalazłem kilka głośników, które również działają bezprzewodowo, jednak oferują znacznie lepszą funkcjonalność i świetną jakość dźwięku. Zapraszam Was do recenzji jednego z nich - Yamaha MusicCast.

Yamaha ISX-18D

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Duża funkcjonalność
  • Jakość dźwięku
  • Dostęp do szerokiej gamy aplikacji
WADY
  • Brak lokalnego wejścia analogowego

multum funkcji z music cast

Minimalistyczny głośnik Yamaha WX-010, nieco większy Yamaha WX-030 oraz głośnik z radiem cyfrowym i budzikiem ISX-18D - wszystkie z nich mają jedną, wspólną cechę. Ta cecha to system MusicCast, który zaimplementowany jest w każdym z tych głośników. O co w nim chodzi ? Trudno jest w kilku słowach scharakteryzować ten system. Technologia MusicCast oferuje szereg unikalnych funkcjonalności, główne z nich to:

  • Bezprzewodowa łączność za pomocą Wi-Fi, AirPlay oraz Bluetooth
  • Możliwość bezprzewodowego przesyłania muzyki pomiędzy urządzeniami
  • Dostęp do serwisów strumieniowych i radia internetowego
  • Przesyłanie muzyki z urządzeń MusicCast do odbiorników bluetooth innych producentów, na przykład słuchawek lub głośników

A to wszystko sterowane jest za pomocą jednej aplikacji dostępnej w języku polskim na Androida i IOS-a.

Sprawdź ceny testowanych urządzeń:

Yamaha MusicCast zestaw głośników przód 1Yamaha MusicCast zestaw głośników przód

WSZYSTKO W JEDNYM MIEJSCU

Aplikacja MusicCast Controller jest w użytkowaniu łatwa i intuicyjna. Przypisujemy w niej każde urządzenie do konkretnego pomieszczenia i - w zależności od potrzeb - sterujemy wszystkimi razem lub każdym z osobna. Wystarczy podłączyć głośnik do prądu i połączyć się z domową siecią bezprzewodową, aby wszystko zaczęło działać. Oczywiście aplikacja MusicCast zaimplementowana jest również w innych urządzeniach od Yamahy, takich jak amplitunery, wzmacniacze, soundbary lub zestawy mini.

ROZMIESZCZENIE GŁOŚNIKÓW

Objaśniając to łopatologicznie: WX-030 jest większy więc stoi w salonie, WX-010 z racji mniejszej konstrukcji i głośności trafi na przykład do gabinetu, a ISX-18D, który ma budzik i zegarek, idealnie sprawdzi się w sypialni. Jeżeli mamy jednak większy salon i jeden głośnik to dla nas za mało, modele WX-010 i WX-030 możemy w jednym pomieszczeniu ustawić w parze i zyskać dobrej klasy stereofoniczny system audio.

Kiedy już rozlokujemy komponenty po pokojach, otrzymujemy bezprzewodowy system multiroom w całym domu o nieskończonych możliwościach. W tym samym momencie każde z urządzeń może odtwarzać inną muzykę; jeżeli jednak chcemy słuchać przykładowo w kuchni tego samego co akurat odtwarzane jest w salonie, to nie trzeba zmieniać źródła i szukać tej samej stacji radiowej. Wystarczy właściwie jednym ruchem zlinkować ze sobą urządzenia i gotowe. Jest to również dobra opcja przykładowo na domówkę, aby w całym domu grało to samo.

Yamaha MusicCast głośnik wx-010Yamaha MusicCast zestaw głośników bok

DODATKOWE MOŻLIWOŚCI

Inna ciekawa funkcjonalność to przesyłanie muzyki pomiędzy urządzeniami. Wyobraźcie sobie, że w salonie do amplitunera podłączony jest gramofon i bardzo chcemy posłuchać naszej ulubionej płyty, lecz akurat pracujemy w gabinecie, w którym stoi taki głośnik. Wydawałoby się, że nic nie da się zdziałać. Jeżeli jest to amplituner z technologią MusicCast to nic prostszego - wystarczy zlinkować gabinet z salonem, a dźwięk z gramofonu zostanie przesłany na nasze urządzenie. Tak samo można zrobić ze standardowym radiem FM, telewizją lub muzyką z odtwarzacza CD.

Lubimy internetowe serwisy streamingowe; na pokładzie znajdziemy takie jak Deezer, Juke oraz najpopularniejsze w Polsce Spotify i Tidal. Oczywiście jest także radio internetowe. Dzięki AirPlay możemy bezpośrednio przesyłać dźwięk z urządzeń ze stajni nadgryzionego jabłka, a DLNA pozwala na przesyłanie przez sieć plików muzycznych z naszego peceta, laptopa lub dysku sieciowego NAS. Oczywiście można też przesyłać pliki ze smartfona lub tabletu, na którym zainstalowana jest aplikacja. Jeżeli przyjdą do nas znajomi, możemy bez problemu podłączyć ich do naszego systemu za pomocą modułu bluetooth. Bluetooth to już chyba standard, chociaż te urządzenia oferują coś więcej niż standard - a mianowicie bluetooth output, czyli możliwość przesłania muzyki z naszego głośnika na dowolne urządzenie z modułem bluetooth.

SPECYFIKACJA GŁOŚNIKÓW

Wracając do naszych głośników: WX-030 waży nieco ponad 2 kg, moc wzmacniacza to 30W - wydaje się, że to niedużo, ale dzięki wydajnemu radiatorowi i dobrej klasy układowi DSP jego dźwięk zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Materiałem wykonania jest tworzywo sztuczne w połączeniu z aluminiową maskownicą, wszystko jest dobrze spasowane z dobrej jakości komponentów. Podstawowymi opcjami można sterować za pomocą dotykowej części górnego panelu.

Głośnik WX-010 oferuje 25-watowy wzmacniacz i nieco mniejszą obudowę pokrytą materiałową maskownicą. Górny panel wykończony na wysoki połysk również posiada możliwość podstawowego sterowania urządzeniem.

Yamaha MusicCast głośnik wx-030 góra

WRAŻENIA O DŹWIĘKU

Jak te głośniki grają? Byłem bardzo zaskoczony; WX030 oczywiście oferuje najlepszy dźwięk, bardzo głęboki i dopracowany. Zaskoczyłem się pozytywnie ilością niskich tonów, ale również dobrym balansem pomiędzy danymi częstotliwościami. Nie ma się co dziwić - Yamaha od dawna oferowała bardzo dobre mini zestawy, takie jak chociażby słynna na świecie mini wieża Piano Craft. Widać, że doświadczenia inżynieryjne ze starszych projektów z sukcesem udało się przenieść do nowoczesnych urządzeń. ISX18D jest nieco mniejszy, lżejszy i cieńszy niż dwa poprzednie głośniki, ale wygląda bardzo ładnie i elegancko, nie narzuca się wymyślnym designem, dzięki czemu spokojnie odnajdzie się we wnętrzach o różnej stylistyce. Brzmieniowo nawiązuje charakterystyką do poprzednich, ale z racji gabarytów usłyszymy nieco mniej niskich tonów.

Podsumowanie

Każdy z tych sprzętów jako oddzielna jednostka jest fajnym urządzeniem audio o bardzo dużych możliwościach i oferuje dużą funkcjonalność i dobrą jakość dźwięku. Dopiero jednak po połączeniu ze sobą kilku otrzymujemy nieskończone możliwości, inteligentny system multiroom oraz nowoczesne rozwiązania sieciowe. Który głośnik wybrać? Najlepiej wszystkie, do każdego pomieszczenia w dowolnie przez Was ustalonej konfiguracji.

jakośćocenawydajnośćinnowacja

blog comments powered by Disqus
Więcej niż Głośnik Bezprzewodowy - Yamaha MusicCast