PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Huawei Mate 30 Pro w Polsce! Warto było czekać?

Olympus FE-5020 [TEST]

Olympus FE-5020 to aparat kompaktowy należący do klasy popularnej, który jest w sprzedaży od sierpnia 2009 roku. Model ten został wyposażony w szerokokątny obiektyw z pięciokrotnym zoomem optycznym, automatyczne śledzenie ostrości oraz kilka filtrów artystycznych.

Olympus FE-5020

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • szerokokątny obiektyw
  • autofokus może pracować w trybie śledzenia
  • możliwość stosowania filtrów artystycznych
WADY
  • nieosłonięte gniazdo uniwersalne na spodzie aparatu
  • dość długi czas zapisu zdjęcia na kartę
  • szumy na zdjęciach wykonanych przy wysokiej czułości

Aparatem Olympus FE-5020 powinny zainteresować się osoby poszukujące sprzętu lekkiego, z szerokokątnym obiektywem i prostego w obsłudze, a przy tym eleganckiego (obudowa pokryta jest dwuwarstwową krystalicznie perłową powłoką).

Co w zestawie?

W komplecie z FE-5020 znajdują się aparat, akumulator, ładowarka, pasek na nadgarstek, kable USB i A/V, adapter karty microSD oraz instrukcja obsługi i płyta CD-ROM z oprogramowaniem Olympus Master 2.

Najlepsze aparaty fotograficzne na rynku >>>

 Olympus FE-5020

FE-5020 zbudowano na bazie matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 12 megapikseli (rozmiar fizyczny 1/2,33 cala), której czułość można regulować w zakresie od 64 do 3200 ISO. Kompakt ten ma wbudowany obiektyw z pięciokrotnym zoomem (siedem soczewek w sześciu grupach) o ogniskowej zmiennej w zakresie od 24 do 120 mm (ekwiwalent małego obrazka). Otwór względny zmienia się w zakresie f/3.3–5.8. W normalnym trybie fotografowania ostry obraz można uzyskać w odległości 60 cm, natomiast wykorzystując tryb supermakro od jednego centymetra. Regulacja czasu naświetlania jest możliwa w przedziale od 1/1000 do 1/4 s, a w trybie nocnym do 4 s.

Ten model Olympusa wszystkie zdjęcia zapisuje w postaci plików JPEG. Największa możliwa do zarejestrowania rozdzielczość to 3968 x 2976 pikseli; do wyboru jest jeszcze sześć innych (pięć w proporcjach 4:3, a jedna 16:9 – 1920 x 1080 punktów). FE-5020 potrafi także filmować. Do wyboru są dwie rozdzielczości filmu: 640 x 480 pikseli (30 lub 15 kl./s) lub 320 x 240 pikseli (30 kl./s). Ograniczeniem długości wideo jest bariera 2 GB dla pojedynczego pliku. Wszystkie pliki są przechowywane na kartach pamięci xD lub microSD/microSDHC (poprzez adapter dołączony do aparatu). Do dyspozycji pozostaje także wbudowana na stałe pamięć o objętości 48 MB.

Przynależność aparatu do klasy popularnej oznacza, że nie znajdziemy w nim bardziej zaawansowanych funkcji czy wyposażenia. Aparat nie ma np. pokrętła wyboru trybu, ustawiania balansu bieli na podstawie wzorca i nie potrafi wykonywać zdjęć seryjnych. Z bardziej zaawansowanych funkcji ma tylko cyfrową stabilizację obrazu i autofokus, który może pracować w trybie śledzenia. FE-5020 jest owocem zasady konstrukcyjnej „jeden przycisk, jedna funkcja”, dzięki której korzystanie z urządzenia staje się dziecinnie proste. Wszystkie istotne funkcje aparatu takie jak fotografowanie, odtwarzanie i przeglądanie zdjęć na ekranie LCD, jak również kasowanie obrazów są w prosty sposób uaktywniane jednym przyciskiem.

Olympus FE-5020 jest dostępny w kolorach czystej bieli, ciemnoszarym, kawowym oraz odcieniach błękitu oceanu. Swoimi wymiarami lokuje się w średniej w swojej klasie (92,7 x 55,8 x 24,7 mm), natomiast cechuje się niższą od przeciętnej masą – zaledwie 107 g bez baterii i karty pamięci.

Aparaty fotograficzne - poradnik kupującego >>>

Aparat rzeczywiście ma tylko to, co niezbędne przy fotografowaniu – nikomu w kontakcie z nim nie grozi zagubienie w mnogości przycisków czy opcji. Z przodu obudowy wzrok przyciąga otoczony wyraźnym pierścieniem obiektyw. Oprócz niego projektanci od frontu umieścili lampę błyskową, mikrofon i diodę sygnalizującą aktywność samowyzwalacza. Na bokach nie ma żadnych elementów oprócz ucha do montażu paska (po prawej stronie), natomiast u góry znajdują się włącznik i spust migawki. Na spodzie aparatu zostały umieszczone głośnik, gwint do statywu (niestety z tworzywa), gniazdo uniwersalne (USB i A/V) bez jakiejkolwiek osłony oraz klapka chroniąca przedział akumulatora i karty pamięci.

 Olympus FE-5020

Tylna ścianka FE-5020 niczym nie zaskakuje: najwięcej miejsca zajmuje 2,7-calowy wyświetlacz LCD (230 tys. punktów) oferujący dwupoziomową regulację jasności. Na prawo od ekranu konstruktorzy umieścili wszystkie przyciski sterujące. Przy górnej krawędzi są dwa klawisze zoomu, a nieco poniżej przycisk do zmiany trybu pracy wyświetlacza (można np. wyświetlić siatkę ułatwiającą kadrowanie) lub – w chwili nawigowania po menu – do wyświetlania informacji na temat aktualnie wybranej funkcji. Następnie widzimy dwa klawisze zestawione obok siebie, z których prawy służy do przełączania się między trybem odtwarzania i rejestracji, a lewy, oznaczony symbolem aparatu, zastępuje pokrętło wyboru trybu. Przełączanie się między trybami pracy aparatu (inteligentna automatyka, automatyka, stabilizacja obrazu, programy tematyczne i nagrywanie filmu) jest realizowane za pomocą sekwencyjnego naciskania tego przycisku, a aktualnie wybrana funkcja jest pokazywana na wyświetlaczu. Metoda kilkukrotnego naciskania klawisza jest nieco myląca i wymaga przyzwyczajenia, bowiem naturalnym odruchem jest próba skorzystania z kompletu klawiszy uniwersalnych z centralnym przyciskiem OK. Zestaw elementów sterujących uzupełniają klawisze wywoływania menu oraz kasowania zdjęć/włączania silniejszego podświetlenia ekranu LCD.

Kompakt oferuje funkcję automatycznego śledzenia ostrości, która ułatwia fotografowanie poruszających się obiektów (nawet gdy obiekt na chwilę zniknie z kadru, to po powrocie przez obiektyw śledzenie będzie natychmiast kontynuowane). Z kolei robienie zdjęć w mniej korzystnych warunkach oświetleniowych może być wspomagane przez cyfrową stabilizację obrazu, która jest w stanie skompensować poruszenia aparatu. Ułatwieniem jest też obecność technologii kompensacji cienia, która umożliwia poprawne naświetlenie motywów o dużym kontraście.

 Olympus FE-5020

Także portretowanie osób nie powinno sprawić problemu osobom bez większego doświadczenia w tej dziedzinie. Olympus FE-5020 został bowiem wyposażony w technologię detekcji twarzy (do 16 w kadrze), która zapewnia należytą ostrość i ekspozycję fotografowanych postaci. Użytkownicy o bardziej kreatywnym zacięciu będą mogli natomiast skorzystać z jednego z czterech filtrów artystycznych zwanych tu magicznymi. Dzięki nim można przekształcić wykonane zdjęcie w kadr w stylu pop-art, pochodzący z aparatu otworkowego, zrobiony z użyciem obiektywu typu rybie oko lub przypominający szkic.

blog comments powered by Disqus