PODPOWIEDZI:

Olympus FE-46 [TEST]

Prosty i wszechstronny kompakt FE-46 to kolejna propozycja firmy Olympus. Intuicyjna obsługa oraz mnogość funkcji sprawia że jest to jeden z bardziej interesujących aparatów fotograficznych na rynku.

Olympus FE-46

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • pięciokrotny zoom optyczny
  • autofokus może pracować w trybie śledzenia
  • zasilanie ze standardowych ogniw AA
WADY
  • szumy na zdjęciach wykonanych przy wysokiej czułości
  • gwint do statywu wykonany z tworzywa

Olympus FE-46 to aparat kompaktowy należący do klasy popularnej, który jest w sprzedaży od sierpnia 2009 roku. Model ten został wyposażony w szerokokątny obiektyw z pięciokrotnym zoomem optycznym oraz automatyczne śledzenie ostrości. Aparatem powinny zainteresować się osoby poszukujące sprzętu lekkiego i prostego w obsłudze, a przy tym eleganckiego (obudowa pokryta jest dwuwarstwową krystalicznie perłową powłoką).

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Olympus FE-46

W zestawie

W komplecie z FE-46 znajdują się aparat, dwie baterie AA, pasek na nadgarstek, kable USB i A/V, adapter karty microSD oraz instrukcja obsługi i płyta CD-ROM z oprogramowaniem Olympus Master 2.

Funkcjonalność

Olympus FE-46 zbudowano na bazie matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 12 megapikseli (rozmiar fizyczny 1/2,33 cala), której czułość można regulować w zakresie od 100 do 1600 ISO. Kompakt ten ma wbudowany obiektyw z pięciokrotnym zoomem (sześć soczewek w pięciu grupach) o ogniskowej zmiennej w zakresie od 36 do 180 mm (wartości dla filmu małoobrazkowego). Otwór względny w zależności od kąta widzenia zmienia się w zakresie f/3.5–5.6. W normalnym trybie fotografowania ostry obraz można uzyskać w odległości 60 cm, natomiast wykorzystując tryb supermakro od trzech centymetrów. Zmiana czasu naświetlania jest możliwa w zakresie od 1/2000 do 1/2 s, a jednym z programów tematycznych – do 4 s.

Polecane aparaty fotograficzne >>>

Ten model Olympusa wszystkie zdjęcia zapisuje w postaci plików JPEG., przy czym największa możliwa do uzyskania rozdzielczość to 3968x2976 pikseli. W sumie do wyboru jest siedem wielkości fotografii, w tym 1920x1080 punktów, czyli o proporcjach 16:9. Za pomocą FE-46 można także rejestrować wideo. Użytkownik ma do wyboru jedną z dwóch rozdzielczości filmu: 640x480 pikseli (30 lub 15 kl./s) lub 320x240 pikseli (30 kl./s). Nakręcone materiały mogą być dowolnie długie, pod warunkiem jednak, że rozmiar pojedynczego pliku nie przekroczy bariery 2 GB. Pamięć masową stanowią karty pamięci w standardzie xD lub – poprzez obecny w komplecie z aparatem adapter – microSD/microSDHC. Do stałej dyspozycji pozostaje natomiast wewnętrzna pamięć o objętości 19 MB.

Olympus FE-46

Kupując aparat klasy popularnej należy liczyć się z tym, że będzie on raczej wyposażony w podstawowe elementy i funkcje. Nie inaczej jest w wypadku FE-46. Kompakt ten nie ma np. pokrętła wyboru trybu, ustawiania balansu bieli na podstawie wzorca, nie potrafi wykonywać zdjęć seryjnych a pomiar ekspozycji dokonywany jest wyłącznie w jednym trybie: automatycznym ESP. Braki te jednak są po części kompensowane przez obecność cyfrowej stabilizacji obrazu, autofokus, który może pracować w trybie śledzenia oraz filtry artystyczne (pop-art, fotografia otworkowa, szkic i ślub). FE-46 został zaprojektowany w myśl zasady „jeden przycisk, jedna funkcja”, co powoduje, że korzystanie z niego jest bardzo proste. Wszystkie najważniejsze funkcje aparatu (fotografowanie, odtwarzanie, przeglądanie zdjęć na ekranie LCD czy kasowanie obrazów) są uaktywniane jednym klawiszem.

Olympus FE-46 jest dostępny w trzech odmianach: białej, różowej i czarnej. Jego wymiary i masa są charakterystyczne dla kompaktów tej klasy: 98,0 x 61,6 x 27,8 przy 128 g (bez baterii i karty pamięci). Zasilanie aparatu zapewniają dwa ogniwa AA.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Wyposażenie tego modelu jest rzeczywiście ograniczone do tego, co faktycznie niezbędne przy fotografowaniu, więc nawet początkujący nie będą mieli problemu z szybkim opanowaniem obsługi Olympus FE-46. Z przodu obudowy charakterystycznym elementem jest łagodne wybrzuszenie stanowiące uchwyt dla dłoni. Obok niego umieszczono obiektyw, nad którym swoje miejsce znalazły lampa błyskowa, mikrofon i dioda sygnalizująca aktywność samowyzwalacza.

Olympus FE-46

Na bokach nie ma żadnych elementów oprócz ucha do montażu paska (po prawej stronie), natomiast u góry znajdują się włącznik i spust migawki. Na spodzie aparatu zostały umieszczone wykonany z tworzywa gwint do statywu, gniazdo uniwersalne (USB i A/V) bez jakiejkolwiek osłony oraz klapka chroniąca gniazdo akumulatora i slot karty pamięci.

Jaką stabilizację obrazu wybrać w aparacie fotograficznym? >>>

Tylna ścianka FE-46 niczym nie zaskakuje: najwięcej miejsca zajmuje 2,7-calowy wyświetlacz LCD (230 tys. punktów) z możliwością dwupoziomowej regulacji jasności. Na prawo od ekranu konstruktorzy umieścili komplet przycisków sterujących. Przy górnej krawędzi są dwa klawisze zoomu, a nieco poniżej przycisk do zmiany trybu pracy wyświetlacza lub – w chwili nawigowania po menu – do wyświetlania informacji na temat aktualnie wybranej funkcji. Jeszcze niżej umieszczono dwa klawisze zestawione obok siebie, z których prawy służy do przełączania się między trybem odtwarzania i rejestracji, a lewy (oznaczony symbolem aparatu) zastępuje pokrętło wyboru trybu. Przełączanie się między trybami pracy aparatu – inteligentna automatyka, automatyka, stabilizacja obrazu, programy tematyczne i nagrywanie filmu – jest realizowane za pomocą sekwencyjnego naciskania tego przycisku, a aktualnie wybrana funkcja jest pokazywana na wyświetlaczu.

Olympus FE-46

Metoda kilkukrotnego naciskania klawisza jest nieco myląca i wymaga przyzwyczajenia, bowiem naturalnym odruchem jest próba skorzystania z kompletu klawiszy uniwersalnych z centralnym przyciskiem OK. Zestaw elementów sterujących uzupełniają klawisze wywoływania menu oraz kasowania zdjęć/włączania silniejszego podświetlenia ekranu LCD.

Olympus FE-46 oferuje wspomnianą już funkcję automatycznego śledzenia ostrości. Ułatwia ona fotografowanie poruszających się obiektów i nawet gdy obiekt na chwilę zniknie z kadru, to po powrocie przez obiektyw śledzenie będzie natychmiast kontynuowane. Z kolei robienie zdjęć w mniej korzystnych warunkach oświetleniowych może być wspomagane przez cyfrową stabilizację obrazu, która jest w stanie skompensować poruszenia aparatu. Także portretowanie osób zostało ułatwione. Olympus FE-46 został bowiem wyposażony w technologię detekcji twarzy (do 16 w kadrze), która zapewnia należytą ostrość i ekspozycję fotografowanych postaci.

blog comments powered by Disqus