PODPOWIEDZI:
Weekendowe Promocje na sprzęt RTV i AGD

Olympus FE-4000 [TEST]

Olympus FE-400, to mały i elegancki kompakt będący idealną propozycją dla osób szukających prostego w obsłudze aparatu fotograficznego. 12 megapikselowy obiektyw z 5-krotnym szerokokątnym zoomem optycznym ułatwiającym uchwycenie rozległej panoramy i wspaniałych zbliżeń.

Olympus FE-4000

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • dość jasny, szerokokątny obiektyw
  • autofokus mogący pracować w trybie śledzenia
  • możliwość stosowania filtrów artystycznych
WADY
  • wyłącznie automatyczny pomiar oświetlenia ESP
  • szumy na zdjęciach wykonanych przy wysokiej czułości
  • gwint do statywu wykonany z tworzywa
  • dość długi czas zapisu zdjęcia na kartę

Olympus FE-4000, to kompakt z klasy popularnej, który na sklepowe półki trafił w sierpniu 2009 roku. Model ten jest bliźniaczym urządzeniem dla Olympusa FE-5020. Kto powinien zainteresować się aparatem? Zapraszam do recenzji.

Pomagamy w wyborze aparatu fotograficznego >>>

Co w zestawie?

W pudełku z FE-4000 oprócz aparatu znajdują się akumulator, ładowarka, pasek na nadgarstek, kable USB i A/V, adapter karty microSD oraz instrukcja obsługi i płyta CD-ROM z oprogramowaniem Olympus Master 2.

Olympus FE-4000

WYGLĄD

Różnorodne wersje kolorystyczne korpusówFE-4000 – szary, biały, fioletowy, niebieski i pomarańczowy – i dwuwarstwowe krystaliczno-perłowe wykończenie powierzchni powodują, że aparat wygląda elegancko. Akcentują to także niewielka grubość urządzenia (95,0 x 57,0 x 22,4 mm) i niewielka masa – tylko 106g bez baterii i karty pamięci.

Aparat został wyposażony tylko w to, co rzeczywiście niezbędne przy fotografowaniu – nawet początkującym nie będzie trudno szybko opanować obsługę FE-4000, bo nie zostaną zaskoczeni mnogością elementów i opcji. Z przodu korpusu wzrok przyciąga otoczony wyraźnym pierścieniem obiektyw oraz lampa błyskowa, mikrofon i dioda sygnalizująca pracę samowyzwalacza. Na bokach nie umieszczono żadnych elementów oprócz ucha do montażu paska (po prawej stronie); u góry natomiast zainstalowano włącznik i spust migawki. Na spodzie aparatu zostały umieszczone gwint do statywu (niestety z tworzywa), gniazdo uniwersalne (USB i A/V) bez jakiejkolwiek osłony oraz klapka chroniąca przedział akumulatora i karty pamięci.

Olympus FE-4000

Tylna ścianka Olympus FE-4000 przedstawia standardowy obraz: dominuje na niej 2,7-calowy ekran LCD (230 tys. punktów) oferujący dwupoziomową regulację jasności. Na prawo od wyświetlacza znajdują się wszystkie przyciski sterujące. Patrząc od góry są to kolejno dwa klawisze zoomu, przycisk do zmiany trybu pracy wyświetlacza (można np. wyświetlić siatkę ułatwiającą kadrowanie) lub – w chwili nawigowania po menu – do wyświetlania informacji na temat aktualnie wybranej funkcji. Następnie umieszczono dwa klawisze zestawione obok siebie, z których prawy służy do przełączania się między trybem odtwarzania i rejestracji, a lewy, oznaczony symbolem aparatu, zastępuje pokrętło wyboru trybu. Przełączanie się między trybami pracy aparatu (inteligentna automatyka, automatyka, stabilizacja obrazu, programy tematyczne i nagrywanie filmu) jest realizowane za pomocą sekwencyjnego naciskania tego przycisku, a aktualnie wybrana funkcja jest pokazywana na wyświetlaczu.

Najlepsze aparaty fotograficzne >>>

Metoda kilkukrotnego naciskania klawisza jest nieco myląca i wymaga przyzwyczajenia, bowiem naturalnym odruchem jest próba skorzystania z zestawu czterech klawiszy uniwersalnych z centralnym przyciskiem OK. Komplet elementów sterujących uzupełniają klawisze wywoływania menu oraz kasowania zdjęć/włączania silniejszego podświetlenia ekranu LCD.

PARAMETRY

Kompakt zbudowano na bazie matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 12 megapikseli (rozmiar fizyczny 1/2,33 cala) i czułości ustawianej w przedziale od 100 do 1600 ISO. FE-4000 ma wbudowany obiektyw z czterokrotnym zoomem (siedem soczewek w sześciu grupach) o ogniskowej zmiennej w zakresie od 26,3 do 105 mm (wartości odpowiadające małemu obrazkowi). Otwór względny przy szerokim kącie wynosi f/2.6, a przy wąskim – f/5.9. Obszar głębi ostrości w trybie normalnym zaczyna się od 60 cm, w makro od 20 cm, a w supermakro od czterech centymetrów. Czas naświetlania jest zmienny w zakresie od 1/2000 do 1/2 s, a w jednym z trybów tematycznych do 4 s.

Olympus FE-4000

Olympus FE-4000 wszystkie wykonane zdjęcia zapisuje, jako pliki JPEG w jednej z siedmiu rozdzielczości (maks. to 3968 x 2976 pikseli), przy czym w jednym wypadku obraz może mieć proporcje inne niż 4:3 – 16:9 dla zdjęć o wymiarach 1920 x 1080 punktów. Aparat umożliwia też rejestrację filmów (Motion JPEG w plikach AVI) w dwóch rozdzielczościach. Do wyboru są 640 x 480 pikseli albo 320 x 240 pikseli przy 30 kl./s, a ograniczeniem długości wideo jest to, że pojedynczy plik nie może przekroczyć rozmiaru 2 GB. Miejscem składowania zdjęć i nagrań są karty xD lub microSD/microSDHC (w komplecie z aparatem jest specjalny adapter). Do dyspozycji pozostaje także wewnętrzna pamięć urządzenia o objętości 19 MB.

FUNKCJE

Przynależność aparatu do klasy popularnej oznacza, że nie oferuje on bardziej zaawansowanych funkcji czy wyposażenia. FE-4000 nie ma np. pokrętła wyboru trybu, ustawiania balansu bieli na podstawie wzorca, nie potrafi wykonywać zdjęć seryjnych i korzysta wyłącznie z automatyki ESP przy ustalaniu parametrów naświetlania (nie można np. ustawić punktowego pomiaru światła). Z bardziej zaawansowanych funkcji ma tylko cyfrową stabilizację obrazu i autofokus, który może pracować w trybie śledzenia. Kompakt ten jest owocem zasady konstrukcyjnej „jeden przycisk, jedna funkcja”, dzięki której korzystanie z urządzenia staje się dziecinnie proste. Wszystkie istotne funkcje aparatu takie jak fotografowanie, odtwarzanie i przeglądanie zdjęć na ekranie LCD, jak również kasowanie obrazów są w prosty sposób uaktywniane jednym przyciskiem.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Olympus FE-4000

Ułatwieniem dla początkujących jest tryb inteligentnej automatyki, który rozpoznaje pięć powszechnie fotografowanych scenerii i na tej podstawie dobiera ustawienia ekspozycji. Także użycie jednego z 13 programów tematycznych pozwoli na zabawę aparatem w stylu „wyceluj i naciśnij spust migawki”. Z kolei portretowanie osób jest prostsze dzięki użyciu technologii detekcji twarzy (do 16 w kadrze), która zapewnia należytą ostrość i ekspozycję fotografowanej osoby. Użytkownicy chcący, co nieco poeksperymentować mogą pokusić się o włączenie jednego z czterech filtrów artystycznych (pop-art, fotografia otworkowa, szkic, ślub).

FE-4000 oferuje tryb śledzący autofokousa, który automatycznie śledzi poruszający się obiekt i stale utrzymuje jego ostrość. System zapamiętuje również dane obiektu i nawet, gdy wyjdzie on poza kadr i po chwili powróci w jego obszar, to śledzenie ostrości będzie kontynuowane prawidłowo.

Podsumowanie

Olympus FE-4000, to aparat wyposażony w szerokokątny obiektyw z czterokrotnym zoomem optycznym, automatyczne śledzenie ostrości oraz kilka filtrów artystycznych. Aparatem powinny zainteresować się osoby poszukujące sprzętu lekkiego, z szerokokątnym obiektywem i prostego w obsłudze.

blog comments powered by Disqus