PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaki fotel gamingowy dla wymagających?

Nikon Coolpix S1000pj [TEST]

Nikon COOLPIX S1000pj jest wyjątkowy pod jednym względem: nie ma drugiego aparatu, który miałby wbudowany projektor. Jeśli komuś zależy na takiej funkcjonalności, to nie ma się nad czym zastanawiać. Jako urządzenie rejestrujące zdjęcia model ten nie wyróżnia się specjalnie.

Nikon COOLPIX S1000pj

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • wbudowany projektor
  • pilot zdalnego sterowania
  • szerokokątny obiektyw
  • funkcje wspomagające wykonywanie fotografii
WADY
  • brak osłony obiektywu chroniącej przed zabrudzeniem

Nikon COOLPIX S1000pj to pierwszy na świecie aparat fotograficznyz wbudowanym projektorem multimedialnym, który pozwala na wyświetlanie obrazu w rozmiarach od około 5 do 40 cali. Inne ważne cechy urządzenia to szerokokątny obiektyw (28 mm) z pięciokrotnym zoomem optycznym, matryca o rozdzielczości 12,1 megapiksela i podwójny system stabilizacji (optyczny i elektroniczny). Model ten jest w sprzedaży od września 2009 roku.

Nikon COOLPIX S1000pj

Co w zestawie?

W pudełku z aparatem znajdziemy – oprócz samego urządzenia – akumulator, ładowarkę, dwa kable (USB i A/V), pasek na nadgarstek, instrukcję obsługi oraz płytę CD-ROM z pakietem oprogramowania, pilota zdalnego sterowania i podstawkę używaną do projekcji.

Nikon COOLPIX S1000pj

Nikon COOLPIX S1000pj

Funkcjonalność

Nikon COOLPIX S1000pj bazuje na matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 12,1 megapiksela, która umożliwia korzystanie z czułości w zakresie od 80 do 1600 ISO, a przy rozdzielczości nieprzekraczającej trzech megapikseli (2048 x 1536) także z wartości 3200 i 6400 ISO. Wbudowany w kompakt obiektyw do rejestracji obrazu to Nikkor o ogniskowej zmiennej w zakresie od 28 do 140 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm; pięciokrotny zoom optyczny) przy otworze względnym z przedziału f/3.9–5.8. W trybie makro można fotografować obiekty w odległości trzech centymetrów; a w trybie normalnym ostrzenie rozpoczyna się od 30 cm. Czas otwarcia migawki jest regulowany od 1/1500 do dwóch sekund, a w programie tematycznym do rejestracji fajerwerków – do czterech sekund.

Dobre aparaty fotograficzne >>>

Nikon COOLPIX S1000pj

Zdjęcia rejestrowane przez Nikona S1000pj mogą być zapisane tylko jako pliki JPEG w jednej z siedmiu rozdzielczości, przy czym maksymalna to 4000 x 3000 pikseli. Proporcje obrazu to 4:3, a w jednym wypadku 16:9. Aparat zapisuje także filmy w formacie Motion JPEG w plikach AVI. Rozdzielczość wideo może wynosić 640 x 480 lub 320 x 240 punktów przy 30 lub 15 klatkach na sekundę. Wszystkie pliki przechowywane są na kartach SD/SDHC oraz w wewnętrznej pamięci urządzenia o objętości 36 MB.

Nikon COOLPIX S1000pj

COOLPIX S1000pj występuje tylko w jednej odmianie: z obudową w kolorze czarnym. Mimo wbudowania projektora wymiary aparatu są raczej typowe dla kompaktów: 99,5 x 62,5 x 23 mm. Także masą nieznacznie tylko odbiega na plus od średniej: 155 g bez akumulatora i karty pamięci. Bardzo charakterystyczną cechą, pozwalającą na pierwszy rzut oka odróżnić ten model od innych kompaktów, są dwa obiektywy. Ten centralny służy do projekcji, a umieszczony w narożniku rejestruje obraz (nie ma żadnej osłony chroniącej przed zabrudzeniem). Wbudowanie projektora spowodowało także umieszczenie na górze urządzenia dwóch włączników i suwaka do zmiany ogniskowej. Także obecność dwóch czujników do pilota – po jednym z przodu i tyłu korpusu – jest pochodną możliwości projekcyjnych tego modelu Nikona, choć oczywiście producent zapewnił także obsługę pilotem w trybie rejestracji obrazu.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Nikon COOLPIX S1000pj

Projektor wykorzystuje technologię LCD i daje obraz o przekątnej od pięciu do 40 cali przy minimalnej odległości od ekranu odpowiednio 0,26 i 2,0 m. Oferowana przezeń jasność jest niewielka, bo wynosi 10 lumenów, co raczej wymusza pokazy w zaciemnionym miejscu. Przy korzystaniu z funkcji projekcyjnych przyda się specjalnie zaprojektowana podstawka, która ułatwia odpowiednie usytuowanie aparatu. Wedle deklaracji producenta w pełni naładowany akumulator wystarczy na ok. godzinę korzystania z rzutnika. Jeśli ktoś planuje intensywniej korzystać z tej funkcji, to może dokupić zasilacz sieciowy, bowiem aparat został wyposażony w odpowiednie gniazdo.

Nikon COOLPIX S1000pj ma kilka funkcji przeciwdziałających rozmyciu obrazu. Oprócz wysokiego ISO, użytkownicy mogą korzystać z optycznej redukcji drgań (łagodzi poruszenia), funkcji wykrywania ruchu (kompensuje ruch aparatu i przemieszczanie się fotografowanych obiektów) oraz z funkcji najlepsze zdjęcie BSS (Best Shot Selector), która automatycznie wybiera najostrzejsze zdjęcie z maksymalnie 10 zarejestrowanych kolejno ujęć.

Nikon COOLPIX S1000pj

Użytkownik nie ma możliwości manualnej regulacji parametrów naświetlania (właściwie można tylko ustawić ręcznie balans bieli). Aparat oferuje do wyboru albo tryb pełnej automatyki (scena jest rozpoznawana, a następnie dobierany jest odpowiedni program), albo jeden z 17 programów tematycznych. Poza tym dostępny jest tryb śledzącego autofokusa lub system zdjęć portretowych. Ten ostatni to kilka elementów połączonych w całość: detekcja twarzy (do 12 w kadrze), wykrywanie uśmiechu oraz ostrzeganie przed mrugnięciami (jeśli zostanie to wykryte, ujęcie jest rejestrowane powtórnie) oraz funkcja tzw. miękkiego odcienia skóry, która umożliwia korektę i wygładzenie cery twarzy fotografowanych osób.

Aparat potrafi także rejestrować zdjęcia seryjne, ale przy pełnej rozdzielczości robi to w dość ograniczonym zakresie. Otóż można uchwycić co najwyżej cztery kadry przy tempie zapisu na poziomie 0,9 klatki na sekundę. Szybkość rośnie znacznie, bo do 7,2 klatki na sekundę, ale aparat zapisuje wtedy 16 kadrów i układa je w jeden obraz o rozmiarach pięciu megapikseli.

Nikon COOLPIX S1000pj

Jeśli zdjęcia zostały wykonane w trybie pełnej automatyki, to przy przeglądaniu można je posortować ze względu na tematykę. Na tym etapie można także wykorzystać funkcję D-Lighting, służącą do poprawiania zdjęć niedoświetlonych lub wykonywanych pod światło.

Podsumowanie

Nikon COOLPIX S1000pj jest wyjątkowy pod jednym względem: nie ma drugiego aparatu, który miałby wbudowany projektor. Jeśli komuś zależy na takiej funkcjonalności, to nie ma się nad czym zastanawiać. Jako urządzenie rejestrujące zdjęcia model ten nie wyróżnia się specjalnie – jest solidnie skonstruowanym aparatem oferującym szerokokątny, stabilizowany obiektyw i funkcje wspomagające fotografowanie (wybór najlepszego ujęcia, wykrywanie ruchu, detekcja twarzy, uśmiechu, mrugnięcia).

blog comments powered by Disqus
Nikon Coolpix S1000pj [TEST]