PODPOWIEDZI:

Motorola Moto Z2 Play - Modułowa Nowość od Lenovo

W końcu mam okazję zrecenzować smartfon Motoroli Z2 Play, który jest najnowszą modułową propozycją od tego producenta. Jako że nie miałem okazji testować poprzedniego modelu, mogę na świeżo przyjrzeć się temu urządzeniu. Wiem, ze wielu recenzentów narzekało, że poprzednia wersja jest lepsza. Zobaczymy.

Motorola Moto Z2 Play

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dodatkowe moduły
  • Wyświetlacz
  • Kultura pracy
  • Aparat
  • Bateria
WADY
  • Trochę za duży
  • Wystający aparat
  • Drogie moduły

Motorola Moto Z2 Play to kontynuator modułowych smartfonów z serii Z. Seria ta charakteryzuje się tym, że możemy doczepić moduły, ale nie takie jak proponowane przez LG przy okazji premiery G5. Również nie takie, jakie kiedyś pokazało Google przy okazji prezentacji projektu ARA, który niestety został porzucony. Motoroli za to udało się stworzyć moduły, które są łatwe w użyciu, nie obciążają urządzenia, ale przede wszystkim działają bez instalacji czegokolwiek i można je zastosować w modelu tegorocznym, zeszłorocznym i - według zapewnień Motoroli - w kolejnych również.

Wygląd

Wróćmy jednak do samego telefonu, o modułach powiemy sobie trochę później. Moto Z2 Play to dość spory smartfon. Na froncie mamy duży, bo 5,5 calowy wyświetlacz SuperAmoled przykryty szkłem Gorilla Glass. Świeci on bardzo dobrze, barwy są poprawnie odzwierciedlone, a w razie czego można je podbić lub stłumić w ustawieniach wyświetlacza. Zostając już przy samym ekranie warto zaznaczyć, że dość dobrze znosi trudy użytkowania. Po dwóch tygodniach nie pojawiła się na nim żadna ryska. Ponadto jest dostatecznie odporny na odciski.

Motorola Moto Z2 Play z przodu

Na froncie znalazło się miejsce na czytnik linii papilarnych, który również może działać jako klawisz funkcyjny. Mamy też tutaj przedni aparat umieszczony w standardowym miejscu. Na przeciwległym boku znalazła się lampa doświetlająca. Nie mamy za to diody powiadomień, jednak nie jest to wada - Motorola świetnie wykorzystała ekran, na którym pojawiają się powiadomienia.

Największymi zaletami samej konstrukcji smartfona są smukłość bryły oraz materiały wykorzystane do jego wykonania. Moto Z2 Play ma tylko 6 mm grubości, a to aż jeden centymetr mniej niż w modelu z ubiegłego roku. Podsumowując: wynik rewelacyjny. Ponadto metalowa konstrukcja wzbudza zaufanie, nie jest podatna na zarysowania. Ogólnie smartfon wygląda modnie i ma w sobie klasę. Nie da się pomylić Moto z innym telefonem.

Motorola Moto Z2 Play z przodu

Tylko do dwóch rzeczy można się przyczepić, mianowicie do nadmiernie odstającego aparatu oraz klawiszy bocznych, które moim zdaniem wykonane zostały niedbale - ruszają się, nie są dobrze spasowane. Są to jednak szczegóły, które w ostatecznym rozrachunku nie wpływają na ocenę testowanego smartfona.

Zobacz też: Rankingi polecanych smartfonów

Moduły

Przejdźmy do wspomnianych modułów. Na testy otrzymałem trzy i na nich się skupimy, choć w samej sprzedaży jest ich zdecydowanie więcej. Są jeszcze przecież moduły z poprzedniego roku, które działają z dzisiejszym modelami. 

Moduł JBL

W zestawie wraz ze smartfonem otrzymałem trzy moduły plus tylną klapkę. Głośnik stereo JBL o mocy 6W to największy z nich. To dobrze wykonany sprzęt z bardzo przyjemną tkaniną na maskownicy. Co więcej – głośnik da się ładować zewnętrznie oraz ma w zestawie specjalny stojak, dzięki któremu możemy w wygodny sposób ustawić smartfon przykładowo na stole. Najważniejszy jest jednak dźwięk, który jest donośny i czysty, choć na początku wymaga odpowiedniego ustawienia, bo za bardzo dudni. Suma sumarum głośnik stanowi fajny gadżet, aczkolwiek najmniej poręczny i raczej trzeba planować czy go zabrać, ponieważ na co dzień noszenie go mija się z celem. Bateria w tym module wystarcza na około 10 godzin pracy, co też jest wynikiem dobrym.

Motorola Moto Z2 Play Moduły

Moduł TurboPowerPack

Kolejny moduł to tzw. „must have” i chyba najbardziej przydatny ze wszystkich modułów. Właściwie kupując smartfon Moto Z bez tego modułu dużo tracimy z funkcjonalności. Jest to oczywiście TurboPowerPack, czyli zaawansowany powerbank do smartfonów Moto Z. Bank energii o pojemności 3450 mAh przedłuża żywotność baterii o kolejny dzień, a nawet i więcej. Dzięki temu, że Moto Z2 jest jeszcze smuklejsze od poprzednika, codzienne chodzenie z tym modułem absolutnie nie jest problemem. Oczywiście smartfon jest cięższy i większy, ale brak konieczności ładowania smartfona przez 3 dni to uczucie, którego nigdy wcześniej nie doświadczyłem.

Moduł bezprzewodowego ładowania

Ostatnim modułem jest moduł bezprzewodowego ładowania. Jako że sama Motorola takiej opcji nie posiada, sprytnie zawarto tę funkcję w module. Ciekawa opcja; co z pewnością mogę o niej powiedzieć to to, że działa.

Dodatkowe akcesoria

Mamy również wiele ciekawych pleców, można powiedzieć obudów. Są gustownie wykonane, ich ceny są przystępne, a wzornictwo spodoba się w zasadzie każdemu. Do wyboru mamy skórę, drewno, bambus. Dzięki nim Moto Z2 Play, który wyszedł tylko w dwóch kolorach, znacząco może się przeobrazić. Osobiście bardzo podoba mi się takie rozwiązanie.

Kończąc temat modułów warto zaznaczyć, że przymocowane są do korpusu magnesem. W trakcie korzystania ze wszystkich mi dostępnych modułów żaden ani razu nie zsunął się ani nie odpiął od obudowy. Widać, że był to aspekt od początku dobrze zaprojektowany i wykonany.

Specyfikacja

Specyfikacja w Moto Z2 Play to typowa i dobra średnia półka. Smartfon wyposażony został w nowy procesor Qualcooma – Snapdragon 626 o taktowaniu 2,2 GHz. Dodatkowo smartfon ma aż 4 GB pamięci RAM64 GB pamięci wbudowanej. W zasadzie taki zestaw na co dzień sprawdza się bardzo dobrze, nie zauważyłem żadnych spowolnień w pracy systemu czy lagów. Widziałem wiele smartfonów, które działały zdecydowanie gorzej przy niby lepszej specyfikacji. W benchmarku Antutu Moto Z2 Play osiągnął wynik 67452 pkt - odzwierciedla to pozycję tego modelu w rankingu.

Moto Z2 Play Moduły

Ważniejsze jednak od tych cyferek jest działanie w praktyce, a to można określić jako znakomite. Nie wiadomo, ile w tym jest zasługi podzespołów, a ile świetnie zoptymalizowanego systemu Android, który jest niemalże całkowicie czysty i najbardziej zbliżony do smartfonów Pixel (czy dawniej Nexus). O samym systemie powiemy sobie jednak później.

Multimedia

Aparat w Moto Z to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów smartfona - jego duży, wypukły, okrągły obiektyw prowokuje do robienia zdjęć. Moto Z2 Play posiada aparat o rozdzielczości 12 Mpixz bardzo jasną optyką f1/7. Jako wykraczające poza standard narzędzia możemy zaliczyć laserowy autofocus oraz podwójny LED. Oczywiście wszystko sprowadza się do tego, jak aparat robi zdjęcia.

Odpowiedz brzmi: dobrze, szczególnie w pogodne dni. Przynajmniej porównując inne smartfony. Aparat oferuje dobre odzwierciedlenie barw oraz szczegółowość na przyzwoitym poziomie, aczkolwiek wraz z mniejszą ilością światła ta szczegółowość spada. Program aparatu posiada podstawowe tryby, a mianowicie – panoramę, zwolnione tempo oraz tryb profesjonalny, w którym suwakami możemy dowolnie ustawić wartości przesłony, ISO itp. Wszystkie zdjęcia jak zwykle możecie zobaczyć na stronie videotesty.pl. Warto również powiedzieć o możliwościach nagrywania wideo, ponieważ Moto Z2 Play może rejestrować filmy w rozdzielczości FullHD i 60 kl/s oraz 4K w 30kl/s. Smartfon posiada również stabilizację obrazu, która działa całkiem sprawnie.

Muzycznie Moto Z2 Play wypada w porządku. Moim zdaniem buzzer umieszczony dokładnie tam, gdzie głośnik rozmów gra dość cicho. Basów też praktycznie nie ma. Za to na plus można zaliczyć czystość dźwięku i niedrażniące wysokie tony.

System

Motorola w swoich smartfonach od zawsze stosowała niemal czyste oprogramowanie od Google. Tak jest i tym razem. Moto Z2 Play ma nakładkę bardzo zbliżoną do Pixela. System jest czytelny, ultra szybki i ma logicznie ustawione menu. Mamy dostęp do pulpitów, gestem do góry wyciągamy szufladę aplikacji, gestem w dół ściągamy belkę powiadomień i narzędzi - to wszystko jest bardzo proste. Warto natomiast odnieść się do skrótu Moto, pod którym czekają na nas dodatki od Motoroli. Po kliknięciu skrótu mamy opcję obsługi gestów takich jak nawigacja jednym przyciskiem, włączenie latarki potrząśnięciem czy fantastyczna opcja wyświetlacza - wystarczy, że sięgniemy po telefon, a ekran wybudzi się jeszcze przed jego dotknięciem. Możemy tam zobaczyć powiadomienia, ale i również odpisać na smsa czy wiadomość na facebooku.

Moto Z2 Play - ekran głównyMoto Z2 Play - opcje z rozwijanego menu Moto Z2 Play - panel aplikacji
Moto Z2 Play - opcje MotoMoto Z2 Play - panel aplikacjiMoto Z2 Play - Ustawienia

Następna zakładka służy do ustawienia samego ekranu, a także trybu nocnego, który zmienia barwy wyświetlacza w poszczególnych godzinach. Mi jako zagorzałemu fanowi czystego Androida na Motoroli korzystało się z niego znakomicie i nie widzę większych wad w tym aspekcie.

Bateria

Napomknąłem już kilka słów o baterii, a raczej o module TurboPowerPack. Bez tego modułu również da się korzystać z Moto Z2 Play dość długo, bo przez cały dzień. Jeżeli jednak w ciągu dnia wymagane by było podłączenie smartfona do ładowarki to 30 minut wystarczy, aby bateria osiągnęła 50 %.

Podsumowując

Bardzo przyjemnie korzystało mi się z tego smartfona. Ma świetny wygląd, przemyślane moduły, przystępną specyfikację i dobrą kulturę pracy – to aspekty, które skłaniają mnie do tego, aby bez żadnych wyrzutów polecić Wam ten model. Problemem oczywiście może być cena. Za taki zestaw musimy zapłacić około 2 tysięcy złotych, jednak patrząc na zeszłoroczne modele, koszty powinny dość szybko się obniżyć. Podoba mi się ten model Moto – daje mu ocenę 4,5.

rekomendujemyocena

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Motorola Moto Z2 Play - Modułowa Nowość od Lenovo