PODPOWIEDZI:

Benq W1050 - Projektor Idealny i na Każdą Kieszeń?

Oglądanie telewizji, granie w gry lub odtwarzanie filmów w większości domów odbywa się na zwykłych telewizorach. Zastosowanie projektora, który jest w stanie zaoferować znacznie większy obraz, ciągle wydaje się być drogim, niewystarczająco dobrym jakościowo oraz skomplikowanym w korzystaniu i instalacji rozwiązaniem. Benq jednak przekonuje nas, że wcale tak nie musi być. Nowy model W1050 to propozycja, która według producenta rozwiązuje wszelkie problemy związane z projekcją oraz nie zrujnuje naszego portfela.

Benq W1050

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Prostota
  • Estetyka
  • Dobre pokrycie przestrzeni kolorów
WADY
  • Głośność pracy

Estetyczny i solidny

Benq W1050 to nowy, podstawowej klasy projektor do zastosowania domowego. Pierwsze wrażenia wizualne mogą jednak zmylić, bo wydawało mi się, że jest to model co najmniej ze średniej półki. Projektor jest bardzo estetycznie wykonany w białym, modnym obecnie kolorze. Całość obudowy to plastik, ale dobrze spasowany - nietrzeszczący, robiący solidne wrażenie. Na przednim panelu znajdujemy tylko znaczek ,,Benq" oraz obiektyw w takim estetycznym, srebrnym ringu. Górny panel bardzo mi się spodobał, bo jest połyskliwy, jednak dzięki drobnym wzorkom nie palcuje się nawet przy częstym przenoszeniu i ustawianiu urządzenia.

To, co jest oczywiste w projektorze - na górze znajdujemy regulację obiektywu, czyli wielkości i ostrości obrazu oraz przyciski sterowania projektorem. Do sterowania mamy również niedużego, estetycznego, nawiązującego stylistyką do projektora pilota. Benq W1050 w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych modeli może się spodobać estetom, poza tym dobrze będzie pasował do nowoczesnych salonów, nawet wisząc pod sufitem nie powinien się rzucać w oczy. Jego wymiary to 33x21x10cm, a waga to jedyne 2,5 kg, dzięki czemu pomimo braku torby transportowej może być używany jako projektor przenośny.

Benq W1050 Przód

Specyfikacja

Wszystkie dane techniczne znajdziecie w linku pod materiałem, jednak warto wymienić kilka najważniejszych parametrów. Czy ten model może bowiem konkurować z urządzeniami z rankingów najlepszych projektorów?

Nasz projekt oferuje rozdzielczość 1920x1080, czyli pełne Full HD. W czasach, gdy mamy telewizję HD, serwisy streamingowe takie jak Netflix oferują większość filmów w Full HD. Zwykłe smartfony nagrywają filmy Full HD, projektor też powinien mieć minimum taką rozdzielczość, i dlatego właśnie ten sprzęt możemy już nazwać domowym. Jasność wynosi 2200 Ansii lumenów. Producent oczywiście chwali się, że jest to wysoka jasność i można dzięki niej oglądać filmy nawet w dzień. Prawda jest taka, że konkurencyjne marki potrafią chwalić się jasnością na poziomie 3000 lub nawet ponad 3000 Ansii lumenów. To, jak 2200 Ansii prezentuje się w różnych warunkach pokażę Wam później, jednak taka wartość jest dobrym kompromisem pomiędzy jasnością a kontrastem. Rzeczywiście obraz będzie widoczny nawet w jaśniejszym pomieszczeniu, jednocześnie wieczorem i po ciemku; dzięki takiej jasności zobaczymy lepsze kontrasty i mocniejsze czernie. Żywotność lampy jest przedłużona aż do 10 000 godzin.

Wiadomo, że jest to wartość przybliżona i podana w najbardziej oszczędnym trybie, jednak 10 000h  to około 10 lat oglądania dwóch filmów dziennie. W trybie jasnym natomiast to 5 lat użytkowania, więc i tak bardzo dobry wynik.

Benq W1050 przód

Benq W1050 a konkurencja 

Czym zatem wyróżnia się ten sprzęt wśród konkurencji? Sposobem produkcji obrazu. Benq jest producentem projektorów pracujących w technologii DLP, i pomimo że jest to wiodąca technologia, to nie jest niczym ani nowym, ani wyróżniającym się. Ważne są jednak szczegóły, czyli sześciosegmentowe koło kolorów o sześciokrotnej prędkości, to jest element odpowiadający za produkcję kolorów oraz szybkość zmian wyświetlania barw. Poza tym autorska technologia Cinematic Color. Razem daje nam to pokrycie przestrzeni barw Rec.709 aż w 96%.

Ciekawe, czy rozumiecie coś z tego. Postaram się to wytłumaczyć.

Grafika pokazuje barwy widoczne dla człowieka. Teraz widzicie dwa takie pola; na prawym z nich widać zaznaczoną przestrzeń Rec. 2020, czyli taką, jaką wyświetlają najbardziej referencyjne projektory i telewizory. Obok po lewej widzicie przestrzeń Rec. 709, czyli taką, jaką wyświetlają projektory Full HD. Powiecie że spoko, pewnie nie tylko ten Benq wyświetla takie kolory. Owszem, ale Benq pokrywa aż 96% tej palety kolorów, a to jest świetny wynik - nie tylko w podstawowej klasie projektorów, ale również trudny do osiągnięcia dla projektorów z półki wyżej.

Benq W1050 Góra

W PRAKTYCE 

Teoria za nami, przechodzimy do praktyki. Do projektora możemy podłączyć dowolne urządzenia ze złączem HDMI (tu mamy dwa złącza) lub VGA, jak i standardowym złączem video realizowanym przez Cinch. Są tu także złącza audio, wejście i wyjście. Ja użyję kabla HDMI. Będę podłączał dekoder, konsolę oraz uruchomię Netflixa za pomocą chromecasta. Ustawienie projektora jest bardzo łatwe, wystarczy wyregulować kąty za pomocą trzech nóżek oraz skorygować obraz korekcją trapezu - zajmuje to jakieś 30 sekund. Jeżeli chcecie powiesić go pod sufitem, to tu pod spodem znajdują się otwory montażowe do uniwersalnych uchwytów. W menu oczywiście możemy znaleźć wszelkie ustawienia obrazu i inne funkcje. Benq W1050 posiada jakby dwa rodzaje menu - jedno jest rozbudowane i do tych bardziej technicznych rzeczy, drugie menu jest uproszczone i zawiera tylko najważniejsze funkcje. To jak najbardziej wystarcza do codziennego korzystania z projektora.

Benq W1050 - Panel Górny

Co z obrazem?

Obraz jest mocny, dynamiczny i pełen kolorów. Tak wygląda w ciemności, tak przy lampce nocnej, a tak przy pełnym oświetleniu pokój. Nieźle, co? Wiadomo, że obraz jest nieco blady, ale wszystko jest widoczne. Przyznam, że gdybym nie czytał wcześniej danych technicznych to pomyślałbym, że jest tu zainstalowana zdecydowanie mocniejsza lampa. Kolorystyka obrazu jest mocna i konkretna, ale oczywiście także uzależniona od trybu świecenia. Najlepszym i najbardziej referencyjnym trybem jest obraz kinowy. W innych przypadkach można doszukać się przebarwień lub przejaskrawień. Wiadomo,  że każdy i tak ustawi obraz pod siebie, względem swoich preferencji.

Obejrzałem na tym projektorze kilka filmów i muszę przyznać, że ani nie męczył moich oczu, ani nie ujawnił tendencji do efektu tęczy. Kolory wydają się być jak na tę klasę cenową bardzo naturalne, dobrze zbalansowane, a nie nachalnie domalowane. Bądźmy szczerzy - jest to podstawowy projektor, więc ciężko czepiać się szczegółów, jednak ogólne wrażenie na jego temat jest bardzo dobre. Mamy obraz Full HD, jest bardzo dobrze, szczegółowo i dokładnie, telewizja HD - efekt fajny. Granie? Da się, jest fajnie i nie widać specjalnych opóźnień. Ja jestem z tego projektora zadowolony.

nowośćocena Jakość
blog comments powered by Disqus
Benq W1050 - Projektor Idealny i na Każdą Kieszeń?