PODPOWIEDZI:

Miniaturowy Projektor Full HD - Recenzja Vivitek Qumi Q8

Jeżeli zminiaturyzowany projektor z diodą LED kojarzy Wam się automatycznie z najtańszymi propozycjami bezpośrednio z chińskich portali, to nic bardziej mylnego. Qumi Q8 to pełnoprawny projektor, w którym przy zminiaturyzowaniu konstrukcji producent nie zapomniał o jakości. Zapraszam Was do przekonania się o tym w naszej dzisiejszej recenzji!

Vivitek Qumi Q8

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobry obraz
  • Rozdzielczość Full HD
  • Wykonanie
WADY
  • Powolne działanie portu USB
  • Cena

OPAKOWANIE, PIERWSZE WRAŻENIA

W niedużym opakowaniu znajdziemy projektor, kabel HDMI, pilot zdalnego sterowania, estetyczne, miękkie etui i zasilacz. Testowany Qumi Q8 prezentuje się bardzo dobrze. Widać, że jest to przemyślana konstrukcja. Górę urządzenia stanowi plastik lakierowany na wysoki połysk, a po bokach mamy eleganckie przetłoczenia; z przodu zaś znajduje się niewielki obiektyw.

Dużo stylu całości dodają srebrne elementy wykończenia, które fajnie komponują się z czarną obudową; jednak jeśli ktoś woli jasne kolory, to projektor jest również dostępny w białej wersji kolorystycznej. Trzeba przyznać, że całość robi wrażenie konstrukcji solidnej - nic tu nam nie trzeszczy, wszystko jest dobrze spasowane. Dobrze prezentuje się również nieduży, nowoczesny pilot.

Jedyny minus, jaki znalazłem, to sterowanie. Projektor posiada pilota, ale można go sterować również z górnego panelu. Nie ma na nim przycisków – steruje się za pomocą dotykowego elementu obudowy, który przez jej polakierowanie na wysoki połysk łatwo się palcuje.

Vivitek Qumi Q8 z góry

ZŁĄCZA

Nie mamy ich tu za dużo. Vivitek Qumi oferuje złącze HDMI, USB i wyjście audio. Poza tym wyposażony jest również w Wi-Fi.

Vivitek Qumi Q8 złącza

DANE TECHNICZNE

Projektor oferuje rozdzielczość natywną 1920x1080, a więc pełne Full HD. Jasność to 1000 ANSI lumenów, a kontrast - 30000:1. Projektor tworzy obraz za pomocą technologii DLP firmy Texas Instruments.

Poza rozdzielczością, to co jest najważniejsze w Qumi Q8 - tak jak i w całej serii tych projektorów - to źródło światła, czyli dioda LED o dużej mocy aż 1000 ANSI lumenów. Owszem, nie jest to żadne wielkie osiągnięcie dla standardowych lampowych projektorów, ale jak na takie małe urządzenie jest to parametr godny pochwały.

Najważniejszym plusem tego rozwiązania jest żywotność. Producent dla takiego źródła światła przewiduje 30000 godzin pracy, więc wybierając ten sprzęt zapomnicie o wymianie lampy czy też jej konserwacji.

KOMFORT UŻYTKOWANIA

Ustawienie projektora jest bardzo łatwe - wystarczy wybrać odpowiadające nam miejsce, podłączyć zasilacz, źródło obrazu i uruchomić urządzenie. W menu znajdziemy wszelkie dostępne ustawienia obrazu, dźwięku oraz geometrii. Duży plus jest taki, że projektor posiada bardzo zaawansowane ustawienia geometrii obrazu. Nie dość, że można regulować kąty w pionie i poziomie, to jest również dostępna opcja korekcji rogów obrazu. Dla tych z Was, którzy nie siedzą w temacie – takie ustawieniazazwyczaj zarezerwowane są dla profesjonalnych konstrukcji.

Vivitek Qumi Q8 z przodu

MENU

W głównym menu naszego projektora znajdziemy wybór źródła wyświetlania obrazu. Mamy do wyboru złącze HDMI, USB lub wyświetlanie bezprzewodowe. Połączenie po kablu HDMI jest oczywiste, więc poświęcę chwilę na omówienie pozostałych trybów pracy. Za pomocą USB możemy połączyć się z komputerem i z niego wyświetlać pliki lub podłączyć pendrive – co też zrobiłem. Dużym zaskoczeniem jest to, że projektor czyta bardzo dużo różnych rodzajów plików.

Wszelkie obsługiwane formaty znajdziecie pod spodem w opisie, jednak warto wspomnieć o tym, że poza materiałami video i zdjęciami nasz projektor czyta również pliki pakietu office, co czyni z niego ciekawe potencjalne urządzenie biznesowe. A więc nasz sprzęt czyta pliki bez problemu, jednak… tak, jest jakieś ale - odbywa się to wszystko dość powoli, przez co szybko można stracić cierpliwość do jego sposobu pracy. Łączność bezprzewodowa? Jest i działa, wystarczy zainstalować aplikację i można przesyłać do projektora wszystko z naszego smartfona. Działa to w porządku, bezproblemowo i raczej ogarnie to nawet laik.

OBRAZ

Wydawałoby się, że taki nieduży projektor nie jest w stanie zaproponować mocnego i pełnego kolorów obrazu. Ja się natomiast pozytywnie zaskoczyłem. Bez problemu uzyskałem prawie 100-calowy obraz, który dobrze widoczny jest nawet przy częściowym oświetleniu pokoju. Obraz jest mocny, oferuje satysfakcjonujące kolory oraz niezłe czernie i kontrasty. Dzięki niedużej ilości ANSI lumenów przy oglądaniu filmów możemy poczuć kinowy charakter wyświetlanego obrazu. Granie w gry też wypadło przyzwoicie, szczegółowo i całkiem płynnie.

Producent zauważalnie przyłożył się do tego, żeby nie był to projektor, na którym coś widać w rozdzielczości Full HD, ale żeby efekt był satysfakcjonujący nawet dla bardziej wybrednych kinomaniaków. Oczywiście nie zamierzam przekonywać Was do tego, że taki sprzęt spokojnie może zastąpić lub nawet konkurować ze standardowymi konstrukcjami. Jednak może być fajnym mobilnym rozwiązaniem dla nieco bardziej wybrednych użytkowników.

Vivtek Qumi Q8 obiektyw

PODSUMOWANIE

Qumi Q8 to niewielkie, mobilne i nieźle świecące urządzenie. Wydaje się być świetną propozycją, choć w rankingach projektorów znajdziecie także inne ciekawe modele. Jednak może nieco zniechęcić ceną, która wynosi ponad 4000 zł. Niestety miniaturyzacja kosztuje.

jakość 200

ocena
blog comments powered by Disqus
Miniaturowy Projektor Full HD - Recenzja Vivitek Qumi Q8