PODPOWIEDZI:

The Talos Principle na iOS - Może Być Coś Lepszego?

Znakomita gra logiczna, twórców Serious Sama atakuje App Store. Jak sprawuje się mobilny port? Zapraszam do przeczytania recenzji!

The Talos Principle Deluxe Edition

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Fabuła
  • Sterowanie
  • Bardzo dobry port na smartfony
  • Polska wersja językowa
WADY
  • Brak

Historia

Pod koniec roku 2014 pojawił się znakomity tytuł. Mowa o grze The Talos Principle, które dość mocno namieszała. Nie spodziewałem się po tej produkcji czegoś wielkiego. Pomyślałem, że gra będzie przypominać Portala. Bardzo szybko przekonałem się, w jakim dużym byłem błędzie. The Talos Principle to gra logiczna z perspektywy pierwszej osoby. Historia gry jest dość rozbudowana, z olbrzymią ilością filozofii. Fabułę można interpretować na kilka sposobów oraz skłania do refleksji.

The Talos Principle - Przywitanie w ogrodzie

Rozgrywka

W grze sterujemy bezimiennym robotem. Dysponuje on podstawowymi ruchami takimi jak: poruszanie się, bieganie, noszenie i przenoszenie niektórych przedmiotów. To wszystko wystarcza do rozwiązywania zagadek. Ich jest niezwykle dużo i są bardzo zbalansowane. Poziom trudności bardzo szybko wzrasta, ale nie jest to aż tak gwałtowne, jak w innych grach tego typu. Pojedyncze zagadki logiczne znajdują się w osobnych, zamkniętych pomieszczeniach. Nie ma możliwość przedostania się z jednego pokoju do drugiego. Naszym zadaniem jest zbieranie siglów, czyli klocków, które niezwykle przypominają te od Tetrisa. Sigle dzielą się na różne kolory, które służą do odblokowywania przedmiotów, przejść czy sekretów. Gra naszpikowana jest sekretami większymi oraz mniejszymi. Odkrycie wszystkich z nich jest niezwykle czasochłonne i trudne.

The Talos Principle - Czyżby przyszła jesień?

Grafika

Mobilny port nie jest w żaden sposób ograniczony pod względem zawartości. Posiada wszystkie lokacje znane z komputera. Twórcą udało się przenieść całą grę na platformę iOS. Kosztem uboższej grafiki na iPhonie. Jest to jednak mało istotny szkopuł. Jak na grę na smartfony The Talos Principle wygląda imponująco! Świat gry nie jest tak obfitujący w detale oraz momentami tekstury są mocno rozmazane. Jednak jest to pełnowartościowa gra przeniesiona z komputerów na smartfony. Możliwość zagrania zdalnie w ten genialny tytuł, jest bez wątpienia ogromnym plusem.

The Talos Principle - Niektóre zagadki logiczne, są dość pomysłowe

Sterowanie

Największe obawy miałem związane ze sterowaniem. Granie w FPSy na ekranie dotykowym nie należy do zbyt przyjemnych czynności. Na szczęście twórcom The Talos Principle udało się stworzyć wygodny sposób poruszania się. Przesuwając palcem po ekranie, rozglądamy się po otoczeniu, klikając w ekran, wydajemy rozkaz poruszania się w wybranym kierunku. Do tego dodatkowe czynności takie jak skok, znajdziemy w prawym górnym rogu. Muszę przyznać, że w mobilną wersję grało mi się dość przyjemnie. Jeżeli nie podoba nam się domyślny sposób poruszania się, w opcjach możemy zmienić styl na wirtualny gamepad.

The Talos Principle - Rozwiązywanie zagadek

podsumowanie

Mobilne porty mają w sobie jedną zasadniczą wadę. Taka konwersja nie zawsze się udaje i gracze otrzymują spory bubel. The Talos Principle to przykład idealnego przeniesienia gry na platformy mobilne. Otrzymujemy pełną zawartość gry, wszystkie plansze, polski dubbing czy sekrety. Wszystko kosztem gorszej grafiki oraz niższej jakości dźwięku. Twórcy musieli z czegoś zrezygnować, aby aplikacja ważyła mniej niż 2gb w App Store. Pomimo tego gra wygląda przepięknie na iPhonie i iPadzie. Nawet na leciwym sprzęcie iPhonie 6, można pograć komfortowo bez przycinania się podczas zabawy. Bardzo polecam The Talos Principle na iUrządzenia, jeżeli chcemy pograć w niezwykłą grę logiczną. Szczególności kiedy gramy więcej na smartfonie, niż przy komputerze czy konsoli.

The Talos Principle - Czy roboty mogą chodzić po wodzie?

Ocena 5 GwiazdekRekomendujemy
blog comments powered by Disqus
The Talos Principle na iOS - Może Być Coś Lepszego?