PODPOWIEDZI:

Recenzja Routera Mobilnego TP-Link M7310

Żyjemy w czasach, w których internet wychodzi z lodówki. Praktycznie wszyscy operatorzy mobilni posiadają w swojej ofercie internet LTE. Zasięg z roku na rok się powiększa i nawet jeśli stracimy LTE, to pozostaje nam 3G, który jest wolniejszy, ale nadal o wiele bardziej dostępny. Internet jest wszędzie, jednak gdybyśmy chcieli się takim łączem podzielić z innymi i na przykład utworzyć hotspot ze swojego smartfona, to musimy liczyć się z tym, że naszej baterii się to nie spodoba. W takim przypadku pozostaje nam dosyć ciekawa opcja, czyli router mobilny. W dzisiejszej recenzji chciałbym Wam pokazać TP-Link M7310. Zapraszam do czytania!

TP-Link M7310

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo prosta konfiguracja
  • Jakość wykonania
  • Podgląd zużycia pakietu na żywo
  • Możliwość włożenia karty microSD
  • 4G LTE i sieć 5GHz
WADY
  • Cena
  • Dosyć mały zasięg hotspotu

Wygląd TP-Link M7310

Zanim zaczniemy pisać o aspektach technicznych tego urządzenia, najpierw przyjrzyjmy się jego wyglądowi. Router ten to mała skrzynka o wielkości 10x6x1,6cm. Dzięki takim kompaktowym wymiarom zmieści się praktycznie wszędzie, więc nawet podczas podróży możemy mieć nasz router w kieszeni. Całość wykonana jest z szarego plastiku o gumowej fakturze, a środek routera wypełnia wcięcie w postaci czarnego, połyskliwego plastiku.

TP-Link M7310

W oczy od razu rzuca się mały ekran pośrodku urządzenia. To dzięki niemu możemy śledzić aktualne zużycie pakietu w czasie rzeczywistym. Oprócz tego w naszym mobilnym routerze mamy 2 przyciski po bokach, dzięki którym poruszamy się po menu urządzenia i zmieniamy różne opcje. Z tyłu urządzenia widzimy klapkę, którą wystarczy zdjąć, by dostać się do środka. Pierwszą rzeczą, którą widzimy po otwarciu klapki, jest bateria o pojemności 2000mAh, która działa ponad 7 godzin.

Po wyjęciu baterii dostajemy się do dwóch slotów - jeden przeznaczony jest na kartę SIM, a drugi jest stworzony dla karty micro SD do pojemności 32GB, która może robić za swego rodzaju ,,serwer” po podłączeniu się do routera i pobraniu aplikacji tpMiFi na smartfona, ale o tym porozmawiamy później.

TP-Link M7310 wyświetlacz

Działanie TP-Link M7310

Pierwsza konfiguracja urządzenia jest banalnie prosta. Jedyne co musimy zrobić, to włożyć kartę SIM do slotu i włączyć urządzenie. Jeśli karta jest zarejestrowana, działa i posiada pakiet internetu, to już możemy korzystać z urządzenia.

Bardzo ważną opcją w przypadku tego routera jest to, że obsługuje 4G LTE oraz potrafi tworzyć hotspot Wi-Fi na częstotliwości 5GHz. Dzięki temu otrzymujemy wyjątkowo szybkie łącze, do którego może podłączyć się nawet 10 użytkowników. Jeśli chodzi o prędkość takiego łącza, to byłem w stanie uzyskać po Wi-Fi wynik nawet na poziomie 70/15 Mbps (Download/Upload). Jeśli chodzi o zasięg, to podczas okresu testów nie miałem z tym problemów.

TP-Link M7310 bok

We Wrocławiu miałem stałe 4G, w podróży na Śląsk tylko przez chwilę router przesiadł się na 3G, a cały dzień w lasach trzebnickich spędziłem mając piękny zasięg 4G i dobrą prędkość. Problemy z działaniem miałem tylko raz, kiedy była włączona opcja oszczędzania energii i hotspot ustawiony na 5GHz - mój telefon przez jakiś czas tracił połączenie z routerem, dopiero wyłączenie trybu ,,Power Save” rozwiązało całkowicie problem.

APLIKACJA DO STEROWANIA ROUTEREM TP-Link M7310

Całość możemy kontrolować za pomocą aplikacji tpMiFi, którą wystarczy pobrać ze sklepu Play. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do włożonej do urządzenia karty microSD oraz możliwości kontrolowania ustawień routera. Dzięki aplikacji możemy podejrzeć aktualne zużycie danych czy ustawić inne hasło, tryb lub działanie routera. Ta aplikacja jest przydatna, kiedy router jest schowany do plecaka i nie chcemy go wyciągać, aby zmienić jakąś opcję.

Warto wspomnieć jednak, że router nie ma aż tak dobrego zasięgu jeśli chodzi o sieć Wi-Fi. Nie mamy tutaj możliwości dokręcenia jakichkolwiek zewnętrznych anten. Sprzęt bardzo dobrze działa, kiedy znajduje się w tym samym pokoju co nasz komputer, laptop lub telefon. W przypadku, kiedy taki sprzęt damy za ścianę, to na łączu 5GHz musimy liczyć się z bardzo słabym sygnałem.

TP-Link M7310 jako hotspot

Podsumowanie TP-Link M7310

Sprzęt działał jak najbardziej prawidłowo. Prędkość łącza była bardzo dobra nawet po podłączeniu do routera 6 urządzeń. TP-Link M7310 wydaje się bardzo solidny i kiedy wrzucimy go do plecaka, to każdy może się do niego podłączyć. Wszystko jest bardzo intuicyjne, więc każdy powinien poradzić sobie z jego ustawieniami nawet bez czytania instrukcji. Pomimo paru minusów sprzęt wydaje się bardzo ciekawym wyborem, chociaż kosztuje ponad 350zł. Pytanie na zakończenie do Was - co sądzicie o routerach mobilnych w aktualnych czasach? Czy takie coś ma rację bytu, czy jednak zestaw telefon+powerbank działałyby równie dobrze w podróży?

mobilnośćocenyjakość
blog comments powered by Disqus
Recenzja Routera Mobilnego TP-Link M7310