PODPOWIEDZI:

Test ASUS FX503VD - Tani laptop do gier z GTX 1050

Laptopy gamingowe już od dawna figurują na naszym rynku. W sklepach często możemy zobaczyć laptopy o bardzo agresywnym designie, czerwonym podświetleniu czy “drapieżnej” nazwie typu “Predator”, jednak w dzisiejszej recenzji chciałbym Wam pokazać bardzo niepozorny sprzęt do gier jakim jest Asus FX503VD, który w środku swojej eleganckiej obudowy skrywa GTX’a 1050 oraz i5-7300HQ.

Asus FX503VD

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
8 GŁOSÓW
ZALETY
  • Cena
  • Wygląd
  • Wydajność
WADY
  • Kultura pracy

Wygląd laptopa Asus FX503VD

Pierwsze wrażenia były dla mnie bardzo pozytywne. Po wyjęciu laptopa z pudełka zobaczyłem bardzo piękną plastikową obudowę z przepiękną fakturą szczotkowanego aluminium. Jakość wykonania całości mogę śmiało ocenić na poprawną. Nie zauważyłem jakichkolwiek defektów obudowy, jednak w niektórych miejscach pod silniejszym naciskiem było widać mocne uginanie się plastiku. Sam laptop waży około 2,5 kg i z pewnością nie należy do najgrubszych.

Sprawdź aktualną cenę notebooka Asus >>

Asus FX503VD design

Obudowa za monitorem jest cała pokryta wspomnianą wcześniej fakturą, a na środku zobaczymy symboliczne logo Asusa. Od dołu widzimy plastikową obudowę bez faktury, jednak w oczy rzuca nam się nietypowa część, którą można zdjąć odkręcając jedną śrubkę, ale o tym później.

Asus FX503VD Faktura

Otwarcie laptopa nie zmieniło mojej opinii o wyglądzie. Ekran posiada dosyć spore ramki, które są zwykłym czarnym matowym plastikiem, jednak całość dolnej obudowy jest nadal utrzymana w pięknym wzorze, który zachodzi pod klawisze. Klawiatura wygląda porządnie, a umiejscowienie klawiszy jak i ich odstępy na pierwszy rzut oka wydają się poprawne. Litery WSAD są dookoła pomalowane na czerwony kolor.

Ekran laptopa Asus FX503VD

Asus FX503VD posiada matrycę IPS 15,6’ o rozdzielczości 1080p i odświeżaniu 60Hz. Taka specyfikacja nie jest niczym nadzwyczajnym i można powiedzieć, że w tego typu laptopie za cenę 800 dolarów nie spodziewaliśmy się czegokolwiek innego. Obraz po wyjęciu z pudełka jest przyjemny. Barwy są żywe, a nasycenie kolorów nie gryzie w oczy. Rozdzielczość Full HD na 15-calowym ekranie daje nam ostry obraz, który bez problemu możemy użyć do amatorskiej zabawy z postprodukcją lub lekką grafiką. Do zwykłych zastosowań typu oglądanie filmów lub granie w gry jest zupełnie wystarczający.

Asus FX503VD gramy w Doom

Klawiatura i touchpad laptopa Asus FX503VD

Zaczną od gorszej części, czyli touchpad. Niestety nie jest on zbyt dokładny, a same przyciski są średnio usytuowane. Touchpad jest bo jest, jednak ja szybko sięgnąłem po myszkę do gier.

Bardzo miłym zaskoczeniem okazała się klawiatura, która dla mnie jest wręcz fenomenalna. Idealny rozstaw klawiszy, bardzo wyczuwalne przyciski, nic nie jest gąbczaste i pisze się bardzo dobrze. Praktycznie po 10 minutach byłem w stanie uzyskać na tej klawiaturze ponad 112 WPM (słów na minutę) na stronie 10fastfingers.com, kiedy moja średnia na mojej klawiaturze mechanicznej, na której pracuję na co dzień od paru miesięcy to około 125 WPM. Dawno nie miałem tak przyjemnej klawiatury w laptopie, bez żadnego problemu pisanie tekstów na tym sprzęcie byłoby dla mnie czystą przyjemnością. 

Porównywarka notebooków >>>

AsusFX503VD front notebooka

Wnętrze i możliwy upgrade laptopa Asus FX503VD

Jako, że jest to laptop dla graczy, to musimy wejść w jego środek i zobaczyć co może on zaoferować. W środku znajdziemy 4GB wersję GTX’a 1050, procesor I5-7300HQ zablokowany na 3,1GHz, 8GB RAM oraz dysk SSHD Firecuda od Seagate’a.

Rankingi notebooków >>>

Wróćmy teraz do tej klapki, o której pisałem na samym początku. Na dolnej obudowie po odkręceniu 1 śrubki możemy zdjąć specjalną klapkę, dzięki czemu bardzo szybko uzyskujemy dostęp do kości RAM, dysku SSHD lub do montażu dysku M2 2280. Takie rozwiązanie jest niestety rzadkością, więc tym bardziej dziwi to, że zostało wykorzystane w budżetowym laptopie. W naszym komputerze możemy dodać następną kość RAM lub błyskawicznie szybko zmienić 2,5’ dysk albo zamontować nowy dysk M2.

Asus FX503VD dolna klapka

Z lewej strony zobaczymy port LAN, HDMI, 2x USB 3.0 oraz Audio Jack. Z prawej strony możemy użyć następny port USB 3.0 oraz czytnik kart MicroSD.

Działanie i wydajność laptopa Asus FX503VD

Podczas codziennego użytkowania nie zauważyłem jakichkolwiek problemów, dosyć mocny procesor w połączeniu z 8GB RAM oraz dyskiem SSHD od Seagate’a dają radę. Niestety z dyskiem miałem problem, który na szczęście ustał po odłączeniu i ponownym podłączeniu dysku. Przeglądanie internetu czy oglądanie filmów nawet w 4K dla takiego sprzętu nie jest żadnym problemem, więc zwykłe codzienne użytkowanie to pestka.

Laptop podczas typowego użytkowania nie jest głośny, a temperatury nawet po dłuższej pracy na biurku nie dobijają 50 stopni. Jeśli już mówimy o głośności to trzeba wspomnieć o głośniku, który jest przeciętny. Bez problemu możemy na nim komfortowo oglądać filmy czy słuchać muzyki, jednak brakuje mu całkowicie basów, a środek pozostawia trochę do życzenia. Wokal za to jest bardzo dobrze słyszalny, a głośność całego głośnika pozwoli nam zrobić imprezę w małym pokoju.

Prawdziwe działanie tego sprzętu trzeba przetestować w grach, gdyż to ta możemy bardziej wykorzystać potencjał ukryty w GTX’ie 1050 oraz I5-7300HQ.

  • Zaczynamy od CS:GO i tutaj niemiłe zaskoczenie, gdyż klatki na najniższych ustawieniach średnio oscylują wokół 75.
  • Następna gra to Doom z 2016 roku na ustawieniach ultra. Pomimo tak wysokich ustawień bez problemu możemy płynnie grać w ponad 130 klatkach na sekundę.
  • Trzecia gra w naszym zestawieniu to PUBG ustawione na najniższych ustawieniach w 1080P. Klatki skaczą od 50 do ponad 70.
  • Wiedźmin 3 to typowa gra, która bardzo dobrze pokazuje wydajność naszych sprzętów. FX503VD w miejscu typowo graficznym na niskim presecie uzyskuje ponad 65fps. Sprawa zmienia się diametralnie w miejscu typowo procesorowym, gdyż w takim Novigradzie klatki spadają o ponad 15 względem miejsc graficznych.
  • Ostatnia gra w testach to GTA V. Ustawienia wysokie bez post procesów pozwala nam płynnie grać w ponad 50 klatkach w mieście oraz w ponad 70 klatkach poza nim.

Asus FX503VD gramy w Wiedzmin3

Kultura pracy laptopa niestety jest jego piętą achillesa. Temperatury karty graficznej najczęściej utrzymują się na poziomie 72 stopni celsjusza, a temperatury procesora potrafią skoczyć nawet do 80. Wraz z takimi temperaturami wentylatory chodzą prawie z pełna mocą i generują ponad 48 decybeli głośności. Znaczy to tylko tyle, że laptop podczas wymagających gier jest bardzo słyszalny. Bateria podczas zwykłego użytkowania wytrzymuje około 4-5 godzin pracy.

AsusF X503VD Głosność pracy

Podsumowanie testu laptopa Asus FX503VD

Cena Asusa FX503VD z GTX’em 1050 oraz i5-7300HQ na zagranicznych stronach oscyluje wokół 800 dolarów, czyli około 2700 zł.

Gdyby ten sprzęt był dostępny w Polsce za taką kwotę, to śmiało mógłbym go polecić, jednak na czas pisania tej recenzji nie ma go dostępnego w naszych sklepach. Laptop posiada parę plusów jak i minusów. Za niską cenę otrzymujemy dobra wydajność 1050’tki, jednak kosztem słabej kultury pracy i typowo budżetowego wykończenia.

Ocena końcowa Notebooka Asus

blog comments powered by Disqus
Test ASUS FX503VD - Tani laptop do gier z GTX 1050