PODPOWIEDZI:

Długo Oczekiwany TEST Zalman Z3 Plus

Obudowa, która namieszała już w dniu premiery, trafiła wreszcie do naszej redakcji na testy. Zalman Z3 Plus, bo o nim mowa - namieszał, ale czy słusznie?

ZALMAN Z3 Plus

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niska cena w stosunku do jakości
  • Aż 4 wentylatory na stocku
  • System aranżacji okablowania
  • Kontroler prędkości obrotowej wentylatorów
  • Pomieści nawet długie karty graficzne
  • Miejsce na 160mm niereferencyjny cooler CPU
WADY
  • Utrudniony dostęp do filtra pod zasilaczem
  • Wentylator z tyłu obudowy podłączany na MOLEX
  • Miejsce na tylko jeden napęd 2,5"

Może sie podobać

Obudowa od Zalmana to konstrukcja klasyfikowana jako midiTower. Jej wymiary jednak klasyfikują ją wśród tych zdecydowanie mniejszych konstrukcji. Z3 Plus ma wymiary: 192x465x430 [mm] i waży około 6kg. Produkt Zalmana obsłuży płyty główne w standardzie ATX jak i mATX, a dostępna jest w wersji kolorystycznej białej i czarnej.

Zalman Z3 Plus fot4

Front obudowy w większości zajęty jest przez meshową siatkę, za którą kryje sie dodatkowo gąbeczka, spełniająca rolę filtra przeciwkurzowego.

Od góry mamy 3 zatoki 5,25", w tym jest jedna przejściówka na zatokę 3,5".

Góra obudowy to w części panel portów wejść/wyjść, półeczka do zadysponowania na przykład do zewnętrznego dysku, czy położenia telefonu podczas jego ładowania, a reszta zajęta jest przez wylot ciepłego powietrza spoza obudowy.

Zalman Z3 Plus fot5

Obydwa panele boczne posiadają całkiem spore wytłoczenia, z czego roboczy ma dodatkowo okno (dostępna jest również wersja bez okna).

Zalman Z9 U3 TEST

Tył w zasadzie wygląda standartowo, mamy dwa przepusty do chłodzenia cieczą, siedem miejsc na instalację kart rozszerzeń, miejsce na 120mm wentylator oraz instalowany na dole zasilacz. Warto dodać, że obok śledzi mamy również dość sporych rozmiarów siateczkę poprawiającą wentylację w obudowie.

Niestety ale same zaślepki na śledzie są wyłamywane, a filtr pod zasilaczem umieszczony jest wewnątrz obudowy, co utrudnia jego czyszczenie i to znacznie.

Panel frontowy

Wyposażenie jak na produkt niedrogi jest na bardzo dobrym poziomie. Obudowa ma nie tylko dwa porty USB 2.0 oraz wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe, ale została przez producenta wyposażona dodatkowe w port USB 3.0, oraz dwustopniowy kontroler prędkości obrotowej wentylatorów.

Oczywiście to nie wszystko, bo jak w każdej obudowie jest tu również przycisk reset, włącznik komputera oraz diody sygnalizujące jego pracę.

Kompatybilność z chłodzeniami procesora i kartami graficznymi

Pytanie o kompatybilność obudowy z określonymi chłodzeniami procesora jest bardzo często tematem Waszych komentarzy. W przypadku Zalman Z3 ze spokojem wejdą chłodzenia o wysokości do 160[mm].

Zalman Z3 Plus fot6

W przypadku instalacji pojedynczej karty graficznej w zasadzie nie ma ograniczenia. Dopuszczalna długość to według producenta 360[mm], jednak nasz pomiar daje 370[mm].

Zalman Z3 Plus fot7

Niestety ale kart graficznych w konfiguracji SLI oraz SF takich długich już nie zainstalujemy i z uwagi na niewyjmowany dolny koszyk, konfiguracja z kartami o długości już 280[mm] nie będzie możliwa, bo dolna karta się do obudowy nie zmieści.

Wentylacja

Wentylacja jest nie mocnym, ale bardzo mocnym punktem Zalman Z3 Plus. Na wyposażeniu mamy już po wyjęciu obudowy z kartonu aż 4 wentylatory, czego próżno szukać u konkurencji w tej cenie. Frontowy 120mm wentylator jest podświetlany na niebiesko.

Zalman Z3 Plus fot3

Kolejne dwa 120mm wentylatory są zainstalowane na górze obudowy i wyciągają ciepłe powietrze poza obudowę.

zalman fot1

Ostatni - czwarty wentylator jest tradycyjnie z tyłu Z3 Plus.

Pewnym minusem jest fakt, że ten tylni wentylator jest podpinany tylko na MOLEX. Dwa na górze podłączone są pod kontroler obrotów, a do zasilacza MOLEX-1m, frontowy z kolei możemy podpiąć bezpośrednio do płyty głównej komputera.

CM Storm Scout 2 Advanced test i recenzja obudowy

To nie koniec możliwości wentylacyjnych. Zalman Z3 Plus posiada dodatkowy stelaż na nawet dwa wentylatory, które możemy niemal dowolnie ustawić i poprawić w ten sposób obieg powietrza w obudowie.

Gdzie poupychać kable

System aranżacji okablowania w Z3 jest na przyzwoitym poziomie. Obudowa posiada otwory (bez kołnierzy), którymi przeciągniemy zarówno przewód 8PIN EPS, jak i 24PIN do płyty głównej, czy wszystkie pozostałe od zasilacza do napędów. Miejsca jest w zasadzie niewiele, ale sytuację ratują spore przetłoczenia zarówno w tacce na instalację płyty głównej, jak i panelu bocznym.

W praktyce

Jak na tak niewielką i tanią konstrukcję muszę przyznać, że obudowa sprawdza się świetnie. Konstrukcja jest solidna, pozwala na w miarę sensowne pozarządzanie przewodami, można w niej zainstalować jeden dysk 2,5", w zasadzie nie ma ograniczeń co do kart graficznych jak i zasilacza, cooler CPU też wejdzie nawet do 16cm - brawo Zalman!

Zalman Z3 Plus fot2

Po raz kolejny na podkreślenie zasługuje opracowany system wentylacji w obudowie, aż cztery 120mm konstrukcje robią w tej cenie wrażenie, a jak dodamy do tego kontroler prędkości obrotowej - jest super. Oczywiście zawsze chce się więcej. I tak szkoda, że kontrola jest tylko dwustopniowa, a nie chociaż trzy. Szkoda, że wentylator z tyłu obudowy podpinany jest tylko na MOLEX. Niestety ale dysk 2,5" zainstalujemy tylko jeden. Ogólnie przydałoby się troszkę więcej miejsca, a śledzie mogłyby być wyłamywane.

Zalman Z3 Plus fot8

Dobre ofiltrowanie psute jest troszkę przez umiejscowienie filtra pod zasilaczem od wnętrza obudowy. Pamiętajmy jednak cały czas o cenie tej obudowy i z takimi ustępstwami należy się liczyć.

Podsumowując

Choć oczywiście Zalman Z3 nie jest konstrukcją całkowicie pozbawioną wad, te są szczegółami, z którymi należy się liczyć wybierając zwyczajnie tanią obudowę - w zestawieniach obudów komputerowych znajdziecie już droższe konstrukcje. W tym kontekście solidne wykonanie połączone z bardzo dobrą wentylacją to duży plus dla producenta. Funkcjonalność obudowy dopełnia całości, którą w ostatecznym rozrachunku jestem skłonny nagrodzić maksymalną oceną naszej redakcji.

blog comments powered by Disqus
Długo Oczekiwany TEST Zalman Z3 Plus