PODPOWIEDZI:

X-KOM G4M3R 500 - nie taki gotowiec straszny, jak go malują!

Kupowanie gotowych zestawów komputerowych jest praktyką szeroko krytykowaną, głównie ze względu na ceny proponowanych w takim formacie jednostek. Serwuje Wam więc test gotowego komputera G4M3R 500, który trafił ostatnio w moje ręce.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Bezpieczna opcja dla początkujących
  • Wysoka jakość montażu
  • Gwarancja Door2Door
WADY
  • Zasilacz mógłby być z wyższej półki

Tak, moi drodzy, sprzedałem się za miskę ryżu i paczkę żelków, bo zrobiłem recenzję gotowca z X-KOMu... No właśnie, czy na pewno? Moim skromnym zdaniem nie, nie ukrywam przy tym, że współpraca przy tym materiale zaistniała, jednak nikt w żaden sposób nie narzucił mi tego, co ma się na filmie znaleźć i z jakim oddźwiękiem. To, czy wierzycie na tym etapie naszej relacji moim recenzjom pozostawiam Wam, a sam przechodzę do meritum, czyli G4M3Ra 500.

Dla kogo są gotowe zestawy komputerowe?

Zaczynając recenzję tego komputera znajdźmy odpowiedź na bardzo podstawowe pytanie, zadane w tym nagłówku. Jak się pewnie spodziewacie, ta jest dość prosta i brzmi: Dla ludzi, którzy nie znają się dobrze na komputerach i chcą zdać się na specjalistów, bo marzy im się mocna maszyna. 

Gotowy komputer z X-KOM

Mając więc w tyle głowy obraz takiego człowieka, zobaczmy opcje, które przed nim stoją:

1. Somsiad co zakładał mi hasło na WiFi, jak Orange przysłało router

Ten gość musi się na tym znać, w końcu router ustawił, to kompa też pewnie poskłada. Zapytam go jaki PC by skomponował do 3000 zł, na pewno niczego nie sknoci, w końcu na somsiada można liczyć.

2. Kolega syna kuzyna, co się uczy w klasie informatycznej

Młodzian na informatykę się wybiera, to pewnie o komputerach wie wszystko, więc złoży mi idealny zestaw, żebym mógł sobie pograć w GTA V.

3. Społeczność zgromadzona na forach technologicznych i grupach na Facebook

Zrobię posta na Facebooku na grupie o komputerach, oni tam w tym siedzą, to mi coś dobrego dobiorą i nawet dadzą gotowy koszyk.

4. Duży sklep internetowy

Jak tego tyle sprzedają, to pewnie się na tym znają, a do tego jeszcze montują na miejscu, więc tym się nie muszę martwić.

Gotowy komputer G4M3R 500

To tylko pobieżnie przedstawione alternatywy, które statystycznego Kowalskiego mogą spotkać, gdy ten już podejmie decyzję o tym, że chce dołączyć do PC Master Race. Jak myślicie, w których sytuacjach ów człowiek ma największe szanse na zbalansowaną jednostkę, a gdzie skończy na FXie połączonym z GTXem 1070?

Nie ujmując nikomu wiedzy, czy dobrych chęci, czasem największą wagę ma doświadczenie i w przypadku zestawów komputerowych to ono zdaje się mieć najlepsze efekty, bo dzięki niemu wie się, które części są godne polecenia, które edycje kart graficznych są udane, czy jaki zasilacz dobrać, by nie sprawiał długo problemów.

Dodatkowo, takie miejsca jak fora, czy grupy na Facebooku, skupiają szerokie grona użytkowników, którzy na własnych skórach doświadczyli niektórych sprzętów, wraz z ich wadami i zaletami, więc są w stanie z autopsji opisać ich działanie i polecić, bądź odradzić zakup.

Gotowiec G4M3R 500 - chłodzenie

Oczywiście, możecie też zdać się na mnie i moje polecane zestawy komputerowe.

Zastanawiacie się pewnie, dokąd zmierzam w tym całym wywodzie, już zawiązuję tą przydługą klamrę. Jak myślicie, gdzie klient zgłasza się, gdy jego sprzęt nie działa prawidłowo? Do sklepu, w którym go kupił, więc ten ma najbardziej wymierne informacje na temat tego, jaka jest częstotliwość zgłoszeń gwarancyjnych na poszczególne komponenty, szczególnie działając na szeroką skalę.

Możemy więc założyć, że w swoich własnych zestawach taki sklep będzie unikał wadliwych, zwracanych częsci, szczególnie oferując przy tym gwarancję na zasadzie Door2Door, która często realizowana negatywnie wpływa na rentowność przedsięwzięcia.

Gotowiec G4M3R 500 - karta graficzna

Tutaj wchodzi do gry seria G4M3R, która taką właśnie posiada, dzięki czemu wydaje się najbezpieczniejszą opcją, bo będąc laikiem nawet na forum, czy grupie na Facebooku istnieje ryzyko, że się nadziejemy, w końcu za darmowe porady nikt skórą nie odpowiada.

Powiecie pewnie, że w tej cenie można złożyć ogólnie wydajniejszą jednostkę i zgodzę się z Wami w 100%, jednak w tym przypadku kołacze mi się w głowie wciąż obraz człowieka "niepołapanego" w sprzęcie, na którego czeka sporo pułapek w tym zawiłym świecie, więc szuka najpewniejszej opcji, za którą jest gotów trochę więcej zapłacić.

Trochę się rozpisałem, ale chcę, abyście poznali mój punkt widzenia, zanim przejdziemy do samego gotowca, bo znajome są mi perspektywy czytelnika portalu technologicznego, a chcę, żebyście przed konkluzją spojrzeli na to od strony człowieka, który będzie potencjalnym klientem na taki zestaw.

Test komputera G4M3R 500 - Intel Core i7-8700 i GTX 1070 Ti

Jak widzieliście w przypiętym do tego artykułu filmie, G4M3R 500 od X-KOM nieźle radzi sobie z najpopularniejszymi tytułami w FullHD, oferując przy tym dobrą kulturę pracy. Jakość samego montażu także nie pozostawia wiele do życzenia, przynajmniej w sztuce, z którą dane mi było obcować.

Jedynym aspektem, który stanął na drodze przyznania temu gotowemu komputerowi pięciu gwiazdek w naszej redakcyjnej skali jest zasilacz. Nie jest to co prawda jednostka z owianej złą sławą "czarnej listy", a produkt chwalonej za jakość marki, jednak w zestawie PC za prawie 7000 zł wielu z Was liczyć może na zasilacz z certyfikatem GOLD. Tutaj dostajemy 500-watowego System Powera 9 od be Quiet!, opatrzonego oznaczeniem 80 Plus BRONZE, który nie jest wcale jednostką złą i poradzi sobie spokojnie z połączeniem Intel Core i7-8700 i Asus STRIX GTX 1070 Ti, jednak tak jak już mówiłem, może być odebrany różnie przez technologicznie zapalone grono.

ASUS GTX 1070 Ti STRIX w gotowcu

Jeżeli zaś chodzi o resztę podzespołów, to nie mam praktycznie żadnych zastrzeżeń. Cały zestaw oparto o płytę główną PRIME B360 PLUS od Asusa, która jak wspomniał celnie Lipton w swym filmie może być nieco przepłacona i gdyby zamiast niej wykorzystać podobnie wycenione Z370, to można byłoby pokusić się o wyżej taktowane pamięci i niższe opóźnienia, jednak obaj nie wiemy, jak wygląda cena składowa, więc ciężko uznać to jednoznacznie za wadę.

Co do pamięci, to na pokładzie mamy dwie 8-gigabajtowe kości od GOODRAM taktowane na 2666 MHz, których potencjał w pełni wykorzystamy.

W krainie dysków panują zaś ADATA SU 800 o pojemności 256 GB i Seagate BarraCuda 1 TB, który przeznaczono na dane. 

Wszystko to zamknięto w obudowie Phanteks Eclipse 400 z przeszklonym panelem bocznym i zintegrowanym podświetleniem, dla podkreślenia gamingowego charakteru całej jednostki.

Jeżeli nie znasz się na składaniu komputera, to jesteś w dobrych rękach

Podsumowując test gotowego komputera G4M3R 500 z X-KOM mogę obiema rękoma podpisać się pod tym nagłówkiem. Nie jest to może najlepsza możliwa konfiguracja, którą możecie sobie w tej cenie złożyć, gdy czytacie ten tekst, niemniej jest to niezwykle bezpieczna i wydajna opcja dla tych, którzy w świecie podzespołów PC jeszcze raczkują i nie są gotowi na podjęcie ryzyka samodzielnej kompozycji swojego komputera.

G4M3R 500 - ocena

blog comments powered by Disqus
X-KOM G4M3R 500 - nie taki gotowiec straszny, jak go malują!
Autor: Paweł Rudy