PODPOWIEDZI:

Recenzja Resident Evil 2 – Udana Kuracja Odmładzająca?

Resident Evil 2 to jeden z głośniejszych tytułów ostatnich dni. Nie ma się co dziwić, w końcu jest to kultowa część niezwykle popularnej serii. Jak sprawuje się remake, który powstał od początku? Zapraszam do przeczytania recenzji Resident Evil 2 na PC!

Resident Evil 2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • Bardzo dobry remake
 • Poprawiona kamera
 • Sterowanie na padzie
 • Mimika twarzy
 • Warunki pogodowe
 • Zagadki logiczne
 • Dwa scenariusze
 • Rzemiosło
WADY
 • Wytrzymałe zombiaki
 • Ograniczone punkty zapisu gry
 • Nierówna oprawa graficzna
 • Ograniczony ekwipunek
 • W ogóle nie straszna
 • Wygórowane wymagania sprzętowe

Remake i remaster – to nie to samo?

Pierwszy Resident Evil 2 mocno się zestarzał i nie mam tutaj na myśli tylko oprawy graficznej. Gra była bardzo toporna w sterowaniu, a do tego posiadała kilka nie do końca trafnych decyzji. Do tego odpalenie tytułu na nowszych systemach operacyjnych może nie być takie proste. Całkiem zrozumiałe, że twórcy zdecydowali się na stworzenie remake’a, który będzie w pełni zgodny z oryginalnym doświadczeniem.

Resident Evil 2 - Zakupy w supermarkecie

Zobacz aktualną cenę gry Resident Evil 2|►

Coraz częściej developerzy tworząc remake, używają nowoczesnych silników graficznych. Wykorzystują zupełnie nowe technologie, rekonstruując wszystkie elementy, takie jak: tekstury, modele postaci, lokacje i przeciwników. Twórcy Resident Evil 2 nie poszli na łatwiznę, tworząc leniwy port, który w fundamentach nadal pamięta stary kod.

Dwójka bohaterów, która trafia na siebie całkiem przypadkiem

Zaczynając przygodę w Resident Evil 2, gracz może zadecydować, jaką kampanię chce wybrać. Możliwe jest rozegranie scenariuszy Leona S. Kennedy i Claire Redfield. Obie historie zazębiają się, jednak różnią się subtelnymi zmianami.

Leon będzie dysponował innym ekwipunkiem oraz zdobędzie inne przedmioty niż Claire. Różnicą są także lokacje, do których dostaną się bohaterowie. Leon nie może zdobyć różowego klucza, pozbawiając się dostępu do niektórych miejsc na komisariacie. Do pełnego poznania historii i zobaczenia prawdziwego zakończenia wymagane jest ukończenie gry dwukrotnie.

Resident Evil 2 - Wybór bohatera

Po przejściu gry dostępny jest dodatkowy tryb drugiego przejścia. W nim gramy przeciwnym bohaterem, ze znacznie zwiększonym poziomem trudności. Wrogowie są silniejsi, zagadki trudniejsze i niemal od samego początku ściga nas nieśmiertelny Tyran.

Lubisz gry niszowe? Sprawdź Najlepsze gry niszowe 2018

Resident Evil 2 - Uwaga idzie Tyran!

Wybuch epidemii

W mieście Raccoon City wybuchła tajemnicza epidemia. Mieszkańcy stali się żywymi trupami, którzy sieją prawdziwy chaos. Lokalna policja nie może poradzić sobie z nieznanym wirusem. Dwójka bohaterów trafia do Raccoon City, ze swoich osobistych powodów. Leon rozpoczyna pracę w lokalnej policji. Claire poszukuje swojego brata, który pracował na tym komisariacie. Podczas rozgrywki gracz zdobywa więcej informacji na temat mutacji i stara się ją powstrzymać.

Resident Evil 2 - Raccoon City pogrążone w chaosie

Fabuła gry nie została zmieniona i fani mogą spać spokojnie. Nowi gracze będą mogli wgryźć się w historię za sprawą przerywników filmowych oraz czytaniu dokumentów. Komisariat pełni funkcję bazy wypadowej. To właśnie tam spędzimy większość czasu, walcząc z nieumarłymi, rozwiązując zagadki i szukając przedmiotów.

Resident Evil 2 - Notatki

Polecane zestawy komputerowe! |►

nowoczesne wydanie

Moim głównym problemem z oryginałem była kamera gry. Ta była nieruchomo ustawiona, pokazując wnętrze pomieszczenia tak, jak zaplanowali sobie tego twórcy. Taka kamera była bardzo nieczytelna dla gracza. Nie było widać za wiele szczegółów, pomieszczenie nie było w pełni w 3D, do tego poruszanie się było utrudnione.

Remake Resdient Evil 2 w pełni poradził sobie z tym problemem. Kamera jest dynamiczna, umiejscowiona za plecami głównego bohatera. Lokacje zostały wykonane w przestrzeni trójwymiarowej, pozwalając graczom możliwość obejrzenia wszystkiego bardzo dokładnie.

Resident Evil 2 - Czy tutaj jest strasznie?

Dzięki nowej technologii i silniejszym komputerom udało się twórcom rozwiązać jeden z poważniejszych, moim zdaniem, problemów z oryginalnym Resident Evil 2. Niestety w nowej grze nadal jest sporo archaizmów. Zapisywanie gry możliwe jest tylko przy maszynie do pisania. Przedmiot ten znajduje się tylko w niektórych lokacjach, dlatego zapis gry jest utrudniony.

grzechy ojców

Co prawda Resident Evil 2 korzysta z systemu checkpointów, jednak do końca nie wiadomo gdzie był ostatni punkt kontrolny. Leon i Claire mają ograniczony ekwipunek, zebranie wszystkich przedmiotów jest praktycznie niemożliwe. Istnieją specjalne czarne skrzynki, do których możemy zdeponować przedmioty, jednak tak jak w przypadku maszyny do pisania, występują one tylko w określonych miejscach. Możliwe jest poszerzanie ekwipunku zdobywając kolejne saszetki, które poukrywane są w różnych miejscach w grze.

Najbardziej irytująca jest walka z zombiakami. Podstawowe jednostki są niezwykle wytrzymałe. Nawet na najniższym poziomie trudności nieumarły potrafi przyjąć pięć strzałów w głowę i nadal nas zaatakować. Amunicji ciągle będzie nam brakować, a potwory lubią się pojawiać na nowo. Dlatego przez większość czasu biegałem omijając przeszkody, pozbawiając się możliwości strzelania do wrogów.

Resident Evil 2 - Wytrzymałe zombiaki!

Zombiaki można podzielić na kilka kategorii, te najprostsze spotkamy już na początku rozgrywki. Kolejne mutacje są o tyle ciekawe, że musimy sami odkryć ich słabe punkty. Strzelać w ich najczulsze miejsca lub wykorzystać konkretny rodzaj broni. Pod tym względem gra stawała się lekko taktyczna, skłaniając grającego do myślenia.

pokaż mi swoje towary

Prędzej czy później gracz będzie musiał wykorzystać system rzemiosła. Możliwe jest wytwarzanie specyficznych leków z ziół znalezionych podczas gry. Tworzenie amunicji stanie się koniecznością przy wyższych poziomach trudności.

Pocisków ciągle będzie nam brakować, dlatego możliwość stworzenia amunicji jest niezwykle przydatną umiejętnością. Zdobywając ulepszenie do broni możemy zwiększyć atrybuty pukawki. System ten jest niezwykle prosty i ogranicza się tylko do połączenia ze sobą dwóch różnych przedmiotów.

Resident Evil 2 - Tworzenie ulepszeń

przygoda warta zagrania?

Po krótkim demie, wypuszczonym przed premierą, byłem niezbyt zadowolony z gry. Odrzucały mnie toporności w postaci ręcznego zapisu i ograniczonego ekwipunku. Przeszkadzały mi także niezwykle wytrzymałe zombiaki, które pożerały moją amunicję. Pełna wersja, co prawda, posiada te wszystkie mankamenty, jednak próbowałem się do nich przyzwyczaić.

Chciałbym bardzo pochwalić poziom zagadek logicznych. Te nie są trywialne i zmuszają do ruszenia szarymi komórkami. Gracz otrzymuje może podpowiedzi, jednak są na tyle subtelne, że nadal musimy wykonać lwią część samodzielnie. Czytania dokumentów pozwala nam poznać sekrety wcześniejszych miejsc.

Resident Evil 2 - Zagadki logiczne dają radę

Resident Evil 2 ukończyłem po około 7 godzinach. Grałem jako Claire i dopiero później przystąpiłem do historii Leona. Tak jak napisałem już wcześniej, w głównej mierze historia pozostaje taka sama, jednak różni się kilkoma zmianami. Szczególnie te pojedyncze smaczki są niezwykle wartościowe dla poznania w pełni fabuły gry.

Ach, ta grafika!

Grafika w nowym Resident Evil 2 potrafi nie móc wyjść z podziwu. Szczególnie wrażenie robią warunki pogodowe, oświetlenie i tekstury. Te ostatnie mogą spędzić sen z oczu pecetowcom, którzy grają tylko na max ustawieniach.

Autorów Residenta Evil 2 poniosły trochę ambicje, ponieważ ustawienie wszystkiego na ultra jest bardzo trudne. Gracz dysponować musi potężnym komputerem z najnowszą kartą graficzną dostępną z 12GB pamięci VRAM. Same tekstury tej gry potrafią zajmować nawet 8 GB. Do tego należy dodać dodatkowe efekty, które potrafią zająć kolejne 4 GB. Nawet posiadacze RTX 2080 TI mogą mieć problemy z ustawieniem wszystkich suwaków najbardziej w prawo.

Resident Evil 2 - Czas zmienić kartę graficzną...

Sama grafika jest jednak bardzo nierówna. Po bardzo dobrze zapowiadających się lokacjach, które są także niezwykle klimatyczne, trafiamy do pomieszczeń bardzo brzydkich, ze szwankującym oświetleniem i cieniowaniem. Same tekstury także pozostawiają wiele do życzenia. Są ostre i wyraźne, drugie bardzo rozmazane i nieczytelne.

Resident Evil 2 - Coś nie tak z grafiką

Mimika twarzy jest wiernie odwzorowana i pokazuje pazur. Twarze głównych bohaterów potrafią zadziwić swoją szczegółowością detali. To nowa jakość i mam nadzieję, że inni twórcy będą starali się uzyskać podobny efekt w swoich grach.

Resident Evil 2 - To jednak warto zanużyć się w tę grę?

granie na komputerze to tylko klawiatura i myszka?

Od dłuższego czasu, grając na komputerze, wykorzystuję pada. Muszę przyznać, że steruje mi się zdecydowanie wygodniej przy pomocy kontrolera. Resident Evil 2 domyślnie rozpoznało mojego pada od Xboxa 360. Możliwe było nawet wybranie trybu ze wspomaganiem celowania na komputerze. Ogólnie biorąc, tylko konsole miały pomoc w sterowaniu na padzie. Dlatego bardzo pozytywnie się zaskoczyłem, że także na komputerze mogę wykorzystać automatyczne namierzanie wrogów.

Resident Evil 2 - Boss

Resident Evil 2 został stworzony do grania na padzie, dlatego warto sięgnąć po kontroler. Podczas rozgrywki często pad wibruje, dając nam znać, że zaraz się coś wydarzy. Grając tylko na klawiaturze i myszce, pozbywamy się tego drobnego elementu, jednak bardzo ważnego podczas przechodzenia gry. Samo poruszanie się i układ klawiszy nie wzbudził mojego niepokoju przez całą zabawę spędzoną nad tytułem.

Recenzja Resident Evil 2 - Podsumowanie

Jest mi niezwykle trudno podsumować Resident Evil 2. Z jednej strony twórcy mocno napracowali się nad stworzeniem gry, programując wszystko od początku. Z drugiej strony archaiczności serii mocno dawały mi się we znaki, przez co wracałem do wcześniejszych lokacji, aby zapisać grę i zostawić zbędne przedmioty.

Gdzieś po drodze gra straciła swój straszny klimat i praktycznie nie mogę tej gry polecić fanom horroru. Jak dla mnie Resident Evil 2 nie jest straszny i ani razu się nie wystraszyłem do szpiku kości. Jump scary pojawiają się dość rzadko i dzięki Bogu!

Grając drugi raz w scenariusz Leona, zauważyłem, że twórcy starali się na siłę przedłużyć rozgrywkę do granic możliwości. Co prawda stworzyli trudniejsze zagadki, jednak wiemy, co w nich musimy zrobić i jaki jest ich cel.

Zastanawiam się dla kogo powstawała ta gra? Bo jeżeli dla fanów, to na pewno Ci gracze ucieszą się z odświeżonej edycji. Wygląda zdecydowanie ładniej względem oryginału, a do tego dostarcza wszystko to, za co fani pokochali serię Resident Evil. Jeżeli jednak twórcy chcieli pozyskać nowych fanów, to ta sztuka niezbyt im się udała. Mocno dały mi się we znaki toporności Resident Evil 2, które nie do końca zaakceptowałem.

Ocena Resident Evil 2 4/5

Grę dostarczył:
Kinguin

Sprawdź też poprzednie recenzje gier:

blog comments powered by Disqus
Recenzja Resident Evil 2 – Udana Kuracja Odmładzająca?