PODPOWIEDZI:

Recenzja Gris - Artystyczna opowieść na jeden wieczór

Gra Gris zainteresowała mnie od pierwszych zapowiedzi. Uwielbiam platformówki, które posiadają zagwozdki logiczne. Celowo omijałem późniejsze materiały promocyjne, aby nie popsuć sobie zabawy. Co sądzę o grze Gris? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Gris

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Historia
  • Przepiękne lokacje
  • Zagadki logiczne
  • Własne tempo gry
  • Dobrze wkomponowana muzyka
  • Intuicyjne sterowanie
  • Sprytne sekrety
WADY
  • Brak jakiegokolwiek tekstu podczas rozgrywki

Opowiedz mi swoją historię

W Gris kierujemy dziewczyną, która to trafiła do tajemniczego świata. Trudno jest powiedzieć coś więcej po samym początku. Poznajemy nowe lokacje, uczymy się sterowania bohaterki oraz rozwiązujemy drobne zagadki logiczne. Samouczek jest nieinwazyjny, gracz instynktownie uczy się mechaniki gry. Podobnie jak to było w klasycznych, dobrze zaprogramowanych, grach platformowych.

Gris - Piękne ogrody

Zobacz aktualną cenę gry Gris na Steam|►

Szybko dowiadujemy się, że nie możemy w tej grze zginąć. Upadki z wysokości nic nam nie zrobią, do tego zbieramy białe punkty wspomnień. Dalsza rozgrywka jest wciąż taka sama. W grze Gris nie pojawiają się żadne napisy, które to wyjaśniłby cokolwiek związanego ze światem gry. Całą historię musimy napisać sobie sami. Do końca jednak nadal nie będziemy pewni czy nasza teoria jest prawdziwa.

Gris - Ukrytne wspomienia

Drugie przejście Gris dało mi bardzo dużo. Spojrzałem na całą opowieść jeszcze raz z trochę innej strony. Z takiego założenia prawdopodobnie wyszli autorzy, aby grę odkrywać za każdym razem, kiedy w nią gramy.

Gdzie diabeł nie może, tam…

Bohaterka Gris nie należy do najbardziej charyzmatycznych postaci. Trudno ją poznać i jedynie kolor jej sukienki, zdradza stan emocjonalny dziewczyny. Gra składa się z pięciu rozdziałów, w których to zmienia się kompletnie wszystko. Od zmiany palety kolorów, po nowe lokacje, muzykę po dochodzące nowe mechaniki.

Gris - Nowi przyjaciele

Gris uczy się zamiany w sześcian, który chroni ją przed burzą piaskową. Do tego dochodzą etapy wodne, w których jest bardzo dużo pływania. Uczymy się śpiewać, aby oddziaływać na pobliską florę i faunę. Momentami kamera lubi stanąć na głowie, utrudniając poruszanie się dziewczyną.

Lubisz gry niszowe? Sprawdź Najlepsze gry niszowe 2018

Każdy rozdział przedstawia trochę inny aspekt jej życia, do tego dochodzą nowe umiejętności bohaterki. Zagadki logiczne stopniowo stają się trudniejsze, jednak nie są one przeszkodą podczas rozgrywki. Zagwozdki rozwiązuje się na jeden sposób, jednak w późniejszej rozgrywce autorzy nie wracają do tych samych rozwiązań.

Gris - Burza piaskowa

Rozgrywka toczy się tempem gracza. Nie zalecane jest szarżowanie przez świat Gris. Warto czasami się zatrzymać i zastanowić. Szczególnie, kiedy trafimy na cięższą zagadkę logiczną. Dzięki eksploracji otoczenia, często trafimy na ukryte znajdźki i zdobędziemy osiągnięcia.

Jak tutaj jest pięknie!

Jednym z największych plusów gry Gris jest oprawa graficzna. Ta prezentuje bardzo wysoki poziom, dzięki swoim pastelowym kolorom. Lokacje wyglądają przepięknie i grając często wykonywałem zrzuty ekranu, które śmiało można byłoby ustawić na tapetę.

Gris - Kwadratowe słońce

Kamera często przybliża i oddala, dodając głębi całej tej opowieści. Muzyka także dodaje swoje trzy grosze, gdyż znakomicie współgra z gameplayem. Łagodne dźwięki oddają spokojny nastrój dziewczyny. Natomiast w bardziej dynamiczniejszych momentach, muzyka wzmacnia się. Warto odnotować piękny śpiew bohaterki.

Gris - Do góry nogami

Polecane zestawy komputerowe! |►

Podróż w nieznane

Gris bardzo przypomina mi inną grę Journey (Podróż). Tam główna bohaterka także nie była zbyt rozmowna. Esencją gry było poznawanie świata i budowanie teorii na temat fabuły. Gris także jest taką podróżą, w której to nie cel jest najważniejszy. Jednak stopniowe poznawanie gry i budowanie historii przez gracza.

Rozgrywka zajmie około 4-5 godzin zabawy. Jest to optymalna długość gry i możemy poznać Gris za jednym podejściem. Tym bardziej kiedy będziemy chcieli do niej powrócić ponownie, aby przyjrzeć się elementom, które z początku wydawały nam się nieistotne.

Gris - Czy to Alto's Adventure?

Gra ma ukrytą zawartość, którą odblokujemy zdobywając wszystkie wspomnienia. Te nie są jakoś wybitnie poukrywane, jednak potrafią momentami zaskoczyć. Trzeba wykazać się sprytem i spostrzegawczością, w znajdowaniu biały elementów.

Podsumowanie

Gris to świetna gra, którą w ogóle się nie rozczarowałem. Co prawda spodziewałem się dialogów czy monologów, jednak cała reszta zostaną przeze mnie przewidziana.

Historia nie jest w wprost wytłumaczona i skłania do refleksji. Kolejne przejścia gry pomogą nam stworzyć trafniejszą teorię, jednak nie będziemy pewni do końca, co autorzy mieli na myśli.

Grafika jest bardzo piękna, przypominająca żywe obrazy. Muzyka idealnie wypełnia nasze uszy, natomiast sterowanie jest bardzo wygodne na padzie.

Gris to tytuł, który został perfekcyjnie wykonany! Ma niskie wymagania sprzętowe i warto dać szansę tej grze. Szczególnie fani gier platformowych w pełni zadowolą się Grisem.

Gris - Pływnie w głębu oceanu

Ocena Gris  5/5Gris Rekomendacja

Grę dostarczył:
Kinguin

Sprawdź też poprzednie recenzje gier:

blog comments powered by Disqus
Recenzja Gris - Artystyczna opowieść na jeden wieczór