PODPOWIEDZI:

Test Telewizora Samsung Q7C - QLED z Wysokiej Półki

Samsung Q7C, jedna z najwyższych serii tego producenta. Model, który trafił mi się do testowania oferuje przekątną 55 cali i zakrzywiony ekran. Zobaczmy co on potrafi.

Samsung QLED 4K TV Q7C

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo dobry dźwięk
  • Głęboka czerń
  • Mocne kolory
WADY
  • Nie najlepsza kontrola ruchu - smużenie
  • Brak żyroskopu w pilocie

Wygląd zewnętrzny Samsung Q7C

Telewizor z zakrzywioną matrycą, a wokół niej minimalistyczna srebrna ramka i tylko nieduży znaczek Samsung na jej dolnej części. Ładna, nowoczesna nóżka dodaje lekkości całej konstrukcji. W telewizorze fajne jest to, że można go ustawić nie tylko przy ścianie, ale nawet  po środku salonu. Tył jest bardzo estetyczny, nie widać żadnych kabli lub złącz.

Samsung Q7C - QLED z Wysokiej Półki

Wszelkie złącza zostały przeniesione do zewnętrznej skrzynki One Connect, czyli modułu, do którego podłączamy wszelkie anteny złącza hdmi, ethernet lub np. dysk zewnętrzny za pomocą złącza USB. One connect połączony jest z telewizorem za pomocą jednego ultracienkiego kabla optycznego. Dzięki czemu to połączenie jest praktycznie niewidoczne.

Samsung Q7C - QLED z Wysokiej Półki

Funkcjonalność Samsung Q7C

O funkcjonalności mógłbym pisać długo, jednak poniżej kilka najważniejszych cech.

Najlepsze telewizory na rynku

Uniwersalny pilot, który na pierwszy rzut oka może wydawać się aż za skromny, jednak może uczyć się i sterować innymi urządzeniami. Przyciski dostępu mają wiele funkcjonalności, a dodatkowe sterowanie głosowe rzeczywiście działa i znacznie ułatwia sterowanie telewizorem. Fakt, nie jest idealne, ale może ułatwić pracę.

Samsung Q7C - QLED z Wysokiej Półki

Smart TV, oferuje praktycznie każdą dostępną aplikację. Nie jest to żadna nowość, ale działa sprawnie, nic się nie zacina i nie wiesza. Dobrze się z tego korzysta.

Dźwięk stoi na naprawdę dobrym poziomie. W tak cienkiej obudowie ukryte głośniki dobrze sobie radzą. Oczywiście w menu można wybrać kilka trybów dźwięku, jaki by nie był, moim zdaniem jest zadowalający.

Samsung Q7C - QLED z Wysokiej Półki

Technologia QLED

Technologia w jakiej wykonano matrycę telewizora to QLED. Dobrze wiedzieć, że nie jest to żaden typ matrycy OLED. Jest to matryca LCD podświetlana diodami LED. Co w niej takiego ciekawego? Dźięki zastosowaniu kropki kwantowej, matryca może świecić światłem niebieskim, czyli znacznie mocniejszym od białego, a nanokryształy znajdujące się pomiędzy matrycą, a filtrami RGB we wcześniejszej fazie produkują znacznie mocniejsze kolory. Nie jest to nowatorska technologia, jednak znacznie zmieniająca jakość oferowanych kolorów. 

U wielu z Was pojawi się pewnie dylemat przy wyborze matrycy urządzenia tej klasy. Nasze porównanie OLED czy QLED sporo w tej kwestii rozjaśnia.

Samsung Q7C - QLED z Wysokiej Półki

Dane techniczne Samsung Q7C

Telewizor Samsung z QLED, oferuje obraz najwyższej rozdzielczości ULTRA HD oraz HDR 10. Według producenta oferuje maksymalną jasność aż 1500cd/m2. Jeśli rzeczywiście tak jest, to jest to świetny wynik. W przyszłości Samsung będzie oferował również HDR10+, czyli najnowszy otwarty standard szerokiej palety barw.

Jakość obrazu w Samsung Q7C

Oferowany obraz sprawdzałem i na telewizji, i na obrazach wysokiej rozdzielczości. Przy oglądaniu niskiej jakości sygnału zaskakująca jest czerń i gładkie przejścia między kolorami. Nie występuję bardzo drażniący mnie efekt przekolorwania. Mimo że kolory są mocne, to nie drażnią przerysowane twarze lub kolory natury.

Samsung Q7C - QLED z Wysokiej Półki

W obrazach wysokiej rozdzielczości z HDR uzyskujemy świetną jakość i czerni, i kolorów. Dzięki automatycznemu dostosowaniu się obrazu nasz telewizor sam wie, jakie wartości dobrać do danego sygnału. Obraz jest mocny, a czerń bardzo, bardzo głęboka. Warto to zaznaczyć, ponieważ dochodzimy tu do poziomu telewizorów Oled,. Jeśli ktoś nie miał z tym dużo wspólnego, mógłby nie być w stanie odróżnić matrycy Qled od matryc Oled. Bardzo duży plus za jasność i moc kolorów, jest to najwyższa jakość. Porównując telewizor z innymi, np. zwykłymi LED, widać dużą różnicę.

Niestety nie obeszło się też bez Wad...

Gdy oglądamy np. białe napisy na czarnym tle, widać że pozostaje lekka poświata białego poniżej i powyżej napisów. Nie jest to bardzo rażące ale widoczne. Drugim minusem jaki zaobserwowałem jest słabe odwzorowanie szybkich scen, szczególnie oglądając niższej jakości sygnał. Zdarzało mi się zaobserwować lekkie smużenie.

Samsung Q7C - QLED z Wysokiej Półki

Podsumowanie testu Samsung Q7C

Samsung Q7C to propozycja klasy premium. Kosztuje również premium, bo cena modelu 55 cali to nieco ponad 9 tyś złotych. Jednak jestem przekonany, że jest to dobra propozycja w swojej półce cenowej. Kosztuje nieco mniej niż propozycje Oledowe i rzeczywiście nie oferuje aż tak dobrego obrazu jednak dzięki zastosowanej technologii Quantum Dot odskakuje daleko od standardowych telewizorów LCD podświetlanych tylko diodami LED. Czy warto go brać pod uwagę - zdecydowanie tak.

blog comments powered by Disqus
Test Telewizora Samsung Q7C - QLED z Wysokiej Półki