PODPOWIEDZI:

Recenzja Shadow of the Tomb Raider – Czy to już koniec?

W 2013 seria Tomb Raider narodziła się na nowo. Lara zmieniła się i to bardzo! Twórcy postanowili przebudować serię, oferując graczom coś nowego. Niesamowicie mi się to spodobało i bacznie przyglądałem się kolejnym odsłonom serii. Shadow of the Tomb Raider to zwieńczenie tej historii, tylko czy na pewno? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Shadow of the Tomb Raider

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
 • Grafika
 • Fizyka błota
 • Zagadki logiczne
 • Grobowce
 • Możliwość zmiany skórek
 • Wciągająca gra
 • Dbałość o szczegóły
 • Polski dubbing (Karolina Gorczyca)
 • Tryb foto
 • Historia z wątku głównego
 • Optymalizacja
 • Sterowanie na padzie
WADY
 • Warstwa techniczna
 • Niekiedy cicho nagrane dialogi
 • Wątek rodzinny
 • Latarka
 • To nie może być już koniec :(

Welcome to the jungle!

Shadow of the Tomb Raider to kontynuacja gry Rise of the Tomb Raider. Lara nie odpoczywała zbyt długo i od razu zabrała się za kolejną przygodę. Historia rozpoczyna się w Meksyku, podczas święta zmarłych(Día de Muertos). Prolog jest świetnie wyreżyserowany, a potem jest tylko lepiej. Historia to wartka jazda bez trzymanki! Zdarzają się fragmenty spokojniejsze, jednak za chwilę dzieje się coś nieoczekiwanego. Gra pod tym względem przypominała mi serię Call of Duty.

Shadow of the Tomb Raider - Święto Zmarłych

Motywem przewodnim jest peruwiańska dżungla, w której to Lara spędzi większość czasu. Zmiana scenerii dała tej grze bardzo dużo. Amazońskie lasy są urozmaicone i pełne niebezpiecznej zwierzyny. Lara kontynuuje swoją walkę z organizacją Trójcy. Zdobywa potężny artefakt, który powoduje olbrzymie zniszczenia. Lara Croft poczuwa się odpowiedzialna za swoje czyny. Rozpoczyna się wyścigi pomiędzy panią archeolog a Trójcą o to, kto pierwszy zdobędzie potężne artefakty Majów.

Shadow of the Tomb Raider - Trzeba uciekać

Lara podczas swojej przygody obserwuje szkody, jakie wynikły z jej decyzji. Jednak wizja końca świata jest zdecydowanie gorsza. Cel fabularny jest określony już niemal od samego początku, jednak to podróż jest kwintesencją Shadow of the Tomb Raider.

Shadow of the Tomb Raider - Lara

Zobacz aktualną cenę gry Shadow of the Tomb Raider |►

Życie w miejskiej dżungli

Najnowsze przygody Lary Croft nie oferują zbyt wiele w stosunku do poprzednich odsłon. Shadow of the Tomb Raider to nadal niezwykle wciągająca gra akcji, z elementem eksploracji i rzemiosła. Po drodze znajdujemy masę przedmiotów do craftingu oraz relikty, które rozbudowują fabułę. Na szczęście do poprzednich lokacji, można wrócić w późniejszym fragmencie rozgrywki. Nawet po skończeniu gry, mapa jest do naszej dyspozycji. To ogromny plus, że wciąż jesteśmy wstanie powrócić do wcześniejszych miejsc, aby znaleźć jeszcze więcej sekretów. Niekiedy takie rozwiązanie jest wręcz konieczne, ponieważ nie zawsze dysponujemy odpowiednimi narzędziami.

Shadow of the Tomb Raider - O jaki ładny kotek!

Lara tarza się w błocie, wspina się po stromych skałach, walczy z panterami i odkrywa opuszczone grobowce. W gruncie rzeczy to nadal poczciwy Tomb Raider, jednak Shadow pod wieloma względami robi to lepiej.

Shadow of the Tomb Raider - Lara nie omawia się błota

Walki zostały ograniczone do minimum i nie we wszystkich starciach musimy brać udział. Z początku bardzo obawiałem się, że dość drobna kobieta, stanie się maszyną do zabijania. Pojawiają się momenty w grze, gdzie musimy zlikwidować grupki wojowników, jednak nie szokują mnie one tak, jak to było w poprzednich odsłonach. Także polujemy na zwierzęta żyjące w dżungli, aby zdobyć skóry do rzemiosła.

Pamięć pozostała

Grobowce to element rozgrywki, który wywarł na mnie dobre wrażenie Twórcy poprawili ten aspekt, tworząc go jeszcze lepszym. Zagadki logiczne nie są trywialne, skłaniają do myślenia. Niektóre grobowce są bardzo pomysłowe i musiałem sporo się nagłowić. Rozwiązanie jest unikalne i nie powtórzy się w dalszych grobowcach. Nawet zagadki z głównego wątku fabularnego potrafiły mnie zaskoczyć. Co nie zdarzyło się w przypadku poprzednich odsłon z rebootu serii.

Shadow of the Tomb Raider - Zagadki logiczne są trudne

Wszystko pełne… Więcej nie uniosę

Larę porównać można do prawdziwego zbieracza. Kolekcjonuje niemal wszystko: części metalowe, skóry, pióra, pająki czy drewno. Przedmioty te są potrzebne do ulepszeń broni oraz wytwarzania nowych części garderoby. Bohaterka może zmieniać skórki, które oprócz innego wyglądu, oferują dodatkowe efekty. Niektóre przydają się do tropienia zwierzyny w dżungli, inne mogą być pomocne w elementach skradankowych. Sama Lara także może uczyć się nowych umiejętności. Nie są one konieczne do ukończenia gry, jednak znacznie pomagają nam w rozgrywce.

Shadow of the Tomb Raider - Dawngread graficzny

Mniej przydatne przedmioty możemy sprzedać u kupców. Za transakcję otrzymujemy pieniądze, które przeznaczyć możemy na ulepszenia, dodatki do broni czy amunicję. Warto wspomnieć, że każdy ze sprzedawców oferuje inne towary. To zmusza do eksploracji i niekiedy szukania NPCów rozsianych po mapie. Szczególnie dała mi w kość szamanka Moraekah, która zmienia swoje położenie. Musiałem dość długo szukać, aby móc kupić od niej potrzebne mi wytrychy.

Shadow of the Tomb Raider - Ulepszanie broni

Grafika

Shadow of the Tomb Raider to jedna z najładniejszych gier na pececie! Na ustawieniach ultra dżungla wywarła na mnie ogromne wrażenie. Scenerie zostały starannie dopracowane i są miłe dla oka. Znaleźć możemy sporo miejsc, które proszą się o screenshoota i ustawienia jako tapetę.

Shadow of the Tomb Raider - Ależ tu pięknie

Skoro jesteśmy na etapie fotografowania, to twórcy udostępniają nam specjalne narzędzie. Tryb robienia zdjęć, który przypomina Instagrama. Do dyspozycji gracza oddano masę przeróżnych filtrów, ramek, możliwość kadrowania czy zmiany wyrazu twarzy Lary. Tryb foto nie jest czymś, z czego gracze będą często korzystać, bardziej od czasu do czasu. Miałem sporo radości z robienia, niektórych zrzutów ekranu.

Shadow of the Tomb Raider - Tryb foto

Shadow of the Tomb Raider jest pełne małych smaczków graficznych. Twórcy wykonali kawał dobrej roboty przykładając wagę do detali. Do elementów, na które większość graczy i tak nie zwróci uwagi. Lara przy nurkowaniu nabiera powietrza do ust i przypomina pulchnego chomika. Chodzenie po błocie zostawia grube ślady. Samo bagno ma swoją fizykę i sprawiało mi sporo frajdy!

Polecane zestawy komputerowe! >>>

Szepcz mi do ucha Lara

Gra jest w pełnej polskiej wersji językowej. Oznacza to, że dla graczy przygotowano zlokalizowane napisy oraz dubbing. Do roli Lary powróciła Karolina Gorczyca, która ponownie wykonała dobrze swoją pracę. Jestem fanem dubbingu i cieszą mnie polskie głosy w zagranicznych grach. Niestety nie mogę powiedzieć dużo dobrego o warstwie technicznej. Momentami głos Lary jest zdecydowanie ciszej ustawiony. Szczególnie w dialogach z Jonah jest to najbardziej zauważalne. Zdarza się, że to co jest mówione, nie zawsze pokrywa się z napisami. Jednak warto grać od razu z polskim dubbingiem, jeżeli kogoś to jednak drażni, to jest możliwość ustawienia oryginalnej linii dialogowej.

Shadow of the Tomb Raider - Spora lokacje w grze

Mroczna strona

Gra Shadow of the Tomb Raider jest niemal perfekcyjna! Jednak twórcy nie ustrzegli się błędów. Niekiedy tekstury nie chciały się doładować. Powodując śmieszne glitche, w których to Jonah nie miał rąk. Spotkałem się z mocno rozświetloną jaskinią, w której to za chwilę panowały egipskie ciemności, przy obrocie kamery. Po około 20 godzinach spędzonych nad grą zauważyłem, że Lara ma problemy z animacją. Wszystko jest w porządku, kiedy poruszamy się po ścieżkach stworzonych przez twórców. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy to chciałem wskoczyć na niektóre elementy. Pani archeolog wpadała w pętle, w której to lewitowała w powietrzu czy wykonywała inne bardziej śmieszne akrobacje. Niestety tytuł pod niektórymi aspektami technicznymi pozostawia sporo do życzenia. Na szczęście optymalizacja została wykonana właściwie i nie miałem problemów ze spadkiem płynności czy wyrzucaniem do pulpitu. My jako gracze nie możemy ręcznie włączyć latarki. Lara zapala ją automatycznie w niektórych fragmentach rozgrywki. Czasami jest naprawdę bardzo ciemno a pani archeolog i tak oszczędza na bateriach...

Shadow of the Tomb Raider - Pokazuję Ci palcem!

Podsumowanie

Shadow of the Tomb Raider to najlepsza odsłona serii w historii! Bawiłem się świetnie, przechodząc główną fabułę oraz robiąc aktywności poboczne. Przejście gry zajęło mi około 22h, jak na grę z gatunku akcji i eksploracji, to bardzo dobry wynik! To jednak dopiero początek i na pewno zdobycie wszystkich przedmiotów do kolekcji, powinno wydłużyć czas grania o kolejne 8-10h. Historia mi się podobała szczególnie, że Lara Croft starała się odwrócić to co zrobiła. Nie tylko zła organizacja Trójcy przyczyniła się do cierpienia ludzi. Niestety wątek rodzinny niezbyt mnie przekonał. Wydawał się trochę naciągany, jakby twórcom zabrakło pomysłu na jego finał. Zagadki logiczne stoją na znacznie wyższym poziomie i często stanowią wyzwanie. Ogólnie bardzo lubię nietrywialne zagadki logiczne w grach, aby zastanowić się chwilę nad ich rozwiązaniem. Graficznie jest to najwyższa półka jeżeli chodzi o komputery. Na ustawieniach ultra Shadow of the Tomb Raider robi wrażenie przepiękną scenerią. Do tego Lara może się przebierać w różne skórki, które powinny przypaść do gustu graczom. Sterowanie na padzie jest dość wygodne i dzięki wibracjom, pozwala lepiej wczuć się w tytuł. Gorąco zapraszam do zapoznania się z Shadow of the Tomb Raider! Na pewno się nie rozczarujecie, bo jest to tytuł godny polecenia!

Shadow of the Tomb Raider - Mroczna Lara

Ocena Shadow of the Tomb Raider 4/5Rekomendacja Shadow of the Tomb Raider


Mi pozostaje nadzieja, że twórcy nie karzą nam długo czekać, na kolejne odsłony przygód Lary Croft!

blog comments powered by Disqus
Recenzja Shadow of the Tomb Raider – Czy to już koniec?