PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

TP Link Wzmacniacz sygnału WiFi TL-WA850RE Test Extendera

  • Dodano: 4 lata, 8 miesięcy temu
  • Ocena artykułu: (1) (0)

Macie problem z zasięgiem WiFi w swoim domu lub mieszkaniu? Istnieje prosty sposób na szybką i niedrogą poprawę sytuacji, a rozwiązaniem są extendery wzmacniające sygnał sieci. Dzisiaj przetestujemy jedno z takich urządzeń, a będzie to TP-Link TL-WA850RE.

RTV Euro AGD
Zobacz ofertę
od 79,99 zł ZŁ
OleOle
Zobacz ofertę
67.19 ZŁ
Morele.net
Zobacz ofertę
od 72.00 ZŁ
Saturn.pl
Zobacz ofertę
89.9 ZŁ
Zadowolenie.pl
Zobacz ofertę
68.84 ZŁ
Vobis
Zobacz ofertę
71.0 ZŁ

TP-LINK TL-WA850RE

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Łatwa instalacja
  • Dla osób bardziej zaawansowanych dodatkowe funkcje w panelu administracyjnym
  • Skutecznie poprawia zasięg WiFi
  • Możliwość podłączenia urządzeń również przewodowo
WADY
  • Nie stwierdziłem

Opakowanie i jego zawartość

Extender TP-Link dociera do nabywcy w skromnym, białym eleganckim pudełku. Nie wspominam o tym bez przyczyny - moją uwagę już na samym początku zwróciło zapakowanie produktu. Do złudzenia przypomina styl Apple - po wyjęciu z pierwszego kartonu, na górze znajduje się kolejny cały biały kartonik - elegancki, tylko z niewielkim logo producenta.

TL-WA850RE fot7

Po otwarciu kartonika, w którym jest komplet instrukcji obsługi oraz płyta ratunkowa (z instrukcją obsługi), znajdziemy sam extender. Zaglądając jeszcze głębiej czeka na nas w zasadzie jedyny dodatek - przewód sieciowy zakończony tradycyjnymi końcówkami RJ-45.

Wygląd i wykonanie TP-Link TL-WA850RE

TL-WA850RE fot5

Urządzenie jest wykonane w całości z białego i błyszczącego plastiku. Dzięki temu, że jest białe nie widać na nim tak szybko kurzu czy odcisków palców, jednak taki materiał jest dość mocno podatny na zarysowania.

TL-WA850RE fot

TL-WA850RE fot6

Na froncie znajdziemy jedynie logo producenta, a w dolnym prawym rogu przycisk RE oraz opis diod, które znajdują się wokół przycisku.

TL-WA850RE fot2

Sam przycisk RE spełnia analogiczną funkcję jak WPS czy QSS w routerach - pozwala na połączenie się z siecią zabezpieczoną, bez konieczności ręcznego wpisywania hasła w konfiguratorze. Diody rozmieszczone wokół sygnalizują pracę urządzenia, połączenie z siecią WiFi oraz szukanie sieci, siłę sygnału, a ostatnia informuje użytkownika o pracy portu Ethernet.

TL-WA850RE fot1

Sam port oraz przycisk RESET umieszczone są na dole urządzenia, dzięki czemu nieużywane są praktycznie niewidoczne. Z tyłu extendera jedyne co znajdziemy, to wejście do sieci na dwa bolce.

TL-WA850RE fot3

Konfiguracja i podłączenie do sieci

W zasadzie połączyć się z siecią możemy na dwa sposoby. Pierwszy najłatwiejszy i najszybszy ogranicza się do trzech ruchów: włączamy opcję WPS na routerze, w ciągu dwóch minut aktywujemy przycisk RE na extenderze, a następnie po zalogowaniu (przycisk RE przestaje mrugać) odłączamy urządzenie z sieci i podłączamy je już w docelowe miejsce gdzie będzie pracował.

Rankingi routerów mobilnych >>>

Drugi sposób jest nieco dłuższy, ale pozwala na podłączenie się do routera, który nie wspiera funkcji WPS/QSS - podłączamy extender do gniazdka i czekamy na jego uruchomienie. Urządzenie będzie widoczne początkowo jako osobna sieć WiFi, z którą się łączymy. Kolejnym krokiem jest otwarcie przeglądarki i podążanie zgodnie ze wskazówkami instalatora. Wybieramy region, czekamy na wykrycie sieci i wybieramy tą, do której chcemy się podłączyć. Wpisujemy ręcznie klucz zabezpieczający sieć, a po upewnieniu się, że wszystko jest wypełnione poprawnie, akceptujemy zmiany i czekamy na restart połączenia. Po ponownym zalogowaniu do sieci TP-Link TL-WA850RE już nie jest widoczny jako osobna sieć, a wzmacnia nasz sygnał.

w1

w2

w3

w4

w5

w6

Działanie w praktyce

Dla użytkownika, który zakupuje produkt po to, aby z niego korzystać jak wzmocnienie istniejącej sieci, działanie jak i konfiguracja są dziecinnie proste.

Wyjmujemy extender z pudełka, podłączamy go do cieci i łączymy z naszą siecią WiFi korzystając z jednego z dwóch sposobów opisanych powyżej. Po zalogowaniu odłączamy urządzenie i umieszczamy je na skraju sygnału naszej sieci WiFi - pamiętajcie, że nie możemy go umieścić poza tym sygnałem, ale jeszcze w jego zasięgu.

Ostatnim krokiem jest zapomnienie, że urządzenie w ogóle istnieje.

Extender TP-Link doskonale "zlewa" się z naszą siecią, bardzo dobrze poprawiając zasięg. Co wiąże się wraz z tym, to oczywiście poprawa transferów. TP-Link TL-WA850RE obsługuje standard N300, co w praktyce daje realne prędkości na poziomie około 60% tej deklarowanej przez producenta wartości. Testowany extender działa na częstotliwości 2.4GHz, więc i na nic więcej liczyć nie możemy - niestety.

Podsumowanie

Działanie tego urządzenia myślę, że najlepiej obrazuje nasze video. Zasięg sieci i jej moc znacznie ulegają poprawie, a instalacja jest dziecinnie prosta. Panel konfiguracyjny umożliwia również dodatkowe opcje dla bardziej zaawansowanych użytkowników, jednak myślę że osoby kompletnie nie doświadczone również z nim nie powinny mieć żadnego problemu. TP-Link TL-WA850RE jest do tego niedrogi, bo jego cena na dzień publikacji testu zaczyna się już od około 122zł. TP-Link TL-WA850RE to bardzo dobre rozwiązanie na czarne dziury w naszej sieci WiFi.

blog comments powered by Disqus
TP Link Wzmacniacz sygnału WiFi TL-WA850RE Test Extendera
Autor: Dawid Nowak