PODPOWIEDZI:

NVIDIA Broadcast - Recenzja i poradnik

Każdy, kto tak jak ja pracuje z domu, uczy się online albo chciałby zostać streamerem, będzie zachwycony tym narzędziem. Usuniemy tło, wyciszymy wszystkie dźwięki w tle i to wszystko w darmowej aplikacji.

Nvidia Broadcast

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  WADY

   Nvidia opracowała narzędzie, które z wykorzystaniem karty graficznej potrafi zdziałać cuda z naszym obrazem i dźwiękiem. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego green screena ani zaawansowanego sprzętu audio - wystarczy prosta kamera internetowa i wbudowany mikrofon. 

   Testy przeprowadzimy na absolutnie mocarnym Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix. To najwydajniejsza konsumencka karta graficzna ze stajni Nvidia w autorskiej wersji od firmy Gainward. 

   O temperaturę rdzenia graficznego, pamięci oraz sekcji zasilania dbają trzy wentylatory owiewające potężny trzyslotowy radiator. Elementy konstrukcyjne karty graficznej to prawie w całości metal, a jakby to nie było wystarczająco eleganckie, producent dorzuca pakiet podświetlenia RGB w okolicy wentylatorów. 

   Czym jest NVENC?

   Zanim powiemy sobie o dobrodziejstwach Nvidia Broadcast, musimy opisać enkoder, dzięki któremu tak naprawdę nasza karta graficzna to istny kombajn możliwości. 

   Aby w ogóle mówić o przesyłaniu video, musimy powiedzieć sobie o enkodowaniu. To w uproszczeniu zmniejszenie rozmiaru naszego obrazu. Rejestrowany przez naszą kamerę strumień danych jest ogromny z punktu widzenia przesyłania go przez internet. 

   zasada działania enkodowania video

   Taki obraz jest zawsze poddawany kompresji przed dalszą obróbką, zazwyczaj to kompresja softwarowa, której obsługą zajmuje się procesor. Natomiast powoduje to znaczne obciążenie komputera i spadek jego wydajności. 

   jak działa enkodowanie softwarowe

   NVENC to nic innego jak enkoder hardwarowy, który przenosi to wymagające dużej mocy obliczeniowej zadanie z procesora na kartę graficzną. Z procesora graficznego Nvidia wydzieliła osobny sektor, który odpowiedzialny jest tylko za to zadanie. Dzięki czemu enkodowanie za pomocą NVECA jest szybsze i nie obciąża naszego komputera.

   jak działa enkodowanie hardwarowe

   NVENC w zasadzie nie jest niczym nowym, po raz pierwszy został pokazany w 2012, ale przez ten cały czas był rozwijany i obecnie dostajemy jego siódmą generację, która prezentuje dużo lepsze możliwości.

   zdjęcie procesora graficznego turing

   NVENC jako wsparcie podczas montażu video

   Najnowsza wersja Adobe Premiere Pro, z której korzystam, wspiera enkodowanie hardwarowe z wykorzystaniem kart graficznych Nvidia. Dzięki temu nie musimy zmniejszać jakości podglądu wideo, kiedy nad nim pracujemy, co przy wykorzystaniu samego procesora byłoby niemożliwe. 

   porównanie różnicy w enkodowaniu softwarowym do hardwarowego

   NVENC okazuje się niezastąpiony w kwestii renderowania filmów. Czas potrzebny do wyrenderowania filmu za pomocą procesora jest dwa razy dłuższy niż w sytuacji, kiedy korzystamy ze wsparcia sprzętowego kart Nvidii. 

   Możliwości NVIDIA Broadcast 

   Wycinanie tła

   Każdy chyba wie, jak działa popularny green screen. Wszystko, co posiada kolor zielony, zostaje usunięte z filmu. Nvidia Broadcast robi to samo, natomiast nie musimy mieć za sobą żadnego zielonego płótna, ściany czy tła fotograficznego.

   Algorytm sztucznej inteligencji rozpoznaje nas i nasz fotel, a wycina wszystko, co znajduje się za nami w kadrze. Uzyskujemy tym samym spektakularny efekt dosłownie jednym kliknięciem. Nie musimy ograniczać się do usunięcia niechcianego tła, możemy go zastąpić przez dowolnie wybrany przez siebie obraz. 

   Odszumianie otoczenia

   Jeżeli wycinanie tła wam się podobało to wyciszenie otoczenia jest prawdziwym cudem. Po raz kolejny mamy do czynienia z algorytmem opartym o sztuczną inteligencję.

   Tym razem jednak aplikacja rozpoznaje nasz głos, a wycina wszystkie inne dźwięki z otoczenia. Głośna muzyka, stukanie klawiatury, bawiące się dzieci czy nawet odkurzacz, to wszystko jest usuwane i pozostaje tylko masz głos.

   Instalacja i konfiguracja 

   Instrukcję krok po kroku jak pobrać i zainstalować Nvidia Broadcast znajdziemy tutaj.

   Co bardzo ważne, z aplikacji skorzystamy w dowolnych programach do komunikacji online czy też do streamowania albo nagrywania filmów. 

   Konfiguracja Nvidia Broadcast w aplikacji OBS

   Jak już mamy zainstalowane i aktywne Nvidia Broadcast, to każda aplikacja zewnętrzna rozpozna je jako urządzenie wejściowe. Wystarczy zmienić na przykład w Microsoft Teams, nasz mikrofon na "NVIDIA Broadcast" i tak samo kamerę. 

   Konfiguracja Nvidia Broadcast w aplikacji Microsoft Teams

   Wymagania sprzętowe

   Oby skorzystać z dobrodziejstw NVENC wystarczy wam karta z serii GTX 600, jednak im nowszy model, tym znacznie większa wydajność.

   Natomiast by cieszyć się możliwościami Nvidia Broadcast, będziecie potrzebować karty graficznej minimum RTX 2060.

   Wymagania sprzętowe dla nvidia broadcast

   Jeżeli macie już taki sprzęt w swoim komputerze, to możecie już teraz cieszyć się możliwościami Nvidia Broadcast, a jeśli dopiero planujecie zakup, to warto rozważyć, czy takie funkcjonalności nie są właśnie dla was. 

   Ocena dla Nvidia Broadcast:

   Ocena dla nvidia broadcast

   blog comments powered by Disqus
   NVIDIA Broadcast - Recenzja i poradnik