PODPOWIEDZI:

Recenzja oczyszczacza powietrza Sharp FP-J80EU-W

Sezon grzewczy daje się we znaki naszym płucom. Wystarczy spojrzeć na mapę zanieczyszczenia powietrza w Europie, by przekonać się, że choć w Polsce jest kolorowo, to bynajmniej wskaźniki nie pokazują przyszłości w jasnych barwach. Jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzi Sharp FP-J80EU-W.

Sharp FP-J80EU-W

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
 • Design
 • Efektywność
 • Plasmacluster
 • Kultura pracy
WADY
 • Niewielka mobilność

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J80EU-W z jednej strony obiecuje niespotykaną prostotę korzystania, a z drugiej - zaawansowane technologie, które nie tylko oczyszczą powietrze, ale i cały nasz dom.  Do tego pokrycie swoim działaniem nawet 62m² oraz jony Plasmacluster. Garść autorskich rozwiązań, szczypta intuicyjności i masa doświadczenia przełożyły się na ciekawą kompozycję!

Aktualna cena Sharp FP-J80EU-W:

Sharp FP-J80-EU-W oferta dla ciebie

Nim o oczyszczaniu, porozmawiajmy o wyglądzie

Choć o gustach się nie dyskutuje, to jest parę rzeczy, które przed zakupem należy poruszyć. W końcu oczyszczacz powietrza to inwestycja na lata, warto więc, by cieszył oko przez dłuższy czas. 

Sharp poczynił ogromną drogę nie tylko w implementacji coraz nowszej technologii, ale i spajaniu jej ze spójnym designem. Zaokrąglenie bryły uczyniło ją przyjaźniejszą w odbiorze i nie narzucającą się w domowej przestrzeni. Przed pisaniem recenzji FP-J80EUW obejrzałem test Sharp KI-G75EUW i choć urządzenia dzieli ledwie kilka miesięcy, to różnica w designie jest ogromna i jak najbardziej na plus.

Sharp FP-J80EU-W to produkt elegancki z każdej strony

Nie poczujemy, że obcujemy z oczyszczaczem, który wygląda mniej premium niż zauważalnie droższy poprzednik. Kontrolę nad FP-J80EU-W przejmujemy za pośrednictwem panelu dotykowego, wyposażonego w tylko 7 przycisków. Co więcej, najpewniej okaże się, że w zupełności wystarczy wam jeden, odpowiedzialny za tryb automatyczny. Większość bryły jest biała, natomiast akcenty w postaci złotego panelu i czarnej obwódki dobrze komponują się ze sobą. 

Tak prezentuje się oczyszczacz Sharp FP-J80EU-W

Spod panelu subtelnie "wyziewa" ku nam światło informujące o czystości powietrza. Gdy świeci się na niebiesko - wszystko jest w porządku. Przy przejściu w zielono-żółte barwy urządzenie pracuje intensywnie nad oczyszczeniem powietrza. Czerwieni należy unikać - sygnalizuje największy poziom zanieczyszczenia i wzmożoną pracę urządzenia. Jasność podświetlenia dopasowuje się do otoczenia dzięki czujnikowi światła, co zmniejsza liczbę naszych interakcji z urządzeniem.

Panel informacyjny ulokowano pod panelem dotykowym. Z jego poziomu zobaczymy najważniejsze informacje o wilgotności powietrza, ilości cząstek pyłu PM 2,5, temperaturze i aktualnym zużyciu energii. Ponadto podświetli on odpowiednie moduły, gdy wykryje nadmiar kurzu, cząstek pyłu zawieszonego czy intensywne zapachy.

Podświetlenie oczyszczacza na czerwono wskazuje, że poziom zanieczyszczenia jest duży

W porównaniu do flagowego modelu Sharpa, zrezygnowano tu z kółek. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w większości scenariuszy użytkowania są one zbędne. Poza tym producent wyposażył konstrukcję w dwa zagłębienia, co ułatwia przenoszenie. Widać, że konstrukcja jest efektem wieloetapowych prac, dzięki którym widoczny efekt jest zadowalający. 

Ergonomia i prostota korzystania odczuwalne od razu

O ile w przypadku testów smartfonów raczej nie sięgam po instrukcje obsługi, tak przy okazji tego sprzętu czułem się niemal zobowiązany do spojrzenia do środka. Oto najistotniejsze elementy, o których warto wiedzieć przed zakupem:

 • Wymiary: 416 (szer.) x 291 (dł.) x 728 mm (wys.)
 • Waga: 10,6 kg
 • Długość przewodu zasilającego: 2 metry
 • Zalecana powierzchnia pomieszczenia ~62 metry kwadratowe
 • Standard Plasmacluster: 25000 (najwydajniejszy na rynku)
 • Współczynnik CADR: 480 metrów sześciennych
 • Konstrukcja filtra: Trzypoziomowa - filtr wstępny, filtr pochłaniający zapachy i filtr HEPA
 • Filtr HEPA: H13 -  99,97% skuteczności (drobinki o rozmiarze 0,3 mikrona)

Proste, oparte o kolor komunikaty oczyszczacza pozwalają go łatwo zrozumieć

Idea stojąca za tą konstrukcją jest maksymą dla produktów Sharpa od lat. Oczyszczacze od japońskiej firmy stają się częścią domów w sposób jak najmniej inwazyjny. Nie ma tu aplikacji mobilnej z licznymi powiadomieniami czy ustawień, do których trzeba dochodzić długimi ścieżkami. Nie oznacza to bynajmniej, że są to rozwiązania ubogie w funkcje - wręcz przeciwnie. Po prostu Sharp uprościł komunikację między użytkownikiem a urządzeniem na tyle, na ile się dało.

Sharp FP-J80EU-W posiada panel dotykowy z subtelnie zaznaczonymi przyciskami

Na panelu znajdziemy łącznie 7 przycisków. Poza włącznikiem każdy z nich pełni ściśle określone funkcje. Idąc od prawej do lewej najpierw zobaczymy Auto. Ten włącza tryb automatyczny, adaptujący się do warunków otoczenia. Następnie widzimy przycisk Clean Ion Shower z mocnym dopływem jonów do powietrza. Następnie widzimy przycisk trybu Ion Spot do dokładnego oczyszczania ubrań i mebli z zanieczyszczeń.

Najbardziej rozbudowane opcje oferuje przycisk Mode z ikoną wiatraka. Pozwala włączyć trzy tryby intensywności pracy, zwiększone pobieranie kurzu (Pollen) lub tryb nocny, a także włączyć działanie modułu Plasmacluster. Następny jest timer - nim ustalimy czas włączenia lub wyłączenia urządzenia. Końcowe rozwiązanie pozwala na sprawdzenie czterech parametrów: wilgotności powietrza, temperatury, poboru energii oraz ilości cząsteczek pyłów zawieszonych PM 2,5.

Gdy oczyszczacz świeci się na zielono i żółto, poziom zanieczyszczenia jest istotny

Co warto docenić, Sharp FP-J80EU-W wyposażono w czujnik światła, przez co regulacja jasności jest automatyczna i dopasowana do otoczenia. Dla tych, którzy chcą kontrolować ją manualnie. Gdy urządzenie jest wyłączone, naciskamy przycisk Mode, a następnie nawigujemy między funkcjami korzystając z dwóch, które są na prawo od niego. Wybór poziomu jasności, czułości sensorów czy trybów resetowania zatwierdzamy przyciskiem Auto. 

Wkładanie filtrów HEPA jest bajecznie proste

Samo wsuwanie i zdejmowanie filtrów jest bajecznie proste. Wysunięcie filtra wstępnego to kwestia pociągnięcia za dwa otwory w okolicy uchwytów, zaś filtry - węglowy i HEPA - wyciągamy dzięki niewielkiej przestrzeni u dołu, wystarczającej na podłożenie pod nie palca. Przy ponownym zamykaniu usłyszysz klik informujący o dokładnym zamknięciu.

Filtr wstępny łatwo wyczyścić. Producent zapewnia, że wystarczy go wsadzić do miski z wodą i niewielką ilością płynu do mycia na 10 minut, a po wylaniu mieszaniny zostawić go celem wyschnięcia.  Filtry: powstrzymujący zapach i HEPA H13 łatwo wyczyścimy poprzez odkurzanie. Według producenta w codziennej eksploatacji filtry wytrzymują do 10 lat, choć ten czas będzie różnić się w zależności od warunków bytowych (w dużym mieście ten czas niewątpliwie się skróci). 

FP-J80EU-W łatwo przeniesiemy dzięki dedykowanym uchwytom

Za spójność konstrukcji daję Sharpowi 5+. Dzięki połączeniu prostych przycisków z komendami dźwiękowymi obsługa jest naprawdę łatwa i nie wzbudza zbytniego zakłopotania. 

Funkcje oczyszczacza powietrza Sharp FP-J80EU-W

Przy okazji remontu, który odbywa się w zamieszkanej przeze mnie kamienicy, doceniam ogromnie funkcję auto restartu. Zdarzyło się tak, że podczas korzystania z trybu Clean Ion Shower zabrakło mi prądu, co w normalnej sytuacji zmusiłoby mnie do ponownego ustawiania tej funkcji po powrocie elektryczności. Tak się jednak nie stało, bowiem oczyszczacz zapisuje ostatnie ustawienia przed utratą energii

Pozostałe tryby i funkcje prezentują się następująco: 

 • Dwa wywiewy -  frontalny oraz tylny z wywiewem do góry. Tylny jest stale otwarty, natomiast frontalny kontrolujemy ręcznie.
 • Wskaźnik jakości powietrza i poziomu kurzu - informuje o stężeniu PM 2.5 za pomocą koloru ikonki świecącej się na pomarańczowo lub czerwono.
 • Monitor kurzu - zapala się na czerwono lub pomarańczowo i ma kształt chmury. Reaguje na zwiększone stężenie zwykłego kurzu.
 • Wskaźnik zapachu - zapala się, gdy wyczuje nadmierną obecność zapachu w mieszkaniu (trzy fale). Operuje na dwustopniowej skali - może być pomarańczowy lub czerwony.
 • Wskaźnik wymiany modułu generatora jonów Plasmacluster oraz filtra - odpowiednio: Unit oraz Filter. 
 • Timer -  włącza i wyłącza urządzenie (od 1 do 12 godzin). Na panelu wyświetlania oznaczone ikoną zegara z napisem On lub Off.
 • Wyświetlacz - przedstawia pomiary z czujników - temperaturę, pobór mocy, ilość cząsteczek PM 2,5 oraz wilgotność powietrza.
 • Tryb nocny - wygasza oświetlenie i obniża głośność działania do niezbędnego i niesłyszalnego minimum.
 • Tryb Pollen - intensywnie oczyszcza z kurzu oraz pyłków.
 • Trzy tryby pracy wentylatora -  cichy, średni, wysoki.
 • Tryb Plasmacluster Ion SPOT - kierunkowy nadmuch jonami Plasmacluster, mocno oczyszczający przedmioty ustawione przed oczyszczaczem, działający przez 8 godzin od uruchomienia.
 • Clean Ion Shower - silny nadmuch jonów Plasmacluster stosowany do oczyszczania zapachów i zanieczyszczeń w pomieszczeniu, na przykład podczas imprezy.
 • Sterowanie oświetleniem - zmienia jasność wyświetlacza.
 • Child lock - blokuje panel kontrolny po przytrzymaniu Display (najdalej na lewo).

Panel kontrolny oczyszczacza powietrza Sharp FP-J80EU-W

W stosunku do flagowego modelu Sharpa - KI-G75EUW - brakuje czyszczenia filtra wstępnego czy automatycznie regulowanej łopatki przedniego nawiewu. Mimo to otrzymujemy pokaźny zestaw czujników i sensorów, także tych, które nie są powiązane z funkcjami oczyszczacza, ale dają istotne informacje o jakości powietrza (temperatura, wilgotność). 

ion Plasmacluster 25000 - co daje generator jonów?

Nie da się zrobić recenzji urządzenia Sharpa bez zrozumienia technologii Plasmacluster. W przypadku modelu Sharp FP-J80EU-W Plasmacluster występuje w najefektywniejszej odsłonie na rynku - High-Density 25000. Oznacza to ni mniej ni więcej, że po wyładowaniu plazmowym (naturalnie występującym w przyrodzie) na jeden centymetr sześcienny generuje się ponad 25000 jonów dodatnich wodoru i ponad 25000 jonów ujemnych ozonu. Tylko do czego one w zasadzie są potrzebne?

Sharp Ion Plasmacluster dumnie prezentuje się na froncie urządzenia

Sharp nie bez powodu rozwija tę technologię od lat. Aniony tlenkowe i kationy wodorowe są skuteczne przy rozbijaniu struktur wirusów, pleśni oraz bakterii. Po połączeniu z ich ściankami pokrytymi proteinami, wysysają wodór, przez co organizmy nie mają szansy przeżyć. To świetne rozwiązanie dla alergików, bowiem likwiduje kurz dzięki redukcji elektryczności statycznej. W rezultacie ten nie przyczepia się do powierzchni, a spada na podłogę, skąd zasysa go oczyszczacz.

Technologia Plasmacluster jest też cichym bohaterem w walce z niekorzystnymi zapachami. Jony zbierają cięższe cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy i neutralizują je poprzez wchodzenie z nimi w reakcję. 

Jak rozdysponować tak dużą liczbę cząsteczek na tak dużej powierzchni? Sharp ma sposób, który przypomina metodą pracy cyrkulator. Tylny wylot powietrza kieruje w górę bardzo dużo cząsteczek szybko lecącego powietrza. To odbija się od sufitu, czym porusza drobiny zanieczyszczeń i kurzu. Te gromadzą się, stają cięższe i tracą swoją lotność po kontakcie z jonami Plasmacluster. W rezultacie spadają, gdzie pochłania je trzystopniowy system filtrów. 

Filtr wstępny pozwala usunąć większe zanieczyszczenia

Taka metoda oznacza potencjalnie duży zasięg, ale przede wszystkim na dużych powierzchniach. Oczyszczacz nie dotrze ze swoją mocą do najdalszych zakamarków, ale jeśli masz przestronne mieszkanie i pokoje nierozdzielone ścianami działowymi, to poczujesz zasięg jonów Plasmacluster. Sharp FP-J80EU-W sprawdzi się w salonach połączonych z kuchniami czy przestrzeniach coworkingowych.

Klasa generatora jonówOczyszczanie powietrzaRedukcja
elektryczności statycznej
Usuwanie zapachów
NamnażaniePrzyleganieZapach dymu
papierosowego
Miejscowe usuwanie
zapachów
PleśńWirusyMikrobyAlergenyPleśńWirusyZapach
potu
Zapach
wilgoci
High Density 25000 jonów/cm314 min.9 min.14 min.14 min.3 dni10 godz.2,7 min.55 min.6 godz.3 godz.
High Density 7000 jonów/cm349 min.18 min.51 min.51 min.--13 min.90 min.6 godz.3 godz.
Testowane w pomieszczeniu25 m325 m325 m325 m320 m325 m341 m341 m3--

Podczas testów technologii Plasmacluster doświadczyłem na własnych oczach - po przetarciu podstawy telewizora ta w ciągu kilku dni zebrała mniej kurzu niż zwykle. Wystarczyło od czasu do czasu uruchomić tryb Clean Ion Shower, który przez 10 minut emituje zwiększoną liczbę jonów, a następnie przez 50 minut wciąga zgrupowane drobiny kurzu i zawieszonych pyłów. 

Generator jonów Plasmacluster to rozwiązanie czerpiące z natury

Drugą funkcją, którą doceniłem, a która pozbawi wasze ubrania lub meble nieprzyjemnych zapachów, jest Plasmacluster Ion Spot. Przez osiem godzin jony rozwiewają się na waszych ubraniach lub zderzają się z meblami. Wszystko po to, by zmniejszyć liczbę bakterii oraz rozbić lotne związki organiczne. Choć program może działać długo, to po dwóch godzinach wystawienia koszuli na jego działanie zniknęła woń perfum oraz dymu papierosowego. 

Rozwiązanie Plasmacluster było już wielokrotnie testowane nie tylko u nas, ale i w laboratoriach. Rezultaty tych badań znajdziecie między innymi na stronie producenta

Głośność i pobór mocy w domu - kultura pracy Sharp FP-J80EU-W

Trudno w mieszkaniu o warunki studyjne i zweryfikowanie dokładnej głośności oczyszczacza Sharp FP-J80EU-W, ale wykonałem kilka testów i zweryfikowałem pobory mocy. Deklarowane zużycie to takie, o którym informuje nas oczyszczacz, natomiast z pomocą Voltcraft Energy Logger 4000F zmierzyłem, jaki jest pobór na co dzień. Do zmierzenia głośności posłużył mi Voltcraft SL-100, a jego odległość ustawiłem na bardzo bliską (przy dalszej do głosu dochodziły inne sprzęty w mieszkaniu). 

Tryb pracyDeklarowane zużycie prądu (w watach)Zmierzone zużycie prądu (w watach)Maksymalna głośność ~0,3m od oczyszczacza (dB)
Tryb nocny4 W3,5-3,6 W32,6 dB
Tryb detekcji kurzu (pollen)6 W6,5 W43,8 dB
Mały nawiew4 W3,9 W33,1 dB
Średni nawiew15 i 27 W11,8 W i 23,6 W55,9 dB
Duży nawiew15 i 47 W15 W i 41W58 dB
Tryb Clean Ion Shower15 i 47 W15 i 37,7W57,8 dB
Tryb Plasmacluster Ion Spot12 W11,4 W50,2 dB
Tryb automatyczny*Od 4 do 15 WOd 3 do 15 WOd 32,7 dB do 55 dB

*Wskaźniki w trybie automatycznym są zależne od stopnia zanieczyszczenia powietrza i poniższe przedziały są amplitudami pomiaru.

Jestem pozytywnie zaskoczony odczytami poboru energii. Te, na które wskazuje oczyszczacz, są z reguły nieco zawyżone, co oznacza, że energooszczędność jest nawet większa niż wskazuje na to producent. Poza trybem Pollen intensywniej wykrywającym kurz, czujnik wskazywał mniejszy pobór energii.

Co do poboru dźwięku, zaznaczam, że przy wyłączonym urządzeniu w mieszkaniu poziom głośności oscyluje w granicy 32 dB, więc najcichsze tryby są dla ucha niezauważalne. Oczywiście intensywna praca to większa głośność, a ta przedstawiona w tabeli to najgorszy scenariusz przy najbliższej odległości. Rozwiązanie nie wyróżnia się negatywnie na tle innych propozycji w tej klasie cenowej.

Czy Sharp FP-J80EU-W warto kupić?

Nie jest to oczyszczacz do małych pomieszczeń i to warto mieć na uwadze. Pomijając ten aspekt, urządzenie spisuje się dobrze i osiąga zadowalające parametry przy codziennym korzystaniu. Szybkie wyczyszczenie mieszkania ze smogu czy radzenie sobie z substancjami lotnymi to niewątpliwe zalety.

Sharp FP-J80EU-W dostaje wysoką ocenę za wysoką jakość

Przede wszystkim jednak doceniam prostotę. Sharp wykonał kolejny krok w ewolucji oczyszczacza powietrza, czyniąc go urządzeniem prostszym i, pomimo swoich rozmiarów, bardziej minimalistycznym. Najbliższe lata zwiastują nowe technologie, odmieniające przestrzeń dookoła nas. Dobrze w obliczu tych zmian mieć urządzenie godne zaufania i intuicyjne, dające poczucie bezpieczeństwa na lata.

Ocena końcowa dla Sharp FP-J80EU-W to pięć gwiazdek na pięćWyróżnienie dla Sharp FP-J80EU-W za jakośćSharp-FP-J80EU-W wyróżnienie za kultrurę pracy

blog comments powered by Disqus
Recenzja oczyszczacza powietrza Sharp FP-J80EU-W