PODPOWIEDZI:

Prezentacje, videokonferencje w firmie - recenzja monitora dotykowego 5 serii 65 cali iFP od Optoma

W ostatnim czasie przy okazji testowania i nagrywania materiału o monitorach interaktywnych firmy Optoma, miałem okazję gościć w jednym z showroomów firmy Microsoft, w którym pracowały te właśnie urządzenia. Zapytacie pewnie, czemu akurat w takim miejscu? Optoma Interactive Board to idealne urządzenie do pracy na oprogramowaniu Microsoft Teams Rooms, a pomieszczenie to służy właśnie do zastosowań wideokonferencyjnych. W tym konkretnym przypadku mieliśmy do dyspozycji kompleksowe rozwiązanie czyli konsolę Microsoft Teams Room, dedykowany komputer, panel sterujący, kamerę i soundbar wideokonferencyjny. Wszystko to połączone z monitorami interaktywni Optoma tworzy bardzo funkcjonalny ekosystem do zadań biurowych. W poniższym materiale przybliżę Wam możliwości działania na monitorach interaktywnych Optoma serii 5, które okazały się fantastycznymi urządzeniami zarówno do biznesu jak i edukacji.

Optoma 5652RK Interactive Board

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Intuicyjne oprogramowanie
 • Wysoka jakość obrazu
 • Duże możliwości rozwoju
WADY
 • Spora waga urządzenia

Optoma czyli projektory, monitory i wielkoformatowe wyświetlacze

Oglądając nasze materiały z pewnością trafiliście na markę Optoma. Jest to w końcu największy producent projektorów w technologii DLP zarówno na rynku polskim jak i europejskim. Niejednokrotnie testowałem projektory Optoma, a moje rekomendacje znalazły się w wielu zrealizowanych projektach kina domowego, czy w salach konferencyjnych. Nie może to dziwić ponieważ ta marka oferuje bardzo duży wybór urządzeń, dodatkowo przy bardzo dobrym stosunku ceny do jakości.

Sprawdź aktualną cenę
Optoma 5652RK 

Optoma 5652RK cenacena projekotra Optoma 5652RK


Warto abyście wiedzieli, że marka Optoma działa na wielu płaszczyznach. Jest aktywna zarówno na rynku konsumenckim, edukacyjnym czy korporacyjnym a portfolio urządzeń to nie tylko projektory do domu czy sali konferencyjnej. Jest to także cała gama instalacyjnych produktów Pro AV np. do muzeów czy na wystawy. Poza projektorami znajdziemy też monitory LED all in one a także to o czym mówi ten artykuł czyli monitory interaktywne. Aktualnie dostępne w dwóch seriach 3 oraz 5 w wielkościach 65, 75 oraz 86 cali. Prezentowany model to 65 calowa Optoma Interactive Board 5652RK.

Optoma Interactive Board 5652RK

Czym się charakteryzują monitory interaktywne Optoma?

Mówiąc o monitorach interaktywnych, na początek kilka ogólnych informacji aby skrótowo scharakteryzować te urządzenia. Są to oczywiście duże monitory o rozdzielczości 4K i wysokiej jasności, zapewniające dobrą widoczność nawet w mocno oświetlonych salach. Głównym ich atutem jest możliwość prezentowania, wyświetlania i bieżącej pracy na urządzeniu zarówno za pomocą dołączonego komputera jak i bezpośrednio z oprogramowania wbudowanego w sprzęt. Funkcje dotykowe zapewnia inteligentne oprogramowanie, którego zadaniem jest zapewnić niezbędne narzędzia jak i ułatwić naszą codzienną pracę.

system android obsługuje Optoma Interactive Board 5652RK
W naszym przypadku monitorem zarządza system Android, dostosowany specjalnie do potrzeb użytkowników urządzeń interaktywnych. Poznajcie najważniejsze cechy i możliwości tego urządzenia.

Pasek boczny i skróty na ekranie głównym

Pasek boczny ze skrótami, szybkim dostępem do aplikacji, łatwy do rozwinięcia, występuje po dwóch stronach monitora. Możemy go pokazać lub ukryć i znowu w dowolnej chwili wywołać. Umożliwia nam prostą nawigację po sprzęcie oraz łatwy i szybki dostęp do różnych funkcji. 
Funkcje, które możemy tu odnaleźć to między innymi: 

 • cofanie ostatniego ruchu
 • szybki dostęp do ekranu głównego
 • skrót do aplikacji Creative Board
 • skrót do funkcji dwóch aplikacji
 • dostęp do menu urządzenia
 • aplikacje pomocnicze takie jak linijka, latarka, czy figury geometryczne
 • Creative Cast

panel boczny Optoma Interactive Board 5652RKfunkcje panelu bocznego Optoma Interactive Board 5652RK

Pasek boczny przez cały czas jest dostępny zarówno z lewej jak i prawej strony monitora. Możemy dostosować wysokość miniaturki, która go uruchamia - wszystko dla wygody korzystania z monitora.
Wygodne jest również korzystanie z samego ekranu głównego. Znajdują się na nim skróty, które bezpośrednio prowadzą nas do aplikacji, z których korzystamy na co dzień. Możemy go oczywiście personalizować i ustawić go po swojemu, dostosowując go do naszych wymagań czy odpowiednio nazywając nasze aplikacje.
Ciekawą funkcją jest dostęp np. do regulacji głośności czy wyboru źródła. Wystarczy, że „wyciągniemy” to menu znad logo Optoma.

Creative Board czyli zaawansowane oprogramowanie do codziennej pracy

Głównymi atutami wielkoformatowego monitora interaktywnego powinno być to, czy wygodnie się na nim pracuje. Czy jest funkcjonalny, łatwy w obsłudze, intuicyjny oraz czy zaspokaja wszelkie potrzeby, niezbędne w każdej organizacji. Optoma posiada oprogramowanie Creative Board. Jest to przestrzeń będąca białą tablicą, z wieloma przydatnymi funkcjami. Możliwość pisania i wybierania kolorów czy rodzajów pisaków to oczywisty początek możliwości tego sprzętu. Creative Board rozumie też gesty a więc automatycznie możemy użyć ręki jako gumki do wycierania czy dostosować pisak w taki sposób aby cienkim końcem pisał jak pióro a tym grubszym pracował w funkcji zakreślacza.

jak działa Creative Board Optoma Interactive Board 5652RK
Na białej tablicy możemy także otwierać dokumenty, prezentować zdjęcia, uruchamiać figury geometryczne czy nawet strony internetowe. Na bieżąco można te informacje edytować, opisywać czy zaznaczać, a całą naszą pracę możemy na koniec zapisać w postaci pliku do rozesłania wszystkim zainteresowanym.
Bardzo ciekawą funkcją, którą można połączyć np. z oprogramowaniem Creative Board jest bieżące nagrywanie naszej pracy. Funkcja ta dostępna jest w pasku bocznym, czyli zawsze pod ręką - wystarczy przycisnąć jeden przycisk i rozpocząć nagranie całego naszego działania. Bardzo pomocna rzecz w przypadku gdybyśmy chcieli podzielić się naszą prezentacją lub odtworzyć ją później do dalszej edycji.

podstawa monitora Optoma Interactive Board 5652RK

Creative Board jest to także zaawansowane i niesamowicie proste w obsłudze oprogramowanie do pracy hybrydowej. Można na niej pracować lokalnie ze współpracownikami będącymi w naszym biurze jak i osobami znajdującymi się aktualnie nawet na drugim końcu świata tworząc wspólną sesję do pracy zdalnej.

Creative Cast czyli zapomnij o kablach - bezprzewodowa prezentacja

Kolejne narzędzie, dostarczane wraz z monitorem to oprogramowanie Creative Cast. Moim zdaniem jest to druga najważniejsza funkcjonalność od razu po Creative Board. Creative Cast zapewnia możliwość bezprzewodowego połączenia ekranu z praktycznie dowolnym komputerem, tabletem czy smartfonem. Wystarczy, że ktoś jest w tej samej sieci internetowej, za sprawą kilku kliknięć można wysyłać obrazy i materiały video bezpośrednio do dużego ekranu. Jest to świetna sprawa gdy cała grupa udziela się podczas pracy nad danym zagadnieniem. Nie ma potrzeby przesiadania się, czy podłączania kabli do różnych komputerów. Wystarczy oprogramowanie Creative Cast, które w jednym momencie pozwala na podłączenie nawet czterech użytkowników bezprzewodowo. Oczywiście, w łatwy sposób można zarządzać tym co jest aktualnie przesyłane i kontrolować naszą pracę. 

jak działa Creative Cast Optoma Interactive Board 5652RK
Czyli koniec z kablami, dzięki którym mogliśmy się wpiąć do projektora i zaprezentować naszą pracę szerszej grupie odbiorców. Wystarczy smartfon z Androidem lub iOS’em aby szybko przesłać interesujące nas materiały. 

Urządzenia Windows czy Android wymagają aplikacji Creative Cast, te z jabłkiem w logo potrafią się komunikować nawet bez dodatkowej aplikacji, za pomocą technologii AirPlay.

Kolejną ciekawą funkcją jest to, że Creative Cast pozwala też na wysyłanie naszego ekranu do innych urządzeń. Teraz siedząc na końcu sali, nie powiesz, że coś było niewidoczne na ekranie. W każdej chwili możesz oglądać prezentacje na dowolnym laptopie albo nawet na swoim smartfonie i to wszystko bez użycia kabli.

Monitor Interaktywny z platform Android czyli praca na aplikacjach

Na początku wspomniałem, że monitor interaktywny Optoma to urządzenia obsługiwane przez system Android. Oczywiście tak jest ale pamiętajmy, że jest to urządzenie do pracy w biurze czy szkole więc nie znajdziemy w nim popularnych aplikacji jak Netflix czy Youtube. Oczywiście w pracy biurowej istotne są takie funkcje jak wideokonferencja, otwieranie pakietów biurowych, prezentacja itp. Część aplikacji znajdziemy bezpośrednio w sklepie Optomy a gdyby komuś czegoś brakowało, to oczywiście może zainstalować szukaną aplikację z dysku USB czy po prostu pobrać ją z sieci. 

aplikacje Optoma Interactive Board 5652RK
Przydatne może być także podłączenie komputera przez kabel czy slot OPS, który zapewni pełną funkcjonalność i możliwość korzystania z dowolnego oprogramowania, które jest niezbędne z naszej firmie.

Dodatkowe funkcje i możliwości ułatwiające codzienną pracę.

Wraz z monitorem dostajemy także ciekawe funkcje, które znacznie ułatwiają codzienną pracę. Ciekawym rozwiązaniem jest np. inteligentny pisak umieszczony na specjalnym uchwycie, podłączonym kablem USB do monitora. Jest to oczywiście zestaw, który otrzymujemy wraz z monitorem bez jakichkolwiek dopłat. Zawsze podczas przeglądania dowolnego materiału - może to być np. plik PDF, zdjęcie lub nawet przeglądanie strony internetowej, po podniesieniu z uchwytu pisaka, automatycznie uruchamia się funkcja notatek. Możemy więc zaznaczać interesujące nas treści, opisywać je lub wykreślać. Monitor automatycznie tworzy też plik JPG, który w każdej chwili możemy zapisać na dysku lub przesłać przez internet. Po wszystkim możemy od razu wrócić do dalszego przeglądania dokumentów.

praca na dwóch ekranach jednocześnie Interactive Board 5652RK
Drugim, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dzielenia ekranu i praca na dwóch aplikacjach jednocześnie. Wspominałem o tym podczas opisywania skrótów na ekranie. Wystarczy wywołać funkcję i wybrać dwie z aktywnych aplikacji. Obie z nich są cały czas aktywne i na bieżąco są wyświetlane na podzielonym ekranie. Możemy również sami decydować, czy obie będą zajmowały po połowie ekranu czy może ta ważniejsza w danym momencie będzie wyświetlana na większej a druga na mniejszej części ekranu. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie gdy pracujemy na kilku aplikacjach jednocześnie.

Wartą odnotowania opcją są także dodatki takie jak latarka czy kurtyna, które umożliwiają wyróżnienie części ekranu. Są także przybory matematyczne jak linijka czy kątomierz a także wspomniane wcześniej nagrywanie ekranu.

Oczywistym jest, że nabywając takie urządzenie do szkoły, biura, sali konferencyjnej oczekujemy od niego także takiej podstawowej funkcjonalności jak po prostu wyświetlanie treści na dużym ekranie. Optoma to duży monitor o bezpośrednim podświetleniu LED oferujący rozdzielczość 4K. Zapewnia wysoką jasność, gwarantując optymalną widoczność nawet w bardziej oświetlonych pomieszczeniach. Posiada także bardzo szeroki kąt widzenia 178 stopni, dzięki czemu nawet osoby siedzące pod dużym kątem będą mogły komfortowo widzieć naszą pracę.

złącza w Optoma Interactive Board 5652RK
Bardzo istotne jest także wyposażenie monitora w odpowiednią ilość złącz, które wykorzystywane są właśnie w biznesie czy edukacji.
Znajdziemy tu między innymi trzy złącza HDMI, VGA, USB 3.0 jak i USB 2.0, są złącza do podłączenia dźwięku jak i to co najważniejsze, jest USB C, dzięki któremu można jednocześnie podłączyć obraz, funkcje dotykowe jak i ładować laptopa. Bardzo wygodna sprawa.

pisanie i zakreślanie prezentacji Optoma Interactive Board 5652RK

Znalazło się także miejsce na komputer typu OPS, który można zainstalować i zintegrować z obudową zapewniając maksymalną wszechstronność działania.

Podsumowanie testu Optoma Interactive Board 5 series 

Jak widzicie Optoma przygotowała fantastyczny produkt o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Pomimo tego, że tutaj w showroomie Microsoftu świetnie sprawdza się w połączeniu z zestawem Microsoft Teams Room, pracuje na co dzień z pakietem Office, to fantastycznie działa jako niezależne i bardzo otwarte urządzenie do pracy lokalnej,  hybrydowej czy nauki.

podsumowanie testu Optoma Interactive Board 5652RK
To w jaki sposób będziecie korzystać z takiego sprzętu, w dużej mierze zależy od Waszej kreatywności. Sam niejednokrotnie instalując takie rozwiązania w firmach, widziałem jak użytkownicy początkowo korzystają z tego jak z dużego wyświetlacza a z czasem odnajdując kolejne funkcje, cieszą się z tego jak bardzo ułatwia im to pracę i przyspiesza wiele procesów. Wszystko zależy od wyobraźni i chęci korzystania z technologii, które rzeczywiście poprawiają jakość naszej pracy.
 

Czytaj również:

Newline Mira i Samsung Flip 2 - Pojedynek monitorów interaktywnych 

blog comments powered by Disqus
Prezentacje, videokonferencje w firmie - recenzja monitora dotykowego 5 serii 65 cali iFP od Optoma