PODPOWIEDZI:

Fersk Vind 2 - Test klimatyzatora przenośnego, który nie tylko chłodzi!

Jeszcze nim zaczęło się kalendarzowe lato, cała Polska dostała letni wycisk. Niska wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą to przepis na nieprzespane noce i gorące dni. Zwłaszcza gdy pracujemy zdalnie, temperatura w mieszkaniu to szalenie istotny aspekt życia. Wygrać bitwy z upałami możemy z pomocą klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 WiFi HEPA.

Fersk Vind 2 WiFi HEPA

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Skutecznie chłodzi
 • Dobra aplikacja mobilna
 • Prosty w obsłudze
 • Mnogość funkcji
WADY
 • Dość głośny
 • Tłumaczenie aplikacji

Przez najbliższe miesiące najpopularniejszym przywitaniem nie będzie ,,Cześć!", lecz ,,Ale gorąco". Urlop na plaży i zimne napoje to tylko część lata, w którym codzienność będzie naznaczona walką o chłód. W tym starciu pomoże Fersk Vind 2 WiFi HEPA. Druga generacja klimatyzatora przenośnego (ale nie tylko) oferuje więcej dobrego w tej samej obudowie. Czy to sprzęt warty waszych pieniędzy? Przekonajmy się!

Sprawdź aktualną cenę Fersk Vind 2!

oferta dla ciebie Fersk Vind 2 ceneo.pl

Specyfikacja Fersk Vind 2 WiFi Hepa

Jako że mamy do czynienia z urządzeniem o wielu funkcjach, warto spojrzeć na to, jak wygląda jego specyfikacja. 

Wymiary klimatyzatora (szer. x wys. x gł.)36 x 73 x 34 cm
Waga klimatyzatora29,5 kg
Rura wyrzutowa (długość min-max)28-150 cm
Głośność50-64 dB
Wydajność chłodzenia3,52 kW (12000 BTU)
Wydajność chłodzenia z filtrem HEPA3,21 kW (11000 BTU)
Wydajność grzania3,30 kW (12000 BTU)
Wydajność grzania z filtrem HEPA3,21 kW (11000 BTU)
Moc znamionowa maksymalna (chłodzenie)1350W
Średni pobór mocy (chłodzenie)1010W
Moc znamionowa maksymalna (ogrzewanie)1500W
Średni pobór mocy (ogrzewanie)1160W
EER W/W2,61
COP W/W2,64
Maks. przepływ powietrza400 m3/h
Maks. przepływ powietrza z filtrem HEPA340m3/h
Maks. CADR dla pyłów PM 2,5290 m3/h
Pilot zdalnego sterowaniaTak
TimerTak, 1-24 h
Aplikacja mobilnaTak, Smart Life - Smart Living, Android/iOS
Czynnik chłodniczyR290a
Prąd znamionowy220-240V, 50 Hz

Na pewno nie jest to urządzenie lekkie, ale widać też, że dzięki temu temu zyskało mnogość trybów. Możliwości wykorzystania wydaje się być wiele. 

Jak przebiega instalacja klimatyzatora Fersk vind 2 WiFi HEPA? Szybko!

Jako że jest to klimatyzator przenośny, nie da się obejść bez rury wyrzutowej. Ta w Fersk Vind 2 rozciąga się do długości 150 centymetrów, więc bez problemów umieścicie ją nawet przy wysokich parapetach. Po przykręceniu jej do klimatyzatora bez większych oporów rozciągniecie ją do pożądanych wymiarów i złożycie przy przenoszeniu do innych przestrzeni. Warto przy tym pamiętać, że im krótszy dystans wyprowadzania powietrza, tym lepsza efektywność.

Fersk Vind 2 oferuje sporą rurę wyrzutową

Poza rurą w zestawie otrzymujemy uszczelkę okienną wykonaną z materiału oraz 4 metry taśmy samoprzylepnej z rzepem. Przed zakupem upewnijcie się, że to wystarczy dla waszego okna, a konkretnie trzech jego ścian. Po przyklejeniu symetrycznie pasków z jednej i drugiej strony przypięcie do nich uszczelki z rzepem jest bajecznie proste (zacznijcie od dołu - tak będzie najłatwiej). Teraz wystarczy rozpiąć zamki umieszczone w środku, wcisnąć w otwór i instalacja zakończona.

Wyprowadzanie wody może odbywać się na jeden z dwóch sposobów

W tym miejscu Fersk Vind 2 daje nam wybór. Z tyłu, mniej więcej w połowie wysokości, znajdziemy jeden z dwóch otworów na skraplającą się wodę. Po włożeniu dołączonego do zestawu węża odpływowego ta będzie gromadziła się w zewnętrznym zbiorniku. Jeśli nie interesuje nas takie rozwiązanie, klimatyzator przenośny opróżnimy za pomocą drugiego otworu na wysokości kół.

Wyglądem może nie czaruje, ale jest mobilny, kiedy trzeba

Kupując klimatyzator przenośny, musimy być świadomi jego formy. To urządzenie produkujące chłód, a w przypadku Fersk Vind 2 WiFi HEPA opcjonalnie też ciepło, przez co jego rozmiary i waga nie mogą należeć do najmniejszych. Na szczęście, jeśli nie mieszkamy w piętrowym domu, to znacznie pomogą nam kółka transportowe. Te jeżdżą bez rysowania podłóg - płynnie, ale bez samoczynnej jazdy. 

Fersk Vind 2 wygląda niczym poprzednik - schludnie i prosto

Fersk Vind 2 to urządzenie zadaniowe i widać to po designie. Prosty, niemal identyczny co w poprzedniku wygląd pozbawiono, nomen omen, wodotrysków. Front zaokrąglono w zgodzie z wyzierającym zza skrzydeł wnętrzem konstrukcji, by powietrze płynnie się z niego wydostawało. Ascetycznie prezentuje się też panel kontrolny z sześcioma dotykowymi przyciskami. Każdy z nich steruje innymi funkcjami. 

 • Timer - pozwala ustawić z godzinową precyzją czas wyłączenia urządzenia - od 1 godziny do pełnej doby;
 • Fan - reguluje moc nawiewu w trzystopniowej skali, a przy wyłączeniu po przytrzymaniu uruchamia parowanie przez Wi-Fi;
 • Up oraz Down - przyciski te dają podnoszą lub opuszczają docelową temperaturę oraz pozwalają kontrolować ilość czasu po kliknięciu przycisku Timer;
 • Mode - pozwala wybierać tryby - chłodzenie, wentylacja, osuszanie, grzanie;
 • Power - włącza i wyłącza urządzenie; 

Przedni panel jest prosty w obsłudze

Oprócz tekstowego opisu dostajemy jego graficzną reprezentację, przez co i dziecko bez problemu przełączy najważniejsze funkcje. Po środku ulokowano podświetlany monochromatyczny LCD, wyposażony w proste symbole i wystarczająco miejsca na wszystkie informacje o działaniu urządzenia. Na panelu zabrakło przełącznika trybu swing. Ten za to znajdziemy na pilocie. 

Pilot oferuje kilka funkcji więcej niż klimatyzator

Do kontrolowania Fersk Vind 2 WiFi HEPA bez podchodzenia wykorzystamy niewielkiego pilota na dwie baterie AAA. Z jego poziomu wykonamy wszystko, co da się zrobić przy podejściu - zmienimy temperaturę i moc nawiewu oraz tryb, a także całkowicie wyłączymy urządzenie. Do tego dochodzą dodatkowe funkcje jak przełączanie jednostki temperatury czy wspomniany wcześniej, pionowy swing - ruch skrzydeł (rolet), który pomaga rozprowadzać schłodzone powietrze w wielu płaszczyznach.

Co oferuje Fersk Vind 2? Zaskakująco dużo!

Fersk Vind 2 przede wszystkim chłodzi. O tym, jak działa klimatyzator przenośny, pisaliśmy już jakiś czas temu. W tym przypadku najważniejsze elementy, czyli sprężarka, zawór rozprężny czy skraplacz znajdują się w tym samym urządzeniu. W rezultacie nie jest to urządzenie najcichsze i 56 dB słyszalne z odległości kanapy (czyli około 1,5 metra) to odczuwalna nieprzyjemność. Na szczęście trudy uszu rekompensuje przyjemny chłód.

Fersk Vind 2 zaoferuje minimalnie 16 stopni Celsjujsza

Nie brakuje tu impetu. Wydajność chłodzenia to 3,52 kW bez filtra HEPA. Tymczasem deklarowany pobór mocy wynosi maksymalnie 1350W. Faktycznie był on niższy i w najgorętszych momentach zbliżał się do 1250W. Zmniejszymy go poprzez wybranie jednej z trzech prędkości nawiewu lub ustawienie wyższej temperatury - między 16 a 30°C. 

Prędkość wywiewu Fersk Vind 2 (mierzone bezpośrednio przy wylocie)
Rodzaj nawiewu przy chłodzeniuNiska moc nawiewuŚrednia moc nawiewuDuża moc nawiewu
Z filtrem HEPA~4,1m/s (14,76 km/h)~4,7 m/s (16,92 km/h)~5,25m/s (18,9 km/h)
Bez nałożonego filtra~5,1 m/s (18,36 km/h)~6 m/s (21,6 km/h)~7 m/s (25,2 km/h)

Efektywność jest zadowalająca. W pomieszczeniu o kubaturze 68 m3 bez przeciągu i przeciwległych korytarzy powietrznych klimatyzator zbił temperaturę z 27,9°C do 24,5°C w ciągu godziny. To wszystko przy dość sporej rozległości pomieszczenia, bo miało ono 7,5 metra długości oraz 3,5 metra szerokości. Na wskaźniku w aplikacji mobilnej Smart Life - Smart Living początkowa temperatura wynosiła 27 stopni, a końcowa - 23 stopnia.

Fersk Vind 2 pobiera zauważalne ilości prądu

O tej porze roku najbardziej pożądana jest funkcja chłodzenia powietrza, ale Fersk Vind 2 oferuje też inne rozwiązania. Oczywistym wydaje się być wentylacja, podczas której urządzenie wykorzystuje moc wiatraków do przerzucania powietrza. Znajdziemy także osuszanie - przydatne zwłaszcza w obliczu pozbywania się wilgoci z pomieszczeń. Producent deklaruje skuteczność rzędu 1,2 litra cieczy na godzinę. Nie zabrakło też ogrzewania do maksymalnie 30°C. 

Co ciekawe, Fersk Vind 2 sprawdzi się także jako oczyszczacz powietrza. Z tyłu znajdziemy dwa filtry. Wstępny powstrzyma sierść oraz kurz, zaś HEPA E10 skupi się na cząsteczkach pyłu zawieszonego PM 1, 2.5 oraz 10, a także zablokuje bakterie i wirusy. Jeśli chcemy zwiększyć skuteczność chłodzenia, najlepiej będzie je zdjąć. 

Filtr HEPA jest opcjonalny - jego zdjęcie zwiększa wydajność urządzenia

Aplikacja mobilna

Choć Fersk Vind 2 jest dobrze wyposażony, tak aplikacja mobilna to zawsze miły dodatek. Zwłaszcza gdy pozwala na zaawansowane sterowanieDodawanie urządzenia do sieci odbywa się poprzez aplikację

Zarówno z App Store jak i Sklepu Play pobierzemy Smart Life - Smart Living, w ramach której zyskujemy dostęp do zdalnej kontroli nad urządzeniem. Jak wskazuje pełna nazwa, do tego celu przyda się działające Wi-Fi. Gdy w aplikacji założymy konto, naszym oczom ukaże się panel wyboru urządzeń. By wykrył on obecność Fersk Vind 2, należy przytrzymać przez 5 sekund przycisk Fan, gdy urządzenie jest w stanie uśpienia. Po chwili jesteśmy sparowani. 

Aplikacja mobilna daje dostęp do licznych funkcji

Z poziomu aplikacji otrzymujemy te same funkcje, co na pilocie do klimatyzatora przenośnego Fersk. Włączymy swing rolet, jeden z czterech trybów (chłodzenie, wentylacja, osuszanie, grzanie), ustawimy intensywność nawiewu oraz wysokość temperatury docelowej oraz wyłączymy urządzenie w dowolnym momencie. Choć nie zabrakło także timera, to w aplikacji jest też miejsce na przycisk Plan

Tutaj pojawia się wartość dodana aplikacji. Zasilacz będzie pracował zgodnie z harmonogramem, jaki ustawimy mu w aplikacji. Jeśli wiemy, że od poranka czeka na nas gorąco, nic nie stoi na przeszkodzie, by klimatyzator uruchamiał się codziennie o 7. To ta bardziej podstawowa wersja tego, co aplikacja oferuje pod nazwą Automatyzacja

Ustawień automatyzacji jest sporo

Uproszczona zabawa w programistę polega w tym przypadku na ustawieniu scen. Buduje się je w założeniu: jeżeli coś się dzieje, to klimatyzator podejmuje szereg działań. Uzależnić działanie możemy nie tylko od harmonogramu, ale i pory dnia, pogody czy zmiany naszego położenia lub statusu urządzenia. To daje pole do popisu. Osobiście przetestowałem, czy klimatyzator uruchomi chłodzenie na poziomie 17 stopni, gdy za oknem temperatura wyniesie więcej niż 28 stopni. Uruchomił się tak, jak planowałem. 

Opcji rozbudowy jest sporo, w końcu wiele ustawień gości w samym klimatyzatorze. Wykorzystać swing przy rozprowadzaniu powietrza czy też nie? Ustawić mocny czy średni nawiew? Jaka temperatura będzie nam potrzebna? To wszystko spersonalizujemy pod nasze wymagania właśnie z poziomu smartfona i dorzucimy do tego kryterium czasowe, by nie trwało to za długo. 

Automatyzacja pozwala zapanować nad temperaturą nawet, gdy nie ma nas w domu

Do każdego z programów automatyzacji dodamy nazwę, kolor i ikonę, a także przypniemy na ekranie głównym. Jeśli jednak nie chcemy wprowadzać reżimu czasowego temperatury bądź lokalizacji, każdy ze spersonalizowanych programów przemienimy w komendę aktywną przy dotyku. Możemy także zaufać programowi, który pobiera informacje o temperaturze, czystości powietrza czy jego wilgotności z sieci. 

Wszystko działa tu bez zarzutu i opóźnień. Kontrola po sieci Wi-Fi jest błyskawiczna i bezproblemowa. Jedyne, co będzie uwierać część użytkowników, to błędy i braki w tłumaczeniach aplikacji. Na szczęście ta nadrabia intuicyjnością.

Fersk Vind 2 przyda się na lato i na lata

Klimatyzator przenośny pokonał irytujący upał za oknami. Zrobił to, oczyszczając jednocześnie powietrze, co przy mieszkaniu blisko ruchliwej ulicy także ma znaczenie. To wszystko udało się zaplanować z poziomu aplikacji mobilnej. Fersk Vind 2 po prostu wykonał powierzone mu zadania. To najważniejsze w klimatyzatorze przenośnym - skuteczność i niezawodność. 

Fersk Vind 2 chłodzi skutecznie i mamy na to dowody

Tegoroczne lato zapowiada się na jedno z gorętszych i jakoś będzie trzeba temu zaradzić. Chałupnicze metody pokroju wywieszania mokrych prześcieradeł sprawdzają się na krótką metę. Fersk Vind 2 jawi mi się za to jako urządzenie na lata - bez potrzeby uzupełniania czynnika chłodzącego, z prostą obsługą i aplikacją mobilną, która potrafi zrobić różnicę podczas korzystania. 

Ocena Fersk Vind 2 - 4,5/5:

Ocena Fersk Vind 2 - 4,5 gwiazdki na 5 gwiazdek

Wyróżnienia dla Fersk Vind 2:

Wyróżnienie dla Fersk Vind 2 za funkcjonalnośćFersk Vind 2 - wyróżnienie za jakośćFersk Vind 2 - wyróżnienie za wydajność

blog comments powered by Disqus
Fersk Vind 2 - Test klimatyzatora przenośnego, który nie tylko chłodzi!