PODPOWIEDZI:

Test Epsona L3251 i Epsona L3260 - Niewiele zmian, bo i po co?

Do redakcji na test trafił Epson L3251 i Epson L3260, czyli nowe urządzenia wielofunkcyjne tego producenta. To następcy ciepło przyjętych modeli L3150/60, które prezentowaliśmy niejednokrotnie. Nie bez powodu - były po prostu opłacalnym wyborem w swoim przedziale cenowym, wykorzystując system EcoTank. Jak dobre są tegoroczne urządzenia wielofunkcyjne Epsona ze średniej półki cenowej?

VS

Recenzowane urządzenia wielofunkcyjne, czyli Epson L3251 i Epson L3260 to modele z przedziału cenowego poniżej 1000 złotych. Nie są to najtańsze modele na rynku, ale nic w tym dziwnego - wykorzystują uczciwy system napełniania atramentem. W redakcji przetestowaliśmy już sporo urządzeń wielofunkcyjnych, kilka z nich Epsona, więc nowej serii tego producenta nie mogliśmy przepuścić.

Epson L3251Epson L3260
Epson L3251 oferta w CeneoEpson L3260 oferta w RTV Euro AGD

Czym różni się Epson L3251 od Epsona L3260?

Przede wszystkim zastanawiasz się pewnie, czym w ogóle różni się Epson L3251 od Epsona L3260. To modele bliźniacze, jeśli chodzi o mechanizm drukowania i skanowania, bo są wyposażone w tę samą głowicę, mają podobne gabaryty, ale różnią się funkcjonalnością. W L3260 wyświetlacz daje więcej możliwości, m.in. AirPrint, czyli wsparcie dla urządzeń Apple, oraz sterowanie urządzeniem.

Choć mechanizm drukowania i skanowania w obu urządzeniach jest ten sam, możliwości obsługi zupełnie inne.  Jeszcze jedna różnica jest zauważalna od razu - oczywiście poza kwotą, jaką przyjdzie ci zapłacić za model droższy (dodatek wynosi około 100 złotych).

Epson L3251 i Epson L3260 obok siebie

Epson L3260 jest wyposażony w odchylany panel przedni z wyświetlaczem. To rozwiązanie bardzo wygodne - nie tylko przyspiesza konfigurację urządzenia, ale i pozwala szybko dokonywać konserwacji wprost z poziomu maszyny. Wyświetlacz LCD jest co prawda niewielki, ale w gruncie rzeczy to nie telewizor, aby narzekać na rozmiary. Wszystko jest czytelne, a w niewiele wyższej kwocie od Epsona L3251 znacznie ułatwisz sobie codzienną pracę!

Ekran Epson L3260

Pierwsze spojrzenie na nowe urządzenia wielofunkcyjne Epsona

Oba urządzenia wielofunkcyjne cechuje przede wszystkim prostota wykonania. To minimalistyczne, praktycznie jednokolorowe bryły plastiku o relatywnie opływowych kształtach. Wyglądają profesjonalnie i preferuję ten design od płaskich Canonów lub wymyślnych Brotherów. Materiał, z którego są wykonane modele Epsona, jest lekko połyskliwy, teksturowany i twardy.

Epson szczyci się tym, że jego urządzenia już w fazie projektowej opracowywane są pod kątem tego, aby plastik użyty do ich produkcji, po wyeksploatowaniu sprzętu, nadawał się do ponownego przetworzenia.

Epson L3251 od frontu

Panel sterujący Epsona L3260 opisywałem już powyżej - w przypadku tańszego modelu jest prościej. Nie ma aż tylu przycisków, a całe sterowanie sprowadza się do kilku guzików ukrytych na krawędzi górnej płyty. Są też diody LED informujące o łączności bezprzewodowej, braku papieru lub tuszu. Mimo to nie jest trudno ten model skonfigurować. Ani nim sterować. To zasługa odświeżonej aplikacji, o której więcej napiszę poniżej.

Testowane urządzenia wielofunkcyjne Epsona mają tylko jeden podajnik na papier, umiejscowiony z tyłu. Mieści do 100 arkuszy i ma prosty mechanizm, pozwalający określić rozmiar papieru. Z przodu jest też wysuwana tacka na wydruki - cienka, ale na tyle wytrzymała, że nie należy obawiać się jej ewentualnego połamania podczas pracy.

Tacka w modelu Epson L3251

Zarówno Epson L3260, jak i Epson L3251 mogą łączyć się z komputerem przez USB lub lokalne Wi-Fi. Jest tu również funkcja Wi-Fi Direct, która pozwala na bezpośrednie połączenie z urządzeniem, bez konieczności podpinania go do domowej sieci. To opcja szczególnie przydatna przy szybkim drukowaniu przy pomocy telefonu.

Aplikacja Epson L3251

Oba urządzenia drukują w rozdzielczości 5760 na 1440 DPI i skanują w rozmiarze do 1200 DPI na 2400 DPI. Co ważne, zastosowano tu autorską technologię Epsona druku bez nagrzewania - Heat-Free i głowicę Micro Piezo. Ta głowica drukująca, nie rozgrzewa się po to, aby wycisnąć atrament na kartkę, ale wykorzystuje właściwości kryształów rozprężających się w reakcji na przepływ prądu.

Głowica Epson L3260

Producent w ten sposób może uzyskać sporą precyzję kropel (co jest nieszczególnie ważne przy rozmiarze wydruku do A4) i dłuższą trwałość głowicy (to z kolei jest bardzo istotne). W stosunku do konkurencji, która wykorzystuje rozwiązania termiczne, tutaj nie ma za bardzo co się zepsuć.

Nowa aplikacja - Ciekawe rozwiązania i design

Szczególną nowością jest aplikacja Epson Smart Panel, która dostępna jest dla wszystkich urządzeń z Wi-Fi, Wi-Fi Direct oraz Ethernetem i jest sporym krokiem w przód w stosunku do poprzedniej, czyli Epson iPrint.

Przede wszystkim wygląda ładniej. UI jest przejrzyste, kolorowe, a wszystkie funkcje są porządnie opisane. Samo połączenie można zrealizować za pomocą kodu QR, a w dodatku aplikacja przeprowadza użytkownika przez proces konfiguracji w formie przypominającej rozmowę. Wszystkie kroki podłączania nowego sprzętu do aplikacji są dokładnie wytłumaczone.

Aplikacja Epson L3251

Pośród standardów, czyli zdalnego drukowania, skanowania lub kserowania, jest też kilka innych interesujących opcji. Na przykład przechwytywanie dokumentu z aplikacją aparatu (działa praktycznie tak jak skan, ale szybciej i wygodniej), specjalny tryb do kserowania kart identyfikacyjnych lub dowodów osobistych i kilka innych funkcji. 

Szczególnie podoba mi się zabawa z drukowaniem, czyli - na razie anglojęzyczna - strona, na którą odsyła aplikacja, pełna różnych interesujących pomysłów na DIY. Od projektu kubka na słodycze z okazji Halloween po pudełka w kształcie kartonów mleka. To raj dla osób, które lubią robótki ręczne i papierowe ozdoby. Najprościej jest z tego korzystać, instalując inną aplikację - Epson Creative Print.

Aplikacja kreatywna Epson L3251

Z poziomu aplikacji można oczywiście w pełni kontrolować parametry wydruku i skanowania. Pewnym minusem jest to, że nie można skanować do 1200 DPI, ale to i tak drastycznie wielka oraz ciężka jakość - zwykle niepotrzebna, zwłaszcza na telefonie. Tym bardziej, że proces tak szczegółowego skanowania dosyć długo trwa. Z poziomu smartfona można również zarządzać urządzeniami wielofunkcyjnymi producenta.

EcoTank, czyli bardzo tani wydruk!

Recenzowane sprzęty należą do linii EcoTank. To oznacza przede wszystkim jedno - bardzo tani wydruk. Na czym polega EcoTank? To system napełniania zbiorników z atramentem przy pomocy sensownie wycenionych butelek. Z przodu każdego urządzenia wielofunkcyjnego znajdują się łatwo dostępne pojemniki. W dodatku przez szybkę widać pozostały atrament, co jest wygodne, bo nie trzeba tego sprawdzać w aplikacji.

Nalewanie Epson L3251

Butelki to niekapki. Są opracowane tak, aby atrament nie rozlał się podczas nalewania, nie tylko na biurko, ale również na ulubiony dywan. Dodatkowo zbiorniki EcoTank są zabezpieczone systemem „Key-Lock”, który nie pozwala zamienić kolorów nalewanego atramentu. Dla przykładu magenta pasuje tylko do magenty. Nie ma tu ani bałaganu, ani możliwości złego napełnienia. Co najważniejsze - ceny są nad wyraz konkurencyjne!

Atrament Epson L3251

Za wydruk jednej strony czarno-białej, według kwot na stronie producenta, zapłacisz 0,64 grosza, a kolorowej tylko 1,16 grosza. Podkreślam - tu chodzi o grosze, a nie złotówki. Ceny zmiatają z planszy nawet drukarnie. W dodatku przy zakupie otrzymujesz zestaw atramentu nawet na 3 lata. To znaczy komplet butelek kolorowych i dwie butelki czarne.

Butelka atramentu Epson L3251

Testy - czyli konkretniej o Epsonie L3251 i L3260

Pora przejść do testów. Przede wszystkim sprawdziłem najważniejszą kwestię w urządzeniu wielofunkcyjnym, czyli jakość i czas wydruku oraz skanowania. Funkcjonalność ksera będzie i tak ściśle związana z tymi parametrami. Przetestowałem również generowany hałas oraz pobór prądu - nikt w końcu nie chce kupować do domu lub do biura modelu, który nadwyrężałby jego budżet i nerwy. Na szczęście tutaj jest całkiem dobrze.

Czas i jakość wydruku

Pod względem jakości wydruku warto od razu zaznaczyć, że nie korzystałem z tego samego zdjęcia, którym testowałem Epsona L3151 przed dwoma laty. Z tego względu warto uważać przy porównaniach między tymi modelami. Wykorzystałem za to ten sam tester jakości wydruku i kolorów (w trybie najlepszej jakości wydruku).

Tester jakości wydruku Epson L3251/L3260

Zarówno w przypadku Epsona L3251, jak i Epsona L3260 szczególnym problemem jest odwzorowanie czerni. Pomiędzy 90% a 100% w CMYK i 95% a 100% w skali szarości nie widać po prostu różnicy. Na to samo zwracaliśmy uwagę w recenzji poprzedniego modelu dwa lata temu. Kolory są rozpoznawalne na każdym poziomie nasycenia, a szczegóły się nie zlewają.

Funkcja i typ

Epson L3251 (standard / najlepszy)

Epson L3260 (standard / najlepszy)

Drukowanie tekstu

14 s / 30 s

14 s / 30 s

Drukowanie zdjęć 

35 s / 84 s

35 s / 84 s

Drukowanie na papierze fotograficznym (najlepszy)

160 s

160 s

Czas wydruku jest całkiem niezły. W dodatku przy tekście znacznie lepszy od modeli L3150. Z drugiej strony obraz w kolorze (czyli po prostu fotografia na zwykłym papierze) drukowało się dłużej. To może mieć wiele wspólnego z inną próbką testową, ale warto na to zwrócić uwagę. Mimo wszystko czasy wydruku są rozsądnie krótkie, a w dodatku takie same.

Epson L3251/60 wydruk dokumentu

Pod względem druku modele nie różniły się od siebie w ogóle. Trudno też dostrzec różnicę pomiędzy standardowym a wysokim poziomem jakości przy tekście. Wydaje mi się, że może być wyższy kontrast, ale to pewnie autosugestia. Łatwiej dostrzec różnice przy kolorowym zdjęciu o normalnej jakości. Zdarzało się, że przy standardowym wydruku pojawiały się artefakty graficzne. Zmienia się też barwa zdjęcia. Warto pamiętać, że to może mieć związek z tą konkretną grafiką - w razie czego, zawsze warto najpierw skalibrować drukarkę. Najlepsze ustawienie za to wygląda dostatecznie szczegółowo.

Wydruk kolorowy Epson L3251/60

Co z papierem fotograficznym? Tutaj, według parametrów podawanych na stronie, powinno być szybciej niż przy poprzedniej generacji budżetowych urządzeń wielofunkcyjnych Epsona. Tymczasem jest w zasadzie tak samo. Różnica paru sekund przy najlepszym wydruku to kwestia innego zdjęcia. Jakość jednak nadal stoi na bardzo wysokim poziomie, a odbitki drukowane zarówno Epsonem L3251 i L3260 można pochwalić za świetną ostrość.

Fotografia z drukarki Epson L3251

Czas i jakość skanowania

Sprawdziłem czas i jakość skanowania przy pomocy zwyczajnego zdjęcia na papierze fotograficznym. Testowałem tylko rozdzielczości dostępne z poziomu telefonu - 600 DPI to i tak sporo przy codziennym użytku, a 1200 DPI potrafi sięgać ponad 3 minut pracy. Z tego względu raczej częściej będziesz skanować w niższej jakości. Zwłaszcza większa liczbę kartek.

Czas skanowania Epson L3260

Jakość obrazka w 600 DPI jest bardzo klarowna. Wybrałem dosyć problematyczne zdjęcie, bo pełne mocno nasyconych żółci i czerwieni oraz twardej czerni. Co ważne, uchwycone zostały również uszkodzenia fotografii, przez które nie wykorzystałem jej nigdy w żadnej estetycznej formie. Skaner działa dobrze, a co ważniejsze relatywnie szybko.

Skan w jakości 600 DPI Epson L3251

Rozdzielczość

Epson L3251

Epson L3260

300 DPI

24 s

24 s

600 DPI

95 s

95 s

Hałas oraz pobór prądu podczas pracy

Paradoksalnie, według testów, Epson L3260 jest odrobinę bardziej energooszczędny od tańszego modelu. Pomimo obecności ekranu LCD. Różnica jest tak naprawdę minimalna, ale zauważalna - testowałem oba urządzenia podczas wydruku w jakości standardowej. Podczas zwyczajnej bezczynnej pracy osiągają od 4 do 6 W poboru prądu.

Test hałasu Epson L3260

Jeżeli chodzi o kulturę pracy - nie ma tu istotnych zmian. Wydawane przez urządzenia odgłosy nie są uciążliwe, chociaż mogłoby być ciszej. Około 50 decybeli przy drukowaniu w przypadku obu sprzętów. Należy zwrócić uwagę na to, że momentami hałas skacze, nawet ponad 60 decybeli, ale trwa to dosłownie ułamek sekundy i jest związane ze startem głowicy.

Epson L3260 test poboru prądu

Typ testu

Epson  L3251

Epson L3260

Hałas

około 50 dB

około 50 dB

Pobór prądu

11 W

9-10 W

Czy Epson L3251 i L3260 to godni następcy poprzedniej serii?

Względem poprzedniej serii diametralnych zmian nie ma. Tak jak poprzednie modele były po prostu dobrym i oszczędnym na dłuższą metę wyborem, tak i teraz jest świetnie. Trochę szkoda, że nie dodano do serii budżetowej duplexu, ale zarówno Epson L3250, jak i Epson L3260 to solidny zakup. Zwłaszcza biorąc pod uwagę poprawę w prędkości wydruku dokumentów i ciągle niskie kwoty za atrament.

Skaner Epson L3251

Świetnie, że producent zdecydował się na stworzenie od nowa aplikacji. iPrint było leciwe z wyglądu i nie miało niektórych nowych funkcji. Jestem pewien, że Epson L3251 i Epson L3260 będą cieszyć się dobrymi opiniami wśród użytkowników przez nadchodzące lata. Chyba że konkurencja wrzuci na rynek coś naprawdę ciekawego.

Epson L3251Ocena 4,5 dla Epsona L3251Jakość Epsona L3251
Epson L3260Ocena 4,5 dla Epsona L3260Funkcjonalność Epsona L3260

blog comments powered by Disqus
Test Epsona L3251 i Epsona L3260 - Niewiele zmian, bo i po co?