PODPOWIEDZI:
EcoFlow Stream 800 W

Taki mały, a robi takie WOW! Optoma Photon Go - recenzja projektora laserowego UST

Na rynku jest wiele projektorów przenośnych. Modeli, które w każdej chwili można złapać w rękę, wrzucić do torby od laptopa i w każdej chwili zaprezentować multimedia praktycznie w dowolnym miejscu. Większość to małe, lekkie, chińskie produkcje oparte o diodę LED oraz prosty system Smart TV. Optoma Photon Go to coś zupełnie innego.

Optoma Photon Go

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • wygląd zewnętrzny
  • dobra jakość dźwięku
  • Google TV
  • mocny laser
WADY
  • cena dla niektórych może być zbyt wysoka

Optoma Photon Go to wysokiej jakości projektor Ultra Short Throw i małych wymiarach, ze świetnym obrazem i Google TV. Jest to urządzenie, które zaskakuje praktycznie pod każdym względem. Mnie zachwyciło, myślę że może być podobnie z każdym, kto będzie miał okazję sprawdzić go na żywo.

Cena Optoma Photon Go

Optoma Photon Go oferta w RTV EURO AGD

Tej projektor po prostu chce się posiadać. Budowa projektora Photon Go

Pierwszym zaskoczeniem związanym z tym projektorem są jego wymiary. Na zdjęciach wygląda on co prawda podobnie do wielu projektorów typu Ultra Short Throw, jednak w rzeczywistości jest on zdecydowanie mniejszy niż nam się wydaje. Szerokość to 252 mm, wysokość 62 mm a głębokość 157mm, nieźle co? Dodajmy że waga to 1.72kg. Wydaje się sporo jak na tak niewielki sprzęt, jednak dzięki temu wiemy z czym mamy do czynienia. Zmieszczono tu potrójny laser, baterię, smart TV jak i bardzo dobrze brzmiące głośniki.

Największym zaskoczeniem jest jednak jakość wykonania tego produktu. Optoma Photon Go jest po prostu świetnie wykonany, czuć wysoką jakość materiałów. Stylistyka będąca połączeniem czerni oraz szarego materiału ze złotym logiem producenta powoduje, że ten produkt po prostu chce się mieć. Nowoczesność i świetny styl. Może i dla niektórych jest to mało znaczący powód do zakupu, myślę jednak że lepiej jest mieć produkt, który został dopracowany pod każdym względem.

test Optoma Photon Go

Smart TV - Optoma postawiła na sprawdzone rozwiązanie czyli Google TV

Nowoczesny i przenośny projektor nie byłby kompletny, bez dobrze działającego systemu smart. W tym przypadku Optoma poszła w najpopularniejsze, klasyczne wręcz rozwiązanie, czyli Google TV. Mamy więc dostęp do tysięcy aplikacji, łatwe sterowanie również za pomocą komend głosowych. Funkcje bezprzewodowego przesyłania obrazu takie jak Chromecast czy Airplay. Z pełnym przekonaniem mogę napisać, że Photon Go działa i to sprawnie.

Jedynie po pierwszym uruchomieniu, gdy system ściągał jeszcze aktualizacje a ja od razu włączyłem 4K na Youtube, musiałem chwilę poczekać na uruchomienie menu i opcję obrazu. Później już wszystko się poukładało i można było korzystać z przyjemnością. Nie ma zatem znaczenia czy wolisz Youtube, Netflix, Prime Video, Apple TV czy np. Max. Wszystkie aplikacje tu znajdziesz i możesz cieszyć się dużym obrazem bez potrzeby podłączania dodatkowych urządzeń.

Czego oczekujesz od projektora? To bez znaczenia - Optoma Photon Go jest przygotowana na każde wyzwanie

Przenośny projektor to nie tylko urządzenie do domowej rozrywki. Z jednej strony w pełni zaspokaja oczekiwania odbiorców domowych, jednak może być także świetnym narzędziem do pracy i sprawdzi jako idealne rozwiązanie do najróżniejszych prezentacji. Złącze HDMI może służyć zarówno do odtwarzaczy blu-ray jak i komputerów. Podłączenie dowolnego laptopa nie będzie zatem problemem. Dodatkowo Airplay pozwala na bezprzewodowe wyświetlanie obrazów z urządzeń apple za pomocą Airplay, jak i Google Cast do praktycznie całej reszty. Wystawić, postawić przy pustej ścianie i wyświetlać.

Znalazło się także miejsce na USB. W każdej chwili można wpiąć dowolny pendrive lub dysk i wyświetlać multimedia. Bez znaczenia czy mamy do czynienia ze zdjęciami, plikami word, excel czy prezentacją. Wszystko będzie tu działało.

Dodatkowe złącza takie jak USB-C służy do ładowanie zewnętrznych urządzeń a cyfrowe wyjście dźwięki umożliwia łatwe połączenie z domowym systemem kina domowego, soundbarem czy nagłośnieniem w sali konferencyjnej. Ostatecznie Bluetooth - czyli możliwość wykorzystywania projektora jako przenośnego głośnika - czemu nie, w końcu zamiast zabierać ze sobą kilka urządzeń, wystarczy jedno - Photon Go.

Zobacz:Ranking projektorów

projektor Optoma Photon Go

Potrójny laser oraz duży obraz z małej odległości. Photon Go nie ma sobie równych.

Zazwyczaj korzystając z małych przenośnych urządzeń, nie mamy co do nich wielkich oczekiwań. Dobrze jakby wyświetlił 60-80 - calowy obraz i było coś widać. Nie tym razem. Optoma postawiła poprzeczkę znacznie wyżej, dlatego pomimo małych rozmiarów i teoretycznie niewysokiej jasności w specyfikacji jest w stanie zapewnić wysokiej jakości obraz. Jak to możliwe? Już wyjaśniam.

Optoma postawiła na projektor krótkoogniskowy. Jest to rozwiązanie zapewniające bardzo duży obraz z małej odległości. W przypadku Photon Go wystarczy ustawić projektor 25 cm od ściany, aby uzyskać obraz o przekątnej 100 cali. Dzięki temu laser nie traci swojej jasności przez odległość, która jak wiadomo degraduje światło. Drugim rozwiązaniem jest potrójny laser RGB. To dzięki niemu podstawowe kolory wyświetlane są naturalnie, bez zniekształceń, jakie generuje zaawansowana filtracja. Kolory są mocne i dobrze nasycone, dlatego nawet dzienne oświetlenie nie degraduje obrazu w taki sposób jak w innych projektorach.

Photon Go świetnie sprawdza się wieczorem do oglądania filmów czy seriali, grania w gry, jednak równie dobrze sprawdzi się np. w biurze podczas wyświetlania prezentacji, gdzie do sali wpada pewne światło. Oczywiście należy się też wyjaśnienie. To nie jest tak, że przy pełnym oświetleniu pokoju lub mocnych promieniach słonecznych, wszystko będzie w pełni jaskrawe. Światło zewnętrzne zawsze degraduje obraz z projektora. Jednak częściowe oświetlenie pomieszczenia jak i światło dzienne, które nie pada bezpośrednio na ścianę, na której wyświetlany jest obraz, nie wpływają tak negatywnie na obraz jak w przypadku klasycznych technologii projekcyjnych.

Sprawdź też:Recenzje projektorów

projektor Optoma Photon Go złącza

Wygoda i komfort użytkowania to ważne cechy projektora Optoma Photon Go

Z założenia mobilny projektor ma być urządzeniem, które w łatwy i szybki sposób pozwala na wyświetlanie dowolnego obrazu. Aby było to możliwe Optoma musiała zastosować kilka rozwiązań, które w tym pomagają. Pierwsza sprawa to wbudowana bateria. Projektor może pracować bez prądu nawet 1,5 godziny w przypadku wyświetlania obrazu i dźwięku oraz 4 godziny w trybie głośnika bezprzewodowego. Możemy zatem bez problemu zabrać ją na wczasy pod chmurką, czy na grilla do znajomych, nie przejmując się o zasilanie.

Urządzenie posiada też automatyczny system kalibracji. To znaczy że automatycznie po uruchomieniu i ustawieniu rzutnika, działają kamery i czujniki, które wyrównują wielkość, geometrię obrazu oraz ostrość. Nie musimy się zatem znać na wszelkich wewnętrznych funkcjach. Włączamy, sam się ustawia i działa dla naszej przyjemności.

Oczywiście możemy wejść w menu i dostosować obraz do swoich preferencji, nie jest to jednak konieczne.

Jakość obrazu to duże zaskoczenie. Ilość kolorów oraz wysoki kontrast robią wrażenie.

Potrójny laser, o którym wspomniałem to nie tylko narzędzie służące utrzymaniu wysokiej jasności. Rozwiązanie to pozwala na wyświetlanie szerokiej palety barw BT 2020 aż w 110%. Mamy zatem do czynienia z kolorami dopasowanymi do najwyższej jakości materiałów 4K i HDR. Technologia DLP tworzy dobry kontrast i bardzo atrakcyjny poziom czerni. Projektor bardzo dobrze sprawdza się jako urządzenie kinowe, do wyświetlania filmów.

Kolory są dobrze nasycone, bardzo atrakcyjne dla naszych oczu. Producent zapewnia możliwość korzystania z kilku trybów obrazu, od ciemnego - kinowego, aż po najjaśniejszy - idealny do pracy w dzień lub biurowych prezentacji. Jest tu także tryb ustawień własnych, gdzie możemy mieć większy wpływ na obraz i samemu ustawić kontrast czy nasycenie kolorów. Świetnie to wygląda, ostro, dokładnie, z dobrymi kolorami. Widać, że jest to ambitny sprzęt dla osób szukających czegoś więcej niż tylko miniaturyzacji.

Uniwersalność Optomy Photon Go zaskakuje. Świetnie wygląda, daje ładny obraz, mnóstwo funkcji smart oraz dobry głośnik. Czy warto go mieć? Zdecydowanie tak.

Taki mały, a robi takie WOW! Optoma Photon Go - recenzja projektora laserowego UST