Zawartość opakowania
Firma Noctua na każdym kroku daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z produktem klasy premium. W potężnym opakowaniu znajdziemy wszystko co jest niezbędne do szybkiej instalacji. Nie zabrakło instrukcji obsługi, która przeprowadzi nas bezboleśnie przez ten proces. Jedynie problemem okazać się może bariera językowa. Instrukcja jest dostępna jedynie po angielsku. W pudełku znajdziemy:
- Chłodzenie (cooler)
- Dwa wysokiej klasy wentylatory NF-A14x25r G2 PWM
- Stopki do montażu na procesorach Intel i AMD
- Pastę termoprzewodzącą Noctua NT-H2 3.5g
- Wkrętak
- Chusteczkę namoczoną w alkoholu, do ściągnięcia starej pasty termoprzewodzącej
- Kabel typu Y do podłączenia w gniazdu CPU_FAN
- Dwa dodatkowe adaptery do zmniejszenia prędkości wentylatorów z 1500 do 1250 obr.
- Specjalny plaster, umożliwiający rozsmarowanie pasty termoprzewodzącej na procesorze
Kupując produkt, otrzymujemy wszystko co niezbędne do instalacji. Producent Noctua pomyślał o wszystkim. Nawet o najdrobniejszych szczegółach takich jak przejściówki, namoczona chusteczka czy plaster dla platform AM5. Robi to naprawdę bardzo dobre pierwsze wrażenie, a same pudełko zostało zmyślnie zaprojektowane. Nawet wkrętak został tak schowany w mniejszym pudełeczku, aby maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Bardzo spodobało mi się zadbanie o najmniejszy szczegół.
Specyfikacja chłodzenia
Kompatybilność | AMD AM5, AM4 i Intel LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150 |
Wysokość (z wentylatorem) | 168 mm |
Szerokość (z wentylatorem) | 150 mm |
Głębokość (z wentylatorem) | 152 mm |
Waga (z wentylatorem) | 1525 g |
Gwarancja | 6 lat |
Ilość miedzianych rurek | 2 x 8 |
Średnica rurek | 6 mm |
Wentylatory NF-A14x25r G2 PWM | 2 |
Maksymalne obroty | 1500 RPM |
Z użyciem adapterów | 1250 RPM |
Przepuszczanie powietrza | 155.6 m³/h |
Głośność | 24.8 dB(A) |
Instalacja
Ze względu na to, że mój domowy komputer jest na procesorze AMD, nie mam możliwości sprawdzenia chłodzenia na INTELu. Jednak niewykluczone, że w przyszłości, sytuacja może się odmienić. Zanim przejdę do opisywania procesu instalacji przedstawię platformę testową.
- Procesor AMD Ryzen 9 9950X, AMD Ryzen 9 7950X
- Płyta główna MSI MAG X870 TOMAHAWK WIFI
- Zasilacz be quiet! Pure Power 12 M 1200W
- RAM DDR5 Kingston Hynix 2x32GB CL30 6000MHZ EXPO-6000
- Karta graficzna MSI RTX 5070ti
- Obudowa be quiet! Light Base 900 FX ARGB
- Chłodzenie powietrzne Noctua NH-D15 G2
- Chłodzenie wodne be quiet! Pure Loop 2 FX 240mm
Sam proces instalacji jest dość banalny. Przygodę rozpoczynam od ściągnięcia chłodzenia wodnego i wyczyszczeniu procesora z poprzedniej pasty termoprzewodzącej. Następnie zmieniam sposób montażu stópek chłodzenia. Wykorzystuję te, które znajduje w opakowaniu pod gniazdo AM5. W instrukcji obsługi jest napisane, aby prawidłowo skalibrować ułożenie. Tam gdzie znajduje się NORTH ustawiam na górze, SOUTH na dole. Teraz ważne jest posłuchanie instrukcji obsługi. Producent Noctua w przypadku procesorów AM5 zaleca ustawienie offsetu na -7mm. Jest to pewien trick wykorzystany przez producenta. Otóż procesory AMD zostały stworzone trochę inaczej od INTELa. Ich główna część, która się nagrzewa znajduje się odrobinę poniżej środka. Dzięki przesunięciu 7mm, chłodzenie idealnie będzie stykać z najbardziej nagrzewającym się elementem. W przypadku innych procesorów zalecane jest wybranie pozycji zerowej.
Następnie wykorzystując pastę termoprzewodzącą oraz plastikowy szablon, możemy nałożyć pastę na procesor. Noctua NT-H2 3.5g jest dość specyficzna i do idealnego rozsmarowania wspomagałem się plastikową łyżeczką, aby idealnie pokryć powierzchnię procesora. Następnie ściągnąłem dwa wentylatory i sam cooler zainstalowałem na płycie głównej. Do przykręcenia wykorzystałem wkrętak Noctua, który swoim rozmiarem idealnie pasował. Po tych czynnościach, założyłem dwa wentylatory na chłodzenie i wykorzystałem kabel typu Y, aby podłączyć je w jedno gniazdko na płycie głównej CPU_FAN.
Proces ten był dość prosty i potrwał około 15 minut. Nie trzeba posiadać specjalnej wiedzy, gdyż wszystko co najważniejsze znajduje się w instrukcji obsługi. Na płycie głównej w UEFI ustawiłem chłodzenie w trybie PWM, aby płyta ręcznie sterowała obrotami wentylatorów. Opcjonalnie można wykorzystać adapter zmniejszający obroty, ale jego nie testowałem w tej recenzji.
Testy
Testy były przeprowadzane w popularnych programach i grach. Przy zamkniętej obudowie, aby jak najlepiej zasymulować domowe warunki. Przydatne okazało się następujące oprogramowanie CoreTemp, Ryzen Master i MSI Center.
Chłodzenie wodne jest znacznie chłodniejsze. Noctua pod tym względem wypada gorzej. W przypadku renderowania w programie Cinebench R24 osiąga 95C na procesorze, gdzie chłodzenie wodne radzi sobie lepiej.
Wszystko to jest okraszone kulturą pracy. Chłodzenie wodne be quiet! Pure Loop 2 FX 240mm jest znacznie głośniejsze. Noctua pod tym względem dostarcza ciszę dla naszych uszu.
Zdałem sobie sprawę, że chłodzenie klasyczne nie ma podejścia do chłodzenia wodnego. Dlatego postanowiłem zrobić jeszcze jeden dodatkowy test. Zupełnie zmieniłem podejście i moim celem było osiągnięcie dość cichej i energooszczędnej platformy. Moje wyniki dość mocno mnie zaskoczyły.
Drugie testy
Postanowiłem wykorzystać NH-D15 G2 , wymienić wentylatory na NF-A12x25 G2 PWM i sprawdzić platformę testową. Głównie chciałem osiągnąć ciszę i wysoką wydajność w aplikacjach. Dlatego porównam dwa rozwiązania. Pierwsze gdzie procesor będzie pracował w trybie turbo, osiągając nawet zegary na poziomie 5,4GHz oraz procesor na bazowym taktowaniu.
Jeżeli chodzi o gry, to wszystkie były bardzo płynne podczas grania. Włączone były wszystkie detale na możliwie maksymalną wartość. Rozdzielczość ustalona była na 2560x1440 pikseli i nie zauważyłem spadków wydajności.
Następnie tak prezentuje się pobór prądu przez cały komputer.
Jak nie widać różnicy, to po co przepłacać? Jeżeli nie zależy nam na biciu rekordów wydajności oraz na programach, które używają głównie 100% procesora, to nie warto mieć włączony tryb turbo. Przy aktualnej cenie prądu elektrycznego każda złotówka się przyda. Tym bardziej, że w przypadku gier i tak tego nie odczujemy. W takich momentach to głównie karta graficzna dochodzi do głosu a nie procesor. Oprócz mniejszego zapotrzebowania na energię odczujemy to wysokim komfortem pracy chłodzenia Noctua NH-D15 G2. Jest one bowiem niesłyszalne podczas grania i normalnego korzystania z komputera. Dodatkowe wentylatory są ustawione, aby wolno się kręciły i wtłaczały świeże powietrze do obudowy.
Podsumowanie
Noctua NH-D15 G2 to ciekawa alternatywa dla entuzjastów. Klasyczne chłodzenie pozbawione podświetlenia RGB, wypełnione dodatkowymi wentylatorami tej firmy potrafi wyglądać zjawiskowo. Wydajność to światowa półka jeżeli chodzi o chłodzenie powietrzne. Warto posiadać pojemną obudowę i trochę pieniędzy w portfelu. Mimo wszystko warto dać szansę, kiedy chcemy zbudować praktycznie niesłyszalny i wydajny komputer.
![]() | ![]() |