PODPOWIEDZI:

Nokia E55 [TEST]

Nokia E55 zaskakuje ogromem funkcji ze szczególnym naciskiem na zarządzanie i obsługę poczty elektronicznej.

Nokia E55

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • nowoczesny design
  • żywotna bateria
  • szybki procesor
WADY
  • wysoka cena
  • brak darmowych danych mapowych

Firma Nokia od wielu lat urozmaica rynek urządzeń telekomunikacyjnych swoimi produktami, porównując poszczególne telefony. W drugim kwartale br. do prężnie rozwijającej się grupy produktów Eseries dołączył nowy model – Nokia E55. Na pierwszy rzut oka aparat prezentuje się elegancko i stylowo, pomimo, iż zaliczany jest do nowej generacji „komórek”, wspiera starszą koncepcję tradycyjnej budowy jednobryłowej. Łączność z Internetem możliwa jest dzięki wsparciu dla technologii HSPA, (HSDPA & HSUPA) stanowiącej jeden z filarów technologii 3G. Wbudowany aparat, szeroki wachlarz funkcji multimedialnych oraz nowoczesny design sprawiają, iż Nokia E55 jest pozycją, która prawdopodobnie przykuje uwagę przeciętnego użytkownika. Ciekawostką jest fakt, iż telefon jest w 80% wyprodukowany z materiałów, które mogą być ponownie przetworzone, natomiast podręcznik użytkownika może być poddany recyclingowi w 100%.

Nokia E55

Zawartość zestawu

Do elementów wchodzących w skład zestawu należą:

  • telefon komórkowy Nokia E55
  • ładowarka Nokia AC-10
  • Adapter do ładowarki Nokia CA-146C
  • Bateria Nokia BP-4L (1500mAh)
  • Stereofoniczny zestaw słuchawkowy Nokia HS-48
  • Kabel do transmisji danych Nokia (CA-101)
  • Karta microSD 2GB Nokia (MU-37)
  • Instrukcja obsługi
  • Ulotka Nokia Eseries Experience
  • Nokia PC Suite (v.7.2) na karcie microSD

Dzięki wyprofilowanemu wnętrzu opakowania każdy z powyższych elementów jest umiejscowiony oddzielnie. Podręcznik użytkownika jest bardzo szczegółowy i dopracowany. Całość napisana jest w języku polskim, co znacznie ułatwia poznanie obsługi telefonu.

Wygląd / obudowa

Wymiary przedstawiają się następująco: 116,5 x 48 x 9,9 mm, a zatem omawiany smartfon jest stosunkowo cienki oraz cechuje się niewielkimi gabarytami. Waga osiąga niespełna 95 gram. Na obudowę urządzenia składają się dwa rodzaje solidnie wykonanych materiałów: aluminium i plastik. Pierwszy z nich występuje pod postacią chropowatej klapki przysłaniającej wnętrze urządzenia na rewersie obudowy. Do przycisków zlokalizowanych na bocznym panelu obudowy zalicza się: przycisk ON/OFF, wejście słuchawkowe mini-jack, 3 klawisze funkcyjne stosowane do balansu głośności (głośniej, ciszej oraz wycisz), a także klawisz wykonywania zdjęć w trybie aktywnego aparatu. Mankamentem jest brak zabezpieczenia wejścia mini-jack oraz złącza micro USB. Może to doprowadzić do zabrudzeń lub uszkodzeń powyższych miejsc.

Klawiatura

Z plastiku wykonana jest pozostała część obudowy oraz kompaktowa klawiatura w układzie QWERTY, zajmująca ok. 1/3 awersu telefonu. Przyciski są duże, dzięki czemu wpisywanie numeru czy smsa odbywa się szybko i sprawnie. Warto zwrócić uwagę, iż na przyciskach znajdują się 2 litery i cyfra (w starszych telefonach mieliśmy do czynienia z 1 cyfrą i trzema literami). Przekłada się to na większy komfort i funkcjonalność podczas pracy z urządzeniem.

Nokia E55

Głośniki, minikamera

Nad wyświetlaczem umieszczony jest głośnik, czujnik światła oraz minikamera wykorzystywana, podczas wideorozmów. Jej zalety wykorzystamy tylko przy dobrym oświetleniu z uwagi na fakt, iż brak jest lampy/diody oświetlającej twarz rozmówcy w ciemności. Dwa głośniki na pokładzie Nokii E55 nie wprowadzają żadnych nowości. Standardowo, jeden z nich wykorzystywany jest podczas wideorozmów, natomiast drugi służy, jako wyjście dla muzyki lub dźwięków podczas pracy w trybie głośnomówiącym.

Rankingi telefonów - Sprawdź >>>

Aparat fotograficzny

Po odwróceniu obudowy, uwagę przykuwa aparat fotograficzny EDOF z lampą błyskową LED i matrycą 3,2 megapiksela. Zdjęcia zapisywane są do formatu JPEG w maksymalnej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Czterokrotne zbliżenie cyfrowe, lampa pracująca w trybach: włączonych, wyłączonym, automatycznym lub redukującym efekt czerwonych oczu oraz możliwość robienia zdjęć w trybie odcieni: zwykłym, czarno-białym, intensywnym, sepii lub negatywu sprawia, iż użytkownik dostaje do ręki nie tylko telefon, ale i wielofunkcyjny aparat. Gama możliwości jest znacznie szersza, a jej poznanie zależy od naszych chęci i preferencji.

Dźwięk / Multimedia

Jakość dźwięku jest stosunkowo dobra, jak na telefon przenośny. Pliki muzyczne mogą być odtwarzane w formatach mp3 i aac. Dodatkowym atutem jest dyktafon zapisujący dźwięk do formatu mp3, możliwość głosowego odczytywania wiadomości tekstowych oraz radio FM wzbogacone o tryb RDS, pracujące w zakresie częstotliwości od 87,5MHz do 108MHz. Wybranie stacji radiowych w moim przypadku przebiegało bez większych komplikacji. W jednym przypadku radio nie wykryło NIC, co uważam za minus. Powyższa sytuacja miała miejsce podczas pobytu w budynku. Antena umieszczona jest w telefonie. Wrażenia audiofoniczne wzbogaca siedem wbudowanych dzwonków z sekwencjami wideo oraz obsługa Nokia Music Store.

Nokia E55

Wyświetlacz (wygląd, parametry)

Ekran jest solidnie i starannie wykonany. Posiada przekątną 2,4” i jest wstanie wyświetlić obrazy/filmy w głębi rzędu 16mln kolorów. Przekątna wyświetlacza jest stosunkowo duża, dzięki czemu ikony menu są bardzo czytelne. Czytelna jest również czcionka oraz właściwości materiału wykorzystanego do wytworzenia wyświetlacza sprawiają, iż nie będziemy mieli problemów z odczytaniem tekstu nawet w ostrym słońcu. Maksymalna, dostępna rozdzielczość dodatkowego aparatu fotograficznego wynosi 320x240 pikseli (tryb QVGA). Z kolei kamera wideo, wspierająca standard MPEG-4 jest w stanie zarejestrować obraz w rozdzielczości 640x480 pikseli z szybkością 15kl/s. Ważniejszymi, obsługiwanymi formatami wideo są: mp4, wmv, Flash Video oraz 3gpp. Po nakręceniu krótkiej sekwencji wideo mogę śmiało stwierdzić, iż film jest zadowalającej jakości. Kamera może zostać wykorzystana do nakręcenia krótkich ujęć – nie nadaje się jednak do archiwizacji długich sekwencji.

Oprogramowanie / Pamięć

Na pokładzie opisywanego modelu zaimplementowany jest system operacyjny Symbian OS 9.3 posiadający interfejs S60 3rd Edition Feature Pack 2. Producent informuje, iż całością steruje procesor ARM 11, taktowany zegarem 600MHz, posiłkujący się pamięcią RAM w liczbie 128MB. Informacje użytkownika mogą być zapisywane w pamięci wewnętrznej telefonu wynoszącej 100MB lub na dołączonej do zestawu 2 GB karcie MicroSD. Maksymalna dostępna pamięć wymienna może mieć pojemność do 16GB. Powyższa konfiguracja przekłada się na efektywność i szybkość pracy oraz niwelacje momentów „przywieszania się” telefonu.

Komunikacja / Łączność bezprzewodowa

Komunikacja może odbywać się w oparciu o technologię Bluetooth w wersji 2.0 oraz WLAN wspierający standardy 802.11b i 802.11g w paśmie ISM 2,4 GHz. Powyższa konfiguracja jest raczej standardem w „E” serii Nokii. Dostępny jest również standard klasy A - GPRS do pakietowej wymiany danych. Dzięki temu użytkownik nie płaci za cały czas połączenia, tylko za transmitowane pakiety, co jest rozwiązaniem ekonomicznym. Maksymalna szybkość transmisji danych dla HSDPA to 10,2Mb/s. Z kolei w przypadku HSUPA przepływności mogą osiągać zawrotny poziom rzędu 2Gb/s. UMTS pracuje w paśmie 2100, co jest normą dla tego typu łączności. Z kolei GSM z automatycznym trybem zmiany zakresu może pracować w pasmach: 850/900/1800/1900 MHz. Możliwości są znacznie, jednak w praktyce zazwyczaj stosowany jest GSM 900. W przypadku nawigacji satelitarnej mamy do czynienia z modułem A-GPS z kompasem oraz aplikacją Nokia Maps w wersji 3.0. Jeśli chodzi o możliwości komunikacji/przesyłu danych, to należy zaznaczyć, iż Nokia E55 posiada praktycznie wszystko, co nowoczesny telefon komórkowy może mieć do zaoferowania.

Menu główne (wygląd)

Menu główne przypomina macierz o wymiarach 3x4, czyli mamy do czynienia z układem mozaikowym, stosowanym w większości obecnych telefonów komórkowych. Ikony są wyraźne, a piktogramy w skrócie ukazują, z jaką funkcją mamy do czynienia. Czcionka wykorzystywana w podpisach jest czytelna i dobrze dobrana, przez co użytkownik nie musi wytężać wzroku w celu odczytania poszczególnych składników.

Nokia E55

Dostępne zakładki w menu głównym

Można wyszczególnić następujące kategorie:

  • Kalendarz – orientacja w dniach/miesiącach roku
  • Kontakty – pozwala na prowadzenie spisu telefonów
  • Rejestr – prowadzenie statystyk długości połączeń oraz ilości transmitowanych pakietów danych
  • Multimedia – umożliwia m.in. nagrywanie głosu, odtwarzanie muzyki i sekwencji wideo, przeglądanie zdjęć
  • Wiadomości – centrum obsługi wiadomości tekstowych i multimedialnych
  • Internet – nasze okno na świat witryn WWW
  • Pobierz – zadaniem aplikacji jest udostępnienie pobierania, subskrybowania, zakupu i/lub korzystania z programów oraz usług oferowanych przez firmę Nokia oraz jej filie
  • Biuro – zarządzaj dokumentami, przeglądaj m.in. pliki w formacie PDF oraz skompresowane archiwa zip
  • Email – manager poczty elektronicznej
  • Aplikacje – wykorzystuj dostępne aplikacje
  • Panel sterowania – konfiguracja ustawień telefonu
  • Pomoc – uzyskaj informacje o telefonie lub naucz się obsługi poszczególnych funkcji w łatwy i przystępny sposób

Dostępne aplikacje

  • Obsługa Java MIDP 2.0, JavaScript 1.3 i 1.5
    dzięki czemu w aparacie jesteśmy w stanie korzystać z Nokia Mini Map oraz A-GPS’u, czyli pakietów lokalizacji w terenie. Wiadomości błyskawiczne, czyli szybka wymiana informacji. W skład grupy wchodzi Windows (MSN) Live, Contacts on Ovi, a także funkcja umożliwiającej informowanie o obecności użytkownika.
  • Przeglądarka PDF, wspierająca format wynikowy, mający zachować pełny wygląd dokumentu po wydrukowaniu. Otworzenie dokumentu z formacie PDF nie będzie zatem stanowiło żadnego problemu.
  • ZIP Manager
    obsługa plików skompresowanych, m.in. z rozszerzeniem zip
  • N-Gage
    umożliwia wsparcie dla filmów w formacie avi, korzystanie z translatorów językowych, zmiany profili użytkownika o wyznaczone godzinie / dacie. Ponadto, przeglądanie stron internetowych możliwe jest dzięki przeglądarce Opera.
  • Kalendarz Nokia
    zapoznanie się z aktualnym układem miesiąca / roku z możliwością zapisywania notatek w zaimplementowanym harmonogramie.
  • Odtwarzacz muzyki Nokia umili nam chwile, dostarczając jakości dźwięku na zadowalającym poziomie.
  • Odtwarzacz multimedialny Nokia, pozwalający na prezentację sekwencji wideo.
  • Nokia PC Suite
    pakiet wgrany na dołączonej do zestawu karcie MicroSD, zapewniający kompatybilną współpracę z systemem operacyjnym naszego komputera.
  • Edytory Quick Office
    dzięki czemu otrzymujemy namiastkę popularnych narzędzi, Worda, Excela czy PowerPointa w wersji Mobile. W przypadku Nokii E55, będziemy mieli do czynienia, odpowiednio z programami: Quickword, Quicksheet i Quickpoint. Napisanie krótkiego tekstu, stworzenie arkusza kalkulacyjnego czy prezentacji multimedialnej jest dosłownie „w zasięgu ręki”.
  • Nokia email 2.0
    pozwala na zarządzanie i konfigurację poczty zgodnie z upodobaniami użytkownika.

Dodatkowo w telefonie znajdziemy pakiet Files on Ovi, czyli szybka wymiana materiałów audio, wideo oraz obsługa poczty e-mail.

Omawiany pakiet zajmuje 1GB powierzchni dyskowej do wykorzystania w ciągu 60 dni oraz 10 jednodniowych licencji na mapy (moim zdaniem „skąpy” zestaw), które mogą zostać aktywowane w przeciągu 3 miesięcy.

Nokia E55

Bateria (źródło zasilania)

Telefon zasilany jest litowo – polimerową baterią BP-4L o pojemności 1500 mAh. Producent zapewnia, iż maksymalny czas rozmów wynosi do 8 godzin w przypadku GSM’u oraz do 6 godzin dla WCDMA. Z kolei w trybie wyczekiwania urządzenie jest w stanie wytrzymać do 552 godzin i 696 godzin, odpowiednio dla GSM’u i WCDMA. Ładowanie może odbywać się za pomocą ładowarki lub poprzez kabel USB, dołączony do jednego z portów komputera. Podczas testowania urządzenia nie zaszła potrzeba ładowania baterii, a zatem mogę stwierdzić, iż wartości rzeczywiste są zbliżone do teoretycznych.

Podsumowanie

Nokia E55 zaskakuje ogromną ilością ciekawych i przydatnych funkcji. Jest urządzeniem budzącym zainteresowanie, jednakże nie wprowadza ono rewolucji na rynku telekomunikacyjnym. Niemniej jednak telefon dedykowany jest dla osób poszukujących praktycznego i niezawodnego smartphone’a.

blog comments powered by Disqus