PODPOWIEDZI:

Nokia 5030 XpressRadio [TEST]

Nokia 5030 XpressRadio to ciekawa propozycja prostego telefonu z wbudowanym odbiornikiem radiowym.

Nokia 5030 XpressRadio

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • świetny odbiornik radiowy
  • wbudowana latarka
  • długi czas pracy na baterii
WADY
  • słabej jakości wyświetlacz LCD
  • nieprecyzyjna klawiatura
  • brak odtwarzacza plików MP3

Światowej sławy producent telefonów komórkowych Nokia, wzbogacił swoją ofertę o kolejny model. Nokia 5030 XpressRadio to propozycja dla osób nie wymagających od komórki rozbudowanych funkcji, wielkiej mocy obliczeniowej czy gigabajtów pamięci. Ta prosta konstrukcja połączona z radiem FM z pewnością znajdzie swoich zwolenników.

Nokia 5030 XpressRadio

Wygląd / obudowa

Pierwsze wrażenie dotyczące Nokii 5030 jest całkiem pozytywne. Telefon prezentuje się ładnie – przedni panel jest całkowicie płaski, wykonany z materiału przypominającego anodyzowane aluminium natomiast tylna obudowa została polakierowana na czarno. Charakterystycznego wyglądu dodają, w zależności od wersji, czerwone lub srebrno-szare wykończenia. Niestety oglądając telefon dokładniej okazuje się, że użyte materiały nie są z najwyższej półki. Zwykłe, delikatne plastiki sprawiają wrażenie jakby zaraz miały się połamać. Jedynym plusem przemawiającym za taką konstrukcją są niewielkie gabaryty i masa.

Prosty telefon wymaga niewielkiego ekranu, dlatego producent zdecydował się zastosować kolorowy, 1.8” wyświetlacz TFT o rozdzielczości 128x160 pikseli. Niestety zastosowany wyświetlacz jest wręcz tragiczny, jakby zapożyczony z telefonów poprzedniej generacji. Nie dość, że patrząc wprost na niego ledwo widzimy wyświetlane dane, to już niewielka zmiana kąta patrzenia zmniejsza czytelność praktycznie do zera. Nokia 5030 to typowa konstrukcja z klawiaturą numeryczną oraz padem nawigacyjnym umieszczonymi zaraz pod wyświetlaczem.

Nokia 5030 XpressRadio

O ile pad nawigacyjny jest duży i przyjemny w korzystaniu o tyle sama klawiatura jest bardzo niewygodna. Płaskie, połączone ze sobą przyciski sprawią, że często razem z wybranym klawiszem będziemy wciskać również te sąsiadujące. Warto jeszcze wspomnieć, że na bocznej części obudowy znajdziemy przyciski do szybkiej obsługi radia. Jednym z plusów telefonu jest jego głośnik obsługujący wbudowane radio FM oraz odtwarzający dzwonki i dźwięki systemu – dzięki sporej mocy usłyszymy jego działanie z naprawdę dużej odległości. Niestety dzwonki ograniczone są wyłącznie do polifonii oraz do krótkich plików MP3. Komórka oferuje również wyjście na zewnętrzny zestaw słuchawkowy.

Nokię 5030 XpressRadio dostaniemy zapakowaną w malutki, wręcz kobiecy, kartonik. Po otwarciu zestawu, znajdziemy oczywiście opisywany telefon, baterię, ładowarkę samochodową, zestaw słuchawkowy oraz instrukcję obsługi.

Nokia 5030 XpressRadio

Funkcje

Możliwości komunikacyjne telefonu są bardzo ograniczone. Nokia 5030 pracuje w systemach GSM/EGSM w pasmach 850/900/1800/1900MHz. Istnieje również możliwość synchronizowania danych z komputerem poprzez specjalny kabelek, który niestety nie jest dołączony do zestawu. Menu główne Nokii 5030 jest bardzo przejrzyste i intuicyjne w używaniu. W zależności od ustawień może być wyświetlane jako tabela z ikonkami lub jako lista. Ilość dostępnych opcji została ograniczona do koniecznego minimum, tak że nawet osoby nie obyte z nowoczesną technologią bez problemu poradzą sobie z obsługą telefonu.

Rankingi telefonów >>>

Dostępne fabryczne oprogramowanie jest bardzo ubogie i niestety nie ma możliwości dogrywania własnych programów. Użytkownik dostaje do dyspozycji stoper, minutnik, kalendarz z przypomnieniami, konwerter walut i jednostek oraz prosty arkusz kalkulacyjny. Ciekawym dodatkiem jest zegarek, który potrafi powiedzieć nam aktualną godzinę – jego aktywacja następuje poprzez dłuższe przyciśnięcie jednego z przycisków klawiatury. W przypadku gdy chcemy zabić trochę czasu możemy sobie uruchomić jedną z trzech prostych gier.Główną cechą Nokii 5030 XpressRadio jest wbudowany odbiornik FM z wewnętrzną anteną. Konstrukcja jest o tyle ciekawa, że do słuchania radia nie potrzeba zestawu słuchawkowego, jak to ma miejsce w przypadku telefonów innych producentów. Samo radio działa wręcz idealnie. Bez problemu łapie dostępne stacje radiowe a jakość odbioru jest naprawdę imponująca. Ponad to dodatkowe przyciski obsługi pozwalają na szybkie włączanie i wyłączanie odbiornika oraz zmianę kanału.

Nokia 5030 XpressRadio

Kolejną funkcją godną uwagi jest latarka umieszczona na szczycie obudowy. Było by to idealne rozwiązanie gdyby nie mało intuicyjny sposób jej włączania i wyłączania – za każdym razem należy wejść w odpowiednie miejsce menu i po prostu uruchomić latarkę. Szkoda, że nie ma przycisku szybkiej obsługi jak w przypadku radia czy mówiącego zegarka. Do zasilania telefonu służy bateria litowo jonowa o pojemności 1020mAh. Producent szacuje nieprzerwany czas rozmów na 10 godzin, natomiast czas pracy w trybie czuwania wynosi aż 524 godziny! Imponujący jest również czas pracy w trybie radia, wynoszący do 24 godzin.

Nokia 5030 XpressRadio

Podsumowanie

Nokia 5030 XpressRadio to bardzo ciekawa propozycja prostego telefonu z wbudowanym odbiornikiem radiowym. Gdyby nie takie wady jak marnej jakości wyświetlacz czy nieprecyzyjna klawiatura to było by to naprawdę godne uwagi urządzenie. Nie mniej jednak, z pewnością znajdzie swoich zwolenników, chociażby dzięki świetnemu odbiornikowi FM.

blog comments powered by Disqus
Nokia 5030 XpressRadio [TEST]