PODPOWIEDZI:

Nokia C7 [TEST]

Nokia C7 to telefon o bogatym wnętrzu i eleganckim wyglądzie. Pełny 3,5" szklany wyświetlacz dotykowy, trzy dostosowywane ekrany główne, 8-megapikselowy aparat oraz wiele, wiele więcej

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • Design i wykonanie
 • Łatwa w obsłudze
 • Przystępna cena
 • Nadajnik FM
WADY
 • Niska jakość aparatu foto
 • Wybrakowana polska klawiatura QWERTY

Nokia rozpoczęła swoja przygodę z dotykowymi smartfonami, stosunkowo niedawno. iPhone'y, od dawna goszczące na polskim rynku, narzuciły minimalizm i elegancję tych urządzeń. HTC i Samsung ruszyły do walki o klienta, również zmierzając w sprawdzonym kierunku.
- Co na to Nokia? Fiński producent zaproponował kilka plastikowych mydełek w przystępnej cenie.

Lepiej późno, niż wcale - Nokia C7

c7

Zawartość pudełka

 • Telefon komórkowy Nokia C7-00
 • Bateria Nokia BL-5K
 • Kabel do transmisji danych Nokia CA-101D
 • Stereofoniczny zestaw słuchawkowy Nokia WH-102
 • Ładowarka Nokia AC-15
 • Krótkie wprowadzenie

Wygląd

Nokia C7 mogłaby należeć do biznesowej serii E - zaawansowany system operacyjny Symbian^3, w połączeniu z dbałością o szczegóły i wysokiej jakości zastosowane materiały, dodają jej zarówno funkcjonalności, jak i elegancji.
C7 w kieszeni zajmie tyle samo miejsca co biznesowe E71, czy E72, mierząc 117,3 x 56,8 x 10,5 mm. Z uwagi na szklany ekran i stalowe elementy obudowy - urządzenie nie jest lekkie - ważąc 130 g.

Front smartfona zajmuje 3,5" pojemnościowy wyświetlacz dotykowy AMOLED, o rozdzielczości nHD (640 x 360 pikseli), wyświetlający 16,7 miliona kolorów. Nad nim znajduje się czujnik zbliżeniowy, czujnik oświetlenia oraz kamera wideo-rozmów o rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli). Poniżej ekranu mieszczą się trzy podstawowe klawisze funkcyjne, z MENU pośrodku.

c7

Lewy bok mieści złącze ładowarki.
Prawa strona telefonu została najobficiej wyposażona w przyciski, w związku z czym osoby leworęczne mogą mieć pewne trudności z obsługą telefonu. Klawisze głośności i wybierania głosowego, suwak blokady ekranu i przycisk aparatu fotograficznego.
Tył C7 zajmuje aparat fotograficzny o rozdzielczości 8 megapikseli, z podwójną lampą błyskową LED.

c7

U góry C7 znajduje się złącze MicroUSB, 3,5 mm wejście audio MiniJack oraz przycisk zasilania. Spód zarezerwowany jest wyłącznie dla sznureczka na rękę.

Urządzenie jest bardzo solidnie wykonane, nie trzeszczy i świetnie leży w ręce. Trzymając C7 w jednej (prawej) dłoni, można bez problemu wybrać każdą dostępną funkcję.
Nokia C7 dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych: Frosty metal, Charcoal black oraz Mahogany brown.

c7

Funkcjonalność

Symbian^3 to bardzo udany system operacyjny Nokii. Trzy pulpity, które można dostosować, są wręcz nieodzowne w trakcie poruszania się po interfejsie. Ekran C7 jest wielo-dotykowy, można więc powiększać lub pomniejszać zdjęcia i strony internetowe – „szczypiąc ekran”.
System ten umożliwia też równoczesną pracę wielu programów w tle.

Menadżer aplikacji zastosowany w C7 jest godny pochwały. Wystarczy przytrzymać środkowy przycisk, by przełączyć lub wyłączyć uruchomione programy. Niestety nie możemy zamknąć wszystkich na raz. Podobnie jak system Android, Symbian^3 umożliwia podłączenie do serwisów Facebook i Twitter na żywo.

Brakujące aplikacje pobierzemy oczywiście z OVI Store, część z nich jest bezpłatna.

Nokia C7 posiada wbudowany moduł GPS i dostęp do Map OVI. Można też wgrać dowolną, kompatybilną z Symbianem, nawigację samochodową. A jeżeli nie korzystamy z nawigacji, możemy słuchać muzyki przez radio samochodowe, wykorzystując wbudowany nadajnik FM.

C7 umożliwia wprowadzanie tekstu na dwa sposoby, zależne od orientacji urządzenia. Trzymając telefon pionowo, wyświetli nam się klawiatura numeryczna z funkcją T9.
Obracając telefon o 90 stopni, pojawi się nam pełna i wygodna klawiatura QWERTY, co ciekawe wyświetlająca tylko część polskich liter diakrytycznych, bo tylko: ą, ę, ł i ż. Korzystając z klawiatury poziomej musimy więc zapomnieć o słowach zawierających ć, ń, ó czy ź...

c7

Aparat fotograficzny

W tym temacie spotkało mnie spore rozczarowanie. Aparat jest zwyczajnie nieudany. Zdjęcia są nieostre i rozmyte, nie pomaga też autofocus czy lampa błyskowa. Matryca 8 MPix brzmi imponująco, niestety jakość nie idzie za nią w parze. Nokia w zupełności mogłaby wyposażyć C7 w sprawdzony z innych modeli aparat 5 MPix.
Zdjęcia prezentują się ładnie na ekranie telefonu i tam pozostać powinny, a wybierając się na wakacje, polecam zaopatrzyć się w aparat cyfrowy.

c7

Dla kogo?

Nokie słyną z prostoty, intuicyjnej obsługi i wytrzymałości. C7 to szybki i zaawansowany smartfon z Symbianem i co ważne, nie spełnia "typowych" założeń Nokii, nie da się go błyskawicznie obsługiwać, z zamkniętymi oczami, a jeżeli upadnie szklane szkło ucierpi jako pierwsze.
System operacyjny przypomina trochę Androida, trochę interfejs HTC Sense... lecz już po chwili demaskujemy Symbiana. Fanów Nokii w Polsce nie brakuje, a użytkownicy modeli typu 5800, czy 5530 już "przestawili" się na ekrany dotykowe.
Wniosek jest prosty, jeżeli jesteś fanem Nokii, dogadujesz się z systemem Symbian OS i bardzo chcesz smartfona - Nokia C7 jest najlepszą propozycją dla Ciebie.

blog comments powered by Disqus