PODPOWIEDZI:

Benq DC C1220 [TEST]

BenQ DC C1220 to klasyczny w formie, ale jednocześnie wyglądający nowocześnie aparat kompaktowy. Intuicyjna obsługa sprawia, że jest to aparat dla początkujących fotoamatorów.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • duży wyświetlacz
  • zasilanie z ogniw AA
WADY
  • brak możliwości podłączenia aparatu do telewizora

BenQ DC C1220 to klasyczny w formie, ale jednocześnie wyglądający nowocześnie aparat kompaktowy, sprzedawany od maja 2009 roku. Przeznaczony jest dla osób, które uwieczniając ważne dla siebie chwile, nie chcą zaprzątać sobie głowy szczegółami technicznymi.

Najlepsze aparaty fotograficzne >>>

Benq DC C1220

W pudełku z aparatem znajdziemy skróconą instrukcję obsługi, pasek na rękę, futerał z tkaniny, kabel USB, krążek z oprogramowaniem (Arcsoft Photo Impression 5 do fotoedycji i Arcsoft Video Impression 2 do przygotowywania prezentacji multimedialnych) i dwie baterie AA. Ten model BenQ jest bowiem zasilany właśnie z ogniw tego typu, co pozwala na tanie pozyskanie zapasowych akumulatorów.

BenQ C1220 rejestruje zdjęcia za pomocą matrycy CCD o rozdzielczości dwunastu megapikseli. Czułość można regulować w zakresie od 50 do 1600 ISO, a nawet 3200 ISO, jeśli pogodzimy się z redukcją rozdzielczości do trzech megapikseli. Obiektyw aparatu ma otwór względny zmieniający się w przedziale f/3.1–5.6, a ogniskową – od 35 do 105 mm (wartości odpowiadające filmowi 35 mm). Czas otwarcia migawki mieści się w zakresie od 1/2000 s do jednej sekundy (może zostać wydłużony do dwóch sekund w trybie tematycznym fotografowania sztucznych ogni i do ośmiu sekund przy zdjęciach nocnych). Fotografie można wykonywać z minimalnej 80 cm, w trybie makro – 15 cm.

Benq DC C1220

Aparat rejestruje obraz w siedmiu różnych rozdzielczościach, począwszy od rozmiaru 4000 x 3000 pikseli, a skończywszy na 640 x 480 pikseli. Można przy tym wybrać takie wartości, które będą miały inne proporcje obrazu niż 4:3 (3:2 i 16:9). Bogate możliwości oferuje też tryb wideo. Ciągły zapis obrazu z dźwiękiem (30 kl./s, limit długości filmu wynika wyłącznie z pojemności karty pamięci), może być dokonywany w rozdzielczościach od 640 x 360 (16:9), przez 640 x 480 i 320 x 240 do 160 x 120 pikseli.

Miejsca na fotografie i filmy może być dużo, bowiem BenQ DC C1220 obsługuje karty SD i SDHC o maksymalnej pojemności 16 GB. Urządzenie jest produkowane wyłącznie w kolorze czarnym. Jego rozmiary i masa bez problemu pozwalają na schowanie go w kieszeni: 92,9 x 61,5 x 24,1 mm, 120 g bez baterii i karty pamięci.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Uwagę od samego początku przykuwa duży wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala oraz eleganckie, wygodnie rozmieszczone przyciski sterujące. Rozmieszczenie poszczególnych elementów aparatu jest klasyczne: na jednym (w tym wypadku prawym) boku znajdują się slot na karty pamięci i pokrywka osłaniająca ogniwa zasilające, a na drugim – osłonięte zatyczką złącze USB. Głośnik, włącznik, przycisk aktywujący funkcję stabilizacji obrazu i oczywiście spust migawki są u góry.

Benq DC C1220

Z przodu aparatu – oprócz obiektywu i lampy błyskowej – znajdziemy diodę podświetlającą i informującą o trybie pracy samowyzwalacza oraz mikrofon. Z kolei tylna ścianka jest wypełniona przede wszystkim przez wyświetlacz LCD, obok którego miejsce znalazły pozostałe przyciski sterujące i dioda informująca o aktualnym stanie aparatu. Na liście przycisków znajdują się te, które służą do włączania odtwarzania, uruchamiania menu, sterowania zoomem oraz wielofunkcyjny. Zbiór tę uzupełnia przycisk służący do bezpośredniego wyboru programu wykonywania zdjęć oraz usuwania plików, gdy aparat jest w trybie odtwarzania.

Firma BenQ umieściła w tym modelu 20 programów tematycznych. Kilka z nich na pewno ułatwi robienie zdjęć osobom początkującym w sztuce fotografii. Wykrywanie mrugania to funkcja umożliwiająca sprawdzenie, czy fotografowana osoba nie mrugnęła podczas zdjęcia powiekami. Aparat automatycznie rejestruje takie zdarzenie i informuje o nim, wyświetlając odpowiedni komunikat na ekranie. Od decyzji użytkownika zależy, czy fotografia zostanie zapisana, czy też będzie wykonywana ponownie.

Benq DC C1220

Użyteczną funkcją jest też rozpoznawanie sceny, czyli automat wykrywający jeden z pięciu typowych rodzajów zdjęć – zwykły/makro, portret, scenę nocną, widok (plener) oraz portret z oświetleniem od tyłu – i automatycznie wybierający optymalne ustawienia ekspozycji i ogniskowej. Opcjami ułatwiającymi wartymi wyróżnienia są też funkcje wykrywające uśmiech, stabilizacji obrazu oraz tzw. Smart Focus, czyli narzędzie wspomagające robienie zdjęć z małej odległości, kiedy przydaje się funkcja makro. Aparat dobiera ostrość nawet przy dużych zbliżeniach, przełączając się automatycznie w razie potrzeby na właściwy tryb pracy. Dla osób, które nie zamierzają obrabiać zapisanych materiałów w komputerze, producent przygotował zestaw gotowych ramek do zdjęć, które można dodać z poziomu menu. Tak ozdobioną fotografię można zapisać lub wydrukować na drukarce.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Obecność elementów ułatwiających robienie zdjęć początkującym nie oznacza, że w przejrzystym i logicznie rozwiązanym menu BenQ C1220 nie znajdziemy bardziej zaawansowanych ustawień. Możliwe są bowiem korekta ekspozycji w zakresie od -2 do +2 EV, ręczne ustawienie balansu bieli na bazie wzorca (trzeba wskazać biały element) czy wybór sposobu wyostrzania (zmiękczenie, normalny, ostry). Możliwa jest też praca nie tylko w trybie preselekcji czasu czy przysłony, ale też w pełni manualna.

Benq DC C1220

Użytkownicy tego modelu BenQ muszą mieć na względzie fakt, że wymieniając ogniwa muszą w menu wskazać typ aktualnie użytych baterii czy akumulatorów. Od prawidłowego wytypowania źródła zasilania zależy bowiem zachowanie aparatu – chodzi przede wszystkim o uniknięcie sytuacji, w której naładowane ogniwa uznawane są prawie za wyczerpane.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus