PODPOWIEDZI:

MyPhone 8830 TV [TEST]

Kompaktowy telefon komórkowy Dual SIM z 3" wyświetlaczem dotykowym, odbiornikiem TV, aparatem fotograficznym i odtwarzaczem multimediów, w niesamowicie przystępnej cenie.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • odbiornik TV umożliwiający odbiór sygnału dobrej jakości
 • długi czas pracy na baterii
 • bardzo atrakcyjna cena
WADY
 • nieprecyzyjny wyświetlacz dotykowy
 • niedopracowane oprogramowanie

W listopadzie 2008 na rynku polskim pojawił się nowy model telefonu komórkowego rodzimego producenta - myPhone 8830 TV. Urządzenie to umożliwia jednoczesną obsługę dwóch kart SIM, ponadto posiada wbudowany odbiornik telewizyjny, aparat fotograficzny, a całość uzupełniona jest dużym, trzycalowym wyświetlaczem dotykowym oraz zestawem funkcji multimedialnych.

MyPhone 8830 TV

Co w pudełku?

 • telefon myPhone 8830TV,
 • akumulator Li-Ion 200mAh,
 • ładowarkę sieciową,
 • kabel USB,
 • dwie karty microSD 1 GB,
 • zestaw słuchawkowy,
 • rysik.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka telefon sprawia wrażenie ładnego i porządnie wykonanego. Niestety, tuż po wzięciu go do ręki, uwagę zwracają średniej jakości plastiki, z których wykonana jest obudowa oraz nierównomiernie podświetlona klawiatura. Na panelu przednim główne miejsce zajmuje duży, czytelny wyświetlacz dotykowy 3" o rozdzielczości 240 x 320 pikseli, wyświetlający 262 tysięcy barw. U dołu wyświetlacza znajduje się dotykowe menu szybkiego dostępu, umożliwiające szybkie przejście do menu głównego, wiadomości, książki telefonicznej, wybierania numerów oraz multimediów. Poniżej wyświetlacza znajdują się przyciski sprzętowe: dwa klawisze o zmiennych funkcjach (wyświetlanych na ekranie), pięciopozycyjny klawisz nawigacyjny, dwa klawisze nawiązywania połączeń (każdy dla innej karty SIM), klawisz oszczędzania energii oraz klawisz zakończenia połączenia i jednocześnie włącznik zasilania.

MyPhone 8830 TV

Telefon obsługiwać można zarówno przy użyciu przycisków nawigacyjnych, jak i panela dotykowego. Dla wygody użytkowników wybierających tą drugą opcję, producent wyposażył myPhone'a w rysik, bez którego, tak naprawdę, obsługa telefonu byłaby katorgą - nie ma co liczyć na precyzyjne naciskanie wybranych miejsc palcem. Wyświetlacz dotykowy jest niezbyt dokładny, mimo wykonania kalibracji ekranu wielokrotnie zdarzyło mi się nie trafić rysikiem w wyświetlane ikony. Zwłaszcza przy małych ikonkach, np. podczas wpisywania treści SMS za pomocą wyświetlanej klawiatury QWERTY, szybkie i precyzyjne wprowadzanie tekstu może być problemem. Ponadto, aby zmusić ekran do reakcji na nasze kliknięcie, należy w nie włożyć sporo siły.

Korzystanie z klawiatury, z powodu jej niestandardowego układu, jest uciążliwe: klawisze z cyframi umieszczone są w dwóch rzędach po pięć, a w trzecim - najniższym - znajdują się: gwiazdka, przycisk odtwarzacza audio, przycisk odbiornika TV, radia FM oraz krzyżyk. Wpisywanie wiadomości SMS za pomocą klawiatury w takim układzie sprawia sporo kłopotu - jest to wyzwanie dla najbardziej ambitnych użytkowników. Na tylnej ścianie telefonu znajdziemy głośnik, a także obiektyw aparatu fotograficznego. Pośrodku dolnej ścianki znajduje się gniazdo miniUSB służące do podłączenia kabla do synchronizacji, ładowarki oraz zestawu słuchawkowego, a w narożnikach schowane są: rysik i wysuwana antena TV/FM. Antena sprawia wrażenie bardzo delikatnej konstrukcji i podejrzewam, że łatwo będzie ją niechcący uszkodzić/wyłamać. Na lewej ścianie umieszczono przycisk regulacji głośności, a na prawej - spust migawki aparatu. W prawym górnym narożniku myPhone'a można umocować smycz. Pod pokrywą baterii znajdują się dwa gniazda kart pamięci microSD (niezbyt dobry pomysł, gdyż wymiana karty wymaga wyłączenia telefonu) oraz dwa gniazda kart SIM.

MyPhone 8830 TV

Funkcje

8830TV pracuje pod systemem operacyjnym producenta. Układ menu może wydawać się mało intuicyjny, zwłaszcza dla użytkowników przyzwyczajonych do Windows Mobile. Obsługa telefonu nie należy do najsprawniejszych, a to ze względu na często wyskakujące okienka komunikatów lub potwierdzenia wykonywanych operacji. Jakość tłumaczenia interfejsu na język polski pozostawia niestety wiele do życzenia, a ponadto niektóre komunikaty wyświetlane są w języku angielskim.

MyPhone działa w dwóch zakresach GSM 900/1800. Bardzo przydatną funkcją telefonu jest obsługa dwóch kart SIM jednocześnie. 8830 ma dwa niezależne moduły GSM, dzięki czemu obydwa numery są cały czas aktywne i nie trzeba ich przełączać. Ponieważ telefon nie ma SIM-locka, możliwe jest używanie dwóch kart różnych operatorów, a w czasie rozmowy prowadzonej przez nas z jednego numeru, w momencie połączenia przychodzącego na drugi numer, osoba dzwoniąca otrzymuje wiadomość, że abonent jest poza zasięgiem lub ma wyłączony telefon. Moim zdaniem, jest to niezbyt dobre rozwiązanie: telefon powinien umożliwiać zawieszenie trwającego połączenia oraz odebranie drugiej przychodzącej rozmowy.

MyPhone 8830 TV

Pamięć wewnętrzna telefonu wynosi 705 kB i można ją rozszerzyć dzięki dwóm dodatkowym slotom pamięci microSD i załączonym dwóm kartom 1 GB (każde z gniazd obsłuży kartę o pojemności do 2GB). Łączność Bluetooth 2.0, USB oraz WAP zapewnia niezbędne minimum możliwości połączeń ze światem zewnętrznym.

Braki w protokołach transmisji uzupełnione są przez bogaty pakiet funkcji multimedialnych myPhone'a: wbudowany odbiornik telewizji analogowej, odtwarzacz video oraz mp3, radio i aparat fotograficzny 640x480 pikseli z funkcją kamery. 8830 jest w stanie odebrać sześć ogólnodostępnych kanałów telewizji naziemnej: TVP1, TVP2, POLSAT, TVN, TV4 i TV PULS. Większość z nich da się obejrzeć w przyzwoitej jakości obrazu i dźwięku, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się przebywa. Naciśnięcie spustu migawki umożliwia zapisanie fragmentu odbieranego programu do pamięci urządzenia. Jakość odbieranego sygnału wizji znacznie poprawia wysunięcie anteny zewnętrznej, która umożliwia również odbiór stacji radiowych bez używania słuchawek, poza tym wbudowane radio oferuje możliwość zapisania w pamięci do 30 stacji.

Zestawienia telefonów >>>

Jakość dźwięku z odtwarzacza audio jest dobra, lecz niestety jakość dźwięku podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej pozostawia wiele do życzenia. Obsługiwane formaty dźwięków to: amr, midi, mp3, waw. Aparatem fotograficznym możemy zrobić ładne zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 640x480, pod warunkiem, że dookoła panować będą idealne warunki oświetleniowe. Możliwe jest też nagrywanie sekwencji video w maksymalnej rozdzielczości 176x144, zapis danych następuje formacie avi lub 3gp. Wbudowany odtwarzacz filmów zapewnia obsługę plików w formacie AVI, MPEG4, H.263 i 3GP. Wśród dodatkowych narzędzi w myPhone 8830 TV znajdziemy ponadto dyktafon, a także zegar, stoper, alarm, kalkulator i przelicznik walut.

Akumulator litowo-jonowy o pojemności 2000mAh, według specyfikacji producenta, pozwala nawet na 6,8 godziny rozmowy oraz 9 dni czuwania i muszę stwierdzić, że dane te są jak najbardziej prawdopodobne - przy niezbyt intensywnym korzystaniu z telefonu, ładowanie raz na tydzień w zupełności wystarczy.

MyPhone 8830 TV

Podsumowanie

MyPhone 8830 TV jest świetnym gadżetem, polecanym dla niezbyt wymagających użytkowników, nastawionych głównie na korzystanie z telefonu w celach rozrywkowych. Głównym założeniem producenta było stworzenie niedrogiego urządzenia łamiącego standardy i muszę przyznać, że udało się mu to w całej rozciągłości - model 8830 TV łączy w sobie wiele funkcjonalności nowoczesnych telefonów komórkowych i - co najważniejsze! - dostępny jest za cenę ok. 600zł brutto. Jak za sterowany dotykowo kompakt zawierający telefon, telewizor, radio, aparat oraz odtwarzacz multimediów, cena jest po prostu niewiarygodnie niska. Na niedociągnięcia dotyczące oprogramowania można przymknąć oko.

blog comments powered by Disqus