PODPOWIEDZI:

MyPhone 1050 [TEST]

MyPhone 1050 simply - telefon do zadań (nie)specjalnych. Skromność i prostota w najwyższym wydaniu.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • duże i czytelne klawisze
 • bardzo prosta i intuicyjna obsługa
 • stosunkowo niska cena
WADY
 • mało atrakcyjny wygląd
 • zbyt mały wyświetlacz LCD

Producent telefonu myPhone 1050 simply wydaje się być specjalistą od telefonów "do zadań specjalnych": dzisiaj parę słów o modelu zasługującym na miano przenośnego telefonu stacjonarnego - to ze względu na zakres oferowanych funkcji w porównaniu do aktualnej oferty czołowych światowych producentów. Podczas, gdy trwa "wyścig zbrojeń", którego celem jest wyposażenie jak najmniejszego pudełeczka w zapierający dech w piersiach design oraz jak największą ilość interfejsów, myPhone 1050 stawia na prostotę, nie przejmując się wyglądem.

MyPhone 1050

Co w pudełku?

 • telefon myPhone 1050
 • bateria Li-Ion 1150mAh
 • ładowarka sieciowa
 • zestaw słuchawkowy
 • instrukcja startowa
 • instrukcja obsługi

Wygląd / Obudowa

MyPhone1050 wyglądem przypomina kalkulator pozbawiony funkcji arytmetycznych. Blisko trzy czwarte powierzchni przedniego panelu zajmuje klawiatura 3 x 5 z ogromnymi przyciskami oznaczonymi równie ogromnymi cyframi. W najwyższym rzędzie umieszczono przyciski zielonej i czerwonej słuchawki oraz - między nimi - przycisk sterujący góra/dół. Tuż nad klawiaturą znajduje się niewielki, monochromatyczny wyświetlacz LCD z pomarańczowym podświetlaniem, a nad nim - głośnik. Wszelkie dodatkowe funkcje uruchamiane są praktycznymi suwakami znajdującymi się na obudowie: po lewej znajdziemy przyciski regulacji głośności oraz włącznik odbiornika radiowego, po prawej - włącznik latarki oraz blokada klawiatury.

Na górnej ściance znajdziemy oczko latarki LED (działającej również, gdy telefon jest wyłączony) oraz uchwyt na smycz, a na dolnej - gniazdo słuchawkowe oraz wejście ładowarki. W górnej części panela tylnego umieszczono duży, pomarańczowy przycisk SOS, którego wciśnięcie uruchamia procedurę alarmową (szczegóły w dalszej części tekstu). Rozważając kompozycję dostępnych funkcji, na myśl przychodzi mi szwajcarski scyzoryk - brakuje tylko korkociągu :o) Widać, że urządzenie zaprojektowano z myślą o niezaawansowanych użytkownikach cieszących się niezbyt dobrym wzrokiem i/lub potrzebujących telefonu jak najprostszego w obsłudze, służącego wyłącznie do dzwonienia i - ostatecznie - wysyłania SMSów. Telefon niestety nie grzeszy ani urodą, ani superjakością wykonania: obudowy wykonane są z czarnego, matowego plastiku imitującego gumową powłokę, całkowicie odpornego na odciski palców. Klawisze oraz suwaki są po prostu plastikowe, już bez szlachetnego, "gumowego" matu.

MyPhone 1050

Obsługa

Rozmiary oraz ciężar telefonu sprawiają, że myPhone 1050 dobrze leży w ręce i wygodnie się go obsługuje. Przyciski sterujące mają tradycyjnie przypisane po kilka funkcji: zielona słuchawka umożliwia odebranie połączenia, działa też jak przycisk OK oraz przenosi do rejestru ostatnio wykonanych połączeń. Czerwona słuchawka odrzucająca połączenie jest jednocześnie włącznikiem zasilania i klawiszem Cofnij / Powrót do poprzedniego menu. Środkowy klawisz jest dwukierunkowy i umożliwia wejście (strzałką w górę) do menu lub (strzałką w dół) do książki kontaktów oraz oczywiście zapewnia poruszanie się po menu. MyPhone'a 1050 wyposażono też w funkcję szybkiego wybierania - każdemu z klawiszy numerycznych można przypisać skrót do kontaktu w książce telefonicznej.

Na ekranie startowym znajdziemy informację o aktualnej dacie, godzinie, zasięgu, stanie baterii, a także ikonki uruchomionych opcji dodatkowych. Budowę telefonu oraz organizację menu uproszczono do minimum - menu główne składa się zaledwie z czterech pozycji: SMS, Rejestr połączeń, Kontakty i Ustawienia. Najpotrzebniejsze funkcje są łatwo dostępne, ale samo menu jest bardziej rozbudowane, niż wygląda to na pierwszy rzut oka. Wadą urządzenia jest brak dokładnej instrukcji obsługi, która omówiłaby wszystkie elementy menu i możliwości konfiguracji - widocznie założono, że niezaawansowanemu właścicielowi zbyt dużo wiedzy nie pomoże, a raczej zaszkodzi, a ci bardziej zaawansowani dadzą sobie radę bez instrukcji. Co do załączonej do telefonu dokumentacji - posiadacz myPhone'a o słabym wzroku może mieć spory problem z odczytaniem tekstu wydrukowanego czcionką 6, nawet jeśli uzbroi się w okulary. Ponadto w tekście instrukcji natrafić można na fragmenty, które nie zostały przetłumaczone z języka angielskiego.

Na graficznym wyświetlaczu widoczna jest - niestety - tylko jedna z opcji menu. Kolejnym dużym minusem telefonu jest fakt, że ze względu na spory rozmiar czcionki wiele pozycji menu nie mieści się w całości na ekranie, a na automatyczne przewinięcie napisu trzeba poczekać dobre kilka sekund. Samo przewijanie napisów działa niesamowicie wolno, więc bez znajomości menu "na pamięć", samo przeglądanie dostępnych funkcji zajmuje dużo czasu i wymaga nie lada cierpliwości.

Zestawienia telefonów >>>

Funkcje

Podstawową funkcją myPhone 1050 simply jest wykonywanie połączeń głosowych i w tym telefon sprawdza się świetnie. Transmisja zapewniona jest w dwóch pasmach, o częstotliwości 900 i 1800MHz. Dostępna jest też opcja wysyłania SMS, telefon wyposażono również w słownikową metodę wprowadzania tekstu T9, ale niestety dużo łatwiej przychodzi pisanie z "podpowiadaniem" w jęz. angielskim niż polskim. Ponadto użytkownik ma do dyspozycji kalkulator, alarm (budzik), zegar i odbiornik radiowy, który można uruchomić bez konieczności podłączania zestawu głośnomówiącego. Ponieważ bez podłączenia słuchawek ciężko jest dostroić jakąkolwiek stację, zdecydowanie zalecam skorzystanie z załączonego zestawu słuchawek.

MyPhone 1050

Bardzo przydatną, unikalną funkcją myPhone'a 1050 jest możliwość powiadomienia w sytuacji awaryjnej: przyciśnięcie klawisza SOS powoduje włączenie głośnego sygnału alarmowego (element odstraszający ewentualnego napastnika oraz przyciągający uwagę otoczenia), następnie wysłanie SMSów z ostrzeżeniem (komunikat można dowolnie sformułować) na cztery zdefiniowane wcześniej numery telefonów. W przypadku braku zdefiniowanych numerów powiadamiany jest ogólny numer alarmowy 112. Kolejnym krokiem jest inicjowanie połączeń głosowych, z automatycznym przejściem do trybu głośnomówiącego, z wybranymi numerami. Funkcja ta doskonale sprawdzi się zarówno w sytuacji zagrożenia (zdarzenie losowe, napad), jak i mniej dramatycznej (np. zaginięcie dziecka wyposażonego w tenże telefon). MyPhone oferuje wybór jednego z sześciu dzwonków połączenia przychodzącego, sześciu sygnałów alarmu, sześciu sygnałów SMS, a także wybór poziomu głośności dzwonka oraz głośnika podczas rozmowy. Regulować można też kontrast wyświetlacza. Menu dostępne jest w języku polskim i angielskim. Pamięć wewnętrzna telefonu pozwala na zapisanie do 100 wiadomości tekstowych oraz do 800 kontaktów.

Akumulator o pojemności 1150mAh zapewnia, według producenta, do 300 minut rozmowy oraz do 7 dni w stanie czuwania. W warunkach rzeczywistych telefon wymagał ładowania co cztery / pięć dni, czyli pod względem wydajności - beż żadnych niespodzianek.

MyPhone 1050

Podsumowanie

MyPhone 1050 simply jest idealnym narzędziem dla niezaawansowanych użytkowników, którzy poza funkcją dzwonienia nie mają specjalnych wymagań ani co do funkcjonalności, ani estetyki wykonania telefonu komórkowego. Niewątpliwie za zakupem tego telefonu przemawia jego stosunkowo niska cena oraz charakterystyczne duże, czytelnie oznaczone klawisze.

blog comments powered by Disqus