PODPOWIEDZI:

MIO A702 [TEST]

Dosyć wysoka cena plus wady MIO A702 mogą odstraszać klientów. Z drugiej strony moduł Bluetooth i WLAN znacznie poprawiły funkcjonalność smartfonu w porównaniu do poprzedniego modelu.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • dobrej jakości aparat cyfrowy
  • karta sieci Wi-Fi
WADY
  • mało wydajny procesor
  • brak UMTS
  • brak radia

Mierzący 59mm szerokości, 117mm wysokości oraz 21.8mm grubości, MIO DigiWalker A702 jest gustownym, solidnie wyglądającym urządzeniem. Jego głównym elementem jest 2,7" ekran dotykowy wokół którego jest szara, metalowa osłona. Poniżej ekraniku znajdują się przyciski typowe dla urządzenia wyposażonego w Windows Mobile - zadzwoń/podnieś słuchawkę, zakończ połączenie, klawisz Windows, klawisz wstecz oraz klawiatura numeryczna. Niestety klawisze funkcyjne są zbyt małe by były użyteczne.

MIO A702

Wśród tych małych klawiszy znajduje się również przycisk zatwierdzający- OK, który podczas naszych testów był dosyć rzadko stosowany. Znacznie częściej używa się np. rolki po prawej stronie, która służy do przyciszania/pogłaśniania, przemieszczania się po listach, wiadomościach lub aplikacjach na Pulpicie. Jednak najczęściej do kontrolowania głośności.

To jednak nie koniec niespodzianek jeżeli chodzi o design. Projektanci bardzo postarali się utrudnić nam życie i wdrożyli swój pomysł również do klawiatury numerycznej. Klawisze od "1" do "9" są ułożone jak wszędzie w kratkę 3x3. Jednak klawisze *, 0 oraz # nie leżą "pod kratką" jak w innych telefonach lecz z boku, przez co często przez pomyłkę wciskaliśmy 8 zamiast 0. Gdybyśmy podczas testów za każdą pomyłkę wpłacali złotówkę na cele charytatywne, głód w Afryce byłby mitem. Początkowo myśleliśmy, że z czasem przyzwyczaimy się do nowego układu, jednak stare nawyki okazały się nie możliwe do przezwyciężenia.

MIO A702 blokujemy i odblokowujemy przez krótkie wciśnięcie klawisza włącznika. To rozwiązanie sprawdza się przez większość czasu, jednak czasami jeżeli nasze klucze dzielą z telefonem jedną kieszeń potrafią odblokować telefon, a ruch związany z chodzeniem lub siadaniem potrafi przełączyć telefon w tryb rozmowy.

Funkcje

W MIO A702 reinstalowany jest Windows Mobile 6 Professional, w skład którego wchodzi Office Mobile. MIO dostarcza również dwie aplikacje, które sprawiają że użytkowanie Windows Mobile jest bardziej wygodne. Są to MIO Menu oraz MIO Settings. Pierwsza z nich działa jak ekran uruchamiania, natomiast druga grupuje wszystkie ustawienia telefonu jak głosowe wybieranie czy konfiguracja GPS w jednym miejscu.

Oczywiście, jak każdy smartfon również MIO wyposażono w moduł GPS. Do dyspozycji mamy oprogramowanie nawigacyjne AutoMapa XL Polski.

MIO A702

Ekran, który jest jasny i wyraźny podczas użytkowania w pomieszczeniu jest zbyt szklisty i odbijający. Czytanie okazało się niemożliwe podczas przechadzki po mieście w jasny, słoneczny dzień jednakże dalej byliśmy w stanie zrozumieć mapę podczas jazdy samochodem.

MIO A702 nie posiada wsparcia dla technologii 3G, jednak można go nazwać telefonem 2.5G - maniacy mobilnego internetu powinni poszukać dla siebie innego urządzenia. Do dyspozycji jest jednak gniazdo jack 2.5mm (microJack na słuchawki), Wi-Fi, oraz przyzwoity aparat 3.2Mpix z wbudowaną lampą błyskową. Unikalna funkcja geotagging pozwala na zapisywanie zdjęć wraz ze współrzędnymi geograficznymi i wysyłanie ich do innych użytkowników MIO, lub Google Earth.

Wydajność

MIO A702 jako nawigator GPS jest porównywalny do innych modeli w swojej klasie. Jednak jego wykonanie jako telefonu jest poniżej średniej. Większość problemów z obsługą modułu telefonu pochodzi głównie stąd, że systemem operacyjnym jest Windows Mobile. Dla przykładu alarmy (budziki) działają tylko wtedy gdy telefon jest włączony, co sprawia iż MIO A702 staje się wymarzonym narzędziem do spóźniania się do pracy. Czas uruchomienia telefonu potrzebny do załadowania m.in. systemu Windows jest stanowcza za długi i wynosi ponad 90 sekund.

MIO A702

Smartfon wyposażony jest w 64MB pamięci operacyjnej oraz 1GB miejsca na aplikacje, zdjęcia, muzykę oraz inne pliki. Jednakże procesor w telefonie ma tylko 200Mhz co sprawia, że obsługa jest zwykle czasochłonna. Np. otwarcie aplikacji pocztowej koniecznej do wysyłania oraz odbierania SMS-ów zabiera niewiele czasu (ok 5 sekund, czasem więcej). Biorąc pod uwagę liczbę kliknięć, oraz czas oczekiwania pomiędzy nimi w momencie gdy będziemy mogli już wpisać wiadomość możemy zapomnieć już co chcieliśmy przekazać.

Podsumowanie

Już w dniu premiery MIO A702 było nieco przestarzałe. Parametry techniczne urządzenia nie powalają na kolana. Procesor o częstotliwości 200 MHz zdaje się być najsłabszym ogniwem PDA.
Kolejnym słabym elementem jest moduł telefonii komórkowej umożliwiający maksymalnie obsługę zakresu EDGE. Są to parametry, które z pewnością poprawiłyby wizerunek MIO A702. Bez wątpienia funkcjonalność MIO poprawia wbudowany moduł Bluetooth oraz interfejs WLAN. Ale czy to wystarczy do pełnej satysfakcji klientów...

blog comments powered by Disqus