PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Smartfony do 1500 zł | TOP 5 | 2018

Nokia N9 [TEST]

Nokia N9 to pierwszy i prawdopodobnie ostatni telefon fińskiego producenta, z systemem operacyjnym MeeGo. Jest to również najmocniejszy telefon kiedykolwiek wyprodukowany przez firmę Nokia.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Design i wykonanie
  • Pamięć 64 GB
WADY
  • Niepopularny system MeeGo
  • Wysoka Cena

Na potężne i piękne urządzenie jakim jest Nokia N9, trzeba było czekać tak długo, że w międzyczasie Nokia zmieniła swą strategię, pozostawiając pracującą na MeeGo - N9 samopas, by przerzucić się na system Windows.

Sercem N9 jest jednordzeniowy 1 GHz procesor ARM Cortex A8. Z przodu znajduje się lekko zakrzywiony 3,9” pojemnościowy wyświetlacz AMOLED w rozdzielczości 854 x 480 pikseli. Z tyłu natomiast, zamontowano 8-megapikselowy aparat fotograficzny.

Nokia N9

W przeciwieństwie do niektórych przedprodukcyjnych urządzeń z MeeGo, N9 nie ma fizycznej klawiatury.
W rzeczywistości, specyfikacja N9 jest bardzo zbliżona do wysokich modeli z systemem Android i bardzo prawdopodobne jest, iż pojawienie się Androida na N9, jest tylko kwestią czasu.

System operacyjny smartfona to MeeGo 1.2 "Harmattan", należący do części platformy Nokia – Maemo, którą mogliśmy widzieć ostatnio prawie dwa lata temu w modelu N900.
W nowy interfejs włożono ogrom pracy, i mimo swej świeżości, współpracuje on z platformą Nokia S60, by tworzenie aplikacji było prostsze.
- Haczyk? Cóż... S60 został również porzucony na korzyść Windowsa, więc entuzjazm rozwojowy tej platformy zanika.

Nokia N9

Interfejs użytkownika prezentuje się świetnie. Deweloperzy MeeGo dodali kontrolę typu "swype" i sporo estetycznej świeżości. Wyświetlacz został zaprojektowany pod delikatne muśnięcia, a lekko zakrzywiona powierzchnia i czarny laminowany ekran, wyglądają genialnie.

Sprawdź też ranking smartfonów

Nokia N9

W zestawie z N9 otrzymamy darmową nawigację turn-by-turn, rozbudowaną przeglądarkę internetową i wszystkie inne funkcje, które można oczekiwać, od nowoczesnego smartfona.
Baza aplikacji tworzona jest od zera, więc nie spodziewajmy się wyboru porównywalnego z Androidem czy iPhone'm.

8-megapikselowy aparat nie do końca dorównuje temu z Nokii N8, ale Nokia zazwyczaj dość dobrze radziła sobie z aparatami fotograficznymi, a nagrywanie wideo w jakości 720p zadowoli tych, którzy chcą przesyłać filmy do YouTube.
Nie wiemy, czy N9 posiada klienta YouTube, ale minie trochę czasu, zanim trafi na rynek, więc jest to prawdopodobne.

Nokia N9

N9 wyposażono w 5-pasmowy moduł 3G i 4-pasmową antenę GSM, umożliwiającą prędkość pobierania do 14.4 Mbps (HSDPA), czyniąc go prawdziwie globalnym telefonem.
Jest też moduł Wi-Fi z obsługą 802.11 a, b, g i n.

W N9 zainstalowano 1 GB pamięci RAM, 16 GB lub 64 GB pamięci wewnętrznej (nieposzerzalnej), oraz dużą 1450 mAh baterię, która zdaniem Nokii pozwoli na 7 godzin rozmów i 18 dni czasu czuwania, aczkolwiek jak efektywne okaże się MeeGo, zobaczymy w praktyce.

Nokia N9

Nie wiemy dokładnie, kiedy N9 będzie dostępna, a Nokia twierdzi wymijająco, że będzie to jeszcze w tym roku. Nie ma również żadnych wskazówek dotyczących ceny, ale spodziewamy się, że N9 będzie kosztowna.

Warto pamiętać, że chociaż N9 jest potężnym telefonem, pozostaje urządzeniem jednordzeniowym, a konkurenci gnają do przodu z nawet wyższymi rozdzielczościami ekranu niż Nokii. W momencie, którym smartfon trafi na rynek, rywale będą jeszcze potężniejsi, a zapowiedziane wprowadzenie nowych modeli Nokii z Windowsem, może zostać odebrane pozytywnie i spotkać się z akceptacją rynku GSM.

N9 prezentuje się naprawdę świetnie i wielka szkoda, że musieliśmy czekać aż tak długo.

blog comments powered by Disqus