PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Telewizor vs Monitor - Co lepsze do grania?

iiyama ProLite E2472HD

  • Dodano: 7 lat, 8 miesięcy temu
  • Ocena artykułu: (0) (0)

iiyama ProLite E2472HD to 24’’ monitor Full HD wykorzystujący technologię podświetlenia LED. Monitor iiyamy jest podświetlany białymi Ledami umieszczonymi wzdłuż krawędzi ekranu. Takie umieszczenie źródła światła pozwoliło producentowi zamknąć monitor w wysmukłej obudowie. Płaska obudowa i wąska, czarna ramka nadają mu eleganckiego i nowoczesnego wyglądu.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Dobra jakość obrazu
  • Szerokie kąty widzenia w poziomie
  • Atrakcyjny wystrój
  • Równomierne podświetlenie
WADY
  • Słabe cienie

Ciekłokrystaliczna matryca monitora została wykonana w technologii TN. Prezentowany model ma przekątną ekranu o długości 24 cali i wyświetla obraz w „telewizyjnym” formacie fullHD, czyli rozdzielczości 1920x1080 pikseli i proporcjach ekranu 16:9.

iiyama ProLite E2472HD

Doskonałe parametry techniczne monitora ProLite E2472HD zapewniają pełen komfort użytkowania i doskonałą jakość obrazu. Poziom kontrastu dynamicznego to 5.000.000:1 (ACR), a czas reakcji 2 ms.
ProLite E2472HD wyposażono w trzy wejścia sygnału - dwa cyfrowe (HDMI i DVI) i analogowe (VGA). Monitor ten jest też super energooszczędny. Jego typowe zużycie prądu to zaledwie 24W. To prawie połowę mniej niż zapotrzebowanie tradycyjnego LCD. Monitor można dodatkowo przełączyć do pracy w trybie ECO, w którym zużycie energii spada do zaledwie 13W!

iiyama ProLite E2472HD

Sygnał do wyświetlenia może docierać do monitora trzema drogami: przez D-Sub, DVI albo HDMI. Dźwięk, który zabłądził przez trzecie z tych gniazdek może być wyprowadzony przez złącze audio. Monitorem steruje się za pomocą sześciu wirtualnych przycisków umieszczonych pod prawą krawędzią ekranu.
Menu jest logicznie zorganizowane, chociaż zgromadzenie wszystkich zaawansowanych ustawień pod etykietą „Różne” może być mylące.

iiyama ProLite E2472HD

Producent przygotował pięć profili obrazu: Standard, Biuro, Film, Gra i Foto. Jak zwykle są one zbyt jasne, podporządkowane uzyskaniu wysokiego kontrastu a nie zharmonizowaniu kolorów. Wśród nich tylko Standard udostępnia pełną paletę bardziej szczegółowych ustawień. Gra z obrazem Krawędziowe podświetlenie rozprowadzone za pomocą materiałów rozpraszających jest zwykle powodem niejednorodności. W iiyamie mamy nieco ciemniejszy pasek u góry i jednakowe podświetlenie reszty ekranu. Uzyskana 93 procentowa równomierność jest jednym z lepszych wyników. Jakość obrazu jest ściśle związana z rodzajem matrycy.
Kąty widzenia są w poziomie sporo większe od pionowych.

Jak zwykle TN-y mają kłopoty z jednoczesnym wyświetleniem intensywnych bieli obok głębokich czerni. W E2472HD jest nieco gorzej niż zwykle. Przedział w którym najciemniejsze fragmenty mogą zlewać się ze sobą dochodzi do 2 procent. W jaśniejszych jest o wiele lepiej. Z takim kształtem dynamiki wiążę się osłabienie współczynnika gamma, który tylko w średnim zakresie zbliża się do wartości referencyjnych.
W testach nie udało się nam uzyskać kontrastu większego od 800:1, który i tak spadł do 500:1 w konsekwencji zmniejszania jasności z 250 do 150 cd/m2 koniecznej do lepszego skalibrowania kolorów. Kalibracja za pomocą ręcznego dostrajania kolorów zakończyła się powodzeniem. Tylko w ciemniejszych miejscach nie udało się usunąć nadmiaru zieleni. Przesycenie kolorów skóry są także nie jest możliwe do złagodzenia.

iiyama ProLite E2472HD

TECHNOLOGIA LED

Typowy LCD jest podświetlany przez cztery lampy. Użycie diod LED znacząco ogranicza pobór prądu i redukuje emisję CO2 do środowiska, co sprawia, że ten monitor to produkt prawdziwie ekologiczny.

ACR

Współczynnik kontrastu to różnica między najciemniejszą czernią a najjaśniejszą bielą jakie Twój LCD może wyświetlić. Advanced Contrast Ratio to funkcja, która automatycznie reguluje kontrast i jasność obrazu w zależności od jego jasności. Im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej będzie wyglądał obraz w ciemnym pomieszczeniu.

HDMI

HDMI czyli High-Definition Multimedia Interface to cyfrowy interfejs zdolny przesyłać pełen strumień danych bez kompresji. Dużo mniejszy i wygodniejszy niż DVI, HDMI ma też tę przewagę nad DVI, że oprócz sygnału video, przesyła również sygnał audio.

FULL HD

Dzięki rozdzielczości natywnej 1920 x 1080p - Twój LCD jest gotowy wyświetlać obrazy wysokiej rozdzielczości. Tym samym oferuje on znacznie większą powierzchnię roboczą niż standardowy LCD o rozdzielczości 1280 x 1024.

OVERDRIVE ON / OFF

W czasie wyświetlania bardzo szybkich grafik obraz na Twoim monitorze może być czasem nieostry. Włączenie funkcji OverDrive wyeliminuje te nieostrości.

blog comments powered by Disqus
iiyama ProLite E2472HD