PODPOWIEDZI:

Nokia 6210 Navigator [TEST]

Telefon sprawdza się idealnie jako telefon dla współczesnego użytkownika z niewygórowanymi wymaganiami. Możliwość skorzystania z nawigacji GPS dodatkowo rozszerza funkcjonalność urządzenia.

Nokia 6210 Navigator

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • prosty w obsłudze interfejs
  • czytelny i przejrzysty wyświetlacz
  • bogaty zestaw akcesoriów
WADY
  • niewygodna klawiatura numeryczna
  • konieczność korzystania z łącza internetowego podczas nawigacji
  • mały wybór oprogramowania nawigacyjnego

Telefon Nokia 6210 Navigator miał swoją premierę w lutym br. w Barcelonie na Mobile World Congress 2008. Navigator stanowi rozszerzenie oferty telefonów z odbiornikiem GPS, mających popularyzować usługi nawigacji satelitarnej na rynku masowym. Sądząc po nazewnictwie, jest to odświeżona wersja starej Nokii 6210, aktualnie łącząca w sobie funkcjonalności nawigacji, komunikacji, aparatu, odtwarzacza MP3 i przeglądarki internetowej.

Nokia 6210 Navigator

Co w pudełku?

  • W skład zestawu wchodzą:
  • Nokia 6210 Navigator
  • bateria 950mAh
  • słuchawki stereofoniczne
  • ładowarka sieciowa
  • kabel do transmisji danych
  • dysk CD-ROM z aplikacjami PC Suite i Map Loader 1.3
  • karta microSD 1GB
  • uchwyt samochodowy (w pakiecie combo)
  • instrukcja obsługi

Wygląd

Navigator robi całkiem niezłe pierwsze wrażenie. Na panelu przednim znajduje się wyświetlacz LCD 2,4" QVGA o rozdzielczości 240 x 320 pikseli, wyświetlający 16 milionów kolorów. Niewątpliwą zaletą jest bardzo dobra przejrzystość wyświetlanego obrazu, a dzięki mocnemu podświetleniu korzystanie z telefonu nawet w ostrym słońcu nie sprawia problemu. Poniżej ekranu - osiem przycisków sprzętowych: odbierania i zakończenia połączenia (służący również jako włącznik i wyłącznik telefonu), przycisk menu, kasowania „C", dwa przyciski o zmiennych funkcjach, przycisk uruchamiający nawigację GPS oraz pięciokierunkowy, duży i wygodny joystick. Obudowa typu slider (czyli rozsuwana) kryje klawiaturę numeryczną, która niestety już po chwili używania okazuje się być mało wygodna i nieskuteczna: przyciski chodzą dość ciężko, nie ma mowy o szybkim wpisywaniu treści SMS lub emaili.

Nokia 6210 Navigator

W prawym górnym rogu znajduje się element światłoczuły oraz obiektyw kamery wewnętrznej m.in. do połączeń wideo. Na górnej ściance telefonu znajdziemy złącze ładowarki oraz zestawu słuchawkowego, po prawej stronie - przyciski regulacji głośności i przycisk migawki aparatu cyfrowego umieszczony na niewielkiej wypukłości. Po lewej stronie telefonu - złącze microUSB i port SD, oba osłonięte klapkami. Na dolnej ściance umieszczono zatrzask umożliwiający dostęp do baterii oraz karty SIM. Istotny jest fakt, że klapkę baterii bardzo trudno zdjąć: to zadanie tylko dla odważnych, gdyż klapka sprawia wrażenie, że przy mocniejszym szarpnięciu zostanie uszkodzona. Bardziej bojaźliwi użytkownicy z pewnością nie będą w stanie poradzić sobie z wymianą karty SIM. Na tylnej ścianie Navigatora umieszczono obiektyw aparatu cyfrowego, lampę błyskową oraz głośnik. Całość obudowy wykonana jest z solidnego, matowego tworzywa, przedni panel pokryty jest warstwą imitującą szklaną szybkę, na której palce pozostawiają niewielkie ślady. Design nowoczesny, ale bez innowacyjnych rozwiązań, ot, typowy, miły dla oka telefon.

Funkcje

Zarządzanie funkcjami telefonu umożliwia interfejs Symbian S60 ver. 3.2. System ten znany jest z poprzednich modeli Nokii; dzięki przejrzystemu układowi menu korzystanie z telefonu jest proste i intuicyjne. Wbudowany czujnik położenia automatycznie przełącza tryb wyświetlania obrazu poziomo / pionowo, ale nie dzieje się tak we wszystkich aplikacjach. Użytkownik ma możliwość personalizacji ustawień, w tym również wyglądu ekranu startowego, który dostępny jest w układzie podstawowym (wyłącznie tapeta), pionowego paska ikon oraz poziomego paska ikon. Dostępne na pulpicie skróty oraz lewy i prawy klawisz wyboru przenoszą do dowolnie wybranej aplikacji lub zakładki internetowej. Dzięki Symbianowi telefon pracuje dużo wydajniej niż porównywalne hardware'owo urządzenia zarządzane przez Windows Mobile, jednak coś za coś: ilość dostępnego na rynku oprogramowania, w tym nawigacyjnego, dla Windows Mobile wielokrotnie przewyższa ilość aplikacji pisanych pod Symbiana.
Dzięki pakietowi QuickOffice można przeglądać i edytować dokumenty, arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje. Możliwy jest również podgląd plików pdf oraz plików spakowanych ZIP-em. W zestawie aplikacji biurowych nie zabrakło również notatnika, kalkulatora, kalendarza, słownika (wbudowany słownik encyklopedyczny angielsko-angielski z możliwością pobrania słowników w innych językach) oraz konwertera walut i miar. Wolny czas umilą gry, odtwarzacz muzyki, odtwarzacz filmów Real Player, radio FM oraz Podcasting. Do dyspozycji użytkownika pozostaje do 120GB wolnej pamięci wewnętrznej, którą w razie potrzeby można rozszerzyć dzięki dodatkowym kartom SD.

Nokia 6210 Navigator

Aparat cyfrowy w Navigatorze jest raczej średniej klasy - 3,2 Mpix dzisiaj już nikogo nie poraża, niemniej jednak w połączeniu z LED-ową lampą błyskową i autofocusem otrzymujemy aparat, którym można zrobić zdjęcia przyzwoitej jakości, w maksymalnej rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Aparat, dzięki trybowi zdjęć panoramicznych, pozwala na fotografowanie scen o niestandardowej szerokości. Warunkiem udanego ujęcia jest dobre doświetlenie sceny. Zdjęcia nocne lub wykonane w mało naświetlonych pomieszczeniach, mimo lampy błyskowej, są mocno zaszumione. Włączenie trybu nocnego niewiele tu pomaga, poza tym, ze samo złapanie ujęcia trwa nawet kilka sekund.

Nawigację GPS zapewnia firmowe oprogramowanie Nokia Maps 2.0. Samo oprogramowanie jest darmowe, lecz nawigacja może być kosztowna - w celu pobierania informacji o mapach konieczne jest aktywne połączenie z internetem. Alternatywą dla Nokia Maps może być m.in. Garmin Mobile XT (również pod Symbiana), za który niestety już trzeba zapłacić. Technologia Assisted GPS (wspomagany GPS) pozwala na szybkie namierzenie satelitów i obliczenie aktualnej pozycji przy pomocy danych dodatkowych pobranych przez połączenie pakietowe. Wraz z telefonem użytkownik otrzymuje kartę SD 1GB z wstępnie załadowanymi niektórymi mapami, więcej map można pobrać przez internet za pomocą specjalnego oprogramowania. Pokrycie map może pozostawiać wiele do życzenia, zwłaszcza w porównaniu np. z AutoMapą czy AutoPilotem. Bardzo ciekawym dodatkiem jest wbudowany w urządzenie kompas magnetyczny, który powoduje zachowanie właściwej orientacji mapy podczas poruszania się. Przy nawigowaniu podczas jazdy samochodem użytkownik otrzymuje komendy głosowe oraz wizualne na każdym zakręcie, a po zjechaniu z trasy następuje jej automatyczne przeliczenie.

Jak robić najlepsze fotki telefonem >>>

Nokia 6210 Navigator

Odtwarzacz dźwięku w Navigatorze poradzi sobie zarówno z formatami 64-głosowych polifonicznych dzwonków AAC, eAAC+ i WMA, jak i MP3 oraz MP4. Nokia 6210 posiada monofoniczny głośnik oraz stereofoniczne wyjście słuchawkowe, a podłączenie stereofonicznych słuchawek (dołączonych do zestawu) umożliwia słuchanie radia FM. Jakość odtwarzanego dźwięku jest bardzo dobra; niemniej jednak nagranie wykonane dyktafonem jest dużo gorszej jakości niż dźwięk w nagranym za pomocą kamery filmie.

Nokia sprawdza się nieźle jako urządzenie komunikacyjne. Wszystkie aplikacje korzystać mogą z szybkiej transmisji danych HSDPA oraz GPRS/EDGE, klient poczty elektronicznej obsługuje e-mail w trybie „push", umożliwia też przeglądanie załączonych dokumentów tekstowych, prezentacji oraz arkuszy kalkulacyjnych. Użytkownik ma możliwość definiowania wielu kont, a odczyt informacji w trybie tekstowym oraz HTML również przebiega bezproblemowo.
Akumulator litowo-jonowy o pojemności 950mAh według specyfikacji producenta pozwala na ok. 2.5 - 3 godzin rozmowy i do ok. 240 godzin czuwania.

Nokia 6210 Navigator

Podsumowanie

Nokia 6210 Navigator sprawdza się idealnie jako telefon dla współczesnego użytkownika z niewygórowanymi wymaganiami. Możliwość skorzystania z nawigacji GPS dodatkowo rozszerza funkcjonalność tego sympatycznego w użytkowaniu urządzenia, chociaż fakt płacenia za każdy kilometr trasy może skutecznie zniechęcić z korzystania z tej opcji. Nokię można nabyć za około 1200zł, co, biorąc pod uwagę różnorodność funkcji oraz prostotę obsługi telefonu, jest średnio wygórowaną kwotą. W zależności od oferty operatora, Navigator można nabyć już od 1zł.

blog comments powered by Disqus
Nokia 6210 Navigator [TEST]