PODPOWIEDZI:

Nokia N97 [TEST]

Nokia N97 to świetny telefon komórkowy przygotowany dla osób chcących mieć natychmiastowy dostęp do swojej bazy multimedialnej.

Nokia N97

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • wysokiej jakości wyświetlacz
 • świetny aparat fotograficzny
 • duża ilość pamięci
WADY
 • względnie duże gabaryty
 • brak rysika chowanego w obudowie
 • czasami powolne działanie systemu operacyjnego

W lipcu 2009 roku miała miejsce premiera telefonu Nokia N97, najnowszego dziecka fińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego. Jest to produkt uzupełniający ofertę Nokii o nowoczesny smartphone wyposażony zarówno w dotykowy ekran LCD, jak i klawiaturę QWERTY.

Nokia N97

Wygląd / obudowa

Nokia N97 prezentuje się niezwykle okazale. Wykonana została bardzo dokładnie z wysokiej jakości materiałów. Niestety jedną z rzeczy, na jaką zwracamy uwagę zaraz po jakości wykonania są spore gabaryty – ponad 5cm szerokości, prawie 12cm wysokości oraz 15.9mm grubości, to trochę dużo jak na telefon komórkowy, ale jest na to logiczne wyjaśnienie.

Nowa Nokia to typowy „slider”, gdzie po rozsunięciu obudowy naszym oczom ukazuje się klawiatura QWERTY oraz pad nawigacyjny. Jedną z mocno nieprzemyślanych cech konstrukcyjnych Nokii N97 jest rysik umieszczony na swego rodzaju smyczy – luźne umocowanie z pewnością będzie powodowało obijanie się rysika o telefon co w konsekwencji może powodować zarysowanie obudowy czy wyświetlacza.

Nokia N97

Zintegrowaną z telefonem klawiaturę zaprojektowano bardzo rozmyślnie. Klawisze są odpowiednio duże i wygodne w używaniu. Jedyną rzeczą do jakiej można się przyczepić to brak osobnych klawiszy numerycznych – może to nie jest jakaś tragedia, ale potrafi irytować ze względu na konieczność wciśnięcia dodatkowego specjalnego klawisza, gdy chcemy wpisać cyfrę.

Ciekawą cechą klawiatury jest zrezygnowanie z klawiszy kursorów na rzecz pada nawigacyjnego – takie rozwiązanie jest świetne, gdyż nie dość że ułatwia to obsługę samej klawiatury, to również znacząco przyśpiesza nawigację po menu telefonu. Gdyby się zdarzyło, że klawiatura jest niewystarczająca, to istnieją jeszcze dwa tryby wprowadzania danych – poprzez wirtualną klawiaturę wyświetlaną na ekranie lub stosując rysik i tryb rozpoznawania pisma odręcznego, który de facto działa zadziwiająco dobrze.

Producent zdecydował się na zastosowanie 3.5” dotykowego wyświetlacza TFT o rozdzielczości 640x360 pikseli. Wyświetlacz ten jest jednym z najlepszych podzespołów zastosowanych w opisywanym telefonie. Świetne nasycenie kolorów i wysoki kontrast to nie jedyne cechy charakterystyczne; jasność podświetlania potrafi się automatycznie dostosować do zewnętrznych warunków oświetleniowych, czujnik orientacji obraca wyświetlany obraz w zależności od położenia telefonu, a czujnik zbliżeniowy wyłącza ekran w momencie przyłożenia telefonu do ucha. Takich zaawansowanych funkcji może pozazdrościć niejeden telefon.

Nokia N97

Zawartość zestawu jest dosyć bogata i powinna wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi. W pudełku, poza samym telefonem znajdziemy: ładowarkę sieciową, kabel (nie kabelek :P) do podłączenia z komputerem, przewodowy zestaw słuchawkowy oraz ciekawostka – adapter do ładowarek Nokia starszego typu.

Funkcje

Nokia N97 na swoim pokładzie posiada procesor ARM 11 taktowany zegarem 434MHz, 128MB pamięci RAM oraz 32GB pamięci FLASH. Mało tego! Wbudowany czytnik pamięci microSD potrafi obsłużyć karty o pojemności 16GB, co daje nam łącznie niebotyczne 48GB pamięci danych – bez problemu zmieścimy kilkadziesiąt filmów w formacie DivX oraz tysiące plików muzycznych MP3 i zdjęć. Możliwości komunikacyjne telefonu są równie imponujące jak jego konfiguracja.

Ukryte funkcje telefonów - czy je znałeś? >>>

Podstawowe interfejsy

 • czterozakresowy moduł GSM (850/900/1800/1900MHz),
 • modem HSDPA 3.6MB/s,
 • karta sieciowa WiFi 802.11b/g,
 • Bluetooth w wersji 2.0 z obsługą EDR,
 • USB 2.0 High-Speed do transmisji danych między komputerem a telefonem.

W tym miejscu koniecznie trzeba również wspomnieć o wbudowanym odbiorniku nawigacji satelitarnej AGPS, który coraz częściej spotykany jest we wszelkiego rodzaju smartfonach. Z mniej istotnych, ale również przydatnych gadżetów nie zabrakło także odbiornika radiowego FM z obsługą RDS oraz wyjścia telewizyjnego. Część sprzętowa Nokii N97 kontrolowana jest przez system operacyjny Symbian S60 wydanie 5. Jego menu jest bardzo czytelne i przejrzyste, a układ ikon przypomina rozwiązania z wcześniejszych modeli tej firmy. Niestety system lubi się przycinać. Często widać jak telefon zwalnia – jest to mocno zauważalne zwłaszcza przy zmianie orientacji ekranu.

Nokia N97

Kolejną rzeczą do jakiej można się przyczepić, to przewijanie zawartości głównego menu przy pomocy przeciągania. Przewijanie jest drętwe i zabrakło obsługi kinetyki – lepiej do tego celu użyć umieszczonego z boku specjalnego paska. Pomimo kilku niedociągnięć system ma również swoje zalety. Jedną z nich jest świetnie zorganizowany główny ekran – można go dowolnie konfigurować wedle własnych potrzeb i upodobać używając do tego celu specjalnych widgetów.

Ilość fabrycznie dostępnych programów jest spora. Poza typowymi aplikacjami telefonicznymi jak m.in. edytor kontaktów czy zegarek, dostajemy pakiet biurowy w składzie którego znajdziemy np. Quick Office, przeglądarkę Adobe PDF i przeglądarkę internetową. W komplecie nie zabrakło również przeglądarki zdjęć oraz odtwarzacza multimedialnego, natomiast dla amatorów podróży producent przygotował program Nokia Maps, który współpracuje z wbudowanym odbiornikiem GPS.

Nokia N97 została wyposażona w świetny, cyfrowy aparat fotograficzny. Rozdzielczość matrycy 5Mpix, obiektyw przygotowany przez Carl Zeiss, automatyczne ustawienie ostrości oraz podwójna diodowa lampa błyskowa bezpośrednio przekładają się na wysoką jakość zdjęć. Niewiele telefonów może konkurować z Nokią N97 pod tym względem. Dodatkowym atutem Nokii jest pomocnicza kamera QCIF służąca głównie do wykonywania połączeń wideo.

Nokia N97

Według producenta, bateria Li-Ion o pojemności 1500mAh wystarczy na ok. 500 minut rozmowy oraz na ok. 400 godzin pracy w trybie czuwania. Czas pracy w trybie słuchania muzyki został określony na ok. 40 godzin.

Podsumowanie

Nokia N97 to świetny telefon komórkowy przygotowany dla osób chcących mieć natychmiastowy dostęp do swojej bazy multimedialnej. Duży ekran dotykowy, wysuwana klawiatura QWERTY, cyfrowy aparat fotograficzny o rozdzielczości 5MPix i ogromna ilość pamięci danych, to jedne z głównych atutów urządzenia. Niestety nie ma nic za darmo – główną wadą tak zaawansowanej konstrukcji są stosunkowo duże gabaryty.

blog comments powered by Disqus