PODPOWIEDZI:

Nokia Asha 303 [TEST]

Smartfon Nokia Asha 303 to urządzenie wyprodukowane dla osób, które wysyłają dużo wiadomości tekstowych (SMS) lub e-maili. Asha 303 została wyposażona w pełną klawiaturę QWERTY. Obsługa telefonu może odbywać się zarówno poprzez klawiaturę jak i poprzez dotykowy ekran. Jaki jest ten telefon... zobacz naszą recenzję.

Nokia Asha 303

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Intuicyjna obsługa
  • Dotykowy wyświetlacz
  • Komunikacja
  • Wzornictwo
WADY
  • Brak lampy błyskowej
  • Skrzypiąca klapka baterii

W pudełku Nokia Asha 303

  • Ładowarka Nokia AC-11
  • Stereofoniczny zestaw słuchawkowy Nokia WH-102
  • Krótkie wprowadzenie, instrukcję obsługi i ulotkę z informacjami o produkcie

Nokia Asha 303

Nokia Asha 303, mimo iż jest modelem z nowej serii Nokii, przypomina trochę jeden z pierwszych modeli typu „Touch And Type”Nokię X3-02, z tą różnicą, że posiada klawiaturę sprzętową QWERTY. Jest też jedynym telefonem fińskiego producenta, wyposażonym w ten typ klawiatury i ekran dotykowy – pozbawionym systemu operacyjnego charakterystycznego dla smartfonów.

Nokia Asha 303

Wygląd Nokia Asha 303

Telefon z pewnością przykuwa wzrok, zarówno kolorem (aż 6 opcji do wyboru) jak i wzornictwem. Większa część obudowy wykonana jest z aluminium, włącznie z klapką baterii, która niestety irytująco skrzypi. Urządzenie posiada duży - 2,6” dotykowy wyświetlacz LCD przepuszczający światło o rozdzielczości 320 na 240 pikseli oraz drobną klawiaturę QWERTY. Dodatkowo, poniżej matrycy ekranu umieszczono 4 klawisze funkcyjne: nawiązywania połączeń, wiadomości, odtwarzacza muzycznego oraz kończenia połączeń.

Sprawdź rankingi polecanych smartfonów z różnych półek cenowych

Przyciski klawiatury są naprawdę małe, co gorsza, sięgają samego spodu urządzenia, co w połączeniu ze zdecydowanie większa powierzchnią wyświetlacza – znacznie utrudnia trzymanie telefonu podczas wprowadzania tekstu.

Nokia Asha 303

Jak przystało telefonom z ekranami dotykowymi - z prawej strony urządzenia mieści się specjalny przycisk blokady ekranu. Powyżej niego umieszczono klawisze regulacji głośności, a na górze urządzenia złącza: zasilania, audio miniJack i microUSB (umożliwiający ładowanie baterii).

Nokia Asha 303 mierzy 116,5 x 55,7 x 13,9 mm i waży 99 g – jest więc o wiele większy niż wspomniany wcześniej model X3-02.

Z tyłu urządzenia mieści się aparat fotograficzny o matrycy 3,2 megapiksela, wyposażony w tryb sekwencji, funkcję Full Fokus, samowyzwalacz, edytor zdjęć i wizjer pełnoekranowy. Filmy nagramy w rozdzielczości 640 na 480 pikseli z prędkością 15 klatek na sekundę. Aparat nie posiada jednak lampy błyskowej.

Obsługa Nokia Asha 303

Nokia Asha 303 pracuje na autorskim interfejsie fińskiego producenta - S40. Patrząc na całkiem niezłe parametry sprzętowe telefonu, zastosowanie tego systemu operacyjnego jest niepotrzebnym zabiegiem, Asha 303 z łatwością poradziłaby sobie z Symbianem. Decyzja ta zapewne wynika z faktu, iż Nokia zrezygnowała z Symbiana, na korzyść Windows Phone 7, który dla modelu Asha 303 jest zbyt zaawansowany.

Tym sposobem Nokia 303 – pozostaje telefonem, który udaje smartfona… z całkiem zadowalającym skutkiem! Posiada wbudowany moduł Wi-Fi w technologii b/g/n, Bluetooth (2.1 +EDR), 128 MB pamięci RAM i rewelacyjny procesor taktujący z częstotliwością 1000 MHz!

Nokia Asha 303

Bateria o pojemności 1300 mAh powinna pozwolić na kilka dni standardowej eksploatacji telefonu.

Dzięki łączności 3G, Asha 303 umożliwia szybką transmisję danych – nawet do 10,2 Mb/s (HSDPA). Dodatkowo, prezentowany telefon wyposażono w wiele funkcji, jak chociażby: Nokia Money, FOTA (bezprzewodowe przesyłanie oprogramowania sprzętowego), Nokia Life Tools, PictBridge, połączenia VIP oraz sklep z aplikacjami Nokia.

Dotykowy wyświetlacz o przekątnej 2,6” ułatwia przeglądanie Internetu, a przeglądarka telefonu obsługuje Flash’a, oraz formaty XHTML i CSS.

Muzyka w Nokia Asha 303

Nokia Asha 303 jest telefonem muzycznym, świadczy o tym spory klawisz „play” umieszczony tuż pod ekranem dotykowym. Nokia 303 poza standardowym odtwarzaniem muzyki, umożliwia także strumieniowe przesyłanie i nagrywanie dźwięku. Wyposażono ją też w wbudowany zestaw głośnomówiący oraz stereofoniczne radio FM z RDS’em. Jakość odtwarzanej muzyki jest bardzo dobra, a odtwarzane formaty to: AAC, AAC+, AMR- NB, AMR-WB, HE AAC V2, MIDI polifoniczne 64, MOBILE XMF, MP3, MP4, NRT, TRUE TONE, WMA i oczywiście WAV.

Podsumowanie testu Nokia Asha 303

Jak wspomniałem wcześniej Nokia Asha 303 bardzo chciałaby być smartfonem o specjalizacji muzycznej. Jedyne co ją ogranicza – to brak prężnego systemu operacyjnego i skromna pamięć RAM, w porównaniu do innych smartfonów. Co więc przemawia na korzyść prezentowanego modelu? – Mówiąc bez ogródek, stosunek jakości do ceny. Nietuzinkowy wygląd, solidne wykonanie, szybki procesor, ekran dotykowy, sprzętowa klawiatura QWERTY, obsługa portali społecznościowych, obsługa poczty e-mail i szybka transmisja danych – wszystko w cenie już od około 550 zł.

blog comments powered by Disqus